15 μήνες Θητεία στο στρατό... τρεξτε να προλαβετε! +6 μηνάκια

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Nemesis_Elite

Δημοσίευση από Nemesis_Elite » 29 Αύγ 2011 20:53

για οσους αναβάλουν τη στρατιωτική θητεία, για ξανασκεφτειτε το...

Οι σχετικές ανακοινώσεις θα γίνουν οσονούπω...
Οριστική είναι η απόφαση για αύξηση της στρατιωτικής θητείας, όχι όμως στους 12 μήνες όπως λεγόταν αρχικά, αλλά ίσως στους 14 με 15 μήνες !
Ο υπουργός Άμυνας Πάνος Μπεγλίτης προχωρεί σ’ αυτήν την απόφαση αύξησης της θητείας, αφού διαπίστωσε πως τα στρατόπεδα είναι απογυμνωμένα και τα κενά στην αμυντική διάταξη της χώρας μεγάλα.
Βέβαια πριν ανακοινωθεί η οποιαδήποτε απόφαση θα περιμένει τις μελέτες και τις εισηγήσεις της στρατιωτικής ηγεσίας, που πάντως δεν αναμένεται να είναι αντίθετες αφού οι στρατιωτικοί σε κάθε ευκαιρία επισημαίνουν την αναγκαιότητα να αυξηθεί η θητεία.

Kατ’ελάχιστον τρεις μήνες, με μέγιστο τους έξι μήνες θα είναι το χρονικό διάστημα που θα αυξηθεί η στρατιωτική θητεία και αυτό είναι οριστική απόφαση του υπουργείου Εθνικής Άμυνας, με τον Πάνο Μπεγλίτη να δείχνει εντυπωσιακή υπευθυνότηα και πάνω απ’όλα αποφασιστικότητα στο κρίσιμο αυτό θέμα.

Οι σχετικές ανακοινώσεις θα γίνουν οσονούπω και ούτε και οι επερχόμενες εκλογές (αν τελικά γίνουν) θα εμποδίσουν να αποκατασταθεί το ιστορικό λάθος των Γ.Παπαντωνίου και Ε.Μεϊμαράκη που προχώρησαν σε αφαίρεση σημαντικού αποθέματος ασφάλειας από την χώρα, μειώνοντας την θητεία από τους 15 στους 12 και μετά στους 9 μήνες στον Στρατό Ξηράς, χωρίς καμία προετοιμασία.

Η Ν.Δ. συμφωνεί απόλυτα και στηρίζει τον υπουργό και αν γίνουν εκλογές και κερδίσει η νυν αξιωματική αντιπολίτευση και πάλι θα αυξήσει την θητεία. Το θέμα είναι καθαρά εθνικής ασφάλειας.

Εκτός αυτού είναι και το ψυχολογικό μέρος: Η αύξηση της θητείας στέλνει ένα ξεκάθαρο μήνυμα στο εξωτερικό προς πάσα κατεύθυνση: Μπορεί να χρεοκοπήσαμε οικονομικά, αλλά γεωστρατηγικά ούτε παραδιδόμαστε, ούτε θα μας πάρουν κάτι χωρίς να χρειαστεί να πολεμήσουν. Αυτό είναι και το σημαντικότερο εκτιμούμε: Το μήνυμα ισχυρής βούλησης να υπερασπιστούμε κεκτημένα αυτές τις δύσκολες στιγμές.

Οι 12 μήνες θητεία μόλις και αρκούν για να καλύψουν τις … υπηρεσίες (!) στα στρατόπεδα οι στρατεύσιμοι, αλλά από εκπαίδευση ούτε λόγος.
Άρα πάμε σε θητεία 14 ή 15 μηνών για να υπάρχει μία επίφαση εκπαίδευσης, μάλλον από την σειρά του Νοεμβρίου

Βέβαια, κάπου στην κυβέρνηση, στο πίσω μέρος του μυαλού τους έχουν και την μείωση της ανεργίας που θα προέλθει από την αύξηση της θητείας, αλλά αυτό είναι το ελάχιστο. Η απόδοση των κλάσεων έχει πέσει σε δραματικά επίπεδα, αλλά πάνω απ’όλα οι στρατεύσιμοι δεν παίρνουν "ούτε ανάσα" από τις υπηρεσίες.

Λεφτά για ΕΠΟΠ δεν υπάρχουν (άλλο αν οι ΕΠΟΠ δεν κάνουν υπηρεσίες υποτίθεται) και γενικά η αύξηση της θητείας είναι η μοναδική που μπορεί να δώσει λύση στο ακανθώδες πρόβλημα.

περισσοτερα: http://kranosgr.blogspot.com/2011/08/12-15.html

Άβαταρ μέλους
Nemesis_Elite

Δημοσίευση από Nemesis_Elite » 29 Αύγ 2011 21:04

αυτα περι εθνικής σφάλειας εγω τα ακούω βερεσε!!!

το κανουν αυτο καθαρα για να μειωσουν την ανεργία.
όπως το ίδιο έκαναν καποτε πριν λίγα χρονια που περνούσαν στα ΤΕΙ με 3-4 μεσο ορο...
...ετσι χιλιάδες υποψήφιοι ανεργοι γραφόταν σαν φοιτητές.
...και αφου περασουν με 3 σε ΤΕΙ μετά: έλα πατέρα σταξε φρέσκα λεφτα για αμάξι, ενοικιο, διασκέδαση, κτλ για να τονοσουμε την αγορα της επαρχιας, και να κοκορευονται οι βουλευτες για αυτο.
...και αφου βγουν στην αγορά εργασίας τα σκεπαρια του (3) μετα καταλαβαινουν την μπλόφα.

...ωραια trick βρίσκουν για να μειώσουν την ανεργια τα λαμογια!!!

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 29 Αύγ 2011 21:27

Άσχετα από το άρθρο και από τους λόγους που γίνεται ότι γίνεται ως πρόσφατος απόφοιτος του ΕΣ μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι τα στρατόπεδα είναι άδεια από κληρωτούς οπλίτες...

Τώρα τα πως και τα γιατί του ΕΣ καλύτερα να τα αφήσουμε εκτός...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 29 Αύγ 2011 21:53

Η είδηση δεν ισχύει. Δεν υπάρχει έγκυρη πηγή. Οι τελευταίες επίσημες δηλώσεις αναφέρουν αυτό
Ο υπουργός Άμυνας ξεκαθάρισε πάντως πως πρώτα θα ληφθούν όλες οι απαραίτητες αποφάσεις, συγχωνεύσεις στρατοπέδων – ενίσχυση αποτελεσματικότητας στρατιωτικών σχηματισμών κ.α.-πριν ληφθεί οποιαδήποτε απόφαση για αύξηση θητείας σε 12 μήνες.
Από τότε που θυμάμαι τον εαυτό μου πάντα υπάρχουν "απειλές" από ανώνυμους για αύξηση της θητείας για σκοπιμότητες. Μην αναπαράγετε βλακείες.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από adiaforosgr » 29 Αύγ 2011 22:01

Κι εγώ έχω διαβάσει επίσημη ανακοίνωση ότι αύριο θα συζητηθεί το θέμα. Τι κακό που έχει κάνει το blogspot στην ενημέρωση...

Άβαταρ μέλους
SoUpEr_PiLaS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από SoUpEr_PiLaS » 29 Αύγ 2011 22:06

GeoStuff έγραψε:.....ως πρόσφατος απόφοιτος του ΕΣ.....
Τώρα τα πως και τα γιατί του ΕΣ καλύτερα να τα αφήσουμε εκτός...
Καλός πολίτης φίλε....
GeoStuff έγραψε:Τώρα τα πως και τα γιατί του ΕΣ καλύτερα να τα αφήσουμε εκτός...
Η παράνοια σε όλο της το μεγαλείο....!!!!

Κατακαημένα παιδάκια.... 15 μήνες...! Τι να πουν βέβαια και οι πατεράδες μας με τα 24μηνα και τα 32μηνα....! Ουφ....
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Nemesis_Elite

Δημοσίευση από Nemesis_Elite » 30 Αύγ 2011 04:16

συγνώμη αν η είδηση που εγραψα ειναι απο μη εγκυρη πηγή, ίσως βιάστικα...

και εγώ πριν 2 χρόνια τελείωσα φαντάρος και είναι όπως τα λεει ο geostuff και τον τελευταίο χρόνο επειδή εφυγαν και οι τελευταιοι δοκιμοι (3ετία),
οι ΕΠΟΠ κανουν ακόμη και σκοπίες. η κατασταση είναι απελπιστική,
πιστεύω γρήγορα θα πάει 15μηνο γιατι δε βγαινει!

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 30 Αύγ 2011 04:39

Τι 9 τι 12 τι 15 τι 24 τι 32 μήνες και όλα αυτά για να μάθεις να χειρίζεσαι ένα G3A3 και ένα HK11 που μπορείς να το μάθεις στο μπαμ σε 1-2 εβδομάδες.

Στους μεγαλύτερους στρατούς του πλανήτη είναι μ@κάκες που έχουν καθαρά μισθοφορικό στρατό έτσι;

Ο μισθοφόρος με τα κατάλληλα οικονομικά κίνητρα πάντα, θα είναι άψογος στα πάντα και με υψηλό φρόνιμα, εν αντιθέσει με τον Έλληνα κληρωτό που θεωρεί την θητεία σαν αγγαρία και καλά κάνει κατά την άποψή μου, ο Έλληνας κληρωτός κατά ένα μεγάλο ποσοστό δεν τρέφει κανέναν σεβασμό ως προς τα υλικά, τα όπλα, τις υποδομές και την πατρίδα και τα κάνει τάναπου όλα κυρίως από αντίδραση. Έχουν δει τα ματάκια μου μεγάλα καφριλίκια κατά την διάρκεια της θητείας μου στον Ε.Σ..

Οι ΕΠΟΠ μισθοφόροι θα πρέπει να διαλέγονται με βάση αυστηρότερων κριτηρίων και όχι ο κάθε γκάου στο ΜΥΑΛΟ παύλα κομπλεξικός να μπαίνει στο στρατό και να την βλέπει ΕΠΟΠ Στρατηγός.

Το ίδιο ισχύει και για τους υψηλόβαθμους όποιος κάνει καφριλίκια να παίρνει τον τουταχαμον με συνοπτικές διαδικασίες.

Να κλείσουν οι μονάδες που δεν χρειάζονται και να μείνουν μόνο αυτές που έχουν καθαρά στρατηγική σημασία.

Έτσι λοιπόν συνοψίζοντας:

Καταργείς την υποχρεωτική θητεία: Τα χρήματα που εξοικονομούνται από τους κληρωτούς στρατιώτες που είναι ζημία ουσιαστικά και μιλάμε για τεράστια ποσά πάνε καθαρά για πρόσληψη μόνιμου και σωστού δυναμικού. Για παράδειγμα, σίτιση, φθορές, ρεύμα, νερό, ένδυση, υπόδηση, θέρμανση, μεταφορές κλπ είναι μόνο μερικά από τα έξοδα που έχει ένας κληρωτός. Και αν δεν κάνω λάθος ένας κληρωτός κοστίζει στο κράτος τον μήνα όσο σχεδόν και ένας Επαγγελματίας Οπλίτης.

Κλείνεις άχρηστες μονάδες: με μέρος των χρημάτων που εξοικονομούνται ενισχύεις προβληματικές μονάδες στρατηγικής σημασίας και τις κάνεις τούμπανο.

Υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές: Αγοράζεις εξοπλισμούς από Ρωσία με τα μισά χρήματα και με πιο τούμπανο τεχνολογία πλέον σου δίνουν και την τεχνογνωσία για να τα φτιάχνεις στη χώρα σου και δεν παίρνεις από Αμερική πανάκριβα σκουπίδια και χωρίς know how.

Και πάμε τώρα να δούμε τι προβλήματα δημιουργούνται από αυτά που προτείνω:

Ε) Ποιος θα κάνει υπηρεσίες ρε μεγάλε;
Α) Ο μισθοφόρος ρε παίχτη γι αυτό τον πληρώνω

Ε) Ποιος θα καθαρίζει, μαγειρεύει, θα κάνει αγγαρείες όπως χτισίματα, μερεμέτια, αποψίλωση, κλπ;
Α) Πολιτικό δυναμικό

Ε) Οι μονάδες που θα κλείσουν σε επαρχία θα δημιουργήσουν πρόβλημα σε περιοχές όπως πόλεις, κωμοπόλεις, χωριά τι έχεις να πεις;
Α) Τα οφέλη που θα προκύψουν από τέτοιου είδους ενέργειες ξεπερνούν κατά πολύ τα προβλήματα των μικρών τοπικών κοινωνιών, βλέπε σοβαρή εκσυγχρονισμένη άμυνα για χώρα που βρίσκεται στο 2011 και θέλει να σέβεται τον εαυτό της με τόσους εχθρούς γύρω γύρω και δεν θα είναι σκορποχώρι και ξέφραγο αμπέλι όπως είναι τώρα.

Κάπως έτσι μπορείς κάνοντας περικοπές εκεί που πρέπει να έχεις και τούμπανο στρατό.

Η αύξηση της υποχρεωτικής στρατιωτικής θητείας δεν είναι λύση, λύση θα δώσει ΜΟΝΟ η αλλαγή νοοτροπίας, μιας και όλοι έχουν μάθει και στηρίζουν ολόκληρο στράτευμα στις πλάτες του κληρωτού στρατιώτη, που στην τελική στα @@ του τα έχει γραμμένα.
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
Nemesis_Elite

Δημοσίευση από Nemesis_Elite » 30 Αύγ 2011 04:53

telas συμφωνω σε οσα λες!

αυτο δε γίνετε προς το παρων με μισθοφορους, για εναν και πολυ απλο λόγο

οι στρατιωτικοί μπορούν να βγουν στην σύνταξη στα 20 χρόνια (ή στα 32 χρόνια που το εκαναν τώρα)
αρα μπαινεις 18 και στα 50 εισαι στη σύνταξη, και αν υπολογίσεις οτι δεν κάνουν παραγωγική δουλειά (θεωρητική μονο) τοτε απο τα 52 του εως τα 70-80 χρόνια του το κρατος θα δίνει συνταξεις.

δεν μπορει να το κανει αυτο. λεφτα δεν υπάρχουν για τετοιες συνταξεις.

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 30 Αύγ 2011 05:08

όλα μπορούν να γίνουν, διότι στο μεταξύ όλοι οι νέοι που δεν θα χρειαστεί να χαραμίσουν χρόνο σε στρατιωτική θητεία θα βγουν στην αγορά εργασίας νωρίτερα και θα παράγουν η οικονομία θα τονωθεί έτσι ώστε ο στρατός να μπορεί να έχει ένα αξιοπρεπές budget για την άμυνα της χώρας, όχι ότι τώρα δεν έχει αξιοπρεπές κονδύλι αλλά γίνεται κατασπατάληση χωρίς λόγο και χωρίς αποτέλεσμα.
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
nikolas27
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas27 » 30 Αύγ 2011 05:32

Nemesis_Elite έγραψε: οι ΕΠΟΠ κανουν ακόμη και σκοπίες
επιτελους ηρθε ο καιρος να συνεισφερουν!

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 30 Αύγ 2011 06:01

χαχαχαχα
Γνωστοί μου και άγνωστοι μου είναι μέσα.
Πως να έχουν στρατιώτες όταν όλοι παίρνουν αναγκαστικές εξόδους επειδή δεν έχουν να τους ταΐσουν? Μας δουλεύουν?

Πρόκειται να μπω ή Νοέμβριο ή Φεβρουάριου.
6,000€ είναι το πρόστιμο λιποταξίας αν φύγεις και γυρίσεις.
Η ερώτηση είναι θα ξαναγυρίσετε?!

Έχασα μήνες κάνοντας τίποτα επειδή ήταν να μπω πιο νωρίς και ούτε αυτοί το ήξεραν, και γω έριχνα δουλειές επειδή έλεγα φεύγω σύντομα...
Τώρα θα μπω και για 1μηση χρόνο μέσα? (αν γίνει έτσι)
Όταν βγω μήπως θα μου βρουν δουλειά και μερικά τζάμπα μαθήματα που μόλις τελείωσα μια σχολή και το μόνο που θα θυμάμαι θα είναι να κάνω αγγαρείες στρατόκαυλων?

Ένα καλό έχουν να μου κάνουν, μακάρι να με βάλουν να κάνω καμιά άσκηση να χάσω κάνα κιλό και καμιά τοξίνη... Αν δεν ρίξουμε τον εχθρό ας ρίξουμε καμιά γκόμενα...
Όταν βγω όσο κιαν κάτσω μέσα και δεν έχει αλλάξει κάτι προς το καλύτερο, τότε καλός μετανάστης.

Δεν είναι ότι μισώ τον στρατό, είναι ότι θα χάσω 1 χρόνο απτην ζωή μου χωρίς να το θέλω και ούτε θα με εκπαιδεύσουν...
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 30 Αύγ 2011 10:29

6,000€ είναι το πρόστιμο λιποταξίας αν φύγεις και γυρίσεις.
Η ερώτηση είναι θα ξαναγυρίσετε?!
Αν βαριέσαι να κανεις με μιας την θητεια, σπαστην. Εγω μπηκα 7 ΝΟΕ 2005 και εκατσα μέχρι τον 17 ΙΑΝ 2006, εφυγα γιατι βαριόμουνα και Ξανα μπήκα 6 ΑΥΓ. 2006 και τελιωσα 27 ΙΑΝ 2007.

Μπορεις να μπεις και να βγεις παίρνοντας αναβολή (6μηνη ή 12μηνη) όσες φορες θέλεις.

ΥΓ. Μια χαρα ειναι στο Στρατό. Τζαμπα φαι εχεις. Ολη μερα (Σχεδον) κοιμάσαι. Τι αλλο θελει καποιος. Λιγο συνήθεια στην αρχη θελει με τις υπηρεσίες, αλλα μετα ειναι ζωη και κότα.
Παρακαλουσα τον λοχαγο να με ρίξει καμια φυλακη στο τελος της θητεία μου να κανω κανα μηνα παραπανω αλλα ηθελε να με ξεφορτωθεί :(
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 30 Αύγ 2011 12:46

Connora δεν συμφωνώ (παλιό ψαρά :-P)

αν είναι να φας τη μαλακία αυτή στη μάπα φάτη μια και έξω να ξεμπερδεύεις. όσο το τρενάρεις χάνεις χρόνο από την ζωή σου.
ΥΓ. Μια χαρα ειναι στο Στρατό. Τζαμπα φαι εχεις. Ολη μερα (Σχεδον) κοιμάσαι. Τι αλλο θελει καποιος. Λιγο συνήθεια στην αρχη θελει με τις υπηρεσίες, αλλα μετα ειναι ζωη και κότα.
ναι σε μαθαίνουν να είσαι ρεμπεσκές, κηφήνας, καβατζόπουστας και υπόδουλος (σε προσταγές). Μεγάλη εκπαίδευση!

Η όλη φάση με τη διάρκεια της θητείας δεν έχει να κάνει μόνο με οικονομικούς λόγους. Έχουν ως αρχή τον πολυάριθμο στρατό ώστε να βλέπουν "οι γείτονες" και να φοβούνται. Τώρα ποιός θα μπορούσε να τους ξυπνήσει από τον λήθαργο που τους έχουν ρίξει από την Ευελπίδων, δεν ξέρω.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 30 Αύγ 2011 16:01

Connor επειδή εκεί που ήσουν εσύ όλη μέρα κοιμόσασταν δεν σημαίνει ότι όλοι την βγάζουν έτσι. Σε αρκετές μονάδες υπάρχουν στρατιώτες που έχουν και πάνω από 30 ημέρες για να πάρουν έξοδο ή κάνουν παραπάνω ώρες σκοπιά από τις προβλεπόμενες γιατί ο ΕΠΟΠ "έχει δουλειά το πρωί" και δεν κάνει το νούμερό του.

Στο 2011 είμαστε και υπάρχει όλη η τεχνολογία που χρειάζεται για να προστατευτούν τα στρατόπεδα με λίγο προσωπικό. 3 μήνες είναι αρκετοί για να εκπαιδευτούν οι στρατιώτες στα όπλα και στον εξοπλισμό, να κάνουν σκηνάκια και να μάθουν μερικά πράγματα που θα χρειαστούν σε περίπτωση πολέμου. Η δουλειά του στρατιώτη είναι να μάθει να πολεμάει και όχι να σφουγκαρίζει.

Φήμες για αύξηση της θητείας ακούγονταν και όταν έκανα εγώ τη θητεία μου, αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό όπως τώρα. Δεν ξέρω εάν θα γίνει 15μηνο αλλά σίγουρα θα γίνει 12μηνο για αρχή και σιγά σιγά ίσως το κάνουν και 15μηνο. Όπως είναι η κατάσταση τώρα χωρίς άτομα να κάνουν τις εργασίες συντήρησης των στρατοπέδων δεν βγαίνει.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες