Αποστολή ποδηλάτου από Ελλάδα - Ολλανδία

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 24 Αύγ 2011 19:15

Cha0s έγραψε: Lowlands εννοείς ε; Είμαστε κάτω από την επιφάνεια της θάλασσας :lol:
Οχ! τι λες τώρα!
The Netherlands is a low-lying country with half of the country's landmass tucked away below sea level. Much of the western part that is below sea level is covered with clay and peat soils, lined with canals, rivers, and portions of the sea. Towards the east, the land lies slightly above sea level and is flat in nature. The elevation rarely exceeds 160 feet.
και εγώ πίστευα πως θα έχει και mountains με δάση και τα συναφή.... πάντως δάση πρέπει να έχει ωραία ε? (μη με απογοητεύσεις και σ' αυτό!!!! :-))

βρήκα και ένα άλλο ωραίο: http://www.rnw.nl/english/video/yes-net ... ntains-too
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 24 Αύγ 2011 21:28

Όχι ρε τι βουνά, εδώ οι μόνες ανηφόρες που βρίσκεις είναι στις γέφυρες στα κανάλια. :lol:

Τα πάντα είναι flat :P

Σίγουρα κάπου θα παίζουν λόφοι και μικρά βουνά, αλλά εδώ στο Amsterdam δεν έχω δει τίποτα που να το πω 'βουνό' :P
Το σκάλωμα είναι από το σπίτι στον 8ο όροφο που βλέπεις μέχρι τον ορίζοντα. Δεν υπάρχουν εμπόδια ούτε πολλά ψηλά κτίρια.
Ειδικά ανατολή και δύση του ηλίου είναι must να τα δει κάποιος από ψηλά εδώ! :D

Από δάση, έχω πάει στο Amsterdamse Bos, έξω από το Amsterdam (10-15 λεπτά με το ποδήλατο από το σπίτι μου)
http://maps.google.com/maps?q=Amsterdam ... 6&t=h&z=16

Από το Google maps δεν βλέπεις και πολλά, αλλά είναι πανέμορφο!
Ειδικά αν πετύχεις μέρα χωρίς συννεφιά/βροχή το δάσος είναι must!

Επίσης είναι όλο flat, αλλά έχει ωραία μονοπάτια, διαδρομές ξεχωριστές για πεζούς, ποδηλάτες και όσους κάνουν ιππασία, έχει λίμνες, κανάλια, διάφορα ζώα, και τα πάντα είναι πεντακάθαρα!

Βέβαια τρως την ξενέρα του ότι είναι κοντά το αεροδρόμιο και περνάνε συνέχεια από πάνω αεροπλάνα οπότε χαλάει την πλήρη αίσθηση της φύσης, αλλά οκ...

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 24 Αύγ 2011 21:33

Χωρίς ανηφόρες δεν μου φαίνεται περίεργο η μεγάλη διάδοση του ποδηλάτου. Για αυτό έρχονται εδώ οι Ολλανδοί για διακοπές; Να δουν καμιά ανηφόρα να ευχαριστηθεί η ψυχή τους.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος CyberCr33p την 24 Αύγ 2011 21:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 24 Αύγ 2011 21:39

Σίγουρα έχουμε μεγάλες διαφορές στα τοπία κλπ συγκριτικά με εδώ.

Αυτό που τους ψήνει περισσότερο πιστεύω είναι το ότι έχουμε πολύ καλύτερο κλίμα!

Εδώ αν τύχει και βγει ήλιος μία μέρα, τους βλέπεις όλους στα πάρκα! Δεν αφήνουν να πάει χαμένος ο ήλιος :D

Εμείς δεν τον εκτιμάμε τόσο, τον έχουμε δεδομένο :lol:

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 24 Αύγ 2011 22:40

Και νόμιζα ότι μόνο οι Άγγλοι το έκαναν αυτό...

Τι μαθαίνει κανείς... Στέρηση ήλιου... Το μεγαλύτερο ελάττωμα όσο πας προς τα πάνω...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 25 Αύγ 2011 00:40

CyberCr33p έγραψε:Χωρίς ανηφόρες δεν μου φαίνεται περίεργο η μεγάλη διάδοση του ποδηλάτου. Για αυτό έρχονται εδώ οι Ολλανδοί για διακοπές; Να δουν καμιά ανηφόρα να ευχαριστηθεί η ψυχή τους.
Οπότε Τρίκαλα και Καρδίτσα παρ΄ ότι ποδηλατο-πόλεις να μην τις προτείνουμε για τουρισμό... χμμ Καβάλα (στο σαμάρι) δηλαδή για να ευχαριστηθούν ανηφοργιά :-)

Cha0s και το ομιχλώδες δάσος με βρεγμένο έδαφος και πεσμένα φύλλα που σε βοηθάνε να driftarεις στις μικρές στροφές του μονοπατιού ανάμεσα από τα δέντρα, θα έχουν την ομορφιά τους (πολύ ρομαντικά το φαντάστηκα? :-)) πάντως έχω την εντύπωση πως αδιάβροχο και ποδήλατο τα έχετε να πάνε μαζί ε? Δε λες πάντως που δεν είχες για hobby το paragliding? θα είχες φάει τρελή ξενέρα εκεί πάνω! :-D

Αλλάζει τη διάθεση ο ήλιος, πόσο αν τον στερούνται κιόλας οι άνθρωποι εκεί πάνω. όντως εμείς τον θεωρούμε δεδομένο σε σημείο πολλοί να μην τον μπορούν καθόλου. και βλέπεις τους τουρίστες από τον κρύο βορρά να σιγοψήνονται όλη μέρα και να μην τον χορταίνουν.
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 25 Αύγ 2011 01:56

c0d3punk έγραψε:Cha0s και το ομιχλώδες δάσος με βρεγμένο έδαφος και πεσμένα φύλλα που σε βοηθάνε να driftarεις στις μικρές στροφές του μονοπατιού ανάμεσα από τα δέντρα, θα έχουν την ομορφιά τους (πολύ ρομαντικά το φαντάστηκα? :-))
Μία φορά πήγα με τέτοιο καιρό αλλά ήταν για ένα Rave Festival οπότε δεν το είδα έτσι ρομαντικά :D
πάντως έχω την εντύπωση πως αδιάβροχο και ποδήλατο τα έχετε να πάνε μαζί ε?
Προσωπικά και Ελλάδα όταν ήμουν ανέκαθεν είχα πάντα μαζί τσαντούλα με σαμπρέλες, εργαλεία, αδιάβροχο και μπουκαλάκι νερό :P

Εδώ το αδιάβροχο είναι στάνταρ ναι.
Δε λες πάντως που δεν είχες για hobby το paragliding? θα είχες φάει τρελή ξενέρα εκεί πάνω! :-D
Παίζει και μοτόρι για παρα5 που σου δίνει ώθηση, έχω ένα φιλαράκι που έχει λιώσει με το πάρα5 :P Αλλά ναι εδώ δεν ενδεικνύεται για τέτοια σπορ :P

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 25 Αύγ 2011 08:44

c0d3punk έγραψε:...το ομιχλώδες δάσος με βρεγμένο έδαφος και πεσμένα φύλλα που σε βοηθάνε να driftarεις στις μικρές στροφές του μονοπατιού ανάμεσα από τα δέντρα, θα έχουν την ομορφιά τους...
Ε με αυτή την περιγραφή δεν άντεξα... πάρε.
http://www.youtube.com/watch?v=ZWoRv9MhOVE

υ.γ δεν είναι με ποδήλατα super market αυτοί... είναι με τα άλλα... τα ακριβά.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 25 Αύγ 2011 10:48

Cha0s έγραψε:Όχι ρε τι βουνά, εδώ οι μόνες ανηφόρες που βρίσκεις είναι στις γέφυρες στα κανάλια. :lol:
Τα πάντα είναι flat :P ...
Η Εταιρεία όπου δουλεύω με είχε στείλει πριν από χ-χρόνια, στην Ολλανδία, μαζί με συναδέλφους, για κάποια εκπαίδευση. Είχαν έρθει (παρέα με τους Τεχνικούς) και 'αι σύζυγοι'. Μέσα στον γενικό χαβαλέ ακούστηκαν και τα εξής, από τους κουτσομπόληδες Έλληνες, που δεν άφηναν 'να πέσει καρφίτσα κάτω' ασχολίαστη:
1) Το ψηλότερο βουνό της Ολλανδίας, δηλαδή, είναι η "Γούβα";
2) Αν ανέβεις, από τα Βόρεια, σε σκαμνί, τα βλέπεις -γύρω- τα σύνορα;
3) Και μετά μιλάμε εμείς για 'Βουλιαγμένη'!!!

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 25 Αύγ 2011 18:17

DGeorge έγραψε:... Μέσα στον γενικό χαβαλέ ακούστηκαν και τα εξής, από τους κουτσομπόληδες Έλληνες, που δεν άφηναν 'να πέσει καρφίτσα κάτω' ασχολίαστη:
1) Το ψηλότερο βουνό της Ολλανδίας, δηλαδή, είναι η "Γούβα";
2) Αν ανέβεις, από τα Βόρεια, σε σκαμνί, τα βλέπεις -γύρω- τα σύνορα;
3) Και μετά μιλάμε εμείς για 'Βουλιαγμένη'!!!
ε όχι και ελληνικό κουτσομπολιό! αυτό είναι pure ελληνικός χαβαλές :-P

cherouvim καλά εντάξει! μαγεία όχι μ******ς! τώρα μου θύμησες κάτι άλλα videακια με μηχανές που κολλάω ώρες ώρες. (πιο amateur λήψη αλλά με τη μουσική που πρέπει και όχι lounge hiphop-r'b-sexmeup music)

http://www.youtube.com/watch?v=s4ssHKX2rFY
http://www.youtube.com/watch?v=66iAWgtdras

[mal**ia_mode]
έλα μωρέ αυτά μπορείς να τα κάνεις με super market bike και με φραπέ στο χέρι ρε! και καθαρό freestyle, χωρίς να περιμένεις καμία red bull να σου στήσει πίστα :-P

δεν κάνει το ποδήλατο τον αναβάτη ρεεεεεεεεεεεε!! (εμ τα ήθελες!:-D)[/mal**ia_mode]

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 26 Αύγ 2011 10:22

:doh: :doh: :think: Απορία:
Αυτό το [mal**ia_mode]..........[/mal**ia_mode] είναι Subroutine σε κάποια Γλώσσα;
1) Αν ΝΑΙ, σε ποιά :question: :think:
2) Αν ΟΧΙ, τότε τι είναι; :question: :P

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 26 Αύγ 2011 14:45

Chaos από εμένα καλές βόλτες!!! :) :D
Παράλληλα είναι και από τις καλύτερες ασκήσεις. :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 26 Αύγ 2011 16:32

Κι από μένα :pint: :pint:
Ξεκατίνιασέ το στα χιλιόμετρα, without any mercy :D
Απόλαυσέ το μέχρι το τελευταίο του μπουλόνι :P
Ρίχ'τα κυβικά σου στους δρόμους μεγάλε :victory: :victory:

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 26 Αύγ 2011 16:43

Και πρόσεχε μην τον φας από πίσω πάλι...

:D :D :D

Ξες εσύυυυ... :wink:
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
alelos

Δημοσίευση από alelos » 31 Αύγ 2011 21:36

Καλησπέρα, βρέθηκα εδώ από google search :)

@chaos

Επειδή μένω και εγώ A'dam και με το χρέπι ποδήλατο των 100 ευρώ έχω καταστρέψει τα γόνατα μου, κοιτάω να στείλω αυτό που έχω Αθήνα. Μπορείς να μου δώσεις μερικές πληροφορίες για τη μεταφορική που χρησιμοποίησες ή για κάποια άλλη που βρήκες καθώς έψαχνες;;

Thanks ;)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες