Αγορα εργασιας και τωρα τι;

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
snik
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από snik » 04 Σεπ 2011 22:57

Καλησπερα παιδια πριν απο 10-15 μερες τελειωσα τον στρατο και τωρα ειμαι στην αναζητηση εργασιας και θα ηθελα να ακουσω μερικες αποψεις για την κατασταση που υπαρχει αυτον τον καιρο γιατι εδω και 9 μηνες ειχα μεινει εκτoς πραγματικοτητας.
Καταρχην ειμαι 23 χρονων εχω τελειωσει ενα δημοσιο ΙΕΚ που ειχε να κανει με δικτυα και κατασκευη ιστοσελιδων, με δικτυα δεν ασχοληθηκα τοσο και προτιμησα τον χωρο των ιστοσελιδων. Απο το ιεκ δεν εμαθα κατι αλλα με δικη μου ασχολια εμαθα html, css ασχοληθηκα με joomla, wordpress και συνεχισα να ασχολουμε με photoshop. Οποτε μπορω να σχεδιασω καποιο δικο μου template και να το κανω λειτουργικο και προσπαθω να βελτιωσω τις γνωσεις μου στην μετατροπη του σε joomla και wordpress.

Οσο ημουν στο ιεκ αλλα και μετα εκανα καποιες δουλειες σαν freelancer και συνεργαζομουν με εναν καθηγητη απο εκει και ειχα αναλαβει ολοκληρωτικα το κομματι των ιστοσελιδων για 2 χρονια περιπου. Τωρα προσπαθω να φρεσκαρω λιγο τις γνωσεις μου γιατι 9 μηνες ημουν εκτος και θα αρχισω να ψαχνομαι απο εδω και απο εκει στελνοντας βιογραφικα για δουλεια.

Σαν δουλεια εχω προταση να συνεχισω εκει που ημουν αλλα σκεφτομαι οτι δεν θα μπορεσω να μαθω απο καποιον αλλον καθως θα ειμαι ο μονος που θα ασχολειται με αυτο το κομματι. Οι συνθηκες εκει ειναι καλες αλλα σκεφτομαι οτι μετα απο 2-3 χρονια δεν θα εχω εξελιχθει οσο με το να ειμαι καπου αλλου. Οποτε θα ηθελα να ακουσω μια αποψη για το τι θα κανατε εσεις στην θεση μου και να μαθω τι κατασταση επικρατει στον χωρο με την κριση κλπ. Γενικα τα πραγματα ειναι τοσο ασχημα οσο ακουγονται η υπαρχει λυσει για καποιον νεο στον χωρο; Επισης τι μισθος θα ειναι καλα ας πουμε για καποιον που ξεκιναει τωρα;

Μερικες απο τις σελιδες μου ειναι οι παρακατω
www.kataras.gr
www.designsmarthomes.com
www.3gourounakia.com
www.ts-tsatsakos.gr

Υγ Δεν ξερω αν ειμαι στο καταληλο μερος αν ειμαι αλλου παρακαλω καποιος moderator να το μεταφερει.

Άβαταρ μέλους
Khronos

Δημοσίευση από Khronos » 04 Σεπ 2011 23:51

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά γενικά τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα (στο λέω απο προσωπική εμπειρία γιατί και εγώ ψάχνω και δε βρίσκω). Για να κάνεις κάτι δικό σου απο το μηδέν, όπως θα διαβάσεις και σε άλλα θέματα εδώ μέσα είναι επίσης δύσκολο.

Απ'ότι κατάλαβα σε περιμένει κάποια δουλειά. Θα σου πρότεινα να πας και να ψάχνεις συγχρόνως για κάτι καλύτερο.

Όσο για μισθό, μην περιμένεις κάτι καλύτερο απο 750 - 800ευρώ. Εξαρτάται απο την εταιρεία και τις γνώσεις σου βέβαια.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 05 Σεπ 2011 00:37

Το να μάθεις από κάποιον είναι μια καλή λύση, αλλά μπορέις να μάθεις και μόνος.

Θα σου πρότεινα πρωτού ξεκινήσεις να ψάχνεις για δουλειά να κάνεις το δικό σου portfolio πολύ πολύ καλό. Έτσι θα αυξήσεις τις πιθανότητες πρόσληψης, ακόμα κι αν τα έργα σου μέσα είναι μέτρια.

Όλες οι μεγάλες εταιρίες θέλουν κατά καιρούς καλά χέρια και ειδικά front end developers που ξέρουν να σχεδιάζουν. Αν καταφέρεις και φτάσεις το slicing σε αυτό το βαθμό και αρχίσεις και σχεδιάζεις καλύτερα στο photoshop τότε θα προσληφθείς εύκολα και γρήγορα με 800+ ευρώ.

Μέσα σε μια εταιρία, τα projects θα τρέχουν γρήγορα, θα μάθεις πολλά και θα μπορείς να συνεχίσεις να κάνεις side projects στο χρόνο σου εκτός εταιρίας για να συμπληρώσεις το εισόδημα σου. Πολλοί το κάνουν αυτό.

Ακόμα και στην Ελλάδα, ο συγκεκριμένος τομέας έχει θέσεις για καλά χέρια. Γίνε καλό χέρι και δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς.
Γίνονται πραγματάκια

gorgoro

Δημοσίευση από gorgoro » 05 Σεπ 2011 12:00

οσο και καλος να εισαι δεν παιζει ρολο εχω γνωστο που τελειωσε την σχολη και βρηκε αμεσως δουλεια επειδη ειχε γνωστο και δεν ειχε ιδεα απο τιποτα μονο οτι εκανε στην σχολη .
Στην ελλαδα ειμαστε και εαν δεν εχεις καποιον γνωστο οτι και να κανεις οσο και καλος να εισαι ξεχνατο μεινε εκει που εισαι και μην κυνηγας τσαμπα , θα χασεις τον χρονο σου.
Εχουν κανει τα παντα χαλια προς ο παρον το μελλον ειναι μαυρο.

Σαν δουλεια εχω προταση να συνεχισω εκει που ημουν αλλα σκεφτομαι οτι δεν θα μπορεσω να μαθω απο καποιον αλλον καθως θα ειμαι ο μονος που θα ασχολειται με αυτο το κομματι. Οι συνθηκες εκει ειναι καλες αλλα σκεφτομαι οτι μετα απο 2-3 χρονια δεν θα εχω εξελιχθει οσο με το να ειμαι καπου αλλου. Οποτε θα ηθελα να ακουσω μια αποψη για το τι θα κανατε εσεις στην θεση μου και να μαθω τι κατασταση επικρατει στον χωρο με την κριση κλπ. Γενικα τα πραγματα ειναι τοσο ασχημα οσο ακουγονται η υπαρχει λυσει για καποιον νεο στον χωρο; Επισης τι μισθος θα ειναι καλα ας πουμε για καποιον που ξεκιναει τωρα;

εσυ τι λες ειναι ονειρικα δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα ειναι χαλια οχι πως καποτε ηταν καλα απλα νομιζαμε οτι ηταν κατσε εκει που εισαι προς το παρον και μετα βλεπεις

nzak

Δημοσίευση από nzak » 05 Σεπ 2011 15:27

ALR έγραψε:Το να μάθεις από κάποιον είναι μια καλή λύση, αλλά μπορέις να μάθεις και μόνος.

Θα σου πρότεινα πρωτού ξεκινήσεις να ψάχνεις για δουλειά να κάνεις το δικό σου portfolio πολύ πολύ καλό. Έτσι θα αυξήσεις τις πιθανότητες πρόσληψης, ακόμα κι αν τα έργα σου μέσα είναι μέτρια.

Όλες οι μεγάλες εταιρίες θέλουν κατά καιρούς καλά χέρια και ειδικά front end developers που ξέρουν να σχεδιάζουν. Αν καταφέρεις και φτάσεις το slicing σε αυτό το βαθμό και αρχίσεις και σχεδιάζεις καλύτερα στο photoshop τότε θα προσληφθείς εύκολα και γρήγορα με 800+ ευρώ.

Μέσα σε μια εταιρία, τα projects θα τρέχουν γρήγορα, θα μάθεις πολλά και θα μπορείς να συνεχίσεις να κάνεις side projects στο χρόνο σου εκτός εταιρίας για να συμπληρώσεις το εισόδημα σου. Πολλοί το κάνουν αυτό.

Ακόμα και στην Ελλάδα, ο συγκεκριμένος τομέας έχει θέσεις για καλά χέρια. Γίνε καλό χέρι και δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς.
Φίλε καλησπέρα, αυτά που έγραψε ο ALR είναι το ζουμί και συμφωνώ απόλυτα μαζί του. Σίγου είναι πολύ βασικό να έχεις κάποιον συνεργάτη δίπλα και να μαθαίνεις απ' αυτόν αλλά επίσης σημαντικό είναι να δουλέψεις για να τα μάθεις και μόνος σου. Άσε τα joomla, wordpress προς το παρόν και ξεκίνα να μαθαίνεις photosho και κόψιμο σε html&css και μετά πας σε αυτά ( προσωπική μου γνώμη οτυλάχιστον) Τα links που μας έβαλες δεν λένε μου λένε εμένα προσωπικά κάτι καθώς απ' ότι είδα αν όχι όλα τα περισσότερα είναι έτοιμα templates που χρησιμοποίησες και πρόσθεσες περιεχόμενο.

Φιλικά

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 05 Σεπ 2011 15:44

gorgoro έγραψε:οσο και καλος να εισαι δεν παιζει ρολο εχω γνωστο που τελειωσε την σχολη και βρηκε αμεσως δουλεια επειδη ειχε γνωστο και δεν ειχε ιδεα απο τιποτα μονο οτι εκανε στην σχολη .
Στην ελλαδα ειμαστε και εαν δεν εχεις καποιον γνωστο οτι και να κανεις οσο και καλος να εισαι ξεχνατο μεινε εκει που εισαι και μην κυνηγας τσαμπα , θα χασεις τον χρονο σου.
Άκου φίλε,

όσο γνωστός και να είσαι, και αδερφός μου να είσαι, εγώ θέλω να βγάλω χρήματα. Το καταλαβαίνεις αυτό; Η μάνα μου να είσαι, εγώ, πρέπει να βγάλω χρήματα, πως να στο εξηγήσω διαφορετικά.
Για να βγάλω χρήματα, θέλω εκτός από τους γνωστούς, καλά χέρια.
Αν είσαι ένα από τα καλά χέρια, δε πα να είσαι γιος του χειρότερου εχθρού μου, αν μου βγάλεις τα χρήματα που θέλω, είσαι αδερφός :D

Σκατά είμαστε στο δημόσιο. Ο Ιδιωτικός τομέας στον τομέα μας δε λειτουργεί έτσι.
Γίνονται πραγματάκια

snik
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από snik » 05 Σεπ 2011 16:40

Καταρχην σας ευχαριστω ολους για τις αμεσες απαντησεις.

@ALR Στο εξωτερικο απο οτι εχω δει υπαρχουν ατομα που ασχολουνται αποκλειστικα με slicing και coding, μπορει ομως να γινει το ιδιο και εδω; Γιατι απο οτι βλεπω σε αγγελιες ψαχνουν καποιον που τα κανει ολα και συμφερει. Η αληθεια ειναι ομως οτι μου προτεινες κατι που δεν το ειχα σκεφτει καθολου γιατι ελεγα το επομενο που πρεπει να ασχοληθω ειναι η php.

@gorgoro Αυτο με τους γνωστους δυστυχως το εχω δει και ισχυει, οταν ξερεις κοσμο μπορεις και πιο ευκολα να βρεις δουλεια αλλα σου βγαινουν και νεοι πελατες απο εκει που δεν το περιμενεις. Αλλα μαζι με αυτο βλεπεις και κατι αλλες δουλιες και λες αυτος τωρα πως πηγε εκει...

@nzak Τα Links που εβαλα ειναι καθαρα δικα μου templates με δικο μου psd, slicing και coding. Εχω φτιαξει καποιες ακομα ιστοσελιδες βασισμενα σε ετοιμα templates αλλα δεν νομιζω οτι θα υπηρχε νοημα να τις ποσταρω.

Και κατι γενικο τωρα, συνηθως αρκετοι πελατες που μου ερχοταν πριν τον στρατο ηθελαν ιστοσελιδα αλλα ηθελαν να ειναι και οικονομικη οποτε αναγκαζομουν να παω σε καποια ετοιμη λυση γιατι ο χρονος που θα σπαταλουσα δεν θα αξιζε τα χρηματα που επαιρνα. Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να μην νιωθω οτι δινω τσαμπα την δουλεια μου αλλα συνχρονως να μην εχω πολλα δικα μου ετοιμα templates να δειξω. Αρα απο εδω και περα καλο θα ηταν για μενα να φτιαχνω κατι τελειως custom σε καθε πελατη και να εχω ελαχιστο κερδος η να συνεχισω ετσι οπως ημουν;
www.snik.gr My personal Portfolio!

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 05 Σεπ 2011 17:58

Καταρχήν είσαι μικρός ακόμα οπότε έχεις χρόνο για να εξελιχθείς. Μιας και έχεις πρόταση για να συνεχίσεις να δουλέψεις εκεί που ήσουν πιστεύω ότι πρέπει να το σκεφτείς σοβαρά και παράλληλα να ψάχνεις κάτι καλύτερο.

Το ότι έχεις κάνει χρήση έτοιμων templates για παλαιότερους πελάτες δεν βοηθάει τόσο για να δείξεις τη δουλειά σου, αλλά από την άλλη από τις σελίδες που μας είπες δεν βλέπω προχειροδουλειά ως το τελικό αποτέλεσμα και αυτό πρέπει να συνεκτιμηθεί.

Σε forum του εξωτερικού έχω δει κάποιους να φτιάχνουν PSD και να τα πουλάνε. Ίσως είναι καλή ιδέα να επικοινωνήσεις με αυτούς για να κάνεις το slicing σε όσους πελάτες τους το θέλουν και επίσης και να τα μετατρέπεις σε joomla ή wordpress templates ώστε να τους λύσεις και τα χέρια στη διαχείριση των σελίδων τους.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 05 Σεπ 2011 18:36

snik έγραψε:Καταρχην σας ευχαριστω ολους για τις αμεσες απαντησεις.

@ALR Στο εξωτερικο απο οτι εχω δει υπαρχουν ατομα που ασχολουνται αποκλειστικα με slicing και coding, μπορει ομως να γινει το ιδιο και εδω; Γιατι απο οτι βλεπω σε αγγελιες ψαχνουν καποιον που τα κανει ολα και συμφερει. Η αληθεια ειναι ομως οτι μου προτεινες κατι που δεν το ειχα σκεφτει καθολου γιατι ελεγα το επομενο που πρεπει να ασχοληθω ειναι η php.
Εδώ η αλήθεια είναι πως δύσκολα θα βρεις δουλειά αν κάνεις μόνο slicing. Αλλά αν σχεδιάζεις και κόβεις, θα βρεις δουλειά εχθές.
Γίνονται πραγματάκια

nzak

Δημοσίευση από nzak » 05 Σεπ 2011 18:50

snik έγραψε: @nzak Τα Links που εβαλα ειναι καθαρα δικα μου templates με δικο μου psd, slicing και coding. Εχω φτιαξει καποιες ακομα ιστοσελιδες βασισμενα σε ετοιμα templates αλλα δεν νομιζω οτι θα υπηρχε νοημα να τις ποσταρω.
Στο www.kataras.gr είδα ότι είναι joomla επίσης στο http://www.3gourounakia.com/style.css το style είναι από http://lan2it.gr/ , στο tsatsakos ( http://www.ts-tsatsakos.gr/style.css ) το style είναι ενός φουκαριάρη designer που ζητάει link back

Κώδικας: Επιλογή όλων

Created by Keith Donegan of Code-Sucks.com

E-Mail: Keithdonegan@gmail.com

You can do whatever you want with these layouts,
	  but it would be greatly appreciated if you gave a link
	  back to http://www.code-sucks.com
Οπότε δεν ξέρω αν όντως είναι δικά σου σύμφωνα με αυτά που βλέπω. Δεν στο λέω αυτό για να σου την πώ. Προς θεού, απλά θέλω να σου δείξω ότι για να μπορέσεις να εξελιχτείς αλλά και να έχεις πελάτες μακροπρόθεσμα θα πρέπει να παράγεις δικό σου έργο. Και πάλι δεν στο λέω από κακό αλλά από καλό γιατί αυτό θα σε βοηθήσει.

Φιλικά πάντα!

gorgoro

Δημοσίευση από gorgoro » 05 Σεπ 2011 19:45

ALR έγραψε:
gorgoro έγραψε:οσο και καλος να εισαι δεν παιζει ρολο εχω γνωστο που τελειωσε την σχολη και βρηκε αμεσως δουλεια επειδη ειχε γνωστο και δεν ειχε ιδεα απο τιποτα μονο οτι εκανε στην σχολη .
Άκου φίλε,

όσο γνωστός και να είσαι, και αδερφός μου να είσαι, εγώ θέλω να βγάλω χρήματα. Το καταλαβαίνεις αυτό; Η μάνα μου να είσαι, εγώ, πρέπει να βγάλω χρήματα, πως να στο εξηγήσω διαφορετικά.
Για να βγάλω χρήματα, θέλω εκτός από τους γνωστούς, καλά χέρια.
Αν είσαι ένα από τα καλά χέρια, δε πα να είσαι γιος του χειρότερου εχθρού μου, αν μου βγάλεις τα χρήματα που θέλω, είσαι αδερφός :D

Σκατά είμαστε στο δημόσιο. Ο Ιδιωτικός τομέας στον τομέα μας δε λειτουργεί έτσι.
ναι αυτο ετσι ειναι !Αλλα σε εταιριες που υπαρχουν οι οικογενιες δεν παει ετσι .Ε
γω μονο στον ιδιωτικο τομεα δουλεα και αυτο εχω δει μονο και καλος να εισαι και λεφτα να τους βγαζεις δεν εχει σημασια.
Θυμαμαι σε καποιον εργοδοτη μου μου ειχε πει χαρακτηριστικα
και να εισαι ο θεος δεν τρεχει τιποτα ολο και καποιος αλλος θα ερθει να δουλεψει στην θεση σου .Αρα εγω δεν χανω οσο καλη δουλεια και να μου κανεις.

καταλαβαινεις τι ςου λεω ο εργοδοτης δεν κοιτα εαν εισαι καλος κοιτα μονο τα λεφτα και σκεφτεται ετσι οπως σου ειπα πιο πριν.Ειναι ξενερωμα το ξερω αλλα αυτη ειναι η αληθεια

snik
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από snik » 05 Σεπ 2011 20:07

nzak έγραψε:
snik έγραψε: @nzak Τα Links που εβαλα ειναι καθαρα δικα μου templates με δικο μου psd, slicing και coding. Εχω φτιαξει καποιες ακομα ιστοσελιδες βασισμενα σε ετοιμα templates αλλα δεν νομιζω οτι θα υπηρχε νοημα να τις ποσταρω.
Στο www.kataras.gr είδα ότι είναι joomla επίσης στο http://www.3gourounakia.com/style.css το style είναι από http://lan2it.gr/ , στο tsatsakos ( http://www.ts-tsatsakos.gr/style.css ) το style είναι ενός φουκαριάρη designer που ζητάει link back

Κώδικας: Επιλογή όλων

Created by Keith Donegan of Code-Sucks.com

E-Mail: Keithdonegan@gmail.com

You can do whatever you want with these layouts,
	  but it would be greatly appreciated if you gave a link
	  back to http://www.code-sucks.com
Οπότε δεν ξέρω αν όντως είναι δικά σου σύμφωνα με αυτά που βλέπω. Δεν στο λέω αυτό για να σου την πώ. Προς θεού, απλά θέλω να σου δείξω ότι για να μπορέσεις να εξελιχτείς αλλά και να έχεις πελάτες μακροπρόθεσμα θα πρέπει να παράγεις δικό σου έργο. Και πάλι δεν στο λέω από κακό αλλά από καλό γιατί αυτό θα σε βοηθήσει.

Φιλικά πάντα!
Το 1ο ειναι η πρωτη αποπειρα που εκανα σε custom joomla template, το 2ο ειναι απο την εταιρια που ημουν και τελος στο 3ο εχει τον φουκαριάρη designer επειδη χρησιμοποιω συχνα blank templates :) .
CyberCr33p έγραψε:Καταρχήν είσαι μικρός ακόμα οπότε έχεις χρόνο για να εξελιχθείς. Μιας και έχεις πρόταση για να συνεχίσεις να δουλέψεις εκεί που ήσουν πιστεύω ότι πρέπει να το σκεφτείς σοβαρά και παράλληλα να ψάχνεις κάτι καλύτερο.

Το ότι έχεις κάνει χρήση έτοιμων templates για παλαιότερους πελάτες δεν βοηθάει τόσο για να δείξεις τη δουλειά σου, αλλά από την άλλη από τις σελίδες που μας είπες δεν βλέπω προχειροδουλειά ως το τελικό αποτέλεσμα και αυτό πρέπει να συνεκτιμηθεί.

Σε forum του εξωτερικού έχω δει κάποιους να φτιάχνουν PSD και να τα πουλάνε. Ίσως είναι καλή ιδέα να επικοινωνήσεις με αυτούς για να κάνεις το slicing σε όσους πελάτες τους το θέλουν και επίσης και να τα μετατρέπεις σε joomla ή wordpress templates ώστε να τους λύσεις και τα χέρια στη διαχείριση των σελίδων τους.
Τελικα μαλλον κατι τετοιο θα κανω, θα συνεχισω εκει που ημουν και παραληλα θα δουλεψω λιγο το κομματι του slicing σε html,joomla και wordpress.

gorgoro

Δημοσίευση από gorgoro » 10 Σεπ 2011 13:34

ALR έγραψε:
snik έγραψε:Καταρχην σας ευχαριστω ολους για τις αμεσες απαντησεις.

Εδώ η αλήθεια είναι πως δύσκολα θα βρεις δουλειά αν κάνεις μόνο slicing. Αλλά αν σχεδιάζεις και κόβεις, θα βρεις δουλειά εχθές.
δεν ισχυει και να γραφεις και να κοβεις και να σχεδιαζεις δεν σημαινει τιποτα εαν εχεις γνωστους τοτε και στοκος να εισαι θα βρεις κατι

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 10 Σεπ 2011 20:04

Τι δεν ισχύει ρε gorgoro. Άλλη δουλειά θα βρεις αν έχεις γνωστούς, άλλη αν ξέρεις να σχεδιάζεις και να κόβεις.
Δεν ισχύει ότι θα βρεις δουλειά εχθές αν ξέρεις να σχεδιάζεις και να κόβεις καλά;
Ξέρεις να σχεδιάζεις και να κόβεις καλά;
Γίνονται πραγματάκια

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες