[solved]Διαχείρηση αρχείου εκτός του φακέλου που βρίσκεται η σελίδα..

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
parianos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από parianos » 13 Σεπ 2011 21:10

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους και συναδέλφους..
Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής..
έχω φτιάξει ένα αυτοματοποιημένο σύστημα διαχείρησης ανακοινώσεων (ανάρτηση,τροποποίηση,διαγρφή κλπ κλπ) για ένα site στη σχολή.
για τους απλούς χρήστες έχω φτιάξει όλα τα αρχεία κλπ κλπ.
όμως υπάρχει και ένα administration section το οποίο περιέχει έναν γενικότερο έλεγχο όλων.
Γενικά υπάρχει ένα Log in page το οποίο μολις λογκάρομαι εγώ ως διαχειριστής με πετά στο κομμάτι του admin το οποίο περιέχει όλα τα του χρήστη σύν τα του admin. θέλω όμως να διαχειριστώ και ένα αρχείο στο οποίο ανεβάζουν εγγράφως τις ανακοινώσεις σε pdf το οποίο είναι εκτος administrator folder και μου βγάζει ότι δεν μπορεί να βρεθεί..καμιά ιδέα?
με λίγα λόγια όταν είσαι στο administration του joomla και θέλεις να διαχειριστείς τα αρχεια σε folder εκτός του administration πως μπορείς να το κάνεις, γιατί απο τα αρχεία .php που φτιάχνω και τρέχουν μέσα στο www/administrator/ δεν μπορώ να διαχειριστώ αρχεία που είναι στο www/
δοκίμασα να πάρω το root folder και να ορίσω απο εκεί νέο Link αλλά τζίφος..
όλα δουλέυουν σε τοπικό επίπεδο
Σας ευχαριστώ πολύ...

"Τελικά λύση ευρέθη κατόπιν πειραματισμού"
Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!!

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 15 Σεπ 2011 13:29

parianos έγραψε: "Τελικά λύση ευρέθη κατόπιν πειραματισμού"
Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!!!

Και γιατί δεν τη γράφεις, από το να έχουμε ένα άδειο post μέσα στο forum? :-D

Άβαταρ μέλους
parianos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από parianos » 15 Σεπ 2011 14:19

Λάθος μου βασίλη και σ'ευχαριστώ πολύ...το θεώρησα πολύ αστείο όταν τελικά βρήκα τη λύση, αλλά εδώ έχεις ένα δίκιο..υπάρχει το ενδεχόμενο να βοηθήσει κάποιον ο οποίος έχει κολλήσει σε κάτι τόσο απλό ή μόλις ξεκινάει να κάνει κάτι...
Στην προσπάθεια μου να φτιάξω όπως είπα ένα σύστημα ανακοινώσεων για τη σχολή, θέλησα να δώσω μερικές extra δυνατότητες στους διαχειριστές όπως εισαγωγή χρηστών, διαχείριση αρχείων, εξερεύνηση Log files κλπ κλπ. ωραία όλα αυτά αλλά θα ήθελα να έχουν και τις δυνατότητες και των απλών χρηστών, όπως να ανεβάζουν ανακοινώσεις να ενημερώνουν κλπ κλπ...σκεπτόμενος θεώρησα αρκετά "χαζό" να φτιάξω ένα κομμάτι administrator με όλα τα αρχεία και ένα άλλο με users με άλλα αρχεία, αφού ως επι το πλείστον η διαφορά τους έγκειται στο λογκάρισμα και 5 .php fles που κάνουν κάτι διαφορετικό..τι εννοώ γιατι να υπάρχει delete_announce.php και στον User kai ston admin όταν κάνει το ίδιο πράγμα...και εκεί ήταν που κολλούσα..πως θα περνάω απο τον φάκελο administrator στον πατέρα φάκελο που είχε όλα τα άλλα αρχεία..δοκίμασα όλα τα πιθανά μα έτρωγα πόρτα..και η λύση ήταν ότι δεν ήθελε όλο το path του αρχείου απο το ρουτ αλλά μόνο του πατέρα(και πιο συγκεκριμένα απο το βασικό φάκελο που έχει πρόσβαση ο apache, κοινώς www/), η πιό έυκολα μένα ../index.php καθάριζες γιατί πολύ απλά τον γύριζεις με αυτόν τον τρόπο στον προηγούμενο φάκελο..
ε αυτό το τόσο απλό...στις 3 το πρωί..με ταλαιπώρησε αρκετά...αλλά την επόμενη μέρα ευρέθη η λύση...καμιά φορά ταλαιπωρήσαι και στα πιο απλά...!!!!! :hammer: :hammer: :lol: :lol: :lol:

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης