Αγορα Subwoofer

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από hitca » 01 Σεπ 2011 15:10

Υπάρχει επίσης αξιόλογη Ελληνική ιστοσελίδα (και φόρουμ) για οτιδήποτε έχει σχέση με ήχο, μηχανήματα κλπ. >>> http://www.noiz.gr/
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από manutdgeo » 01 Σεπ 2011 15:12

οκ,θα το ψαξω.Και για να κλεισουμε τις δεκαδες ερωτησεις που σου πεταω ασταματητα θα ηθελα αν μπορεις να μου πεις τι κανει τελικα το καλωδιακι αυτο http://crawslink.com/shop//catalog/prod ... e27c9cb254 ,συνδεει ενισχυτη με καποια αλλη συσκευη με θυρα SUB IN ?
Θα το ψαξω το φορουμ αυτο ....

Μετα απο συντομη αναγνωση του πρωτου ,ειδα αυτο
If peak voltages are used, then the result is peak power. If RMS voltages are used, then average power
Λεγοντας peak voltage εννοει 220 Ω ,rms voltage εννοει γυρω στα 200 ας πουμε ?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από DGeorge » 01 Σεπ 2011 15:48

manutdgeo έγραψε:οκ,θα το ψαξω.Και για να κλεισουμε τις δεκαδες ερωτησεις που σου πεταω ασταματητα θα ηθελα αν μπορεις να μου πεις τι κανει τελικα το καλωδιακι αυτο http://crawslink.com/shop//catalog/prod ... e27c9cb254 ,συνδεει ενισχυτη με καποια αλλη συσκευη με θυρα SUB IN ?
Θα το ψαξω το φορουμ αυτο ....

Μετα απο συντομη αναγνωση του πρωτου ,ειδα αυτο
If peak voltages are used, then the result is peak power. If RMS voltages are used, then average power
Λεγοντας peak voltage εννοει 220 Ω ,rms voltage εννοει γυρω στα 200 ας πουμε ?
1) Το καλωδιάκι, που αναφέρεις, -όπως το βλέπω- είναι ένα απλό audio καλωδιάκι, συνδεδεμένο σε δύο αρσενικά jackάκια RCA, και όχι ένα από τα 'διπλά' που λέγαμε και που βρήκες! (Όπως το βλέπω! Το τονίζω αυτό.
Μετά... γράφοντας 'Voltage' αποκλείεται να εννοεί 220Ω!!! Άντε να εννοεί 220V!! Τα Ω είναι για αντίσταση και όχι για τάση :wink:
Και -τελικά- η φράση εννοεί ότι:
Αν η τάση σου είναι π.χ. 220V Peak, τότε και το μοτέρ σου (αν θα γράφει π.χ. 50W) θα είναι κι αυτά Peak. Αν είναι 220V RMS (όπως όντως είναι της ΔΕΗ), τότε και το μοτέρ σου (αν θα γράφει π.χ. 50W) θα είναι κι αυτά RMS.
:wink:
Και -τελικά- λέγοντας Τάση (ή Ισχύ) RMS, εννοεί σαφέστατα χαμηλότερη -κατά κάποιον συντελεστή- από την Τάση (ή Ισχύ) Peak.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DGeorge την 01 Σεπ 2011 16:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από manutdgeo » 01 Σεπ 2011 16:12

Ναι εχει δικιο,λαθος μου.Αυτο για το 70,7 μαλλον δεν ισχυει,ολα σχεδον τα ηχεια εχουν pp το δισπλασια απο το κανονικο,και το ειδα και στο Wikipedia ,γραφουν εναν μαθηματικο τυπο ο οποιος στον παρανομαστη εχει 2 χ αρα ειναι λογικο.Στην αμερικη που εχουν 110 v θα πιανουν και λιγοτερα βατ ή εχουν μικροτερες αντστασεις τα ηχεια τους ? :P

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από DGeorge » 01 Σεπ 2011 16:20

manutdgeo έγραψε:..............Η ΔΕΗ μας δινεις μεχρι και 220V ? δηλαδη το pp ειναι 220V ?
Όχι! Όπως σου γράφω και στο παράδειγμα, τα 220V της ΔΕΗ είναι RMS!!!
Και μην χρησιμοποιείς τη συντομογραφία PP... Μπερδεύεις! (Τι εννοείς μ'αυτό;)
Γράφε είτε Peak, είτε Max. Όποιο σου αρέσει :wink:
manutdgeo έγραψε:.....ολα σχεδον τα ηχεια εχουν pp το δισπλασια απο το κανονικο.....
Δεν υπάρχει κανονικο! Μάλλον εννοείς το RMS :wink:
manutdgeo έγραψε:.....Στην αμερικη που εχουν 110 v θα πιανουν και λιγοτερα βατ ή εχουν μικροτερες αντστασεις τα ηχεια τους ? :P .....
Για κατασκευές προς διάφορα κράτη, με διάφορες τάσεις ηλεκτρικού δικτύου (110V - 260V), είτε υπάρχει κάποιος ειδικός μετασχηματιστής τροφοδοσίας -μέσα στην κατασκευή- ώστε με διακόπτη να επιλέγεις τα Volt του δικτύου σου, είτε υπάρχει τώρα πλέον κάποιο ηλεκτρονικό τροφοδοτικό (όπως τα τροφοδοτικά των PC) που 'βλέπουν' την Τάση του δικτύου και αναλαμβάνουν την σωστή τροφοδοσία της συσκευής (κατασκευής).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DGeorge την 01 Σεπ 2011 16:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από manutdgeo » 01 Σεπ 2011 16:27

Οκ και συγγνωμη για το μπερδεμα,εννουσα Power Peak,αλλα απο δω και περα σκετο Peak.Νομιζω οτι πλεον καλυψα ολες μου τις αποριες και δεν μενει κατι αλλο.Οταν με το καλο παρω το Subwoofer θα σου πω εντυπωσεις και την γνωμη μου,ευχαριστω και παλι...και για να κλεισω ,νομιζω οτι για να βρεις το Peak απο το RMS ή το αναποδο γινεται με τον τυπο αυτο αλλα σε θεωρητικό επιπεδο μιας και ειναι δυσκολο να ξερεις την ταση ή την αντισταση μια συγκεκριμενη χρονικη στιγμη ...

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από DGeorge » 01 Σεπ 2011 16:47

Αν εννοούσες ισχείς, ξέρεις ότι, ενώ η ΔΕΗ μας δίνει 220V RMS εμείς φτιάχνουμε και ενισχυτές 500W RMS και 1000W RMS.
Αυτό είναι θέμα RMS ισχύος, που μπορεί να παράσχει η ΔΕΗ στο δίκτυό της. Γι'αυτό ακούς και για κάτι σταθμούς MegaWatt (620MegaWatt δηλωμένα για τον σταθμό της Πτολεμαΐδας). Που σημαίνει ότι στα ίδια RMS Volt (220V) σου επιτρέπει να 'τραβήξεις' πολύ περισσότερα Ampere (ρεύμα) ώστε να πάρεις την τελική RMS ισχύ που θέλεις. :wink:
Μην γράφεις σκέτο Peak, ή Max. γιατί δεν θα καταλαβαίνουμε σε τι αναφέρεσαι (Σε ισχύ; Σε τάση;)... Σε τι;

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από manutdgeo » 01 Σεπ 2011 16:52

Εννουσα μεγιστο για ισχυ...Απο την τελευταια σου παραγραφο δεν καταλαβα σχεδον τιποτα,πως συνεδεσες ετσι την ταση με την ισχυ ? :P

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από DGeorge » 01 Σεπ 2011 17:01

manutdgeo έγραψε:...Απο την τελευταια σου παραγραφο δεν καταλαβα σχεδον τιποτα,πως συνεδεσες ετσι την ταση με την ισχυ ? :P
(Χοντρικά) Ισχύς=Τάση X Ένταση (Ρεύμα) P=V x I
Στα σταθερά 220V RMS της ΔΕΗ η ψηστιέρα σου 2000W (RMS) θα 'τραβήξει' : 2000/220=9,09Αμπέρ (Ampere) ένταση (ρεύμα).
Μπορείς να φτιάξεις και ψηστιέρα 5000W (RMS)! Θα τραβάει σχεδόν (πάνω από) το διπλάσιο ρεύμα. Πάλι όμως, στα σταθερά 220V Τάση RMS της ΔΕΗ!
Κάπως έτσι συνδέονται όλα αυτά :wink:

Παραδίδω και σχετικά μαθήματα στο σπίτι μου.... Μόνο με 700Ε την ώρα!!!
Φιλικότατη Τιμή Freestuff :lol: :lol: :lol: :lol: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer:

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από manutdgeo » 01 Σεπ 2011 17:17

A μαλιστα,μιας και κανουμε κουβεντα περι ηχειων...οταν εγω σαν απλος χρηστης φτασω σχεδον στο μεγιστο το ηχειο μου απο που θα το καταλαβω,θελω να πω οτι μπορει να παρω ενα καινουριο ηχειο και να τον βαλω σε εναν οποιοδηποτε ενισχυτη(διαβασα οτι καλο ειναι ο ενισχυτης να ειναι περιπου 300 βατ RMS πιο ''δυνατος''),οποτε ας πουμε οτι εχω ενα 200ρι ηχειο και εναν 500ρι ενισχυτη.Πως θα ξερω οτι το ηχειο πικαρει και αρχιζει να ζοριζεται ? Θα μου πεις οτι στην οθονη του ενισχυτη ή απλα απο την ενταση (αν εχεις ας πουμε την volume στο 4 /5 κ.λπ)κατι θα υποψιαστεις,αλλα ελα μου που δεν ξερεις μεχρι ποσο παει. (30/40 κ.λπ) Δεν θα επρεπε να υπαρχει κατι που να στο δειχνει αυτο ξεκαθαρα προκειμενου να μην κανεις ζημια

H τιμη σου μηπως ειναι εχθρικη ? :P

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από DGeorge » 02 Σεπ 2011 09:50

Καλημέρα σου και πάλι :D
1) Δεν είμαι ειδικός σε θέματα ενισχυτών -- ηχείων. Κοίταξε/ψάξε σε σχετικά Sites, όπως κι αυτό που σου πρότεινε ο @hitca. Δεν επεκτείνομαι περισσότερο :naughty: , και ειδικά, σε θέματα που δεν είμαι ειδικός :wink: Sorry γι'αυτό!
2α) Η τιμή είναι Φιλικότατη! :D :D
2β) Σε αφήνω -στη φαντασία σου- να 'συλλαβεις' την Εχθρικότατη! :evil: :evil:
2γ) Έχουμε και κάτι εκκρεμμότητες με τα ηλεκτρικά και τα υδραυλικά στη βιλλίτσα :wink: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από manutdgeo » 02 Σεπ 2011 12:32

οκ,με λιγο ακομα ψαξιμο θα βρω την ακρη ;)
Οσι για την τιμη παω (Μ)πασ(σ)ο ,μιας και μιλαμε για ηχεια :P

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από manutdgeo » 04 Σεπ 2011 08:40

Ξεχασα να θεσω ενα εξισου σημαντικο ερωτημα που δεν ειναι αλλο απο τα καλωδια.Θελω να παρω ενα διπλο RCA και ειμαι μεταξυ αυτου http://viewitem.eim.ebay.gr/2-RCA-Male- ... 68267/item ή αυτου που ποιοτητα νομιζω θα ειναι το ιδιο http://www.amazon.co.uk/RCA-Phono-Plugs ... 892&sr=1-2 και αυτου εδω που ειναι πιο ακριβο http://www.thomann.de/gr/the_sssnake_cc ... okabel.htm και πιο καλο.Αλλα τι να παρω και πως να ξερω αν το ποιο ακριβο ειναι και πιο καλο ?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από DGeorge » 04 Σεπ 2011 18:31

Φίλε μου τα διπλά RCA κάποτε τα φιάχναμε μόνοι μας, χωρίς επίχρυσα μπιχλιμπίδια, κι έκαναν δουλειά απίστευτη. Έχεις δει εξ'άλλου, ότι και οι ανρτίστοιχες 'θηλυκές' RCA των ηχοσυστημάτων είναι από τσίγκο (λαμαρίνα). Εκεί, δηλαδή. δεν έχει απώλειες :question: :think:
Πάρε όποιο θέλεις, και μη δίνεις σημασία σε απώλειες του τύπου τρεχα-γύρευε! :D :D Αυτά είναι για να ψαρώνουν τον κόσμο.
Τα επίχρυσα αντέχουν σε ισχυρά οξειδωτικές ατμόσφαιρες περιβάλλοντος κλπ.
Μήπως πρόκειται το ηχοσύστημα να παίξει στη Χαλυβουργική, σε ώρα εργασίας :question: :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Αγορα Subwoofer

Δημοσίευση από manutdgeo » 05 Σεπ 2011 09:20

Σωστος, θα παρω τα φθηνα λοιπον.Το ιδιο να κανω και για ενα RCA (αλλα μαζι με το κιτρινο βυσμα για εικονα),λογικα θα ειναι οκ,ε ?Απλα να προσεξω μην ειναι πολυ μακρυ ή οχι ?

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες