Ιεκ vs Τει (κυριως στο χωρο του web)

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Born3dd

Δημοσίευση από Born3dd » 30 Αύγ 2011 18:08

ALR έγραψε:Πάρε μια απόφαση.

Συνήθως το σωστό είναι και το πιο δύσκολο.

Αφού πλήρωσες το ΙΕΚ και δε σου περισεύουνε κάτσε βγάλτο.
Μήπως ο λόγος που δεν πήγες στο ΤΕΙ είναι γιατί δεν ήθελες να πας στην επαρχία;
Αν το έκανες για αυτό, παράτα το ΙΕΚ και πάνε στο ΤΕΙ.
Ενας λογος που δεν παω ειναι και το οικονομικο γιατι θα πρεπει να βρω μια μια δουλιτσα αλλα και στο οτι χροσταω ολα τα μαθηματα του πρωτου ετους δεν ξερω αν ειναι εφικτο να βγει στην ωρα του το ΤΕΙ.
Απο την αλλη ομως εχω μισοτελιωμενο ιεκ αλλα σκεφτομαι αν χρειαστει στο μελλον να βγει και το τει δηλαδη του χρονου που θα βγω στην αγορα..να μου θεωρηται απαραιτητο..πραγμα που θα χασω αλλα τοσα χρονια για να το βγαλω+εξοδα.
Ακομη θα πρεπει να λιωνω σε μαθηματα μαθηματικων στατιστικων managment και αλγοριθμους που ισως αυτο σε κουρασει με το μαθαινεις και τα πραγματα του web που θες.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 31 Αύγ 2011 11:27

Όπως σου έγαψα πριν:
DGeorge έγραψε:Συμφωνώ απόλυτα στο: "Δεν έχει σημασία που και πως, απλά ΜΑΘΕ!"
Υποψιάζομαι ότι το ΤΕΙ 'πλησιάζει περισσότερο' στον όρο "το καλύτερο Εκπαιδευτικό Ίδρυμα", απ'όσο το ΙΕΚ. Γι'αυτό και το Πτυχίο του 'αξίζει' περισσότερο.
Όπως επίσης σου έγραψα:
DGeorge έγραψε:...Κατ'εμέ για να πιαστείς, θα χρειαστείς δουλειά είτε μέσω ΙΕΚ. είτε μέσω ΤΕΙ.... Δουλειά για ν'αποκτήσεις τις Γνώσεις, που -ούτως ή άλλως- χρειάζεσαι. Και μετά πάλι δουλειά για ν'αναγνωριστούν -κάπως- οι Γνώσεις σου αυτές....
Αν στην αγορά, όπου πρόκειται να βγεις, χρειάζονται τα μαθήματα (Γνώσεις) "μαθηματικων στατιστικων managment και αλγοριθμων", τότε είτε από ΙΕΚ, είτε από ΤΕΙ, θα τα βρεις -κάποια στιγμή- μπροστά σου, ως απαιτούμενα.
Οπότε -πάλι κατ'εμένα- κάτσε "λιωσε (όπως γράφεις) σε μαθηματα" προκειμένου να φτάσεις στο αρχικό: "απλά ΜΑΘΕ!" από το ΤΕΙ, παίρνοντας ταυτόχρονα και ένα Ισχυρότερο Πτυχίο/(Αναγνώριση Γνώσεων) :wink:
Η 'δουλίτσα' που αναφέρεις, ως υποστήριξη του κόστους σπουδών σου, υποθέτω ότι μπορεί -κάπως- να βρεθεί μέσω Φοιτητικών Συλλόγων, Εστίας, κλπ.

BlackSheepster

Δημοσίευση από BlackSheepster » 15 Νοέμ 2011 00:30

Φίλε αν θες να κάνεις σωστή δουλειά και να μάθεις το πακέτο που χρειάζεται ένας Web Developer ή Web Designer θα χρειαστεί να τσεκάρεις και ΠΟΛΛΑ videακια στο youtube. Ξέρω, κι εγώ τα υποτιμούσα στην αρχή αλλά απο εκεί έμαθα.

Επίσης, σου προτείνω να μελετήσεις/τροποποιήσεις τον κώδικα από διάφορα open-source projects... (π.χ elgg )Συνήθως υπάρχουν από πίσω τους και δυνατά communities που βρισκεις mods και μαθαίνεις απ' αυτά.

Με άλλα λόγια, θα πρέπει να συγκεντρωθείς στο πρακτικό κομμάτι της δουλείας. Τον μελλοντικό σου εργοδότη η πελάτη δεν τον ενδιαφέρει αν ξέρεις το κάθε function η την κάθε εντολή αλλα το αποτέλεσμα.

Γι' αυτό βελτιώσε όσο πιο γρήγορα της ικανότητες σου. Μπορεί να ακούγεται δύσκολο...
Αλλά άμα έχεις κίνητρο το γουστάρεις.

:P

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες