www.returnsuccess.com [tkontos.com]

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nirvana

Δημοσίευση από nirvana » 23 Αύγ 2011 15:03

Καλησπέρα.

Αυτή είναι η πρώτη ολοκληρωμένη σελίδα που φτιάχνω (εξαιρούνται κάποιες εργασίες για τη σχολή που δεν ασχολιόμουν σχεδόν καθόλου με το design).

Έχει ένα κομμάτι που είναι παρουσίαση του εαυτού μου: www.tkontos.com/
και ένα κομμάτι που είναι το blog www.tkontos.com/tkontos-blog

Είναι φτιαγμένη εξ ολοκλήρου από το μηδέν (design και περιεχόμενο), οπότε σχολιάστε τα πάντα ανελέητα :) .
Περιμένω τις γνώμες σας..

btw για να μήν ανοίγω άλλο θέμα, θα βάλω σύντομα στα δεξιά ένα box με φιλικά site. Αν θα ενδιέφερε κάποιον η ανταλλαγή link ας στείλει ένα μηνυμα. Μιας και το blog είναι ειδικού ενδιαφέροντος θα προτιμούσα ανταλλαγή link με κάποια τεχνολογικά site/blog κυρίως.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nirvana την 01 Σεπ 2011 12:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
inBlogger
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από inBlogger » 23 Αύγ 2011 15:19

Αρκετά λιτό.
Θα μπορούσες αμα ήθελες να βάλεις και ένα μενού.
Τα Bullets τα θες; στο about me.
Στο Document Management application in Struts2 MVC, στα features οι 2 επιλογές είναι δεξιά και οι άλλες πήγαν κάτω απο την εικόνα, δεν θα ταν καλύτερα να είναι όλα μαζί;
Πρόταση: Βάλε και μια contact form, όχι μόνο email.
Στο footer βάλε ίσως ξανά τα στοιχεία επικοινωνίας σου αν θες.
Μήπως να έβαζες της εικόνες σαν link για μεγάλου μεγέθους εικόνες ή κάποια demo;

Φιλικά,
Θάνος Π.
• inBlog.gr - Ενημερωτικό blog για SEO, Marketing, Social Media κ.α. ;-)
• w24.gr Forum - Ελληνική κοινότητα για Webmasters, SEO, internet marketing και affiliate marketers.(απο το 2009!)
•Travel Blog

Άβαταρ μέλους
nirvana

Δημοσίευση από nirvana » 23 Αύγ 2011 16:56

1) Το ότι είναι λιτό το γνωρίζω και με αυτό το σκεπτικό το σχεδίασα. Είναι προσωπικό site. Ηθελα να το about+portfolio μια σελίδα και το blog ευκολοδιάβαστο και απλό.

2) Είναι πολύ λίγες οι σελίδες. Το επιπλέον μενού μου φάνηκε υπερβολή.

3) Στο about τα bullets είχα ξεχάσει να τα διώξω από το css και όταν ανανέωσα την σελίδα μου άρεσε και τα άφήσα. Θα περιμένω κάνα-δυο γνώμες ακόμα και ίσως τα βγάλω.

4) Στα υπόλοιπα που λές συμφωνώ. Στην πρώτη ευκαιρία που θα βρω χρόνο θα κάνω κάποιες αλλαγές.

Ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
apsuh0s
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apsuh0s » 23 Αύγ 2011 17:06

Όσον αφορά τη αισθητική μου αρέσει. Απλό και περνάει τις πληροφορίες που θέλεις να δώσεις με όμορφο τρόπο.

Όσον αφορά τον κώδικα σου,

καλύτερα θα ήταν να όριζες μία φορά το <h1> tag και αυτό στον τίτλο του ιστότοπου. Τώρα έχεις απλώς μια εικόνα.

Για τα υπόλοιπα <h1> που βλέπω, θα ταίριαζαν καλύτερα <h2>. (Εφόσον δεν χρησιμοποιείς HTML5)

Χρησιμοποιείς αρκετές classes οι οποίες δεν θεωρώ πως είναι αναγκαίες.

portfolio_title

portfolio_img

portfolio_text

Τέλος το <p>&nbsp</p> θα μπορούσες να το χειριστείς μέσω css και όχι να βαρύνεις το markup
.ninja { color: black; visibility: hidden !important; }

Άβαταρ μέλους
nirvana

Δημοσίευση από nirvana » 23 Αύγ 2011 17:33

Ευχαριστώ και για αυτές τις παρατηρήσεις.

Μια σημείωση μόνο. Και εγώ δεν συμπαθώ αυτό το <p>&nbsp</p> αλλά το έχω δεχτεί γιατί το βγάζει αυτόματα ο ckeditor στις κενές γραμμές.

Άβαταρ μέλους
nirvana

Δημοσίευση από nirvana » 01 Σεπ 2011 12:54

Μετά από διάφορες συμβουλές, δικές σας και μη, έκανα κάποιες μικροαλλαγές στην εμφάνιση, πρόσθεσα κάποια πράγματα, και η μεγαλύτερη αλλαγή, άλλαξα domain!

Τώρα πια μπορείτε να βρείτε το blog στην διεύθυνση http://www.returnsuccess.com/. Αν έχετε κάποια άλλη παρατήρηση εννοείται πως θέλω να την ακούσω.

Ευχαριστω :)

Άβαταρ μέλους
nirvana

Δημοσίευση από nirvana » 29 Νοέμ 2011 18:43

Καλησπέρα σας..

Έχω κάνει κάποιες αλλαγές στο design του blog. Εννοείται πως θα με ενδιέφερε η γνώμη σας, αλλά γενικά μου αρέσει έτσι όπως είναι και μάλλον δεν θα το αλλάξω.

Αυτό που θα ήθελα από εσάς είναι να μου πείτε πως φαίνεται η κεντρική σελίδα, το contact και το portfolio από iphone 3, iphone 4 και ipad σε portrait. (Ειδικά ipad που δεν έχω κάποιον γνωστό που να το έχει, iphone μαλλον θα βρώ να το τεστάρω).

Δεν θέλω κάτι ιδιαίτερο, απλά να μου πείτε αν είναι ευκολοδιάβαστο και αν υπάρχουν κομμάτια που να καβαλάνε το ένα το άλλο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :pint:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες