Κατασκευή ιστοσελίδων με εργόσημο ;

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση

Θα θέλατε να ισχύει η εργασία με εργόσημο και για όσους προσφέρουν υπηρεσίες διαδικτύου και πληροφορικής ;

Ναι
8
62%
Οχι
5
38%

Σύνολο ψήφων: 13

Άβαταρ μέλους
QProg

Δημοσίευση από QProg » 13 Σεπ 2011 00:48

CyberCr33p έγραψε:Εγώ πάντως θα ήμουν θετικός με το εργόσημο, αλλά μόνο στη περίπτωση που κάποιος είναι άνεργος και προφανώς για μέχρι ένα συγκεκριμένο ποσό εισοδημάτων. Δεν μπορεί δηλαδή κάποιος να βγάζει 1500 ευρώ το μήνα και να τη βγάζει με εργόσημα, αλλά κάποιος που θα κάνει μια δουλειά κάποια στιγμή των 400 ευρώ τι να δώσει στο ΤΕΒΕ και τι να κρατήσει.
Ακριβώς το ίδιο είναι και το δικό μου σκεπτικό. Όταν μιλάμε για ανεργία που καλπάζει, θα ήταν ένα καλό μέτρο το εργόσημο αν ίσχυε και για άλλα επαγγέλματα όπως και η κατασκευή ιστοσελίδων με κάποιον εισοδηματικό περιορισμό όπως και εσύ ανέφερες. Εξάλλου γιατί να προτιμάει το ΙΚΑ την μαύρη εργασία παρα να δώσει την ευκαιρία σε χιλιάδες επιπλέον άτομα να ασφαλιστούν με τον τρόπο αυτό, προσθέτοντας έτσι επιπλέον χρήματα στο ταμείο του. Κατα την άποψη μου συμφέρει τους πάντες και τον άνεργο, και το ΙΚΑ αλλά και τους εργοδότες και δεν βλέπω καμία γραφειοκρατία όσο αφορά τους εργοδότες αφού το μόνο που έχουν να κάνουν είναι να αγοράσουν όποτε θέλουν να πληρώσουν το εργόσημο απ τα ΕΛΤΑ, ΤΡΑΠΕΖΕΣ, ΣΟΥΠΕΡ-ΜΑΡΚΕΤ.

Όπως έχει τώρα το εργόσημο όμως, που επιτρέπεται να το χρησιμοποιούν μόνο για συγκεκριμένα επαγγέλματα μπορούν να γίνουν αρκετές παρεξηγήσεις-κομπίνες. Για παράδειγμα έχουν σκεφτεί στο ΙΚΑ ότι με το να περιορίζουν πχ τους πληροφορικάριους να δέχονται εργόσημο μόνο για παράδοση κατ οίκον μαθημάτων, ο άλλος μπορεί να πάει να κάνει ιστοσελίδες και να λέει ότι έκανε μάθημα ;

Ας σκεφτούμε ένα "σατανικό" - Ελληνικό σενάριο :)

Πως μπορεί να γίνει αυτό ; Απλά φανταστείτε ότι ο επιτήδειος επιλέγει ένα ανοιχτού τύπου και άδειας cms για να στήσει μια σελίδα, και το δικαιολογεί ότι του μάθαινε πχ το Joomla. Εν το μεταξύ η σελίδα θα έχει στηθεί με Joomla και ο επιτήδιος θα λέει ότι την έστησε ο μαθητής του - ο εργοδότης του δηλαδή μετά απο τα μαθήματα κατ οίκον !

Οπότε είμαι της άποψης ότι το εργόσημο θα έπρεπε να ισχύει για όλα τα επαγγέλματα με το όριο ενός χρηματικό ποσού δηλαδή κάποιον εισοδηματικό περιορισμό, έως ένα ποσό. Αυτό θα μείωνε την ανεργία, θα μείωνε τη μαύρη εργασία, θα καταπολεμούσε την ανασφάλιστη εργασία και θα έφερνε έσοδα στα ταμεία του ΙΚΑ !

Lefteris33
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Lefteris33 » 23 Φεβ 2012 20:19

fafos έγραψε:gia na teleionoume giati zalizoume kai tous akroatas mas..

peristasiaka exete katanthsei na douleuoun sovares epixhrhseis tou xorou giati yparxete eseis oi peristasiakoi-alexiptotistes-anipsia...
gemhsame me tetoious.. theloume sovarous epixeirhmaties pou pera apo thn koinonikh tous prosfora (theseis ergasias, kinhsh xrhmatos sthn agora klp) prosferoun kai stous pelates tous sovara erga monimou xarakthra kai yposthrixhs kai oxi peristasiakhs...

pistepse me, mathimata oikonomias den xreiazomai...
Fafos είσαι αξιοσέβαστος όσον αφορά τις γνώσεις σου πάνω σε script. Στα οικονομικά θεωρώ ότι είσαι σκράπας. Και ζητώ συγνώμη για τον χαρακτηρισμό αλλά από αυτά που γράφεις το μόνο που μπορώ να συμπεράνω είναι η πικρία σου για το ότι δεν μπορείς να υπάρχεις εσύ και 5-6 άλλοι "σοβαροί" επιχειρηματίες.
Θα ήθελα πολύ να σε δω όταν θα σου τύχουν 2-3 στραβές στη ζωή και σε πάρει η μπάλα και δεν μπορείς να πληρώσεις το ΤΑΕ η τον ΟΑΕΕ και παίρνεις στο κεφάλι και προσαυξήσεις. Δεν θα μπορείς να κόψεις τιμολόγιο άρα δεν θα είσαι πιά "σοβαρός" επιχειρηματίας.
Πριν όμως φτάσουμε εκεί η ΥΠΗΡΕΣΙΑ είναι ήταν και θα είναι ΥΠΗΡΕΣΙΑ. Οικοδόμος, σχεδιαστής ιστοσελίδων, δικηγόρος, καθαρίστρια παρέχουν υπηρεσίες.
Το τι θα κάνει ο επιχειρηματίας άστο να το βρει αυτός. Είναι ελεύθερος να επιλέξει έναν "σοβαρό" με μπλοκάκι ή έναν "αστείο" που δεν μπορεί να πληρώνει το TAE η ΟΑΕΕ και δεν έχει μπλοκάκι.
Δέν ξέρω πόσα χρόνια είσαι στην πληροφορική, γιατί πληροφορική δεν είναι μόνο ιστοσελίδες, αλλά μου θυμίζεις τον αείμνηστο Πουλιάδη, τον οποίο γνώριζα προσωπικά, με το εγωκεντρικό του σύστημα, εσύ βέβαια σε πολύ μικρότερη μορφή, αλλά είχατε πάνω κάτω τα ίδια μυαλά.
Εμείς οι "σοβαροί" και οι άλλοι οι "αλεξιπτωτιστές".
Εγώ που γεννήθηκα Πουλιάδης ή fafos και ξεχνάω ότι έστω και εγώ πριν γίνω "σοβαρός" από κάπου ξεκίνησα.
Και βέβαια νομίζω ότι την κατάληξη την γνωρίζεις "τυρόπιταδικο" στην Λ.Αλεξάνδρας και μετά το άδοξο τέλος.
Για να είμαστε λοιπόν "σοβαροί", όλα είναι υπό συζήτηση μπορούμε να δίνουμε και να παίρνουμε απαντήσεις, να συζητάμε πάνω σε ένα θέμα που αφορά όλους χωρίς να ΚΡΙΝΟΥΜΕ ή να προσβάλουμε τους άλλους.
Επαναλαμβάνω ότι τρέφω μεγάλο ΣΕΒΑΣΜΟ στης γνώσεις σου, μέσα από βοήθεια που έχεις προσφέρει σε εμένα πρωτίστως, και σε πολλούς εδώ μέσα.
Σε αυτές τις δύσκολες στιγμές που περνάμε όλοι το λιγότερο είναι ό σεβασμός στους υπόλοιπους.
Για το θέμα παιδιά θεωρώ ότι εάν το εργόσημο παίξει θα είναι πάρα πολύ καλό και για αυτούς που έχουν πληγεί, άλλα και για νέα παιδιά που ξεκινούν τώρα και δεν είναι σίγουροι, αν θα μπορούν να πληρώνουν το ΗΛΙΘΙΟ υπέρογκο ποσό για μηδενική ασφάλιση μόνο και μόνο για να μπορούν να ασκούν εργασία = ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΚΙ.

Lefteris33
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Lefteris33 » 23 Φεβ 2012 20:35

QProg έγραψε:
CyberCr33p έγραψε:Εγώ πάντως θα ήμουν θετικός με το εργόσημο, αλλά μόνο στη περίπτωση που κάποιος είναι άνεργος και προφανώς για μέχρι ένα συγκεκριμένο ποσό εισοδημάτων. Δεν μπορεί δηλαδή κάποιος να βγάζει 1500 ευρώ το μήνα και να τη βγάζει με εργόσημα, αλλά κάποιος που θα κάνει μια δουλειά κάποια στιγμή των 400 ευρώ τι να δώσει στο ΤΕΒΕ και τι να κρατήσει.
Ακριβώς το ίδιο είναι και το δικό μου σκεπτικό. Όταν μιλάμε για ανεργία που καλπάζει, θα ήταν ένα καλό μέτρο το εργόσημο αν ίσχυε και για άλλα επαγγέλματα όπως και η κατασκευή ιστοσελίδων με κάποιον εισοδηματικό περιορισμό όπως και εσύ ανέφερες. Εξάλλου γιατί να προτιμάει το ΙΚΑ την μαύρη εργασία παρα να δώσει την ευκαιρία σε χιλιάδες επιπλέον άτομα να ασφαλιστούν με τον τρόπο αυτό, προσθέτοντας έτσι επιπλέον χρήματα στο ταμείο του. Κατα την άποψη μου συμφέρει τους πάντες και τον άνεργο, και το ΙΚΑ αλλά και τους εργοδότες και δεν βλέπω καμία γραφειοκρατία όσο αφορά τους εργοδότες αφού το μόνο που έχουν να κάνουν είναι να αγοράσουν όποτε θέλουν να πληρώσουν το εργόσημο απ τα ΕΛΤΑ, ΤΡΑΠΕΖΕΣ, ΣΟΥΠΕΡ-ΜΑΡΚΕΤ.

Όπως έχει τώρα το εργόσημο όμως, που επιτρέπεται να το χρησιμοποιούν μόνο για συγκεκριμένα επαγγέλματα μπορούν να γίνουν αρκετές παρεξηγήσεις-κομπίνες. Για παράδειγμα έχουν σκεφτεί στο ΙΚΑ ότι με το να περιορίζουν πχ τους πληροφορικάριους να δέχονται εργόσημο μόνο για παράδοση κατ οίκον μαθημάτων, ο άλλος μπορεί να πάει να κάνει ιστοσελίδες και να λέει ότι έκανε μάθημα ;

Ας σκεφτούμε ένα "σατανικό" - Ελληνικό σενάριο :)

Πως μπορεί να γίνει αυτό ; Απλά φανταστείτε ότι ο επιτήδειος επιλέγει ένα ανοιχτού τύπου και άδειας cms για να στήσει μια σελίδα, και το δικαιολογεί ότι του μάθαινε πχ το Joomla. Εν το μεταξύ η σελίδα θα έχει στηθεί με Joomla και ο επιτήδιος θα λέει ότι την έστησε ο μαθητής του - ο εργοδότης του δηλαδή μετά απο τα μαθήματα κατ οίκον !

Οπότε είμαι της άποψης ότι το εργόσημο θα έπρεπε να ισχύει για όλα τα επαγγέλματα με το όριο ενός χρηματικό ποσού δηλαδή κάποιον εισοδηματικό περιορισμό, έως ένα ποσό. Αυτό θα μείωνε την ανεργία, θα μείωνε τη μαύρη εργασία, θα καταπολεμούσε την ανασφάλιστη εργασία και θα έφερνε έσοδα στα ταμεία του ΙΚΑ !
ΣΩΣΤΟΣ!!!

georgegeorge

Δημοσίευση από georgegeorge » 23 Φεβ 2012 23:54

Έρχονται οι συμβάσεις της μίας ημέρας

Έρχονται και στην Ελλάδα οι συμβάσεις της μίας ημέρας! Το πρωί θα υπογράφουμε την πρόσληψή μας και το απόγευμα… την απόλυσή μας. Χωρίς να χτίζουμε δικαίωμα αποζημίωσης, απεργίας κλπ. Με ελάχιστα μισθολογικά και ασφαλιστικά δικαιώματα.
Η «μόδα» έρχεται από την Ισπανία. Εκεί υπάρχουν επιχειρήσεις, στην είσοδο των οποίων υπάρχει ένα ρολό σαν το… χαρτί υγείας. Ο κάθε εισερχόμενος κόβει ένα κομμάτι, γράφει επάνω την ημερομηνία και το όνομά του και υπογράφει.
Αυτή είναι η σύμβασή του, για όση ώρα έχει συμφωνήσει να απασχοληθεί. Για την ακρίβεια, για όση ώρα γράφει το χαρτί. Εξερχόμενος από την εργασία του, σκίζει το χαρτί και την άλλη μέρα… πάλι από την αρχή, εφόσον βέβαια τον χρειάζεται ο εργοδότης.
Στην Ισπανία, το σύστημα έχει ονομαστεί, για ευνόητους λόγους, «κωλόχαρτο». Το μεροκάματο του τρόμου στην εργασία. Εξυπακούεται ότι όποιος εργάζεται με αυτό το σύστημα, δεν έχει τα στοιχειώδη εργασιακά δικαιώματα! Σύμφωνα με το «Πρώτο Θέμα», η Τρόικα, βλέποντας ότι οι έλληνες εργοδότες δεν είναι πρόθυμοι να προχωρήσουν σε επιχειρησιακές συμβάσεις, έχει σκοπό να φέρει και στη χώρα μας το εν λόγω σύστημα, με την προσδοκία να κάνει… πιο ανταγωνιστική την αγορά εργασίας.
Μάλιστα, για να μην απαιτηθεί αλλαγή της εργατικής νομοθεσίας, ο νέος θεσμός θα… μασκαρευτεί πίσω από τοπικά σύμφωνα απασχόλησης που θα παρουσιάσει η κυβέρνηση στο τέλος του μήνα.

ΠΗΓΗ:newsbeast.gr

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 24 Φεβ 2012 00:06

Lefteris33... esy tora os pros ti thiktikes? os peristasiakos? alexiptotisths? anipsi? h kai ta 3 mazi?
To an eimai skrapas h oxi sta oikonomika ase na to gnorizoun oi oikeioi mou...
gia pia pikria milas den katalaveno!! akoma den exete katalavei oti ftasame os edo pou ftasame me tetoious "greek ways" pou ypostirizeis alla den tekmirioneis para mono epitithesai giati profanos thigese..

Den vohthao edo mesa gia na kerdiso ton sevasmo sou h ton sevasmo ton allon.. grafo giati to theoro ypoxreosh mou pros autous pou vohthisan emena gia na matho ta 2-3 pragmata pou gnorizo kai me thn seira mou na ta metafero stous metagenesterous..

An theoreis esy hthiko kai timio na psaxneis lamogies kai "greek ways" gia na kaneis thn douleia sou eno alloi deinopathoun gia na vgaloun nomima to merokamato, pao paso.. keep walking.. pou elegan kai oi arxaioi :lol:
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 24 Φεβ 2012 00:25

Ρε παιδιά, αυτό το περιστασιακό που λέτε δεν μπορείτε να το κάνετε με μια απλή απόδειξη χωρίς OAEE;

Νομίζω μέχρι 4000 ευρώ ετησίως μπορείτε να κόβετε αποδείξεις χωρίς να κάνετε έναρξη στην εφορία;

Θέλετε κι άλλα χρήματα περιστασιακά;
Γίνονται πραγματάκια

votsalo

Δημοσίευση από votsalo » 07 Ιαν 2015 18:52

Δεν βλέπω σε τι διαφέρει η κατασκευή ιστοσελίδων από τον καθαρισμό σπιτιών ή από άλλες εργασίες που πληρώνονται με εργόσημο. Εργασία είναι το ένα, εργασία και το άλλο. Γιατί να κάνουμε διακρίσεις; Στο κάτω κάτω, μπορείς να πεις στον πελάτη να σε πληρώσει με εργόσημο σαν καθαρίστρια. Τι έγινε; Με μια ιστοσελίδα του καθάρισες το εικονικό του σπίτι.

Οι πρακτικοί λόγοι που κάτι τέτοιο θα ήταν χρήσιμο είναι οι ίδιοι: Θες να ξεκινήσεις να δουλεύεις και για διάφορους γραφειοκρατικούς ή άλλους λόγους δεν μπορείς να κάνεις έναρξη εργασιών εύκολα. Θες να δουλέψεις χωρίς πολλά χαρτιά, αλλά όχι μαύρα. Βέβαια, θα μπορούσε να υπάρχει ένα ετήσιο όριο, ώστε αν έχεις εισόδημα πάνω από το όριο να μην μπορείς πια να πληρωθείς με εργόσημο, ώστε η χρήση του να περιορίζεται για το συγκεκριμένο σκοπό που έγινε.

votsalo

Δημοσίευση από votsalo » 07 Ιαν 2015 19:35

Απ' ότι διάβασα το εργόσημο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για κατ' οίκον εργασία. Δηλαδή, αν φτιάξω μια ιστοσελίδα για κάποιον και το κάνω στο σπίτι του, ίσως μπορεί να με πληρώσει με εργόσημο (αν θεωρηθεί ως μικροεπισκευαστική εργασία).

Αν όμως φτιάξω την ιστοσελίδα στο σπίτι μου και μετά πάω στο σπίτι του πελάτη και του την παραδώσω, δεν μπορώ να χρεώσω όλο το ποσό για τη δουλειά που έκανα στο σπίτι του πελάτη (την παράδωση;) Φυσικά, ο πελάτης πρέπει να με πληρώσει ατομικά και όχι μέσω κάποιας εταιρίας.

Λογικός ο κατ' οίκον περιορισμός. Αποκλείει τις συναλλαγές με επιχειρήσεις.
Για το θέμα των επιχειρήσεων θα έπρεπε απλά να διευκολυνθεί πολύ η παροχή υπηρεσιών, ώστε να μην χρειάζεται να μπει κάποιος σε πολλά έξοδα για να ξεκινήσει να χρεώνει για λίγες δουλειές.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 07 Ιαν 2015 22:59

μια αλλη λυση ειναι η δημιουργια μιας ΚοινΣΕπ οπου εκει κανεις οτι θελεις χωρις ασφαλιση ΟΑΕΕ αλλα ΙΚΑ και κολας ενσημα αναλογα με τις αποδοχες που εχεις λιγες η πολλες στον εαυτο σου, βεβαια αυτο απαιτει την συμπραξη τουλαχιστον 5 φυσικων προσωπων οπου εκει μπορει να ειναι ο πατερας η μανα ο αδελφος ο ξαδελφος να συμπληρωσει την 5αδα, ηδη φτιαχνω ενος πελατη μου μια τετοια ΚοινΣΕπ στην Καβαλα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης