SEO τεχνικές

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

makphil62

SEO τεχνικές

Δημοσίευση από makphil62 » 19 Αύγ 2011 17:14

DGeorge έγραψε:
Nipa έγραψε:Μονό που εδώ δεν έχουμε έρθει να μάθουμε γράμματα άλλα τεχνικές :)
...........
Δεν ξέρω αν, με τη μέθοδό σου, κάνεις περιουσία :-? Αυτό όμως που ξέρω, είναι ότι -χωρίς γράμματα- κι ενώ εσύ θα προσπαθείς να κάνεις κάτι, θα έρχεται ο κάθε επιτήδειος -ντόπιος ή ξένος- πολιτικάντης (οι περισσότεροιι είναι δικηγόροι, και παίζουν τα γράμματα στα δάχτυλα!) να σου βάζει την όποια τρικλοποδιά, και το όποιο εμπόδιο.
Ενώ λοιπόν εσύ θα έχεις δίκιο, δεν θα μπορείς ούτε κάν να τον αντικρούσεις ούτε προφορικά, ούτε γραπτά, καθώς θα 'έχεις χάσει τα γράμματα'.
Δώσε κάποια -αρκετή- βάση και στα Γράμματα!!! Δημιουργούν τη γλώσσα επικοινωνίας του δικού σου interface με όλους τους υπόλοιπους ανθρώπους.
Δεν είναι απλό εφόδιο! Κάποτε γίνεται και όπλο! (Βλέπε Νομική κλπ)
Και οι μεν φίλοι θα σε καταλάβουν, ακόμα κι από κάποιον απλό μορφασμό του προσώπου σου!
Στους αδιάφορους όμως, και -πολύ περισσότερο- στους εχθρούς σου θα πρέπει, να τους δώσεις εσύ, να καταλάβουν τι εννοείς όταν "επικοινωνείς" μαζί τους!
Υπάρχουν πολλά περισσότερα, που μπορώ να σου γράψω, πάντα για δικό σου καλό (και πάντα κατά την άποψή μου).
Όμως αφ'ενός θα ξεφύγω πολύ από το Θέμα σου, και αφ'ετέρου ίσως σε ζαλίσω κιόλας!
Γι'αυτό μέχρις εδώ... Και πολλά είπα!
+100

Nipa
Επικοινωνία:

SEO τεχνικές

Δημοσίευση από Nipa » 21 Αύγ 2011 04:17

korgr έγραψε:Πάντως δεν χρειάζεται να έχουμε ανορθόγραφα sites για να μας βρίσκουν και οι ανορθόγραφοι, αυτό είναι το point!

Εικόνα
Προφανώς δεν υπάρχει η λέξη Κόρινθος κάπου λάθος γραμμένη! Αν όμως γράψω εδώ την λέξη Κόρηνθος η Κωρινθος η Κόρινθως θα δεις ότι σε μερικές μέρες το freestuff.gr θα εμφανίζετε μπροστά στο Google με τις λέξεις λάθος.

Οι "ανορθόγραφοι" είναι πελάτες και ο επιχειρηματίας πρέπει να το εκμεταλλευτεί αυτό...

Nipa
Επικοινωνία:

SEO τεχνικές

Δημοσίευση από Nipa » 21 Αύγ 2011 04:25

dimsis έγραψε:Το να αλλοιώνεις κείμενα είτε κάνοντας εσκεμμένα ορθογραφικά, είτε ξεσκίζοντας τα με keyword stuffing δεν είναι τεχνική SEO, αλλά κάκιστη μέθοδος που αν οι περισσότεροι ακολουθούσαν τέτοιες συμβουλές, θα αποκτούσαμε ένα web γεμάτο άχρηστα σκουπιδοκείμενα. Δεν έχει να κάνει με «κολλήματα Ελληναράδων με την Ελληνική γλώσσα» αλλά με απλή λογική που από ότι φαίνεται δεν είναι τόσο απλή για όλους.
Προσπάθησε να καταλάβεις ότι δεν εννοώ το ουσιαστικό κείμενο της ιστοσελίδας άλλα σε anchor text , description , title

Είναι τόσο απλό για όλους ...

Nipa
Επικοινωνία:

SEO τεχνικές

Δημοσίευση από Nipa » 21 Αύγ 2011 04:52

cdhyper έγραψε: Σκοπός μας εδώ είναι να γίνουμε πλούσιοι ηλίθιοι δηλαδή. Πρέπει να μάθεις ότι τεχνική χωρίς γράμματα δεν γίνεται.
Μιλάς σαν τον Πρεκα !
Εγώ απευθύνομαι σε SEO experts οχι σε Καρατζαφέρηδες ...

DGeorge - Δες εδώ
dimsis έγραψε:Δεν έχει να κάνει με «κολλήματα Ελληναράδων με την Ελληνική γλώσσα» .

makphil62 εσύ βάλε και + 10 000 000 αν θες για να έχεις ...

Αν δεν καταλαβαίνετε τι εννοώ δεν χρειάζεται να απαντάτε σε κάτι που δεν το γνωρίζετε, δεν χρειάζονται σχόλια σε προσωπικό επίπεδο ούτε να πιάνεστε από τα ορθογραφικά λάθη που μπορεί να κάνω, γιατί αν διαβάστε τα posts μου θα δείτε ότι έχω πει πως δεν είμαι Έλληνας και τα αλλοδαποίκα ελληνικά μου μπορεί να μην είναι και τέλεια !

Αυτό που προέχει είναι να φέρουμε υποψήφιους αγοραστές η αγοραστές στους πελάτες μας και όχι να έχουμε πατριωτικά κόμπλεξ .

Όσοι ασχολούνται με SEO έχουν σαν κανόνα τους κανόνες GOOGLE και όχι το Λεξικό Μπαμπινιώτη

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

SEO τεχνικές

Δημοσίευση από dimsis » 21 Αύγ 2011 14:39

Μπορείς να μας δείξεις ποιός κανόνας της google γράφει την μέθοδο που προτείνετε;
Περιμένω link και παράγραφο της google όπου προτείνει να προσθέτουμε εσκεμμένα ανορθόγραφα κείμενα και λέξεις "σε anchor text , description , title" ώστε να φέρουμε αγοραστές ή αγοραστές στους πελάτες μας.

Αντιθέτως βλέπω η google και η yahoo και η bing να έχουν τα λεγόμενα «alternative suggestions» όπως π.χ. το "did you mean" της google, που κάνουν προτάσεις με λέξεις που πιθανών έχουν γράψει - ψάξει λάθος οι χρήστες τους.

Προσωπικά λοιπόν προτείνω στους αναγνώστες αυτού του θέματος, να μην ακολουθήσουν την συμβουλή περί εσκεμμένων ανορθόγραφων λέξεων στα site τους , γιατί αν όχι σήμερα, αύριο μεθαύριο μπορεί να βρεθούν και τιμωρημένοι από τις μηχανές αναζήτησης για απόπειρα εξαπάτησης τους.
Οι αλγόριθμοι των μηχανών αναζητήσεων βελτιώνονται και αλλάζουν συχνά. Αυτό σημαίνει πως υπάρχει πιθανότητα να γίνετε μια καταμέτρηση της πυκνότητας των ανορθόγραφων λέξεων σε κάποια sites και αν βρεθούν πολλά και θεωρηθεί ότι γίνεται απόπειρα να ξεγελάσουν τους αλγόριθμους και στο τέλος να μείνουν ακόμα και εκτός ευρετηρίων των μηχανών αναζήτησης. Δηλαδή η τιμωρία να είναι να μη σας βρίσκουν καθόλου στα αποτελέσματα, ακόμα και ψάχνοντας τις σωστές λέξεις – φράσεις αναζήτησης, αφού θα σας έχουν τιμωρήσει ρίχνοντας σας στα τάρταρα των αποτελεσμάτων αναζήτησης.
Αυτό είναι προσωπική μου γνώμη και άποψη και όποιος θέλει την ακολουθεί, όποιος δεν θέλει μένει να κυνηγάει και τα ορθογραφικά λάθη.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

SEO τεχνικές

Δημοσίευση από korgr » 21 Αύγ 2011 16:49

Δημήτρη μην στεναχωριέσαι γιατί σε ένα topic που όλοι έχουν αντίθετη γνώμη από τον δημιουργό του, οι αναγνώστες του θα καταλήξουν στο κλασσικό:
Οι πολλοί είναι πάντα πιθανότερο να έχουν δίκιο!
Στην περίπτωση αυτή, η λέξη «πιθανότερο» μπορεί κάλλιστα να αφαιρεθεί :wink:

Nipa
Επικοινωνία:

SEO τεχνικές

Δημοσίευση από Nipa » 21 Αύγ 2011 17:53

dimsis:

Εννοείς το sandbox? Δεν υπαρχή περίπτωση να σε ρίξει η Goggle εκεί για τα ορθογραφικά... Αυτό δεν είναι black hat seo , η Google έχει κανόνες όχι λογική...
Μην ξεχνάτε ότι η Google είναι μηχανή που ακολουθεί τους κανόνες που ορίζουν οι τεχνικοί που την ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΑΝ ... Με ποιο δικαίωμα θα τιμωρήσει? Αν εγώ είμαι ανορθόγραφος δεν έχω δικαίωμα να φτιάξω ιστοσελίδα και να εμφανιστώ στις μιχανες αναζήτησης ? Επίσης δεν υποστηρίζω ότι αυτός ο τρόπος είναι ο μοναδικός άλλα είναι μια επιπλέον τεχνική.

Δεν ξέρω για εσάς άλλα εγώ βλέπω ότι τα αποτελέσματα δεν είναι το ίδιο ,με και χωρίς τόνους. Πιστέψτε με ότι οι περισσότεροι δεν βάζουν τόνους όταν ψάχνουν για κάτι..

Δοκιμάστε το Βέρες Γάμου και Βερες Γαμου βλέπετε το ίδιο ranking?

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

SEO τεχνικές

Δημοσίευση από dimsis » 21 Αύγ 2011 18:50

Έχεις link που συστήνει η google κάτι τέτοιο γιατί μας έγραψες πριν "Όσοι ασχολούνται με SEO έχουν σαν κανόνα τους κανόνες GOOGLE και όχι το Λεξικό Μπαμπινιώτη", πράγμα που σημαίνει πως κάπου το έχεις δει γραμμένο επισήμως από την google ή συνεργάτη της.
Ή τελικά είναι δική σου καθαρά προσωπική συμβουλή;

Θα μπορούσαν να σε ρίξουν σε sandbox για ορθογραφικά, για τον ίδιο λόγω που μπορεί να σε ρίξουν όταν κάνεις keyword stuffing. Και εγώ μπορεί να γουστάρω να επαναλαμβάνω τις ίδιες λέξεις συνεχώς, αλλά τι να κάνουμε έτσι είναι "οι κανόνες της google" και μπορεί να καταλήξω τιμωρημένος.

Προσωπικά δεν έχω διαβάσει πουθενά από καμιά επίσημη πηγή (google, matt cuts κλπ) να προτείνουν αυτήν την μέθοδο και αν θέλεις την γνώμη μου, ναι την θεωρώ black hat ή αν το προτιμάς ανήθικη (unethical) τεχνική. Για μένα είναι το ίδιο ανήθικο όσο το typosquatting που γίνετε με τα URLs.

Τέλος πιστεύω πως κάποια στιγμή στο μέλλον θα συμπεριληφεί στους κανόνες υπολογισμού και στους αλγόριθμους των μηχανών αναζήτησης και κάποιος γραμματικός και συντακτικός έλεγχος, ώστε να υπάρχει και κάποιος μηχανικός - αυτοματοποιημένος έλεγχος "ποιότητας περιεχομένου". Με άλλα λόγια ένα καλογραμμένο, σωστά διατυπωμένο και ορθογραφικώς ελεγμένο κείμενο, πιθανότατα να σκοράρει περισσότερο από τα υπόλοιπα στο άμεσο μέλλον .... προς το παρών "σκοράρει" σίγουρα καλύτερα στους επισκέπτες - πελάτες ενός site όταν δεν πέφτουν σε ανορθόγραφα ή κακοσυνταγμέννα κείμενα. (όχι δηλαδή στα εναλλακτικά - anchors, titles κλπ - που προτείνεις εσύ που μπορεί να μη τα βλέπουν πάντα οι επισκέπτες ή να μη τα δίνουν τόσο σημασία)

Άβαταρ μέλους
Nemesis_Elite

SEO τεχνικές

Δημοσίευση από Nemesis_Elite » 21 Αύγ 2011 20:11

γιαυτο και εγώ εβαλα φρεεστθφφ.γρ σαν υπογραφή...
:kaloe:

nipa αγόρι μου μας ζητάς να κάνουμε το internet χειρότερο? ακομη και αν ήταν σωστό αυτό που λές, αυτο θα σημαινε τον πλήρη εκμαυλισμό της γλώσσας.

δηλαδή στο χωριό μου που έχει αγραμματους, οι πινακίδες στους δρόμους θα πρέπει να είναι ανορθογραφα γραμμενες...?

Nipa
Επικοινωνία:

SEO τεχνικές

Δημοσίευση από Nipa » 22 Αύγ 2011 16:15

Καλά όλα αυτά !

Μπορείτε να μου πείτε το πως μπορεί να το ερμηνεύσει η Google την φράση :

Όμορφη Αθηνά , Όμορφη Αθήνα , Ομορφη Αθηνα ?

Επίσης δεν σας έχει τύχει να σας ρωτάνε για κατασκευή ιστιοσελίδας ?
Αυτό σημαίνει ότι δεν είναι πελατις ? Γιατί δεν γράφει σωστά την λέξη ιστοσελίδα ? Δενε χει να κάνει με τις ταμπέλες στο δρόμο....

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

SEO τεχνικές

Δημοσίευση από dimsis » 22 Αύγ 2011 16:23

Google search:
http://www.google.gr/search?q=%CE%BA%CE ... =firefox-a

Μήπως εννοείτε: κατασκευή ιστοσελίδας

Αν το ψάξεις μόνος σου από google.gr σου γράφει:
Εμφανίζονται αποτελέσματα για κατασκευή ιστοσελίδας.
Eναλλακτικά, αναζητήστε κατασκευή ιστιοσελίδας.
...

Nipa
Επικοινωνία:

SEO τεχνικές

Δημοσίευση από Nipa » 26 Αύγ 2011 00:13

dimsis δεν μου απάντησες σε αυτό
Nipa έγραψε:Πως μπορεί να το ερμηνεύσει η Google την φράση :

Όμορφη Αθηνά , Όμορφη Αθήνα , Ομορφη Αθηνα ?

.

ALR
Honorary Member

SEO τεχνικές

Δημοσίευση από ALR » 26 Αύγ 2011 07:33

Η δουλειά η δική σου δεν είναι να φέρνεις πελάτες που ψάχνουν για ιστιοσελίδες κάνοντας το website σου optimized για ιστιοσελίδες. Φέρτους με την αξία σου και όχι με κόλπα, εκμεταλευόμενος την άγνοια κάποιου.

Τέλος, αν δεν είσαι Έλληνας, προσέλαβε έναν μεταφραστή να σου γράψει τα κείμενα ή μάθε Ελληνικά.

Η λογική σου είναι λάθος και μόνο κακό μπορεί να κάνει σε όποιον την ακολουθήσει, one way or another.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

SEO τεχνικές

Δημοσίευση από dimsis » 26 Αύγ 2011 09:33

Οι μηχανές αναζήτησης δεν ερμηνεύουν τίποτε. Αλγόριθμους ακολουθούν. Αναλόγως που έχω τον τόνο στα κείμενα στο site μου, αλλά και όταν κάνω αναζήτηση ως χρήστης μιας μηχανής αναζήτησης, θα πρέπει να παίρνω και τα αντίστοιχα αποτελέσματα. Αν ψάχνω με greeklish ή χωρίς τόνους, είναι δική μου χαζομάρα και ότι και να μου δώσουν οι μηχανές αναζήτησης πρέπει να είμαι ευχαριστημένος. Πόσο μάλιστα όταν αυτές προσπαθούν να με διορθώσουν και μου προτείνουν σωστά ορθογραφημένες , τονισμένες, greeklish to greek λέξεις και φράσεις.

Το να έχω ένα ηλεκτρονικό κατάστημα ή site για την "όμορφη Αθήνα" και μου έρχονται επισκέπτες που ψάχνουν για την "όμορφη Αθηνά" εφόσον δεν κυνηγάω έσοδα από διαφημίσεις, οι επισκέπτες αυτοί είναι φίρα, έξτρα άχρηστο traffic στο site μου.

Αν από την άλλη πρόκειται για άλλο ένα site του Ελληνικού web που σηκώθηκε μόνο για να εισπράττει από την google, τα affiliate networks και άλλες διαφημιστικές πηγές χρήματα, θα κάνει ότι παπαριά σκεφτεί ή παπατζιλίδικη συμβουλή που θα ακολουθήσει, ώστε να φέρει κίνηση στο site του μήπως και κανένας άσχετος κάνει κλικ στη διαφήμιση του και βγάλει κανένα ψιλό.

Nipa
Επικοινωνία:

SEO τεχνικές

Δημοσίευση από Nipa » 26 Αύγ 2011 15:30

ALR έγραψε: Τέλος, αν δεν είσαι Έλληνας, προσέλαβε έναν μεταφραστή να σου γράψει τα κείμενα ή μάθε Ελληνικά.
Χαλάρωσε μεγάλε, δεν σου επιτρεπω να με συμβουλεύεις ! Δεν έχω ζητήσει να με κρίνουν.. Το έχω πει πιο πάνω ότι προσωπικές επιθέσεις δεν δέχομαι. Αν έχεις κάτι να μου πεις, έχεις PM να το κανείς .

dimsis
Εσύ το πήγες αλλού... Εννοούσα το πως να τιμωρήσει κάποιον η Google για τα ορθογραφικά του η για τους τόνους ?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες