Ελαφρά τσιγάρα και κομμένο φιλτράκι

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 08 Αύγ 2011 14:05

Η απορια απευθύνεται στους καπνιστές της παρέας...
Γενικά αναρωτιέμαι πως γίνεται να υπάρχουν ελαφρά και βαριά τσιγάρα αφού προέρχονται από το ίδιο φυτό. Δηλαδή, η διαφορά υπάρχει στο φίλτρο ή στον ίδιο τον καπνό; Λογικότερο μου φαίνεται ο καπνός να έχει υποστεί κάποα επεξεργασία... Αυτή κάνει το τσιγάρο πιο ανθυγιεινό; (τώρα θα μου πείτε τί ψάχνεις, έτσι κι αλλιώς σκατα είναι).
Αφού λοιπόν ο κάπνος είναι διαφορετικός και πιο ελαφρύς, αν κόψω το φιλτράκι στη μέση (σε πολλές μάρκες υπάρχουν και κατάλληλες τρυπούλες) θα έχω κέρδος σε σύγκριση με τα βαρια τσιγάρα; Γιατί από γεύση μια χαρα είναι!
Κέρδος = Λιγότερη πίσσα/νικοτίνη.
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 08 Αύγ 2011 15:16

Η υπόθεση με τα ελαφριά τσιγάρα είναι ολίγον απάτη και βασίζεται σε τεχνικές πωλήσεων για μεγιστοποίση των κερδών.

Η ημερήσια ανάγκη ενός καπνιστή σε νικοτίνη (η βασική εθιστική ουσία) δεν αλλάζει. Αυτό που αλλάζει είναι ο τρόπος πρόσληψης και το επιτυγχάνουν οι καπνοβιομηχανίες μέσω προσφοράς τσιγάρων με μειωμένη περιεκτικότητα ώστε ο καταναλωτής να αγοράζει περισσότερα πακέτα....

Επανειλλημένα έχουν καταγγελθεί αυτές οι τεχνικές και ψευτο-προσφορές, έχει ζητηθεί κιόλας να απαγορευτεί η προσφορά τέτοιων προΐόντων.

Λογικά δεν θα έχεις κανένα κέρδος σε θέμα υγείας γιατί παραμένεις καπνιστής και θα καπνίζεις και περισσότερο (μεγαλύτερη προσπάθεια για το ίδιο αποτέλεσμα).
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 08 Αύγ 2011 15:23

Είναι σωστά και λογικά αυτά που λες αλλά υπάρχει και η άλλη όψη. Πολλοί υποστηρίζουν (και το επιβεβαιώνω κι εγώ σαν καπνιστής) ότι το τσιγάρο είναι κατά 50% συνήθεια, πέραν του βιολογικού εθισμού σε νικοτίνη. Αν δώσεις βαρύ τσιγάρο σε κάποιον που καπνίζει ελαφρυά, δεν θα κάνει λιγότερα. Και ίσως να συμβαίνει το ίδιο και στην αντίθετη περίπτωση.

Οπότε αν καπνίζω τα ίδια τσιγάρα αλλά ελαφρυά και με κομμένο φιλτράκι (αλλιώς δεν με καλύπτουν) σιγά σιγά θα συνηθίσω και σε μικρότερες ποσότητες νικοτίνης. Κάπως έτσι το σκέφτομαι..
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 08 Αύγ 2011 21:22

Καπνίζω 7 χρόνια πάνω κάτω.
Δεν μπορώ να καπνίσω βαριά με φέρνουν σε αναγούλα και κορεσμό.
Για μένα είναι συνήθεια περισσότερο, πάρα πολλές φορές έτυχε να παίσω για ύπνο αφού δεν είχα τσιγάρα ή και κάτι πόσιμο για να ξενυχτίσω στο pc.

Όσο για τα τσιγάρα σίγουρα είναι επεξεργασμένα 100%.
Επίσης υπάρχουν φήμες για συγκεκριμένες μάρκες οι οποίες φτιάχνουν τσιγάρα με το ότι απομείνει από μεγαλύτερες μάρκες.

Και συμφωνώ ότι όσο μειώνεις την νικοτίνη αλλάζεις και τρόπο καπνίσματος. Έκανα πιο βαριά τσιγάρα και λόγο τιμής βρήκα κάποια ωραία και φθηνά και πιο ελαφριά.

Πλέων δεν μπορώ να καπνίσω βαριά όπως Prince ή ό,τι κάπνιζα. Αυτό δεν σημαίνει ότι το κάπνισα κόβετε. Φυσικά και κόβετε αλλά το ίδιο "δύσκολα" όπως πάντα.

Όλα είναι μέσα στον τρόπο ζωής. Και όσο έχεις ότι είχες δεν αλλάζει εύκολα.
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
Ntf_daS

Δημοσίευση από Ntf_daS » 09 Αύγ 2011 11:20

Ο καπνός φυσικά προέρχεται από το ίδιο φυτό. Απλά για να έχει λιγότερη πίσα/νικοτίνη έχει υποστεί περισσότερη επεξεργασία.

Αν θες να μειώσεις τα τσιγάρα που καπνίζεις, αλλά δυσκολεύεσαι, μια λύση είναι να αρχίσεις να στρίβεις τα τσιγάρα σου. Έτσι γλυτώνεις τα τσιγάρα που ανάβεις χωρίς να το καταλάβεις. Προσωπικά ελλάτωσα τα τσιγάρα που καπνίζω κατά περίπου 40 - 50 % ακριβώς επειδή με το να χρειάζεται διαδικασία πριν το ανάψω, δεν τα άναβω από συνήθεια χωρίς να το καταλαβαίνω.

Άσε που με τον καιρό, όταν πας να καπνίσεις κανονικό "εργοστασιακό" τσιγάρο, σου χαλάει τόσο πολύ την γεύση που το πετάς.
Εικόνα

starfish

Δημοσίευση από starfish » 09 Αύγ 2011 11:53

ή μπορείς να το κόψεις μια και καλή και να ησυχάσεις :)

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 09 Αύγ 2011 11:55

Κάπνιζα στριφτά πάρα πολύ καιρό. Για τον λόγο που λες τα ξεκίνησα αλλά μετά από κάποιο σημείο άρχισαν να μου φαίνονται υπερβολικά βαρια. Δεν έχει πολύ καιρό που το γύρισα στα έτοιμα και προς το παρόν δεν τα έχω αυξήσει. Κάνω τα ίδια σε αριθμό χωρίς να με μπουχτίζουν όπως τα στριφτά. Άσε που από κάποιο σημείο και μετά μου έφερναν κι εμένα αναγούλα όπως λέει ο Zizo.
ή μπορείς να το κόψεις μια και καλή και να ησυχάσεις
Καλά αυτό θα ήταν το καλυτερο... Αλλά έχω καταφέρει να το μειώσω γύρω στα πέντε την ημέρα και είναι πολύ καλύτερα από πριν!

starfish

Δημοσίευση από starfish » 09 Αύγ 2011 12:44

θα τα αυξήσεις πάλι με τον καιρό. Δυστυχώς όλα αυτά τα κόλπα είναι προσωρινά.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 09 Αύγ 2011 13:41

Ntf_daS έγραψε:Άσε που με τον καιρό, όταν πας να καπνίσεις κανονικό "εργοστασιακό" τσιγάρο, σου χαλάει τόσο πολύ την γεύση που το πετάς.
++

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 09 Αύγ 2011 14:12

Τα στριφτά είναι πιο βαριά, σωστά?
Έτσι ξέρω δηλαδή καθώς και τα φιλτράκια είναι μικρότερα.

Ψάξε για καπνό πολύ πιο ελαφρύ και δοκίμασε τα μεγαλύτερα φιλτράκια.
Στριφτά έκανα για κάνα 2 χρόνια κάποια στιγμή και τα έκοψα για τον ίδιο λόγο, με χαλούσαν.

Όσο για το κόψιμο είναι άλλο θέμα ίσως. Νομίζω χρειάζεται κάποια ασχολία.
Εικόνα
What you waiting for?

starfish

Δημοσίευση από starfish » 09 Αύγ 2011 15:14

το μόνο που χρειάζεται ειναι να το πάρεις πραγματικά απόφαση. Να φτάσεις στο σωστό state of mind

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 09 Αύγ 2011 15:44

Γεγονός... Εγώ το έκοψα όταν πήγα στρατό...

Είναι όλα θέμα timing και μυαλού...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
PanosIlio
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PanosIlio » 09 Αύγ 2011 16:36

GeoStuff έγραψε:Είναι όλα θέμα timing και μυαλού...
++

Είναι γεγονός, το να πάρεις την απόφαση να κόψεις το τσιγάρο είναι πολύ δύσκολο. Για μένα τουλάχιστον έτσι ήταν.

Δυσκολεύτηκα μέχρι να πάρω την απόφαση, μετά όλα ΟΚ, λίγο κομπολόι, λίγο παραπάνω φαγητό :lol:, λίγο μερικά καινούργια ενδιαφέροντα και κόπηκε μαχαίρι. 20 μήνες έχω να καπνίσω.
Εικόνα

Friendship often ends in love; but love in friendship - never.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 09 Αύγ 2011 16:44

Εγώ το έχω κόψει 11 φορές.... με μεγαλύτερη διάρκεια τα 2 χρόνια

Αλλά... το έχω ξαναρχίσει (δυστυχώς) 12 φορές (!) ..... και μάλιστα πάντα με τον ίδιο ακριβώς τρόπο !
Ήμουν σουρωμένος (...τύφλα που λέμε) και με μια γκόμενα ...αγκαλιά !
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 09 Αύγ 2011 17:44

Ρούφα την γκόμενα... Όχι το τσιγάρο!!!

Προτεραιότητεεεεεεεεες λέμεεεεεεε!!!

:D
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες