Αποποινικοποίηση

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Αποποινικοποίηση

Δημοσίευση από dimsis » 06 Αύγ 2011 15:04

Δεν έχει άδικο ο Βαγγέλης έτσι όπως το θέτει. Είναι βλακεία να ποινικοποιείς φυσικά προϊόντα.
Το αλκόολ είναι παρασκεύασμα του ανθρώπου, ηρωίνη, κοκαίνη, χάπια κλπ επίσης. Τα άλλα είναι απλά φυτά που εδώ και αιώνες φυτρώνουν στην φύση και έρχεται ένας παπάρας από το πουθενά και σου λέει απαγορεύεται να το μαζέψεις, να το χρησιμοποιήσεις ή να το φυτέψεις επειδή μπορεί κάποιος να το χρησιμοποιήσει και να έχει επιπτώσεις στην υγεία του! wtf... :)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Αποποινικοποίηση

Δημοσίευση από Cha0s » 06 Αύγ 2011 16:09

Connor MacLeod έγραψε:Too old όμως
:(
http://www.youtube.com/watch?v=PSKJrgGqx_E

Πέτυχα αυτό σήμερα. Δεν το έχω δει όλο, αλλά φαίνεται καλό και είναι και αρκετά πιο καινούριο :P

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αποποινικοποίηση

Δημοσίευση από Zizo » 07 Αύγ 2011 00:56

Πόσο νευριάζω όταν σκέφτομαι πως τόοοοοοσα άτομα θα ρίξουν το φταίξιμο στο χόρτο -.-
Ένα σορό μ*****ς θα τα σκατώσουν.
Επειδή ήμαστε έλληνες και έχουμε πολλά ήδη ανώριμης εικόνας από νέους με τα μυαλά τους αλλού και οικογένειας.

Το Άμστερνταμ τι έκανε και τα κατάφερε?
Μάλλον ναι, το θέμα είναι πως έχουμε τόσα προβλήματα σαν ελλάδα που κάτι τέτοιο απλά θα ήταν λάθος.

...Τι να πει κανείς. Btw πήρα φόρα επειδή είδα το βίντεο που πόσταραν πιο πάνω. Edit: Το παλιό
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αποποινικοποίηση

Δημοσίευση από Zizo » 07 Αύγ 2011 01:12

wow... Το βίντεο του Cha0s είναι ωραίο.
Έχω την τάση να βρίσω μερικά άτομα που έχουν εξουσία... τεσπα πάω να τσιμπήσω τίποτα.
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Αποποινικοποίηση

Δημοσίευση από dva_dev » 07 Αύγ 2011 05:34

Το επόμενο μουσικό θέμα που θα ντύνει τις ομιλίες μάλλον θα είναι αυτό

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αποποινικοποίηση

Δημοσίευση από c0d3punk » 07 Αύγ 2011 21:54

να θέσω και εγώ ένα ερώτημα για το οποίο έχω την δική μου γνώμη αλλά θα ήθελα να ακούσω και τις δικές σας.

Μπορούμε να πουμε πως η χρήση χόρτου είναι από μη εθιστική ως και ευεργετική (αν μπορούμε να το πουμε έτσι) σε συγκεκριμένες περιπτώσεις.. βλέπε μείωση άγχους.

έχουν τεθεί ζητήματα όμως όξυνσης ψυχασθενικών νόσων. Δηλαδή αν κάποιος έχει μια προδιάθεση να εκφράσει κάποια ψυχοπάθεια (από απλή φοβία μέχρι σοβαρά σύνδρομα) έρευνες λένε πως με την χρήση κάνναβης υπάρχει σοβαρά αυξημένη περίπτωση πυροδότησης τέτοιων ψυχολογικών ασθενειών, που ενδεχομένως να μην είχαν πυροδοτηθεί υπό άλλες συνθήκες.

Σχετικά με μια μικρή έρευνα που είχα δει παλιότερα, γινόταν αναφορά σε ουσίες οι οποίες είτε προστίθεται στο φυτό της κάνναβης, είτε τις παράγει μόνο του κατά την καλλιέργεια σε συγκεκριμένες συνθήκες, με σκοπό να γίνει πιο δυνατή η επίδραση και η διάρκεια της χρήσης.

τελικά δηλαδή ίσος τίθεται και θέμα ποιότητος με την έννοια ότι ελλοχεύουν και άλλοι κίνδυνοι οι οποίοι δεν έχουν υπολογιστεί.

και τέλος η χρήση γίνεται σε συνδυασμό με καπνό από τσιγάρο, οπότε λογικά δεν τίθεται θέμα εθισμού?

Legalize i-dozer! :-P
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αποποινικοποίηση

Δημοσίευση από hitca » 07 Αύγ 2011 22:45

Η χρήση κάνναβης ενδείκνυται «μόνον» για θεραπευτικούς σκοπούς συγκεκριμένων παθήσεων (συνήθως πολύ βαριάς μορφής ή και ανίατων) και άν δεν κάνω λάθος υπάρχουν και αντίστοιχα φαρκακευτικά σκευάσματα.

Όσον αφορά την τυχόν όξυνση ψυχογενών παθήσεων, νομίζω ότι η δράση της είναι περίπου όπως του αλκοόλ, δηλαδή απρόβλεπτες ώς ένα σημείο εξ' αιτίας της φύσης του ανθρώπινου ψυχισμού. Γενικά όμως υπάρχουν μεγάλες διαφορές ανάμεσα στην δράση αυτών των ουσιών (η χρήση αλκοόλ συνήθως καταλήγει σε πολύ βίαια ξεσπάσματα) και η αιτία είναι μάλλον στην καθαρά φαρμοκολογική επίδραση της δραστική ουσίας που περιέχουν και στους αντίστοιχους υποδοχείς που έχει ο εγκέφαλος για κάθε μία.
Η δράση του αλκοόλ είναι καθαρά τοξική (σε μη συνιστώμενες δόσεις και γενικά στην κατάχρηση) και επηρεάζει όλα τα ανθρώπινα όργανα.
Η χρήση γενικά της κάνναβης είναι σαφώς πιο αβλαβής τουλάχιστον σε σωματικές και ψυχικές επιπτώσεις από τα περισσότερα ή όλες τις υπόλοιπες ουσίες που εννοούμε.
Επειδή ισχύει ότι η χρήση κάνναβης δεν προξενεί σωματική εξάρτηση όπως οι υπόλοιπες, παραγνωρίζεται μία σημαντική λεπτομέρεια το ότι δημιουργεί ισχυρότατη ψυχολογική εξάρτηση και φυσικά πολύ δύσκολα αντιμετωπίζεται.

Θα πρέπει να γίνει γνωστό επίσης ότι η φαρμακευτική ουσία είναι ενεργή στο φυτό της κάνναβης είναι η THC (τετραϋδροκανναβινόλη), το δε ποσοστό που περιέχεται καθορίζει και τις αντίστοιχες επιδράσεις που θα έχει. Τα τελευταία χρόνια έχουν αναπτυχθεί τεχνικές καλλιέργειας ώστε το ποσοστό να έχει εκτοξευθεί (συνήθως γίνεται αυτό με τις υδροπονικές καλλιέργειες και παραγωγή "skag").

Η χρήση της κάνναβης μαζί με καπνό, λογικά δεν δημιουργεί σωματική εξάρτηση (αντίθετα με την αποκλειστική χρήση καπνού που λόγω της παρουσίας της νικοτίνης η οποία προκαλεί ισχυρή σωματική εξάρτηση).
Στα αραβικά κράτη πχ. λόγω της εκτεταμένης χρήσης αργιλέ, υπάρχουν και αυξημένα ποσοστά προσβολής των πνευμόνων λόγω της αυξημένης υγρασίας κατά την εισπνοή του καπνού (...το ντουμάνι ! ).

--- κάτι που έχει πέσει στην αντίληψή μου είναι ότι κατά την περίοδο της κατοχής της Αθήνας από τους Γερμανούς, υπήρχε και εφαρμόστηκε σχέδιο ευρείας κυκλοφορίας ηρωΐνης ώστε να υπάρχουν όσο το δυνατόν μικρότερες αντικαθεστωτικές δράσεις, με αποτέλεσμα οι χρήστες της εποχής να φτάσουν σε δυσθεώρητα ύψη (η αναφορά που είχα διαβάσει έγραφε μάλιστα ότι οι χρήστες τότε ήταν περισσότεροι απ' ότι είναι σήμερα...). Δυστυχώς δεν έχω την πηγή αυτή και είναι αδύνατον να θυμηθώ από πού το έχω διαβάσει. Σε κάθε περίπτωση όμως είναι αμφισβητήσιμο, το αναφέρω απλώς σαν μία καθεστωτική πρακτική (που ισχύει και σήμερα) ελέγχου των μαζών και της νεολαίας ιδιαίτερα.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αποποινικοποίηση

Δημοσίευση από hitca » 08 Αύγ 2011 01:15

Επειδή το θέμα αυτό «τρέχει» καθημερινά και είναι εξαιρετικής σημασίας παραθέτω σημερινό δημοσίευμα με κάποιες διαπιστώσεις και οικονομικές προεκτάσεις του θέματος.

Αποποινικοποίηση ίσον αποταμίευση - Τι δηλώνει η Πατρινή πρόεδρος του ΟΚΑΝΑ Μένη Μαλιώρη
«Ενας χρήστης στη θεραπεία κοστίζει 10 φορές λιγότερο από έναν χρήστη στην πιάτσα ή στη φυλακή. Το οικονομικό όφελος από την αποποινικοποίηση είναι πράγματι τεράστιο», συμπεραίνει η Μένη Μαλλιώρη, πρόεδρος του ΟΚΑΝΑ, που υπερθεματίζει το νομοσχέδιο του υπουργείου Δικαιοσύνης.
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αποποινικοποίηση

Δημοσίευση από fiskilis » 08 Αύγ 2011 14:40

Έκτακτη Είδηση: Συγκέντρωση διαμαρτυρίας πραγματοποιούν αυτή την ώρα οι έμποροι ναρκωτικών, έξω από το Υπουργείο Οικονομικών, διαμαρτυρόμενοι για το άνοιγμα του επαγγέλματος τους...Δεν αποκλείεται αντιπροσωπεία να συναντήσει τον ίδιο τον Πρωθυπουργό...

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αποποινικοποίηση

Δημοσίευση από hitca » 08 Αύγ 2011 15:18

...όταν βγάζεις μεροκάματο 5000-50000€ ίσως και να γίνει και αυτό !

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Αποποινικοποίηση

Δημοσίευση από Cha0s » 08 Αύγ 2011 15:20

hitca έγραψε:Η χρήση κάνναβης ενδείκνυται «μόνον» για θεραπευτικούς σκοπούς συγκεκριμένων παθήσεων (συνήθως πολύ βαριάς μορφής ή και ανίατων) και άν δεν κάνω λάθος υπάρχουν και αντίστοιχα φαρκακευτικά σκευάσματα.
Κακά τα ψέματα, δεν ενδείκνυται μόνο για θεραπευτικούς σκοπούς. Απλά επειδή έχει και θεραπευτικό value συγκεκριμένα η κάναβη, πατήσανε αρκετοί πάνω σε αυτό (που όντως μπορεί να την χρειάζονται για ιατρικούς λόγους) ώστε να αλλάξει η άποψη του περισσότερου κόσμου για το φυτό και να αρχίσει να υπάρχει περισσότερη ανεκτικότητα απέναντι του η κοινωνία.

Επίσης τα παρασκευάσματα στην ουσία είναι extract του THC και πακετάρισμα σε χάπι.
Ωστόσο έχω ακούσει ότι η ποιότητα και η απόδωση δεν είναι η ίδια.
Επίσης το κόστος είναι μεγαλύτερο από το να έχεις απλά το φυτό πίσω στον κήπο σου :P
hitca έγραψε:Όσον αφορά την τυχόν όξυνση ψυχογενών παθήσεων, νομίζω ότι η δράση της είναι περίπου όπως του αλκοόλ, δηλαδή απρόβλεπτες ώς ένα σημείο εξ' αιτίας της φύσης του ανθρώπινου ψυχισμού. Γενικά όμως υπάρχουν μεγάλες διαφορές ανάμεσα στην δράση αυτών των ουσιών (η χρήση αλκοόλ συνήθως καταλήγει σε πολύ βίαια ξεσπάσματα) και η αιτία είναι μάλλον στην καθαρά φαρμοκολογική επίδραση της δραστική ουσίας που περιέχουν και στους αντίστοιχους υποδοχείς που έχει ο εγκέφαλος για κάθε μία.
Η δράση του αλκοόλ είναι καθαρά τοξική (σε μη συνιστώμενες δόσεις και γενικά στην κατάχρηση) και επηρεάζει όλα τα ανθρώπινα όργανα.
Η χρήση γενικά της κάνναβης είναι σαφώς πιο αβλαβής τουλάχιστον σε σωματικές και ψυχικές επιπτώσεις από τα περισσότερα ή όλες τις υπόλοιπες ουσίες που εννοούμε.
Επειδή ισχύει ότι η χρήση κάνναβης δεν προξενεί σωματική εξάρτηση όπως οι υπόλοιπες, παραγνωρίζεται μία σημαντική λεπτομέρεια το ότι δημιουργεί ισχυρότατη ψυχολογική εξάρτηση και φυσικά πολύ δύσκολα αντιμετωπίζεται.
Χαίρομαι που σε βλέπω ενημερωμένο στο θέμα.

Αυτό που λέγεται από διάφορες έρευνες ότι η κάναβη μπορεί να προκαλέσει σχιζοφρένεια ή άλλες παρόμοιες παθήσεις ενδεχομένως να είναι αλήθεια. Προσωπικά δεν έχω γνωρίσει κανέναν μα κανέναν που να ήπιε χόρτο και να τρελάθηκε. Ακόμα και αν είχε κάποια συμπτώματα παράνοιας λόγω κακού περιβάλλοντος ή κάποιας άλλης ψυχολογικής προδιάθεσης εκείνη την στιγμή για αρνητικότιητα (με απλά λόγια φρίκαρε εκεί που αράζαμε :P ) ήταν για λίγη ώρα και μετά όλα καλά.

Αυτό που έχω δει από τις έρευνες επί του θέματος λένε ότι ΑΝ υπάρχουν τα γονίδια τα οποία σε προδιαθέτουν για ψυχικές διαταραχές, η κάναβη απλά ενισχύει την προδιάθεση αυτή.

Με άλλα λόγια η κάναβη δεν προκαλεί αυτά τα ψυχολογικά επισόδεια αλλά απλά τα βγάζει στην επιφάνεια.

Πέρα από αυτό και από ότι με συστηματική χρήση (κάθε μέρα) μειώνεται η Short term memory του χρήστη (η οποία λέγεται ότι επανέρχεται μετά από παύση χρήσης), δεν έχω ακούσει κάποιο άλλο υπαρκτό «πρόβλημα».

Επειδή ειδικά ο λόγος της σχιζοφρένειας είναι το τελευταίο trend για την υπεράσπιση της ποινοικοποίησης της κάναβης, να πω το εξής.

Και τα φιστίκια μπορούν να σκοτώσουν όσους είναι αλεργικοί σε αυτά.
Δεν τα απαγορεύουμε όμως.

Ναι η κάναβη ΜΠΟΡΕΙ σε ΚΑΠΟΙΟΥΣ να προκαλέσει κάτι (εφόσον έχουν την προδιάθεση - δηλαδή θα μπορούσε να γίνει trigger από οτιδήποτε - πχ στρες) αλλά τα ποσοστά είναι αστεία.

Η απαγόρευση φέρνει ακριβώς τα αντίθετα αποτελέσματα και το άρθρο που παρέθεσες εξηγεί μερικά πάνω στα Ελληνικά δεδομένα για όσους δίσπιστους (μιας και τα περισσότερα documentaries για το θέμα είναι είτε Αμερικάνικα είτε Αγγλικά)
hitca έγραψε:Θα πρέπει να γίνει γνωστό επίσης ότι η φαρμακευτική ουσία είναι ενεργή στο φυτό της κάνναβης είναι η THC (τετραϋδροκανναβινόλη), το δε ποσοστό που περιέχεται καθορίζει και τις αντίστοιχες επιδράσεις που θα έχει. Τα τελευταία χρόνια έχουν αναπτυχθεί τεχνικές καλλιέργειας ώστε το ποσοστό να έχει εκτοξευθεί (συνήθως γίνεται αυτό με τις υδροπονικές καλλιέργειες και παραγωγή "skag").
Μία διόρθωση, skunk όχι skag :)
Λέγεται ότι το 'skunk' (κουνάβι στα Ελληνικά) ονομάστηκε έτσι λόγω της πολύ πιο έντονης μυρωδιάς του από την συνηθησμένη κάναβη.

Προσωπικά θα προτιμούσα να μην υπάρχουν αυτές οι καλιέργιες.
Το THC είναι η δραστική ουσία της κάναβης που προκαλεί τα συμπτώματα της, αλλά δεν είναι η μόνη ουσία μέσα στην κάναβη.
Υπάρχουν κιάλλες ουσίες ( http://en.wikipedia.org/wiki/Cannabinoid#Cannabidiol ) και πχ η ουσία CBD φαίνεται να έχει τα αντίθετα αποτελέσματα στον άνθρωπο απότι το THC.
Υπάρχει μέσα στο ίδιο το φυτό δηλαδή το 'αντίδοτο'.

Με τις υδροπονικές καλιέργιες και με την προσπάθεια αύξησης του THC όμως, το CBD έχει πέσει δραματικά σε πολλά strains κάναβης και αυτό λένε οι ερευνητές είναι που έχει βοηθήσει στην πρόκληση των ψυχωτικών επισοδείων σε μερικούς χρήστες όπου όσους έχω δει σε documentaries κλπ όλοι λένε ότι πάθανε ότι πάθανε αφού ξεκίνησαν να πίνουν skunk.

Φυσικά αυτά είναι άμεσο πρόβλημα της απαγόρευσης.
Όταν δεν υπάρχει έλεγχος αλλά απλά απαγόρευση και το όλο σύστημα διακίνησης πάει underground, τότε θα φτιάξει ότι χρειάζεται για να πουλήσει περισσότερο.

Όταν δεν μπορείς να φυτέψεις στο χωράφι σου να μεγαλώσει το φυτό με αληθινό φως και πραγματικό περιβάλλον/συνθήκες μόνο και μόνο γιατί απαγορεύεται και πας σε υδροπονικές λύσεις, οι αλλαγές στην ποιότητα του φυτού είναι λογικές.

Θα μπορούσε να παραλληλιστεί με τα οργανικά φαγητά.

Πως πας στο σούπερ μάρκετ και βλέπεις τις υπερδιογκωμένες ντομάτες, και πας σε ένα κατάστημα με βιολογικά προϊόντα ή στον κήπο της Γιαγιάς και βλέπεις κάτι ντοματούλες μία σταλιά.

Κάπως έτσι είναι και εδώ. Έπρεπε να δημιουργηθεί όσο το δυνατόν πιο ισχυρή κάναβη ώστε να μεγαλώσει το κέρδος.
Και επειδή ακριβώς είναι απαγορευμένη, δεν υπάρχει κανένας έλεγχος πάρα μόνο 'πόλεμοι κατά των ναρκωτικών' και προϋπολογισμοί για φυλακές και μπάτσους να τρέχουν να μαζεύουν πιτσιρικάδες επειδή έπιναν ένα τσιγάρο στο πάρκο.
Αυτός είναι ο πραγματικός πόλεμος των ναρκωτικών.
hitca έγραψε:Η χρήση της κάνναβης μαζί με καπνό, λογικά δεν δημιουργεί σωματική εξάρτηση (αντίθετα με την αποκλειστική χρήση καπνού που λόγω της παρουσίας της νικοτίνης η οποία προκαλεί ισχυρή σωματική εξάρτηση).
Στα αραβικά κράτη πχ. λόγω της εκτεταμένης χρήσης αργιλέ, υπάρχουν και αυξημένα ποσοστά προσβολής των πνευμόνων λόγω της αυξημένης υγρασίας κατά την εισπνοή του καπνού (...το ντουμάνι ! ).
Παρεπιπτόντως, κάπου πήρε το μάτι μου μία έρευνα που έλεγε ότι η χρήση κάναβης μαζί με καπνό μπορεί να βοηθήσει στο να μην αναπτυχτούν ασθένειες όπως καρκίνος των πνευμόνων. Δεν ξέρω κάτα πόσο ισχύει. Αλλά αξίζει να σημειωθεί πως όσο περισσότεροι επιστήμονες με την σημερινή τεχνολογία αρχίζουν να ψάχνουν τι κάνει αυτό το φυτό τόσο περισσότερα θετικά για τον άνθρωπο (και το περιβάλλον) πράγματα βρίσκουν.
hitca έγραψε:--- κάτι που έχει πέσει στην αντίληψή μου είναι ότι κατά την περίοδο της κατοχής της Αθήνας από τους Γερμανούς, υπήρχε και εφαρμόστηκε σχέδιο ευρείας κυκλοφορίας ηρωΐνης ώστε να υπάρχουν όσο το δυνατόν μικρότερες αντικαθεστωτικές δράσεις, με αποτέλεσμα οι χρήστες της εποχής να φτάσουν σε δυσθεώρητα ύψη (η αναφορά που είχα διαβάσει έγραφε μάλιστα ότι οι χρήστες τότε ήταν περισσότεροι απ' ότι είναι σήμερα...). Δυστυχώς δεν έχω την πηγή αυτή και είναι αδύνατον να θυμηθώ από πού το έχω διαβάσει. Σε κάθε περίπτωση όμως είναι αμφισβητήσιμο, το αναφέρω απλώς σαν μία καθεστωτική πρακτική (που ισχύει και σήμερα) ελέγχου των μαζών και της νεολαίας ιδιαίτερα.
Και εγώ αυτό συζήταγα με τους συγκάτοικους τις προάλλες για το θέμα.
Ότι μπορεί να είναι απλά κίνηση της κυβέρνησης για να «κοιμήσει» τον λαό πάνω στην αναμπουμπούλα. (αν κατάλαβα σωστά αυτό εννοείς ε; )

Δεν ξέρω αν το χόρτο είναι η σωστή ουσία για να πετύχει κάτι τέτοιο μία κυβέρνηση.
Θεωρώ πως έχει τα αντίθετα αποτελέσματα και ένας από τους λόγους που προσπαθούν να το εξαφανίσουν από προσώπου Γης (μαζί με ότι άλλη ψυχοτρόπα ουσία γνωρίζουμε) είναι γιατί ακριβώς βάζει τον άνθρωπο να κάνει ερωτήσεις από το να κάθεται απλά ως θεατής των εξελίξεων.

Από την άλλη για να 'εισβάλει' σε κάθε νοικοκυριό της εργατικής και μεσαίας τάξης ώστε να τους κάνει να 'ξεχνάνε' τα προβλήματα θέλει πολύ καιρό ακόμα.
Ναι υπάρχουν ήδη αρκετοί που γυρνάνε από την δουλειά και το πρώτο πράγμα που κάνουν (αν δεν το έκαναν ήδη στην δουλειά) είναι να στρίψουν ένα τσιγάρο και να χαλαρώσουν από τις σκοτούρες της ημέρας.

Και ένας από τους κλασσικούς λόγους που πολλοί γιατροί στην Αμερική χορηγούν φαρμακευτική κάναβη είναι αυτός.
Απλά για να φύγει το 'στρες'.

Με άλλα λόγια είναι λίγο παπάτζα το όλο θέμα της ιατρικής κάναβης. Σαφέστατα βοηθάει άτομα με πραγματικές παθήσεις. Δεν αντιλέγω σε αυτό. Αλλά είναι προφανές πως παίζουν πάρα πολλοί που έχουν 'αδεια' να πάρουν φαρμακευτική κάναβη όπου απλά είπαν ότι δεν μπορούν να κοιμηθούν τα βράδυα, τους βοηθάει να μειώσουν το στες, τους βοηθάει με την όρεξη τους κλπ και πήραν το μαγικό χαρτάκι που τους κάνει -εν μέρη- νόμιμους να πίνουν χόρτο :P

Κάθε εξέλιξη καλή, αλλά να είμαστε και ειλικρινής. Το θέμα της ιατρικής κάναβης είναι απλά η πρόφαση.

Δηλαδή εγώ που δεν έχω κάποιο πρόβλημα, γιατί να μην μπορώ στην Καλιφόρνια να πιω χόρτο;

Πως ορίζει κάποιος ότι πορτοκάλια θα τρώνε ΜΟΝΟ όσοι έχουν ιατρική συνταγή επειδή έχουν έλειψη σε βιταμίνη C;

Γιατί αυτό λέμε με την ιατρική κάναβη.

Επειδή δεν γνωρίζω τι έχει γίνει στην Ελλάδα με το θέμα της αποποινικοποίησης έχει κάποιος κάποιο λινκ για το τι παίζει; Έχει περαστεί νόμος; Θα περαστεί; Τι γίνεται;

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Αποποινικοποίηση

Δημοσίευση από Cha0s » 08 Αύγ 2011 15:22

Btw, βρήκα αυτό χθες και πιστεύω είναι αρκετά βατό για κάποιον που δεν έχει ιδέα για το τι παίζει ακριβώς με την κάναβη (και είναι συνήθως μεγαλύτερης ηλικίας)

http://topdocumentaryfilms.com/marijuan ... versation/

Είναι 30 λεπτά. Όσοι διαφωνούν με την αποποινικοποίηση προτείνω να αφιερώσουν 30 λεπτά να το δουν.

Πιστεύω να βοηθήσει στην συζτήση να είμαστε όλοι στην «ίδια σελίδα» :)

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αποποινικοποίηση

Δημοσίευση από hitca » 08 Αύγ 2011 16:04

Γνωρίζω ότι έως το 1935 η καλλιέργεια (σε αγροτικές εκτάσεις) στην Ελλάδα ήταν απολύτων νόμιμη με σημαντικά οφέλη για του αγρότες, η δε χώρα μας υπήρξε μεγάλος εξαγωγέας. Επί Μεταξά (δικτατορία-κίνημα Αυγούστου 1936) απαγορεύτηκε με διάφορες προφάσεις και αφορμές.
Επίσης οι ΗΠΑ στον Β' Παγκ. πόλεμο κατασκεύαζαν ΟΛΑ (...μά όλα) τα αλεξίπτωτά τους από ίνες κάνναβης.

Η κάνναβη σαν υποπροΐόν από τις ίνες της παράγει το καλύτερης ποιότητας χαρτί με ότι συνεπάγεται για την αποφυγή της κοπής δέντρων.

Η παγκόσμια σταδιακή απαγόρευση της καλλιέργειας έγινε μέσω της εταιρίας Dupont και ξεκίνησε νομίζω την δεκαετία του '30.
Σήμερα που μιλάμε στην Καλλιφόρνια των ΗΠΑ έχει αναπτυχθεί σχετική συζήτηση για επαναφορά της καλλιέργειας σε εκτάσεις (2 εκ. εκταρίων παρακαλώ). Εννοούμε βέβαια την διαφορετική μορφή του φυτού (νομίζω την ποικιλία sativa) που είναι κατάλληλλη για γεωργική παραγωγή.

Η σχετική συζήτηση και το νομοθέτημα αφορά φυσικά την αποποινικοποίηση της χρήσης. Η χρήση από μόνη της κάποιας (φυσικής ή όχι) ουσίας ξεφεύγει από τα όριά της.
Θα έλεγα ότι θεωρώ απλώς απαράδεκτη την χρήση τους από άτομα νεαρής ηλικίας, οι κίνδυνοι είναι πολλοί και καλά κρυμμένοι (...άν και πάνω από 18 ετών κάποιος είναι απολύτως υπεύθυνος για την «μούρη» του).
Σωστά αναφέρθηκαν κάποια παραδείγματα, αλλά θεωρώ επίσης ότι η γνώση και η κατάλληλη παιδεία θα πρέπει πάντα να είναι οδηγός συμπεριφοράς και δυστυχώς και σ' αυτό το σημείο πάσχουμε συνολικά λόγω προκαταλήψεων, άγνοιας και ισχυρής κοινωνικής αντίδρασης συνήθως.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Αποποινικοποίηση

Δημοσίευση από Cha0s » 08 Αύγ 2011 16:34

hitca έγραψε:Γνωρίζω ότι έως το 1935 η καλλιέργεια (σε αγροτικές εκτάσεις) στην Ελλάδα ήταν απολύτων νόμιμη με σημαντικά οφέλη για του αγρότες, η δε χώρα μας υπήρξε μεγάλος εξαγωγέας. Επί Μεταξά (δικτατορία-κίνημα Αυγούστου 1936) απαγορεύτηκε με διάφορες προφάσεις και αφορμές.
Επίσης οι ΗΠΑ στον Β' Παγκ. πόλεμο κατασκεύαζαν ΟΛΑ (...μά όλα) τα αλεξίπτωτά τους από ίνες κάνναβης.

Η κάνναβη σαν υποπροΐόν από τις ίνες της παράγει το καλύτερης ποιότητας χαρτί με ότι συνεπάγεται για την αποφυγή της κοπής δέντρων.
Ακριβώς!
Μέχρι πολύ πρόσφατα (λιγότερο από 100 χρόνια - δηλαδή μερικοί έχουμε παππούδες ακόμα που πρόλαβαν αυτή την εποχή) η κάναβη ήταν νομιμότατη στην Ελλάδα.

Τα δε ωφέλη πέρα από την φαρμακευτική και διασκεδαστική χρήση είναι πάρα πολλά όπως είπες.

Χαρτί, ρούχα, καύσιμα, τροφή, φάρμακο και δεκάδες άλλες χρήσεις μόνο και μόνο από ένα φυτό!
Και αυτό το απαγορεύσαμε :lol: (με κάτι τέτοια βλέπει κάποιος το επίπεδο μίας κοινωνίας)
hitca έγραψε:Η παγκόσμια σταδιακή απαγόρευση της καλλιέργειας έγινε μέσω της εταιρίας Dupont και ξεκίνησε νομίζω την δεκαετία του '30.
Σήμερα που μιλάμε στην Καλλιφόρνια των ΗΠΑ έχει αναπτυχθεί σχετική συζήτηση για επαναφορά της καλλιέργειας σε εκτάσεις (2 εκ. εκταρίων παρακαλώ). Εννοούμε βέβαια την διαφορετική μορφή του φυτού (νομίζω την ποικιλία sativa) που είναι κατάλληλλη για γεωργική παραγωγή.
Στις ΗΠΑ είναι μπερδεμένο το θέμα.

Σε επίπεδο πολιτείας, σε 13-15 πολιτείες έχει νομιμοποιηθεί η χρήση ιατρικής κάναβης.
Σε επίπεδο κράτους όμως είναι παράνομη κάθε είδους κατοχή και χρήση κάναβης.

Αντίστοιχα σαν να λέμε ο νομός Θεσπρωτίας έχει δικούς της νόμους όπου επιτρέπουν την χρήση αλλά το κράτος την έχει ακόμη παράνομη.
Οπότε η τοπική αστυνομία δεν κάνει τίποτα μιας και δεν υπάρχει παραβίαση των νόμων του νομού, αλλά η 'ομοσπονδιακή' (FBI στην περίπτωση της Αμερικής) αστυνομία αν έρθει μπορεί να τους μαζέψει όλους.

hitca έγραψε:Η σχετική συζήτηση και το νομοθέτημα αφορά φυσικά την αποποινικοποίηση της χρήσης. Η χρήση από μόνη της κάποιας (φυσικής ή όχι) ουσίας ξεφεύγει από τα όριά της.
Απότι κατάλαβα η αποποινικοποίηση σημαίνει ότι αλλάζει ο βαθμός της «παρανομίας» αν σε πιάσουν με κάποια ουσία.
Αντί για ποινικό μητρώο και δικαστήρια, απλά τρως κάποιο πρόστιμο. (Οπότε ναι τελικά φέρνει και έσοδα η αποποινικοποίηση :lol: )
hitca έγραψε:Θα έλεγα ότι θεωρώ απλώς απαράδεκτη την χρήση τους από άτομα νεαρής ηλικίας, οι κίνδυνοι είναι πολλοί και καλά κρυμμένοι (...άν και πάνω από 18 ετών κάποιος είναι απολύτως υπεύθυνος για την «μούρη» του).
Σαφέστατα το θέμα της ηλικίας είναι σημαντικό. Και ναι υπάρχουν κίνδυνοι ακόμα και από την κάναβη όταν η χρήση της γίνεται σε μικρή ηλικία.
Γιαυτό εδώ στην Ολλανδία η χρήση επιτρέπεται σε άτομα άνω των 21 χρονών και ζητάνε ταυτότητα στα Coffeeshops.

Απλά το μοντέλο που ακολουθούμε μέχρι σήμερα είναι προφανές ότι δεν δουλεύει και φένει τα αντίθετα αποτελέσματα.

Ποιος dealer στο πάρκο έχει ζητήσει ποτέ ταυτότητα να δει την ηλικία αυτού που θα του πουλήσει;

Αυτά συνήθως τα αφήνουμε κάτω από το χαλάκι και εστιαζόμαστε σε 2-3 φωτογραφίες και βίντεο στις ειδήσεις που δείχνουν μερικούς άρρωστους (όχι πρεζάκια) στον δρόμο να χαροπαλεύουν μέσα σε ένα σύστημα που αντί να τους βοηθήσει τους ονομάζει εγκληματίες.
Οπότε μετά από ένα τέτοιο μήνυμα κοιτάμε να βάλουμε περισσότερους μπάτσους στο δρόμο να μαζέψουν και τα δικά μας παιδιά μεθαύριο ;)
hitca έγραψε:Σωστά αναφέρθηκαν κάποια παραδείγματα, αλλά θεωρώ επίσης ότι η γνώση και η κατάλληλη παιδεία θα πρέπει πάντα να είναι οδηγός συμπεριφοράς και δυστυχώς και σ' αυτό το σημείο πάσχουμε συνολικά λόγω προκαταλήψεων, άγνοιας και ισχυρής κοινωνικής αντίδρασης συνήθως.
Ακριβώς! Η παιδεία είναι το όλο θέμα.

Δεν λέμε σε καμία περίπτωση ότι να νομιμοποιηθούν τα ναρκωτικά και να πάνε όλα τα πιτσιρίκια να μαστουρώνουν από τα 12 τους.

Και οι προκαταλήψεις του είδους 'Τι θα γίνουν τα παιδιά μας' φέρνουν ακριβώς το αντίθετο αποτέλεσμα.

'Τι θα γίνουν τα παιδιά σας;' Ότι ακριβώς έγιναν και τα παιδιά άλλων που δοκίμασαν τσιγάρο ή αλκόολ και ανάλογα με τα βιώματα και τι αρέσει στον καθένα είτε συνέχισαν είτε όχι να καπνίζουν ή να πίνουν.

Δυστυχώς από την δεκαετία του 30-40 έπεσε πάρα πολύ προπαγάνδα στην τηλεόραση, τον τύπο και τα σχολεία με αποτέλεσμα για δεκαετίες οι γονείς να αναμασούν απλά ότι τους είπαν όταν ήταν μικροί.

Το βλέπω με την μάνα μου που δεν έχει την παραμικρή ιδέα από οποιαδήποτε ουσία.
Με το ζόρι θα πιει ένα ποτήρι κρασί σε καμιά γιορτή.

Ωστόσο το θεωρεί απόλυτα φυσιολογικό ένας νέος να πιει ένα ποτήρι μπύρα ή κρασί αλλά μόλις ακούσει την λέξη χασίσι αυτομάτως μπαίνει σε mode άμυνας και φοβίας.
Αυτη η προκατάληψη πρέπει να σπάσει ώστε να μπορέσουν τα θετικά μηνύματα να περάσουν και να επεξεργαστούν. Διαφορετικά στου «κουφου την πόρτα..., θα σου λένε "τι θα γίνουν τα παιδιά μας!!"» :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αποποινικοποίηση

Δημοσίευση από c0d3punk » 08 Αύγ 2011 17:17

Cha0s τέλος! εγώ από εσένα θα αγοράζω με την αποποινικοποίηση. θέλω ρε παιδί μου ο dealer μου να μπορεί να με κατατοπίσει και να μη με βλέπει σαν euro! :kaloe: :hammer: :hammer:

όταν ήμουν φοιτητής είχα δει άτομο να φλιπάρει (στιγμιαία προφανώς γιατί την άλλη μέρα ήταν κυριλέ) και όντως μετά έμαθα πως είχε κάνει skunk, ενώ είχε άσχημη ψυχολογία (είχε χωρίσει μάλλον, δεν θυμάμαι και σίγουρα).

επειδή αναφερθήκατε σε υδροπονικές καλλιέργειες, αυτό που γνωρίζω είναι ότι γενικά θεωρούνται βιολογικές. Ένα υδροπονικό σύστημα δουλεύει είτε με φυσικά ενισχυτικά (π.χ. φυσική λίπανση, "απόβλητα" ψαριών κ.α.) είτε με τεχνητά όπου είναι απλές χημικές ενώσεις αντίστοιχες με των ανόργανων λιπασμάτων. Τα τερατουργήματα και τα υπερμεγέθη λαχανικά προκύπτουν γιατί όπως πάντα ο αφελείς, που τα θέλει και όλα, ρίχνει τα μη πιστοποιημένα extra ενισχυτικά και φτιάχνει κτήνη.

την ενίσχυση στο THC την δίνει και η ύπαρξη λαμπών φθορίου μεγάλης έντασης σε ελεγχόμενες καλλιέργειες κλειστού χώρου. Επίσης έχω ακούσει πως στο skunk προσθέτουν και παραισθησιογόνες χημικές ουσίες, τις οποίες δεσμεύει το φυτό κατά την καλλιέργεια.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες