[Solved] Μεταφορά facebook likes σε νέο domain

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 09 Αύγ 2011 16:14

Καλημέρες,

Έχω να μεταφέρω κάποια ποστς από ένα wordpress blog σε ένα νέο domain (θέλει ο πελάτης να ξεχωρίσει μία κατηγορία του blog του σε καινούριο domain).

Όλα καλά με την μεταφορά των posts και των comments, αλλά δεν ξέρω πως να μεταφέρω τα facebook likes στο νέο domain χωρίς να χαθούν όσα έχει μετρήσει μέχρι τώρα.

Απόσο ξέρω το modulάκι του facebook για τα like buttons παίζει βάση url.
Οπότε στο νέο domain θα το θεωρήσει καθαρά νέο url και δεν κρατάει τα likes που είχε μαζέψει στο προηγούμενο domain.

Γνωρίζει κανείς κάποιο τρόπο/πατέντα να διατηρηθούν τα FB Likes;

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Cha0s την 23 Αύγ 2011 20:02, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

pimpogio

Δημοσίευση από pimpogio » 09 Αύγ 2011 17:21

τοτε μονο μεσα απο τις ρυθμισεις του facebook
αν δεν εχει τετοια επιλογη δεν γινετε.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 10 Αύγ 2011 15:07

Βρήκα αυτό http://forum.developers.facebook.net/vi ... pid=366240 αλλά πρέπει να σκαλίσω το FB Like plugin του wordpress ώστε στα ποστς που θέλω να γίνει αυτό να μην φορτώνει τον κλασσικό κώδικα του fb like...

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 23 Αύγ 2011 20:02

Τελικά ήταν πιο εύκολο απόσο νόμιζα :)

Στο FB Like plugin του WP στο αρχείο tt_like_widget.php στην γραμμή 377 άλλαξα το:

Κώδικας: Επιλογή όλων

$purl = get_permalink();
Σε:

Κώδικας: Επιλογή όλων

$purl = get_permalink();
if ($purl =='http://www.new.domain/new/url/'){
        $purl = 'http://www.old.domains/old/url/';
}
Οπότε για τα συγκεκριμένα posts που ήθελα να φορτώνουν τα Links από το παλιό domain πρόσθεσα ένα if για κάθε post/url έτσι για αυτά τα συγκεκριμένα posts το iframe του WP φορτώνει το παλιό url και τα παλιά likes και για όλα τα υπόλοιπα φορτώνει το κανονικό όπως ήταν πριν το σκαλίσω :)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 23 Αύγ 2011 20:03

pimpogio έγραψε:τοτε μονο μεσα απο τις ρυθμισεις του facebook
αν δεν εχει τετοια επιλογη δεν γινετε.
Ναι οκ ότι πεις :lol: :lol: :kaloe:

dal_kos

Δημοσίευση από dal_kos » 25 Αύγ 2011 02:44

Ναι αλλά έτσι δεν στέλνει τους επισκέπτες στο παλιό (ανύπαρκτο κάποιες φορές) url? Αυτό πώς το αντιμετωπίζεις?

btw παλιότερα που είχα αντιμερωπίσει το ίδιο πρόβλημα μου φαίνεται είχα βρει κάποια πατέντα με μόνιμο redirect σε συνδιασμό με το url linter ώστε να δηλώνονται τα νεα urls στο fb αλλά πάει καιρός, οπότε δεν ξέρω αν ακόμα μπορεί να λειτουργήσει. Η λογική ήταν: ενεργοποίηση μόνιμου redirect -> τρεξιμο αρχικου url στο url linter, ώστε να δει το redirect και μετά χρήση της νέας πλέον διεύθυνσης.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 25 Αύγ 2011 14:18

Δεν στέλνει κανέναν πουθενά αυτό που έκανα.

Απλά το script του FB Like Button αντί να φορτώνει το νέο url έβαλα καρφωτά να φορτώνει το παλιό url.

Αν πάρω αυτό το iframe και το πετάξω σε ένα .html στον σκληρό μου και το ανοίξω χύμα με έναν browser, πάλι τα ίδια likes θα μου φορτώσει άσχετα αν η παλιά σελίδα υπάρχει ή όχι.

Δες το λινκ που έδωσα πιο πάνω, από εκεί πήρα την ιδέα.

Τώρα δεν ξέρω αν και πως γίνεται αυτό που λες, αλλά εφόσων δουλεύει δεν ασχολούμαι παραπέρα. Ούτως ή άλλως εξύπηρέτηση έκανα δεν θα κάτσω να σκάσω για το FB που δεν πρόβλεψε κάτι που γίνεται χρόνια τώρα στο web :P

dal_kos

Δημοσίευση από dal_kos » 25 Αύγ 2011 17:31

Αυτό που εννοούσα είναι ότι όταν κάποιος χρήστης κάνει like σε μια Α σελίδα, αν το δουνε οι φιλοι του στο wall του, και πατήσουν πάνω του, πανε και αυτοί στην Α σελίδα. Οπότε αν η σελίδα Α δεν υπάρχει, θα έχουν πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 25 Αύγ 2011 17:34

Αα τώρα κατάλαβα!

Ναι έχω ήδη βάλει 301 redirects στα παλιά urls οπότε όποιος πάει στο παλιό url αυτόματα τον μεταφέρει στο νέο χωρίς να καταλάβει τίποτα :)

Αναγκαίο κακό :P

dal_kos

Δημοσίευση από dal_kos » 26 Αύγ 2011 00:40

Cha0s έγραψε:Αα τώρα κατάλαβα!

Ναι έχω ήδη βάλει 301 redirects στα παλιά urls οπότε όποιος πάει στο παλιό url αυτόματα τον μεταφέρει στο νέο χωρίς να καταλάβει τίποτα :)

Αναγκαίο κακό :P
Ωραία, μπορείς αν θες να δεις με το url linter αν πλέον το fb σου αναγνωρίζει το νέο url. Αν το αναγνωρίζει, πλέον δεν θα χρειάζεται να κάνεις redirects και θα ναι πιο σωστή λύση ;)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες