Επιτρεπόμενες ερωτήσεις σε βιογραφικό σημείωμα

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 21 Αύγ 2011 21:57

Μα αν ο άλλος έχει την άδεια τότε δεν υπάρχει λόγος να του κάνεις αυτές τις ερωτήσεις. Αν δεν έχει την άδεια πάλι δεν χρειάζεται να του τις κάνεις, του ζητάς απλώς να φέρει το σχετικό πιστοποιητικό.
οχι αλλα δεν μπορει να αποδωσει στην υπηρεσια του αν κουβαλα στην εργασια του τα προσωπικα του προβληματα
Υπάρχει περίπτωση ο άλλος να έχει οποιοδήποτε προσωπικό πρόβλημα και να μην το κουβαλά στην εργασία του, και να μην είναι διαταραγμένη προσωπικότητα;

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 21 Αύγ 2011 22:04

dva_dev έγραψε:Μα αν ο άλλος έχει την άδεια τότε δεν υπάρχει λόγος να του κάνεις αυτές τις ερωτήσεις. Αν δεν έχει την άδεια πάλι δεν χρειάζεται να του τις κάνεις, του ζητάς απλώς να φέρει το σχετικό πιστοποιητικό.
το οτι εχει καποιος την αδεια απλα δεν σημαινει τιποτα στην ουσια γιατι μπορει ανα πασα στιγμη να κανει χρηση ουσιων που μπορει με την σειρα τους να προκαλεσουν κινδυνο τοσο της δικης του ζωης οσο και των συναδελφων του κατα την ωρα της υπηρεσιας

η ερωτηση ειναι αν δει αποκλεινουσα συμπεριφορα ο εποπτης του που ενδεχωμενως να οφειλεται σε χρηση ουσιων αν θα δεχθει να κανει αμεσα τοξικολογικη εξεταση
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fiskilis την 21 Αύγ 2011 22:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 21 Αύγ 2011 22:04

fiskilis έγραψε:απο οσα ανεφερες μονο η νικοτινη σε χαμηλες δοσεις στο αιμα δεν ειναι ενδειξη εξαρτησης
Απόλα όσα ανέφερα η νικοτίνη και το αλκοόλ έχουν περισσότερους θανάτους έμεσους ή άμεσους απόλες τις υπόλοιπες ουσίες μαζί.

Η νικοτίνη λένε ότι είναι η πιο εθιστική ουσία στον πλανήτη, αλλά εσύ μας λες σε χαμηλές δόσεις δεν είναι ένδειξη εξάρτησης; :lol: (σόρρυ μόνο γέλιο μου προκαλεί αυτό που διαβάζω :lol: )
Και ακόμα κάποιο «έγγραφο» να το λέει αυτό και όχι εσύ, δεν θέλει πολύ μυαλό να καταλάβει κάποιος ότι είναι μαγειρεμένο από τις καπνοβιομηχανίες με τον έναν ή τον άλλο τρόπο.
Ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία φορά που οι καπνοβιομηχανίες έχουν διαστρεβλώσει την επιστήμη για να πουλάνε περισσότερο.
oχι αλλα δεν μπορει να αποδωσει στην υπηρεσια του αν κουβαλα στην εργασια του τα προσωπικα του προβληματα
Άλλο αποκλίνει από την συνηθισμένη συμπεριφορά του άλλο δεν αποδίδει στην δουλειά του.

Αυτό το «αποκλίνει» μπορεί να ερμηνευτεί όπως βολεύει τον εργοδότη και να στείλει τον υπάλληλο ανά πάσα στιγμή.

Τέσπα, καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι διαφωνώ στις λέξεις που χρησιμοποίησες (γιατί σημαίνουν άλλα πράγματα από αυτά που θες να πεις) όχι στο νόημα αυτών που λες.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 21 Αύγ 2011 22:07

Cha0s έγραψε:Τέσπα, καταλαβαίνεις φαντάζομαι ότι διαφωνώ στις λέξεις που χρησιμοποίησες (γιατί σημαίνουν άλλα πράγματα από αυτά που θες να πεις) όχι στο νόημα αυτών που λες.
αν δωσει το οκ η ΑΡΧΗ φυσικο ειναι οτι το τελικο ερωτηματολογιο θα εχει περασει απο ελεγχο της νομικης υπηρεσιας του επιχειρηματια για να μπορεσει να βγει προς τα εξω και να ειναι νομικα καλυμενος τοσο αυτος οσο και η υπηρεσια

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 21 Αύγ 2011 22:24

Εφόσων δεν σε νοιάζει τι λέμε επί του θέματος τότε, και περιμένεις τι θα πει η «ΑΡΧΗ» τότε τι το πόσταρες εδώ;

Πιστεύεις πως τέτοια ερωτηματολόγια με λάθος όρους(λέξεις) βοηθάνε στο κοινωνικό σύνολο οπότε είπες να το μοιραστείς μαζί μας; :-?

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 21 Αύγ 2011 22:58

Cha0s έγραψε:Εφόσων δεν σε νοιάζει τι λέμε επί του θέματος τότε, και περιμένεις τι θα πει η «ΑΡΧΗ» τότε τι το πόσταρες εδώ;
Πιστεύεις πως τέτοια ερωτηματολόγια με λάθος όρους(λέξεις) βοηθάνε στο κοινωνικό σύνολο οπότε είπες να το μοιραστείς μαζί μας; :-?
δεν ειπα εγω κατι αλλο
στην αρχη κιολας το λεω οτι εστειλα τις ερωτησεις μου στην αρμοδια αρχη για το οκ
οτι και να πουμε εδω ειναι γνωμες απο διαφορετικη ματια που εχει ο καθε ενας
αλλη ματια εχει ενας εργοδοτης αλλη ματια εχει ενας εργαζωμενος

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 21 Αύγ 2011 23:19

Στου κουφού την πόρτα...

Εγώ άλλο λέω, εσύ το δικό σου εκεί...
Δεν διαφωνώ στο να μην θέλετε ναρκωμανείς και αλκοολικούς στην εταιρία.

Η ερμηνία μίας λέξης δεν είναι ματιά του καθενώς. Γιαυτό υπάρχουν τα λεξικά.
http://el.wiktionary.org/wiki/%CE%B5%CE ... E%BF%CF%82
Ετυμολογία

εξαρτησιογόνος < εξάρτηση + -γόνος (< γεννώ)

Επίθετο

εξαρτησιογόνος -ος/-α -ο

* που προκαλεί εξάρτηση, εθισμό

το αλκοόλ και η νικοτίνη είναι εξαρτησιογόνες ουσίες
(και δες όλως όλως τυχαίως τι ουσίες έχει για παράδειγμα)

Και κατάλαβε επιτέλους ότι δεν με νοιάζει για τα ναρκωτικά στην εταιρία που δουλεύεις. Δεν έχει να κάνει με αυτό, αυτό που λέω.
Δεν προσπαθώ να περάσω κάτι σχετικά με τα ναρκτικά, ούτε αναλύω κάποιο concept περί ναρκωτικών.
Προσπαθώ να σου δώσω να καταλάβεις ότι η ερώτηση για τεστ «εξαρτησιογόνων» ουσιών είναι λάθος και παραπλανητική.

Για να σου δώσω να καταλάβεις γιατί προφανώς δεν γνωρίζεις περί ουσιών,
αν πχ εγώ έχω κάνει χρήση Extacy πριν έρθω να κάνω το test, αν πάρουμε κατα γράμα αυτό που λέει το ερωτηματολόγιο, είμαι καλυμένος.
Για τον πολύ απλό λόγο του ότι το extacy δεν προκαλεί καμία εξάρτηση!

Θα την πάρω την δουλειά ή όχι;

Μάλλον όχι...

Γιατί εσύ μου είπες ότι θα με εξετάσεις για εξαρτησιογόνες ουσίες, όχι για παράνομες, ή ψυχοτρόπες ή οποιαδήποτε άλλη λέξη προσδιορίζει με σαφήνεια αυτό που θες να πεις.

Αν δεν μπορείς να καταλάβεις ότι είναι ελειπές και λάθος αυτό που γράφεις, τι να σου πω...

Δεν προσπαθώ να σε πείσω να βάλετε ναρκωμανείς και αλκοολικούς για security... Προσπαθώ να σου δώσω να καταλάβεις ότι είναι λάθος έτσι όπως το έχεις θέσει.

Αλλά οκ, περίμενε τον μπαμπούλα την αρχή αφού δεν μπορείς να σκεφτείς μόνος σου. :roll:

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 21 Αύγ 2011 23:23

εξαρτησιογονες και ναρκωτικες ουσιες τις λεει ο νομοθετης στους απαιτησεις για αδεια security

και εγω λεω για την ιδια εξεταση απο το ιδιο κεντρο (Γουδι - τοξικολογικο εργαστηριο του Π.Α.)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 21 Αύγ 2011 23:24

οκ οκ ότι πεις.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 22 Αύγ 2011 03:10

Αυτό το ερωτηματολόγιο νομίζω ότι δείχνει και την ποιότητα των δημοσίων υπηρεσιών μας....
Από περιέργεια από πότε ισχύει; είναι αρκετά σύγχρονο ή βασίζεται σε νομοθετικές διατάξεις του 60' και 70';

Οι αστυνομικοί αλήθεια το περνάνε αυτό το τέστ; (...όλοι τους φυσικά, ανεξαιρέτως)

-- δεν διαφωνώ στο περιεχόμενο των ερωτήσεων και των απαραίτητων εξετάσεων απλώς δεν έχω καμμία εμπιστοσύνη σε κάποιους δημόσιους λειτουργούς που κάνουν κυριολεκτικά ότι θέλουν με το γράμμα του νόμου (...και συνήθως με το αζημίωτο).
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 22 Αύγ 2011 14:14

Cha0s έγραψε:...αν πχ εγώ έχω κάνει χρήση Extacy πριν έρθω να κάνω το test, αν πάρουμε κατα γράμα αυτό που λέει το ερωτηματολόγιο, είμαι καλυμένος.
Για τον πολύ απλό λόγο του ότι το extacy δεν προκαλεί καμία εξάρτηση!.........
Φαντάζομαι παιδιά το σκηνικό: Τον Cha0s υπερ-ανεβασμένο μετά από κάτι 'δόσεις' Extacy, και καμμιά χοντρομαστούρα με λιβάνι, ή ατμούς από φύλλα δάφνης, να πηγαίνει για Securitάς.
Περνάει πλήρως καθαρός το Test των εξαρτησιογόνων, και πάει για συνέντευξη στον αφεντικό " Άκουσε να δεις Θνητέ! Πρέπει σε αυτόν τον Άγγελο να έχεις πολύ μεγάλη εκτίμηση!!! ...Επειδή αυτός σου παρουσίασε εμένα.... Τον Αρχάγγελο!!! Τώρα να δεις ασφάλεια που θα έχεις, από 'μένα!!! Μόνος μου όλη την Περίμετρο :o " :o :hammer: :hammer: :o
Τα υπογλώσσια παιδιά... :roll: :roll: Τα υπογλώσσια! Μην το χάσουμε το παλληκάρι!!! ...Το αφεντικό. :lol: :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DGeorge την 22 Αύγ 2011 14:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 22 Αύγ 2011 14:15

:lol: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
Mr_Data

Δημοσίευση από Mr_Data » 24 Αύγ 2011 10:50

Πάντως για να μπεις στο στρατό σε περνάνε κόσκινο..το να του ρωτήσεις αν πάσχει απο κάποιο χρονιο νοσημα δεν είναι δα και τίποτα..
Νομιζω πως ο στρατός ειναι κρατικός φορέας και ο εργοδότης ιδιώτης.
Δεν νομίζω να εχει τα ιδια δικαιωματα ο εργοδότης με τον στρατό.
και η εφορια ξέρει την φορολογικη μου δηλωση. μηπως να την δείξω στον εργοδοτη;
Αν ολα αυτα που ζηταει παραπανω εργοδοτης (δεν συγκράτησα το όνομα) ηταν βασικά
για την δουλεια του σεκιουριτά, τότε θα ηταν μερος των κριτηριων για αν αποκτήσει κάποιος την άδεια σεκιούριτυ.
Το αν κάποιος πάσχει απο χρόνιο νόσημα ειναι προσωπικό δεδομένο.
Ειτε το ρισκάρετε ειτε οχι. οπως και σε καθε αλλη δουλεια.
Ετσι ειναι η ελευθερη αγορά. Ενδεχεται καμιά φορα (μια στο εκατομμύριο), να μην δουλεψει προς όφελος του εργοδότη.
Ποιος ειπε οτι ο επιχειρηματίας δεν πρέπει να πάρει ρίσκα; Η στελέχωση δεν ειναι κι αυτη μέρος της επιχειρηματικής δραστηριότητας;

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 24 Αύγ 2011 15:10

Υποθέτω ότι: Αν ένας ιδιώτης εξασφάλιζε την Άδεια Δημιουργίας/Στελέχωσης Ιδιωτικού Στρατού, τότε ο συγκεκριμένος εργοδότης θα έχει κριβώς τα ίδια δικαιώματα κρίσης, με αυτά του Κρατικού Στρατού.
Όπως επίσης ότι: Αν ένα Κοινωφελές Ίδρυμα (Μη Κερδοφόρο - μη Κερδοσκοπικό Νομικό Πρόσωπο Ιδιωτικού Δικαίου) προσλάμβανε άνεργο/άπορο κόσμο, ως υπαλλήλους, σε κάποιες Χ-θέσεις του, τότε ΝΑΙ θα ζητούσε και τη Φορολογική Δήλωση του κάθε αιτούντος! ...Βλέπεις μπορεί να είμαι 10 χρόνια άνεργος, αλλά νά'χω κάποια χ-ενοίκια να παίρνω, χώρια τα χωράφια με το λάδι και τ'αμπέλια!!! Συνεπώς είμαι άνεργος, αλλά κάθε άλλο από άπορος.
Αν έχεις σοβαρό Επιχείρημα για την κάθε 'προδιαγραφή' που βάζεις, νομίζω ότι θα εγκριθεί από την οποιαδήποτε Αρχή, όπως κι απ' τον οποιονδήποτε λογικό άνθρωπο :wink:

Άβαταρ μέλους
Mr_Data

Δημοσίευση από Mr_Data » 24 Αύγ 2011 16:06

Ενας ιδιωτης ομως δεν θα εξασφαλιζε τετοια αδεια. Γιατι δεν ειναι το κράτος.
Για τους σεκιουριταδες υποτιθεται πως μεριμα το κράτος ωστε να ειναι λειτουργικοι κι οχι ο επιχειρηματίας.
Το κρατος λοιπον σου λεει. δεν γινεται οποιος θελει σεκιουριτας θα σου χορηγησω αδεια.
Αν έχεις σοβαρό Επιχείρημα για την κάθε 'προδιαγραφή' που βάζεις, νομίζω ότι θα εγκριθεί από την οποιαδήποτε Αρχή, όπως κι απ' τον οποιονδήποτε λογικό άνθρωπο
Αν κι εφ οσων δεν προσκρουει σε συνταγματικα εμπόδια.
Ο εργαζόμενος δεν ειναι REX (πράγμα) είναι ατομο και εχει τα ιδια δικαιώματα με τον επιχειρηματία.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες