μπερδεμα με hardware

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
leftis

μπερδεμα με hardware

Δημοσίευση από leftis » 11 Σεπ 2011 21:09

καλησπερα σε ολους , πριν καποιες μερες εκει που δουλευε ο υπολογιστης ξαφνικα σβηνει , προσπαθω να το ανοιξω και τιποτα..

το παω στον τεχνικο αφου δεν ειμουν σιγουρος αλλα υποψιαζομουν τροφοδοτικο και εντελει το τροφοδοτικο καηκε.... οποτε το περνω και το παω στο eshop και μου το αντικαθηστουν , σημερα λοιπον μου ηρθε το καινουργιο το βαζω μπρος , και δεν μου εδεινε εικονα καθολου ουτε καν εστελνε σημα στην οθονη , ομως ο ανεμιστηρας της καρτας δουλευε κανονικα , οποτε την βγαζω και βαζω μια αλλη ποιο παλια που ειχα και παλι μου κανει τα ιδια , μολις βαζω το βησμα στην μητρικη με αυτη την ενσωματομενη ψευτοκαρτα γραφικων που εχει , δουλευει κανονικα ο υπολογιστης και δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται....

να σημειωθει οτι στο διαστημα που περιμενα το τροφοδοτικο μ ,δοκιμασα να δουλεψω τον υπολογιστη μου με ενα 400W που δανειστικα απο ενα φιλο μ για να κανω προσωρινα την δουλεια μ , και εβγαλα την καρτα μου γιατι θελει ξεχωριστη τροφοδοσια και αυτο το τροφοδικο δεν ειχε τετοιο βησμα , οποτε δοκιμασα τοτε να ανοιξω τον υπολογιστη με την καρτα της μητρικης παλι , και μολις παει να ανοιξει τα windows μου κρασαρει και αφου του εκανα επανεκινηση και μου εκανε το ιδιο που εναφερα και πριν δηλαδη δεν μου εδεινε εικονα καθολου....

με εχει μπερδεψει πολυ το θεμα....

ενημερωτικα τα χαρακτηριστικα του pc μου ειναι:
intel quad q8400
4gb ram ddr2
ati saphire 5770 1gb
lamtek 700W τροφοδοτικο

ειπαρχει περιπτωση το τροφοδοτικο να μου εκαψε την καρτα ????

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

μπερδεμα με hardware

Δημοσίευση από hitca » 11 Σεπ 2011 21:56

Δοκίμασε την κάρτα σου και σε άλλον υπολογιστή εάν έχεις τέτοια δυνατότητα ώστε να σιγουρευτείς για την κατάστασή της.
Το ότι απλώς λειτουργούσε ο ανεμιστήρας της καί όχι η έξοδος βίντεο στην οθόνη σου δείχνει τουλάχιστον ελλατωματική λειτουργία αλλά θα πρέπει να βεβαιωθείς.

Για να κάνεις σωστά δοκιμές θα πρέπει να απομονωθεί ο δίσκος προσωρινά, ώστε να κάνεις όποια αλλαγή απαιτείται (ίσως και επιπλέον reset στο bios της m/b και ξανά ρύθμισή του).

Το χειρότερο ενδεχόμενο (εκτός της πιθανής αντικατάστασης της κάρτας) είναι να έχει πλέον και ζημιά η m/b ειδικά στη τροφοδοσία με ρεύμα του slot της κάρτας σου. Άρα θα πρέπει επίσης να βεβαιωθείς ότι μέ όποια άλλη κάρτα στην θέσης της δικιάς σου ο υπολογιστής εκκινείται κανονικά και έχεις σωστή απεικόνιση.
...και μετά θα συνδέσεις ξανά τον δίσκο σου.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

leftis

μπερδεμα με hardware

Δημοσίευση από leftis » 11 Σεπ 2011 22:11

hitca έγραψε:Δοκίμασε την κάρτα σου και σε άλλον υπολογιστή εάν έχεις τέτοια δυνατότητα ώστε να σιγουρευτείς για την κατάστασή της.
Το ότι απλώς λειτουργούσε ο ανεμιστήρας της καί όχι η έξοδος βίντεο στην οθόνη σου δείχνει τουλάχιστον ελλατωματική λειτουργία αλλά θα πρέπει να βεβαιωθείς.

Για να κάνεις σωστά δοκιμές θα πρέπει να απομονωθεί ο δίσκος προσωρινά, ώστε να κάνεις όποια αλλαγή απαιτείται (ίσως και επιπλέον reset στο bios της m/b και ξανά ρύθμισή του).

Το χειρότερο ενδεχόμενο (εκτός της πιθανής αντικατάστασης της κάρτας) είναι να έχει πλέον και ζημιά η m/b ειδικά στη τροφοδοσία με ρεύμα του slot της κάρτας σου. Άρα θα πρέπει επίσης να βεβαιωθείς ότι μέ όποια άλλη κάρτα στην θέσης της δικιάς σου ο υπολογιστής εκκινείται κανονικά και έχεις σωστή απεικόνιση.
...και μετά θα συνδέσεις ξανά τον δίσκο σου.
πηγα στα bios και ειδα οτι σαν προτεραιοτητα ειχε πρωτα PEG και μετα PCI και το αλλαξα , και εβαλα το αντιστροφο αλλα και παλι τιποτα ....και εκανα και clear cmos

επισης να πω οτι οταν βαζω πανω την καρτα ο ανεμιστηρας της δουλευει πολυ γρηγορα και κανει "θορυβο" ποιο εντονο τουλαχιστον απο οτι εκανε μεχρι τωρα...

τωρα το υπολογιστη τον δουλευω με την GPU της MB ....

παντως δοκιμασα και μια αλλη καρτα γραφικων για να δω αν δουλεψει εκεινη αλλα εκανε ακριβως τα ιδια ....

αυτο φοβαμαι και εγω οτι εχει παθει ζημια η MB στην εισαγωγη της pci , αυτο θα μου το καληψει η εγγυηση λες ???

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

μπερδεμα με hardware

Δημοσίευση από hitca » 11 Σεπ 2011 22:34

Λογικά ναί, θα σε καλύψει εάν είσαι εντός των ορίων της εγγύησης (με κάθε επιφύλαξη το αναφέρω αυτό).

-- σημ. ανέφερες ότι απευθύνθηκες σε τεχνικό, αυτός απλώς άλλαξε τροφοδοτικό στον υπολογιστή και στον παρέδωσε; ή με μιά ματιά εκτίμησε ότι αυτή είναι η ζημιά είναι και τέρμα;
...δεν έκανε στοιχειωδώς κάποιους ελέγχους καλής λειτουργίας;
...και δεν σου είπε τίποτα απολύτως;...όλα ήταν εντάξει πλέον γι' αυτόν;
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

leftis

μπερδεμα με hardware

Δημοσίευση από leftis » 12 Σεπ 2011 03:20

hitca έγραψε:Λογικά ναί, θα σε καλύψει εάν είσαι εντός των ορίων της εγγύησης (με κάθε επιφύλαξη το αναφέρω αυτό).

-- σημ. ανέφερες ότι απευθύνθηκες σε τεχνικό, αυτός απλώς άλλαξε τροφοδοτικό στον υπολογιστή και στον παρέδωσε; ή με μιά ματιά εκτίμησε ότι αυτή είναι η ζημιά είναι και τέρμα;
...δεν έκανε στοιχειωδώς κάποιους ελέγχους καλής λειτουργίας;
...και δεν σου είπε τίποτα απολύτως;...όλα ήταν εντάξει πλέον γι' αυτόν;
στο τεχνικο που το ειχα παει στην αρχη δεν ηταν το eshop που πηγα μετα με την εγγυηση και μου αντικατεστησαν το τροφοδοτικο , ηταν ενας απλος τεχνικος που το πηγα αρχικα για να δω τι εχει και μου ειπε οτι εχει καει κατα πασα πιθανοτητα το τροφοδοτικο γιατι με ενα αλλο που δοκιμασε επαιξε κανονικα ...

επισης μου ειπε οτι μαλλον εχει καει και η καρτα γιατι δεν κανει τιποτα μου λεει , ειναι νεκρη , αλλα να φανταστεις ηταν τοσο ασχετος που δεν ειχε συνδεσει την εξωτερικη τροφοδοσια που παιρνει η καρτα μου και περιμενε δουλεψει απο το τροφοτικο .

τελοςπαντων το θεμα ειναι οτι τωρα δοκιμασα με μια καρτα ενος φιλου μου και παιζει κανονικα αρα φταιει η καρτα , το θεμα ειναι ομως ,η καρτα μου εχει καει ??
κλεω λιγο γιατι την ειχα πληρωσει πριν 8μηνες καπου 180Ε , η εγγυηση παιζει να ισχυσει ?? παντως το ανεμηστηρακι της καρτας παιζει κανονικα αλλα μεχρι εκει....

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

μπερδεμα με hardware

Δημοσίευση από DGeorge » 12 Σεπ 2011 11:40

leftis έγραψε:....κλεω λιγο γιατι την ειχα πληρωσει πριν 8μηνες καπου 180Ε , η εγγυηση παιζει να ισχυσει ?? παντως το ανεμηστηρακι της καρτας παιζει κανονικα αλλα μεχρι εκει....
Για να σε παρηγορήσω λίγο, ακόμα και για τη χειρότερη περίπτωση, όπου δεν θα ίσχυε (λέμε) η εγγύηση: Συνήθως, τοφοδοτικά φτηνά (χωρίς δικές τους ασφάλειες, σταθεροποιητές, κλπ) όταν καίγονται συμπαρασύρουν και κάποια Motherboard! Είναι το πρώτο θύμα που βρίσκουν μπροστά τους. Μετά τα κανονίζουν και με τα περιφερειακά (κάρτες, δίσκους, κλπ).
Έχω βρεθεί αρκετές φορές ν'αλλάζω Motherboard μαζί με τροφοδοτικό.
Φαντάσου λοιπόν, μαζί με τα 180Ε που κλαίς, να ήσουν στη θέση να κλάψεις -τουλάχιστον- το μισό PC σου (Χώρια αρχεία, εφαρμογές, κλπ) :cry: :cry:
Κάνε κουράγιο επομένως, γιατί μάλλον σε πήρε ξώφαλτσα η ζημιά, εφόσον περιορίστηκε μόνο στην Κάρτα Γραφικών! :wink:

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

μπερδεμα με hardware

Δημοσίευση από hitca » 12 Σεπ 2011 11:44

Συνήθως οι κάρτες σε αυτό το εύρος τιμής έχουν εγγύηση έως και 2 χρόνια.
Μπορείς να δοκιμάσεις την κάρτα σου σε κάποιον άλλον υπολογιστή αφού δείξεις προσοχή με τους ήδη εγκατεστημένους drivers (πρέπει να αφαιρεθούν πρώτα).

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες