Η χθεσινή (14/9) ήταν από τις χειρότερες μέρες σε πωλήσεις για το Golden Deals

Affiliate marketing, προγράμματα συνεργατών. Όσα θέλετε να μάθετε για τον τρόπο επιλογής και χρήσης τους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
NikosBonus

Δημοσίευση από NikosBonus » 15 Σεπ 2011 01:10

Επειδή παρακολουθώ την πορεία του Golden Deals after aggregators παρατήρησα ότι τις τελευταίες μέρες έχει μια αισθητή κάμψη στις πωλήσεις... ειδικά την χθεσινή ημέρα πρέπει να ήταν από τις χειρότερες, ούτε 50-100 πωλήσεις συνολικά για όλες τις προσφορες που ήταν κοντά στις 5-10 πωλήσεις η καθεμία.... Να είναι τυχαίο ;

Μετά το Golden deals και το Groupon που έφυγαν από τους aggregators νομίζω θα υπάρξουν νέοι παίκτες στο παιχνίδι που θα ενδυναμωθούν πολύ και μπορεί τα 2 πρώτα sites στην Ελλάδα να μην παραμείνουν και πολύ στις πρώτες θέσεις...
Νομίζω πολύ καλά πάει :
1. Grand Sales
2. Prolaveto
3. Deals 365
και τελευταία το
4. Best Offerz αλλά με πάρα πολλές ακυρώσεις...

εξίσου δυναμική δείχνουν
5. Tsoonami
6. Deal my day
7. Cheapis
8. Super Gold

Για να δούμε το τοπίο τελικά πως θα εξελιχθεί (για deal sites & aggregators)
www.Bonusdeals.gr: Ολες οι προσφορές σε 1 σελίδα
www.Fthina-Aeroporika.gr: Φθηνά Αεροπορικά
www.fashionlike.gr: FashionLike.gr: Ο απόλυτος Οδηγός μόδας!

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 15 Σεπ 2011 07:34

Αυτά που έχεις γράψει παραπάνω είναι σαν να τα έγραψες με βάση τα δικά μου στατιστικά.
Δυστυχώς επιβεβαιώνω κα ιτις ακυρώσεις από το bestofferz.
Έχω περίπου 110 πενδινγ στην affmotion από αυτό το site. Άν έχω κι εκεί τόσες ακυρώσεις δεν τους ξαναβάζω στη σελίδα μου.

Τώρα όσο για το goldendeals λογικό είναι να πέσουν οι πωλήσεις τους.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 15 Σεπ 2011 11:51

Τοσο στην Golden deals οσο και στην Groupon αυτη την στιγμη το συστημα τους Newsletter ειναι παρανομο και εχει γινει ηδη καταγγελια στην Αρχη Προστασιας Δεδομενων Προσωπικου Χαρακτηρα και θα κληθουν για απολογια για μη συμμορφωση με την αποφαση της αρχης μαζι με αρκετους αλλους της παρεας!

Άβαταρ μέλους
Rapid-eraser
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapid-eraser » 15 Σεπ 2011 12:06

LOL :P μακάρι να βγει κάτι αλλά man χλομό το κόβω.
Cu, Rapid-eraser, Tα αγαθά copies κτώνται.
Love is like oxygen, You get too much you get too high
Not enough and you're gonna die, Love gets you high

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 15 Σεπ 2011 13:14

fiskilis έγραψε:Τοσο στην Golden deals οσο και στην Groupon αυτη την στιγμη το συστημα τους Newsletter ειναι παρανομο και εχει γινει ηδη καταγγελια στην Αρχη Προστασιας Δεδομενων Προσωπικου Χαρακτηρα και θα κληθουν για απολογια για μη συμμορφωση με την αποφαση της αρχης μαζι με αρκετους αλλους της παρεας!
Τσιτσιρώθηκε η τρίχα μου!

Ρε συ Άγγελε με τι ασχολείσαι... Έτσι βγες εσύ απέναντι από όλους ( και από τους μεγάλους )

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 15 Σεπ 2011 16:11

Basilakis έγραψε:
fiskilis έγραψε:Τοσο στην Golden deals οσο και στην Groupon αυτη την στιγμη το συστημα τους Newsletter ειναι παρανομο και εχει γινει ηδη καταγγελια στην Αρχη Προστασιας Δεδομενων Προσωπικου Χαρακτηρα και θα κληθουν για απολογια για μη συμμορφωση με την αποφαση της αρχης μαζι με αρκετους αλλους της παρεας!
Τσιτσιρώθηκε η τρίχα μου!

Ρε συ Άγγελε με τι ασχολείσαι... Έτσι βγες εσύ απέναντι από όλους ( και από τους μεγάλους )
η καταγγελια για την Groupon εχει γινει σε συνεργασια με τον εκπροσωπο της ελλαδας

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 15 Σεπ 2011 17:37

τι εννοείς εκπρόσωπο της Ελλάδας; Εννοείς εκπρόσωπο που είναι και δουλεύει μέσα στο ελληνικό τμήμα του Groupon ?
Εικόνα

dimtris155

Δημοσίευση από dimtris155 » 15 Σεπ 2011 18:32

Το θέμα είναι να μη μεγαλώσουν κάποιοι απότομα και έχουν την ίδια συμπεριφορά με groupon και GD. Αυτό που συμφέρει τους affiliates είναι πολλοί ισοδύναμοι παίχτες στην αγορά. Και πάνω από όλα αξιόπιστοι παίχτες. Θα διαβάσατε το τελευταιο newsletter της LW για tsoonami kai skroutz.

Γιατί είναι παράνομος ο μηχανισμός newsletter της groupon?

NikosBonus

Δημοσίευση από NikosBonus » 15 Σεπ 2011 19:18

Το skroutz deals ήταν θυγατρική της Tsoonami????? γιατί νόμιζα πως είχε να κάνει με το skroutz.gr ???? παράξενα πράγματα...

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 15 Σεπ 2011 20:38

ναι, είχε αγοραστεί από Tsoonami πριν μερικούς μήνες. οπότε δεν συμπεριλαμβάνετε στις ενώσεις που έγραψα στα νέα, γιατί ήταν ήδη γνωστό. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

NikosBonus

Δημοσίευση από NikosBonus » 16 Σεπ 2011 01:06

Μάλιστα, πολύ ενδιαφέρον νέο που το είχαμε χάσει....

Cordis μπορείς να βρεις το ποσοστό που έχει χάσει σε ημερήσιο τζίρο τo Golden Deals μετά την 'αποχώρηση' από τους Aggregators ??

Και χθες ήταν μια απογοητευτική μέρα για το GD σε θέμα πωλήσεων σε σχέση με αυτές που έκανε....

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 17 Σεπ 2011 22:31

Από αξιόπιστες πηγές το feedback που έχω είναι πως το goldendeals βγήκε κερδισμένο από την κίνηση που έκανε, μιας και στο συνολικό του τζίρο το ποσοστό των aggregators ήταν μικρό (εσύ μπορεί να έβγαζες μεροκάματο από αυτό, αλλά στο συνολικό ήταν μικρό). Απ' ότι κατάλαβα τα κανάλια που αποφάσισε, μετά την απόφαση αυτή, να λειτουργήσει πήγαν καλά και με μικρότερο κόστος από το affiliate κανάλι.

Δεν είναι τυχαίο που το Groupon το κάνει παγκόσμια αυτό, και κάνει και μηνύσεις σε aggregators που το βάζουν ακόμα και χωρίς affiliate link.

Ούτε τυχαίο είναι που φεύγουν και μικροί, κάποιος έφυγε, κάποιοι το σκέφτονται να φύγουν...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

NikosBonus

Δημοσίευση από NikosBonus » 18 Σεπ 2011 23:54

Δεν ξέρω αν είναι έτσι ή έτσι θέλουν να τα παρουσιάσουν...
1) 2-3 μικρές ερωτήσεις.... γιατί κάποιος έμπορος να πάει με το Golden Deals και να μην πάει με ένα μικρό site που είναι σε aggregators ??? Αντί να πληρώσει προμήθεια 40%-50% θα πληρώσει πολύ μικρότερη και θα έχει το ίδιο ή μπορεί και καλύτερο αποτέλεσμα.
2) Αφού ήταν τόσο μικρό το ποσοστό από aggregators γιατί βγήκε??? και δίνει πλέον 11% σε sites... δηλαδή 2 φορές πάνω απότι έδινε στους aggregators? (διπλασίασε δηλαδή το κόστος του!!!)
3) Σήμερα έχει κάνει
1-2 πωλήσεις ενός ξενοδοχείου
3-4 πωλήσεις ενός συνεγαρμού
10 πωλήσεις περίπου για σκύλους μια προσφορά
3 πωλήσεις περίπου για ένα εστιατόριο στο περιστέρι
1-2 πωλήσεις για λιποδιάλυση
10-15 πωλήσεις για σεμινάρια αυτοάμυνας!!!

Αυτές είναι πωλήσεις πολύ μικρού site και όχι επιπέδου GD... το μέλλον θα δείξει πόσο σωστή απόφαση /// Και αν σταματήσουν κάποιοι aggregators να το βάζουν ακόμα με ή χωρίς affiliate links νομίζω δεν θα έχει ούτε το 1/2 των πωλήσεων που είχε σήμερα...

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 19 Σεπ 2011 00:14

Μάλλον έτσι είναι κι ας μη θέλουμε να το πιστέψουμε ;)

δεν είμαι το goldendeals, ούτε έμπορος για να σου απαντήσω σε αυτά που έθεσες.

τα στατιστικά που δίνεις φαντάζομαι είναι μόνο από κάποια σελίδα σου και όχι συνολικά για όλο το affiliate κανάλι.

οι πωλήσεις του συνολικά από το affiliate, μπορεί να ήταν και 10%, οπότε το ότι το έβγαλες ή το ότι θα το βγάλεις δεν είναι κάτι που μπορεί να το επηρεάσεις όσο εσύ νομίζεις, ή όσο θα θέλαμε. το έχω πει αρκετές φορές αυτό, αλλά δε θέλεις/θέλουμε να το πιστέψουμε, γιατί συνεχίζεις να λες συνέχεια το ίδιο.

μακάρι να ήταν έτσι και να του λέγαμε, ξαναμπές με 20% αλλιώς δε θα σε βάλουμε και θα καταστραφείς, αλλά η αλήθεια είναι τελείως διαφορετική.

Το affiliate κανάλι είχε μεγάλο κόστος, υλοποίηση συστημάτων καταγραφής, επικοινωνία με affiliates (γιατί εκείνος βάζει awords με το όνομά σας, γιατί ο τάδε έχει το σήμα σας έτσι, γιατί ο άλλος aggregator...), επικοινωνία με τα networks, ακυρώσεις, γρίνια για τις ακυρώσεις, διπλοπωλήσεις, γρίνια για τις διπλοπωλήσεις, καταστάσεις, τσεκαρίσματα, reports που δεν διαβάζονται... πολλές εργατοώρες χαμένες με ανταλλαγή e-mail για τον έναν η τον άλλον λόγο.

Τώρα έχουν adsense και ησύχασαν. Δυστυχώς για εμάς η Ελληνική αγορά πρέπει να ωριμάσει αρκετά ακόμα για να έχει τέτοιους μεγάλους πελάτες που έχουν διαδικασίες και δεν είναι μαγαζάκια της γειτονιάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 19 Σεπ 2011 00:22

Αλλά και τα άλλα που λες ότι έχουν δυναμική, που το βλέπεις; από ποια στοιχεία; Ξέρεις πόσα από τα άλλα είναι παθητικά;

Αν διάβασες στα νέα ήδη έχω πει πως θα υπάρχουν συνενώσεις γιατί δεν τα βγάζουν πέρα.

Ακόμα και το Toomami που λες δεν μπορεί να πληρώσει τους affiliates, με βάση του newsletter της LW (Πέμπτη 15 Σεπτεμβρίου 2011)
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Affiliate marketing - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες