Αποποινικοποίηση

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Αποποινικοποίηση

Δημοσίευση από Cha0s » 08 Αύγ 2011 19:05

c0d3punk έγραψε:Cha0s τέλος! εγώ από εσένα θα αγοράζω με την αποποινικοποίηση. θέλω ρε παιδί μου ο dealer μου να μπορεί να με κατατοπίσει και να μη με βλέπει σαν euro! :kaloe: :hammer: :hammer:
:lol: :lol:
Δυστυχώς πολλοί dealers δεν έχουν ιδέα τι κάνουν αυτά που πουλάνε :(
Όταν βλέπεις τον άλλον να μοιράζει τρυπάκια και μανιτάρια αποδώ και αποκεί σε ανήλικους και κοπελίτσες, καταλαβαίνεις το επίπεδο του αλλά και το επίπεδο του συστήματος που έτσι όπως είναι σχεδιασμένο δημιουργεί αυτή την κατάσταση.
Ειδικά σε παραισθησιογόνες ουσίες (ή αλλιώς Ενθεογενή ή ψυχοτρόπες ουσίες) κάποιος που θα την δοκιμάσει πρώτη φορά είτε είναι μανιτάρια, είτε LSD είτε οτιδήποτε, παίζει τεράστιο ρόλο το λεγόμενο Set & Setting.

Δεν μπορείς να πάρεις μία ουσία που σου αλλάζει εντελώς την αντίληψη των πραγμάτων για πρώτη φορά στην ζωή σου (δεν συγκρίνονται ούτε με το χόρτο ούτε με το αλκόολ ούτε με το τσιγάρο) και να πας σε ένα μαγαζί πάταμε να σε πατώ και να χτυπιέσαι.
Πολλοί έχουν συνδυάσει τέτοιες ουσίες με τα rave parties (ή παλιότερα με άλλες μουσικές, βλ. Woodstock).

Οι ψυχοτρόπες ουσίες ΔΕΝ είναι για πάρτυ. Δεν είναι απαραίτητα καν για διασκέδαση.
Πρέπει ο χρήστης να έχει πλήρη γνώση τι είναι αυτό που θα κάνει, τι θα του προκαλέσει, τι μπορεί να πάει στραβά ώστε να ξέρει να το αντιμετωπίσει αν τυχών έρθει αυτή η ώρα και τεράστιο ρόλο παίζει το μέρος που θα το κάνει και με ποιους θα είναι μαζί.
Αυτό ισχύει και με το χόρτο φυσικά, απλά με τέτοιες ουσίες είναι πολύ εύκολο εκεί που είσαι κάτω από τα γέλια να σε πιάσουν παράνοιες και να νομίζεις ότι σε κηνυγάνε or whatever και να βουτήξεις από κανένα μπαλκόνι. Δυστυχώς έχουν γίνει αυτά, αλλά δεν οφείλονται στην ίδια την ουσία αλλά στην λάθος προετοιμασία.
Γενικά τα Ενθεογενή απόσο ξέρω δεν έχουν προκαλέσει θάνατο λόγω της ίδιας της ουσίας (πχ overdose και θάνατος από υψηλό toxicity στο αίμα όπως γίνεται με χημικές ουσίες όπως ηρωίνη) αλλά έμεσους θανάτους επί το πλήστον λόγω κακού set & setting.

c0d3punk έγραψε:όταν ήμουν φοιτητής είχα δει άτομο να φλιπάρει (στιγμιαία προφανώς γιατί την άλλη μέρα ήταν κυριλέ) και όντως μετά έμαθα πως είχε κάνει skunk, ενώ είχε άσχημη ψυχολογία (είχε χωρίσει μάλλον, δεν θυμάμαι και σίγουρα).
Μπράβο, άλλο ένα πράγμα που σε όσα τέτοια περιστατικά αναφέρονται αρκετοί ως επιχειρήματα για την επικινδυνότητα της κάναβης, ξεχνάνε να αναφέρουν είναι πως την επόμενη μέρα είναι σαν να μην έκανες τίποτα :P
Παίζει να είναι μετρημένες και στα δάχτυλα οι περιπτώσεις που πραγματικά έπαθε κάποιος μόνιμη ζημιά από την κάναβη.
c0d3punk έγραψε:επειδή αναφερθήκατε σε υδροπονικές καλλιέργειες, αυτό που γνωρίζω είναι ότι γενικά θεωρούνται βιολογικές. Ένα υδροπονικό σύστημα δουλεύει είτε με φυσικά ενισχυτικά (π.χ. φυσική λίπανση, "απόβλητα" ψαριών κ.α.) είτε με τεχνητά όπου είναι απλές χημικές ενώσεις αντίστοιχες με των ανόργανων λιπασμάτων. Τα τερατουργήματα και τα υπερμεγέθη λαχανικά προκύπτουν γιατί όπως πάντα ο αφελείς, που τα θέλει και όλα, ρίχνει τα μη πιστοποιημένα extra ενισχυτικά και φτιάχνει κτήνη.
Έχεις δίκιο. Δεν είναι η τεχνολογία αυτού καθεαυτού που ευθύνεται για τις ποικιλίες κάναβης με πολύ μεγαλύτερο ποσοστό THC.

c0d3punk έγραψε:την ενίσχυση στο THC την δίνει και η ύπαρξη λαμπών φθορίου μεγάλης έντασης σε ελεγχόμενες καλλιέργειες κλειστού χώρου. Επίσης έχω ακούσει πως στο skunk προσθέτουν και παραισθησιογόνες χημικές ουσίες, τις οποίες δεσμεύει το φυτό κατά την καλλιέργεια.
Για την ακρίβεια οι High Pressure Sodium Lamps (δεν ξέρω πως είναι στα Ελληνικά - το sodium είναι το νάτριο αν δεν κάνω λάθος - αλλά δεν έχω ακούσει τέτοια ονομασία λυχνίας στα Ελληνικά) βοηθάνε την αύξηση του THC (δίνουν πολύ έντονο φως αρκετά κοντά στο φως του Ηλίου).
Επειδή μπορείς να ελέγξεις το κλίμα και τον φωτισμό 24/7 σε αντίθεση με την φύση και τον ήλιο όταν καλιεργείς έξω, μπορείς να αυξήσεις την παραγωγή του THC.
Αυτό δεν γίνεται ξαφνικά αλλά σταδιακά από γενιά σε γενιά του φυτού.
Γιαυτό χρόνο με τον χρόνο βρίσκουν ποικιλίες με όλο και μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε THC.

Το THC θεωρείται ψυχοτρόπα ουσία. Οπότε αν έτυχε κάποια σοδειά να είχε παραπάνω από το συνηθησμένο (για skunk) THC, και αν οι χρήστες που το δοκίμασαν δεν είχαν καλή εμπειρία, δεν είχαν φάει σωστά και γενικά το περιβάλλον δεν ήταν σωστό (βλ. set & setting), μπορεί να σου προκληθούν διάθορα που να σε φοβίσουν (ή και να σου αρέσουν :D ) και απο εκεί πιστεύω έχουν βγει αυτές οι φήμες περί παραισθησιογώνων ουσιών στο χόρτο.

Πιο συγκεκριμένα αυτό που έχω ακούσει (αλλά δεν έχω διαβάσει πουθενά) είναι ότι ποτίζουν την κάναβη με LSD οπότε μόλις την πιες την ακούς στερεοφωνικά :lol:

Οκ, πρώτον, ποιος το πουλάει αυτό να το δοκιμάσω PLEASE!! :D :lol:
Δεύτερον, μία σταγόνα LSD ή ένα τρυπάκι (κομμάτι χαρτί με σταγόνα LSD) κοστίζει περίπου 10-15ευρώ (ή και φθηνότερα ή και ακριβότερα ανάλογα την περιοχή, την διαθεσιμότητα κλπ).
Πόσες σταγόνες LSD θα πρέπει να βάλει κάποιος σε ένα φυτό κάναβης για να πάει παντού;
Πόσο μπορεί να κοστίσει κάτι τέτοιο στον παραγωγό;
Και τι κέρδος θα έχει αν πουλήσει το LSD ως σταγόνες και τι κέρδος αν το αδειάσει μέσα στα φυτά του;
Το φυτό το ίδιο μπορεί να αντέξει το LSD; Μιλάμε για οξύ (όχι με την έννοια της ποτάσας φυσικά :P ).

Δηλαδή όσο το ψάχνεις τόσο αρχίζουν να βγαίνουν στην φόρα ερωτήματα για το κατά πόσο γίνεται αυτό.

Επίσης, μπορεί να μου διαφεύγει τώρα ή να μην γνωρίζω εγώ πως γίνεται, αλλά τα μόνα παραισθησιογόνα που θα μπορούσες να ποτήσεις την κάναβη είναι το LSD που είναι υγρό, και η Ayahuasca (DMT) μετά από μία σχετικά μεγάλη διαδικασία παρασκευής της σε υγρή μορφή.
Τα υπόλοιπα παραισθησιογόνα τύπου μανιτάρια, μεσκαλίνη (κάκτοι) κλπ είναι σε στερεή μορφή και δεν τα βρίσκεις και εύκολα στον dealer της γειτονιάς σου :P

Btw, η αποποινικοποίηση που συζητιέται εκεί τώρα είναι ανεξαρτήτως ουσίας;
Γενικά τι συζητιέται ακριβώς από την κυβέρνηση για το θέμα;
Στο google βγάζει ένα κάρο results από blogs που ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του γιατί θα πρέπει ή δεν πρέπει να αποποινικοποιηθούν οι ουσίες. :hammer:

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αποποινικοποίηση

Δημοσίευση από hitca » 08 Αύγ 2011 19:47

....μία σταγόνα (νομίζω) ότι είναι τεράστια ποσότητα. Καλύτερα 1/100 αυτής και ...βλέπεις (...άν βλέπεις μετά βέβαια !)
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Αποποινικοποίηση

Δημοσίευση από Cha0s » 08 Αύγ 2011 19:59

Σίγουρα, σταγόνα με σταγόνα έχει διαφορα. Δεν είναι σοβαρό μέτρο σύγκρισης και όπως είπες μία σταγόνα περιέχει πάρα πολύ ουσία (όπως αναφέρει και το erowid που έχω κάνει quote).

Απλά χρησιμοποίησα την γλώσσα που χρησιμοποιείται στον «δρόμο» για την συγκεκριμένη ουσία :)

http://www.erowid.org/chemicals/lsd/lsd_basics.shtml
Dose #
A standard dose of LSD for the past 20 years has been between 50 - 150 ug (micrograms). A single hit of most blotter paper contains somewhere in this range, though this varies depending on the source and there is no way for the average user to determine the strength of a piece of blotter other than by word of mouth. In the 60's and 70's, when LSD came primarily in pill form, the average single dosage unit was somewhat higher than it is with today's blotter, more often in the 200-400 ug range. A drop of liquid can contain a huge amount of LSD but is generally made so that one drop is a single medium dose.
Το LSD πάντως είναι εκπληκτικά δυνατό σαν ουσία.
Με μία δόση που φαίνεται αστεία σαν ποσότητα μπορεί για 10 ώρες να είσαι εκτός τόπου και χρόνου :P

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αποποινικοποίηση

Δημοσίευση από c0d3punk » 09 Αύγ 2011 02:18

θυμάστε πριν καμιά 15αριά χρόνια που κυκλοφορούσαν αυτοκόλλητα εμποτισμένα με LSD? φανταστείτε ότι μέσω της απορρόφησης και μόνο από το δέρμα, τι επιδράσεις είχε αυτή η μικρή κατά τα άλλα ποσότητα.

Α και η σταγόνα (αν θέλουμε να είμαστε ακριβείς :P) επειδή σε τέτοιες ποσότητες παίζει ρόλο, μπορεί να είναι από 0,01ml έως και 10ml ανάλογα τον δοσομετρητή που μπορεί να είναι ένας εργαστηριακός δοσομετρητής ακριβείας ή μια απλή σύριγγα ;-)
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Αποποινικοποίηση

Δημοσίευση από Cha0s » 09 Αύγ 2011 02:27

c0d3punk έγραψε:θυμάστε πριν καμιά 15αριά χρόνια που κυκλοφορούσαν αυτοκόλλητα εμποτισμένα με LSD?
Αυτό δεν το έχω ξανακούσει να πω την αλήθεια.
Μου θυμίζει ένα επισόδειο του Carousel που κάτι άγνωστοι έξω από το σχολείο δώσανε στον Cirilo κάτι καραμέλες που είχαν κάτι αυτοκόλητα που όταν τα κολάγανε πάνω τους τα πιτσιρίκια αρρωσταίνανε από τα «ναρκωτικά» που είχαν βάλει οι αγνωστοι :lol: :lol:

Πέρα από την πλάκα το πρώτο τριπ με LSD από τον δημιουργό του (Albert Hoffman) έγινε καταλάθος επειδή έπεσε η ουσία στα νύχια του, και αποροφήθηκε από το δέρμα.
Ήταν αρκετό για το πρώτο LSD trip :D

Η περιγραφή του σκηνικού από τον ίδιο σε διάφορα documentaries είναι απολαυστική :D

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αποποινικοποίηση

Δημοσίευση από c0d3punk » 09 Αύγ 2011 16:02

και όμως σχετικά με τα αυτοκόλλητα θυμάμαι ακόμα εικόνες από τα ρεπορτάζ των ειδήσεων.

που το θυμήθηκες αυτό το επεισόδιο! :-D (Axxx κυρία Σιμένα τουμπανάκι :kaloe:)
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Αποποινικοποίηση

Δημοσίευση από Cha0s » 09 Αύγ 2011 16:05

Καλά μην δίνεις και πολύ σημασία στα «ρεπορτάζ»...

Αν βλέπεις κάτι τέτοια:
http://www.youtube.com/watch?v=p6AAC1sif9c

Καταλαβαίνεις το επίπεδο και την ποιότητα των «ρεπορτάζ» αυτών :P

Δείχνουν μία τέτοια μπούρδα στην TV, τα βλέπουν οι μανάδες και άντε μετά να κάνεις σοβαρή συζήτηση για το θέμα.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αποποινικοποίηση

Δημοσίευση από hitca » 09 Αύγ 2011 16:58

Οι Έλληνες δημοσιογράφοι (και όχι μόνο) δεν φημίζονται για το ποιότητα της δουλειάς τους (τουλάχιστον η συντριπτική πλειοψηφία). Ούτε να μιλήσουν σωστά δεν μπορούν πολλοί από αυτούς.
Αναπαράγουν ή κουτσομπολεύουν επιφανειακά διάφορα θέματα επικαιρότητας με μοναδικό σκοπό να γίνει «ντόρος» και να αυξήσουν τυχόν τηλεθέαση ή έσοδα των εντύπων.
Στο θέμα που συζητάμε εδώ ας πούμε, η κατάσταση είναι τραγική με τα υποτιθέμενα ρεπορτάζ που αναφέρουν και φυσικά το μόνο που πετυχαίνουν είναι να βασιλεύει η προκατάληψη με όλες τις τραγικές συνέπειες για όλους μας.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Αποποινικοποίηση

Δημοσίευση από Cha0s » 29 Δεκ 2011 05:49

Τελικά έγινε η αποποινικοποίηση ή ήταν απλά ντόρος του καλοκαιριού και πέρασε;

Apostolis_38

Αποποινικοποίηση

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 29 Δεκ 2011 09:59

Βιάζεσαι, κάτσε να ξενερώσει πρώτα ο ΓΑΠ για να πάρει απόφαση. :D

c0d3punk έγραψε:θυμάστε πριν καμιά 15αριά χρόνια που κυκλοφορούσαν αυτοκόλλητα εμποτισμένα με LSD?
Αυτό πάντως ήταν από τις μεγαλύτερες π@π@ριές που ακούστηκαν ατην Ελληνική τηλεόραση για το συγκεκριμένο θέμα.
Τρυπάκια ήταν και βαφτίστηκαν αυτοκόλλητα...
Αλλά είπαμε κακή είδηση είναι μόνο η είδηση που δεν υπάρχει.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αποποινικοποίηση

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 29 Δεκ 2011 12:22

Τελικά έγινε η αποποινικοποίηση..
Δυο 16 χρονοι εντοπίστηκαν από αστυνομικούς στον προαύλιο χώρο ενός παιδικού σταθμού και όπως ήταν φυσικό προκάλεσαν υποψία σε αστυνομικούς που περιπολούσαν στην περιοχή.

Όταν τους έκαναν σωματική έρευνα, βρήκαν στην κατοχή τους μία νάιλον σακούλα η οποία περιείχε ακατέργαστη ινδική κάνναβη βάρους 10,4 γραμμάριων!

Οι δυο ανήλικοι, που δήλωσαν ότι κάνουν χρήση χασίς, συνελήφθησαν και σε βάρος τους σχηματίστηκε δικογραφία για κατοχή ναρκωτικών ουσιών με την οποία παραπέμφθηκαν στον εισαγγελέα.
http://www.skai.gr/news/greece/article/ ... medium=rss

Μπα. Δε περασε μάλλον
:P
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Connor MacLeod την 29 Δεκ 2011 12:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αποποινικοποίηση

Δημοσίευση από CyberCr33p » 29 Δεκ 2011 12:35

Cha0s έγραψε:Τελικά έγινε η αποποινικοποίηση ή ήταν απλά ντόρος του καλοκαιριού και πέρασε;
Αυτό περιμένεις για να γυρίσεις Ελλάδα; :kaloe:

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Αποποινικοποίηση

Δημοσίευση από cordis » 29 Δεκ 2011 21:24

προωθείται η ποινικοποίηση της ντομάτας πρώτα.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Αποποινικοποίηση

Δημοσίευση από Pesoner » 29 Δεκ 2011 21:28

Απορία έχω να δω σε αυτήν την ζωούλα μας τι θα δούν τα ματάκια μας.. Σε λίγο 100 άτομα θα έχουν όλο το χρήμα και θα τους πληρώνουμε τον ύπνο μας.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αποποινικοποίηση

Δημοσίευση από CyberCr33p » 29 Δεκ 2011 21:29

Έχει βγει και ταινία: http://www.imdb.com/title/tt1637688/

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες