Αγορα Subwoofer

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Apostolis_38

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 05 Σεπ 2011 11:53

manutdgeo έγραψε:Πως θα ξερω οτι το ηχειο πικαρει και αρχιζει να ζοριζεται ?
Οποιοσδήποτε με ακοή ελάχιστα καλύτερη από του Μπετόβεν στα γεράματα θα το καταλάβει χωρίς να αμφιβάλλει ούτε δευτερόλεπτο για το τι συμβαίνει :D
Ειδικά αν "μπείς" πολύ στην περιοχή που το ηχείο ζορίζεται.
Τώρα αν αυτό θα συμβεί στο 1% του ενισχυτή ή στο 99,99% είναι κάτι που δεν σε ενδιαφέρει.
Εκτός κι αν αγοράσεις το ηχοσύστημα απλώς για να διώξεις εκείνον τον αντιπαθητικό στον 6ο και όλα τα άλλα περιτεύουν, οπότε σκίστο :hammer:

Από την πλευρά μου να πω (αν και δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ήδη, οπότε ζητάω συγνώμη) οτι όταν ασχολείσαι με χαμηλές συχνότητες (μπάσα) αυτό που σε ενδιαφέρει είναι το ηχείο και ο ενισχυτής να μπορεί να αποδώσει τις συχνότητες στις οποίες ξεκινούν τα μπάσα και οι οποίες βρίσκονται αρκετά κάτω από τις μεσσαίες-πρίμα (μπορεί να πέσουν μέχρι κα τα 20Hz).
Το ηχείο, εφόσον είναι subwoofer, φυσιολογικά δεν θα εχει πρόβλημα.
Για τον ενισχυτή δεν είναι πάντα σίγουρο...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από DGeorge » 05 Σεπ 2011 12:05

Όταν μιλάμε για χρώματα στα jackάκια, είναι για να σε διευκολύνουν στην πολικότητα (κανάλια L, R κλπ). Διαφορετικά μπορεί να είναι και θέμα ομάδας ΟΣΦΠ, ΠΑΟ, ΑΕΚ κλπ :D
Όσο για το μήκος, το πρόβλημα ξεκινάει από τα 50 μέτρα :lol: :lol: και μετά :hammer:
manutdgeo έγραψε:.....(αλλα μαζι με το κιτρινο βυσμα για εικονα)....
εικόνα???
Πώς προέκυψε αυτό τώρα :think: :think: :question: :question: Τα καλώδια όλα, στα οποία αναφερόμαστε είναι AUDIO.... Για ήχο!!
Η εικόνα χρειάζεται είται digital, είτε video καλώδιο!!!
Μέχρι πρότινος για Video καλώδια έξερα κάτι τέτοια. Αν τώρα σου κάνουν και τα απλά RCA-RCA αυτό δεν το γνωρίζω. :-?

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από manutdgeo » 05 Σεπ 2011 18:28

@ Apostolis_38 , εχεις δικιο, μιας και αυτες τις μερες που εκανα πειραματα ειδα μεχρι που ''παει'' το ηχειο γιατι ο ηχος γινοταν λιγο μαπα :P

@ DGeorge , αναφερομαι σε καλωδιο RCA αλλα με τα τρια βυσματα (εικονας και αριστερο δεξι ηχειο ηχου)αλλα επειδη πολλες φορες λεγεται RCA μονο το L/R AUDIO το πα ετσι,μαλλον τα εκανα χειροτερα ομως.απλα θελω και για εικονα για να επεκτεινω το καλωδιο που εχω βαλει μια κονσολα μου με την τιβι ;)
Από την πλευρά μου να πω (αν και δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί ήδη, οπότε ζητάω συγνώμη) οτι όταν ασχολείσαι με χαμηλές συχνότητες (μπάσα) αυτό που σε ενδιαφέρει είναι το ηχείο και ο ενισχυτής να μπορεί να αποδώσει τις συχνότητες στις οποίες ξεκινούν τα μπάσα και οι οποίες βρίσκονται αρκετά κάτω από τις μεσσαίες-πρίμα (μπορεί να πέσουν μέχρι κα τα 20Hz).
Το ηχείο, εφόσον είναι subwoofer, φυσιολογικά δεν θα εχει πρόβλημα.
Για τον ενισχυτή δεν είναι πάντα σίγουρο...
Αρχικα αυτο δεν με απασχολει μιας και το Sub θα ειναι αυτονομο, και δεν θα το βαλω σε ενισχυτη,ενα ενα δεν ειμαι και ο Ωνασης :P , ευχαριστω για την συμβουλη παντως

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από DGeorge » 06 Σεπ 2011 16:35

manutdgeo έγραψε:.....@ DGeorge , αναφερομαι σε καλωδιο RCA αλλα με τα τρια βυσματα (εικονας και αριστερο δεξι ηχειο ηχου)αλλα επειδη πολλες φορες λεγεται RCA μονο το L/R AUDIO το πα ετσι,μαλλον τα εκανα χειροτερα ομως.απλα θελω και για εικονα για να επεκτεινω το καλωδιο που εχω βαλει μια κονσολα μου με την τιβι ;) .......
Ναι! Έχεις δίκιο. Το είδα να υπάρχει, ως θηλυκό RCA, σε TV με παρόμοια τζιβιτζιλίκια :P
Οπότε, μένει να ευχηθώ: Καλές συνδέσεις! Καλή απόλαυση Εικόνας και Ήχου! :pint: :pint:
Κι αν κάτι δεν αρέσει... Ξέρεις..... Εδώ είμαστε.
Πάντως ενημέρωσέ μας, αν θέλεις, για το Τελικό Αποτέλεσμα... Το Grande Finale :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από manutdgeo » 06 Σεπ 2011 23:49

Ευχαριστως, βεβαια δεν περιμενω και τιποτα το ιδιαιτερο αλλα να μην εχω χειροτερη ποιοτητα και κυριως στην εικονα...Λεω να παρω και καναν UPSCALER για σκαρτ που να βγαζει 1080ρ ,αλλλα θα κανει δουλεια ή θα δωσω τσαμπα κανα 50ρικο ?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από DGeorge » 07 Σεπ 2011 09:11

manutdgeo έγραψε:...αλλλα θα κανει δουλεια ή θα δωσω τσαμπα κανα 50ρικο ?
Αυτά, μάλλον, αν εδωμέσα -και συμπτωματικά- έχει δοκιμάσει κάποιος τέτοιο μηχανάκι....
Διαφορετικά, πας στα τυφλά... Και μόνο μετά τη δοκιμή θα το ξέρεις. :wink:

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από manutdgeo » 13 Οκτ 2011 12:47

Μετα απο ενα μηνα + ειπα να ξεθαψω αυτο το τοπικ για να κανω μια σχετικη με την παραπανω ερωτηση.Αν αντι για εναν upscaler παρω εναν ενισχυτη(ξερω οτι αυτος κανει κυριως αλλη δουλεια, αλλα λεμε τωρα)θα κανει λετε την ιδια ή και καλυτερη δουλεια απο εναν απλο Upscaler ?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από DGeorge » 13 Οκτ 2011 14:19

manutdgeo έγραψε:.........Αν αντι για εναν upscaler παρω εναν ενισχυτη(ξερω οτι αυτος κανει κυριως αλλη δουλεια, αλλα λεμε τωρα)θα κανει λετε την ιδια ή και καλυτερη δουλεια απο εναν απλο Upscaler ?
Προσωπικά δεν εγγυώμαι τίποτα σε "μαϊμουδιά" αν δεν είναι δοκιμασμένη. Άρα παίρνεις πάνω σου την περίπτωση αποτυχίας! ...Βλέπεις... Ουσιαστικά πειραματίζεσαι!
Και κανένα πείραμα (ακόμα και τα 'σίγουρα') δεν εγγυάται επιτυχία, καθώς ακριβώς πρόκειται για πείραμα!!!

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από manutdgeo » 13 Οκτ 2011 18:34

Μμμ...Οποτε μαλλον θα στραφω στην λυση του απλου Upscaler που ειναι κατα πολυ φθηνοτερος και δεν θα κλαιω τα λεφτα μου.Μαλιστα.

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από manutdgeo » 05 Νοέμ 2011 21:49

Εχουμε και λεμε, χαιρετω και παλι την παρεα μετα απο λιγο καιρο....
Αντι ενος Subwoofer τελικα θα προβω στην αγορα ενος ενισχυτη ηχου, οι λογοι πολλοι και διαφοροι αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.Ετσι λοιπον κατεληξα στπ εξης μοντελο
Pioneer VSX-421, θα ηθελα να μου πειτε την γνωμ σας για αυτον και το πως σας φαινεται η τιμη του.τον βρηκα στο αγγλικο αμαοζν με 210 περιπου € και νομιζω οτι η τιμη ειναι σχετικα καλη για αυτα που προσφερει ο συγκεκριμενος ενισχυτης.Επισης εχω και μια απορια σχετικα με αυτον που μου λυθηκε παρολο το ψαξιμο, κανει και Upscale ?
Ενα απο τα βασικα κριτηρια για την επιλογη του ειναι για εμενα και αυοτ, αλλα δεν ξερω αν το πληρει :question:

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες