Το goldendeals απέκλεισε τους aggregators

Affiliate marketing, προγράμματα συνεργατών. Όσα θέλετε να μάθετε για τον τρόπο επιλογής και χρήσης τους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 05 Αύγ 2011 14:36

όλοι είδαμε τις ανακοινώσεις από τα δίκτυα που το goldendeals απέκλεισε τους aggregators, κάτι που το έχει κάνει και το groupon (με εξαιρέσεις).

πως σας φάνηκε η κίνηση αυτή;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 05 Αύγ 2011 15:20

Ο αποκλεισμός έγινε από όλα τα δίκτυα? Μέχρι τώρα νομίζω πως μόνο η clickbanner έστειλε μήνυμα.
Λογικά πρέπει να πιστεύουν πως τα mails που έχουν μαζέψει είναι ικανά να δουλέψουν από μόνα τους. Αργά η γρήγορα όμως ο χρήστης ανακαλύπτει ένα aggregator για να λαμβάνει μόνο ένα email και όχι 5-10 καθημερινά.
Προσωπικά πιστεύω πως η προβολή ενός deal site μέσα από aggregators είναι μονόδρομος, ακόμη κι αν είσαι το golden deals. Εν τέλει αν δεν θέλουν να προβάλονται σε aggregators αργά η γρήγορα θα δούνε μεγάλη μείωση στις πωλήσεις.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 05 Αύγ 2011 16:48

Πολύ κακή κίνηση...

Άβαταρ μέλους
Burned4
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Burned4 » 05 Αύγ 2011 18:33

Και γω μόνο απο Clickbanner έχω λάβει τέτοιο μήνυμα, δεν υπήρξε κάποια τέτοια ενημέρωση από τα υπόλοιπα δίκτυα.

Αν ισχύει όντως, απο πλευρά affiliate είναι κακή κίνηση γιατί χάνεται ένας μεγάλος merchant και τα αντίστοιχα κέρδη.

Απο την δικιά τους πλευρά, αν έχουν καταφέρει να έχουν πάνω από ένα 70% των πωλήσεων μέσω του site τους, ίσως λογιστικά να τους συμφέρει. Το θέμα είναι αν καταφέρουν να συνεχίσουν την ανάπτυξη τους και την προσέλκυση νέων πελατών χωρίς την βοήθεια των aggregators.

Όλοι οι "μεγάλοι" ψάχνουν να γλυτώσουν το ποσοστό των affiliate με διάφορους τρόπους.. Αν θα είναι σωστός ο τρόπος που το κάνουν ή όχι, θα φανεί στο άμεσο μέλλον.
You can do anything, but not everything.

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 06 Αύγ 2011 02:30

χωρίς να τρέχω κάποιο τέτοιο site ως διαχειριστής δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη, αλλά μπορώ να εκφέρω ως χρήστης που η αλήθεια είναι ότι από άποψη χρόνου συμφέρει να μπαίνεις σε ένα aggregator και όχι σε 5 - 10 e-mail για να δεις την προσφορά που σε ενδιαφέρει. Εγώ δεν κατάλαβα τι κερδίζουν από αυτή την κίνηση; Δεν χάνουν κόσμο; Αφού πριν τα aggregators τους έστελναν κόσμο.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 06 Αύγ 2011 17:32

πάντως είναι για όλα τα δίκτυα και για όλους τους aggregators. απ' ότι άκουσα δε θα δώσει, τουλάχιστον προς το παρών, εξαιρέσεις όπως έκανε το groupon.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 06 Αύγ 2011 19:25

cordis έγραψε:πάντως είναι για όλα τα δίκτυα
Γιάννη, ότι αλλαγές γίνονται στη Linkwise ανακοινώνονται πάντα εκ των προτέρων και ποτέ αναδρομικά. Αυτό σημαίνει πως απ'τη στιγμή που δεν έχουμε ανακοινώσει κάτι ακόμα, δεν έχει αλλάξει τίποτα στο θέμα αυτό.

Δεν λέω πως δεν θα υπάρξει αλλαγή στο άμεσο μέλλον (θα γίνουν ανακοινώσεις σύντομα) απλά λέω πως καλό είναι να μην παραπληροφορούμε τους afiliates λέγοντας πως κάτι που ανακοινώθηκε με άμεση ισχύ από άλλο δίκτυο ισχύει για όλους, γιατί δεν είναι έτσι. Διαβάζοντας το post σου κάποιος, δεν μπορεί να είναι σίγουρος αν εννοείς πως η αλλαγή ισχύει ήδη και για τα άλλα δίκτυα ή όχι.
cordis έγραψε:είδαμε τις ανακοινώσεις από τα δίκτυα που το goldendeals απέκλεισε τους aggregators
Επίσης, το αρχικό σου post επίσης ΔΕΝ ενημερώνει σωστά τους affiliates για το τί ανακοινώθηκε και από ποιόν ώστε να γνωρίζουν τί άλλαξε και αν τους επηρεάζει. Μιας και πολλοί βασίζονται στο freestuff για την ενημέρωσή τους, καλό είναι να είμαστε όσο πιο συγκεκριμένοι μπορούμε.

Οι aggregators μπορούν προς το παρόν να τρέχουν τη Golden Deals μέσα από τη Linkwise κανονικά. Θα ενημερωθούν εγκαίρως για το τί θα αλλάξει και πότε.
Linkwise Affiliate Network

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 07 Αύγ 2011 00:24

Καλησπέρα,

Καταρχήν ευχαριστώ για την επιβεβαίωση ότι υπάρχει το θέμα, γι' αυτό και υποθέτω πως η λέξη "παραπληροφόρηση" μπήκε εκ παραδρομής και δε θα ασχοληθώ περαιτέρω μαζί της. Το θέμα σίγουρα έχει ξεκινήσει εδώ και αρκετούς μήνες, μιας και μια μεγάλη εταιρεία κάνει έρευνα πριν πάρει αποφάσεις, και τώρα μετακύλησε σε εσάς κι εμάς.

Μακάρι με τις διαπραγματεύσεις που κάνετε να ωφεληθούν ΟΛΟΙ οι affiliates και όχι ένας... ή δύο... ή τουλάχιστον ελπίζουμε όλοι να είναι κάτι προσωρινό και στο άμεσο μέλλον (σε ένα δύο μήνες) να αλλάξει και πάλι προς όφελος ΟΛΩΝ μας.

Δεν θα αρχίσω τώρα ξαφνικά να μετράω τα λόγια μου για να μη δέχομαι λάσπες και υποδείξεις.

Όλοι, θέλω να πιστεύω, δουλεύουμε υπέρ όλων των affiliate (και όχι μεμονωμένων), και γι' αυτό οι ποιο πολλοί, όπως αναφέρεις, έχουν ως πηγή ενημέρωσης το FS και μας εμπιστεύονται εδώ και χρόνια.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 07 Αύγ 2011 19:36

cordis έγραψε:
Μακάρι με τις διαπραγματεύσεις που κάνετε να ωφεληθούν ΟΛΟΙ οι affiliates και όχι ένας... ή δύο... ή τουλάχιστον ελπίζουμε όλοι να είναι κάτι προσωρινό και στο άμεσο μέλλον (σε ένα δύο μήνες) να αλλάξει και πάλι προς όφελος ΟΛΩΝ μας.
Σαν ένα πράγμα ίδιο με το Soby δλδ...

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 07 Αύγ 2011 20:04

Basilakis έγραψε:Σαν ένα πράγμα ίδιο με το Soby δλδ...
Τί εννοείς;

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 07 Αύγ 2011 20:16

1)Υπάρχει καμιά σχέση μεταξύ soby kai linkwise?
2)Τι γίνετε με τις "επόμενες πωλήσεις σε περίπτωση που επανέλθει στους aggregators η καμπάνια?

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 07 Αύγ 2011 20:31

bibisidis έγραψε:1)Υπάρχει καμιά σχέση μεταξύ soby kai linkwise?
2)Τι γίνετε με τις "επόμενες πωλήσεις σε περίπτωση που επανέλθει στους aggregators η καμπάνια?
1. Η Linkwise αποτελεί κομμάτι της Atcom, η οποία με τη σειρά της αποτελεί εταιρεία του ομίλου Dionic. To soby είναι ένα project της Skroutz η οποία είναι επίσης εταιρεία του ομίλου Dionic. Αυτή είναι η σχέση που έχουμε μεταξύ μας.

Όποια άλλη απορία υπάρχει για το συγκεκριμένο θέμα, είμαστε διαθέσιμοι να την απαντήσουμε.

2. Θες να το κάνεις λίγο πιο σαφές αυτό γιατί δεν κατάλαβα τί ρωτάς;

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 07 Αύγ 2011 20:37

Symos έγραψε:
Τί εννοείς;
Το Soby μόνο σε linkwise δεν παίζει;

Άβαταρ μέλους
George - Linkwise

Δημοσίευση από George - Linkwise » 07 Αύγ 2011 20:49

Basilakis έγραψε:
Symos έγραψε:
Τί εννοείς;
Το Soby μόνο σε linkwise δεν παίζει;
Αυτή τη στιγμή το soby φιλοξενεί μόνο καμπάνιες από τη Linkwise, φαντάζομαι πως αυτό εννοείς.

Αυτό όμως δεν επηρεάζει τους υπόλοιπους affiliates. Προβληματισμός θα μπορούσε να υπάρξει αν ένας διαφημιζόμενος έπαιζε μόνο στο soby. Το να παίζει όμως το soby μόνο με ένα δίκτυο μόνο θετικά θα μπορούσε να επηρεάσει (θεωρητικά) τους υπόλοιπους affiliates καθώς θα είχε λιγότερες καμπάνιες και μικρότερη ποικιλία από τους υπόλοιπους.

Οπότε εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω τί εννοείς "ένα πράγμα ίδιο με το soby".

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 07 Αύγ 2011 23:31

Επηρεάζει όμως τους Merchants.

Αυτό σημαίνει πως εάν θέλω να προβληθώ στο Soby, πρέπει να έρθω στην Linkwise. Δεν γίνεται αλλιώς.

Και με το προβληθώ, σαφώς μιλάω για να έχω τα προϊόντα μου / τις affiliate καμπάνιες μου.

Εάν λοιπόν γίνει το ίδιο και με το Golden Deals ( αυτό έχω καταλάβει, συγνώμη εάν κάνω λάθος ), δεν είναι το ίδιο πράγμα;

Και με το ίδιο πράγμα δεν υπονοώ εάν είναι αρνητικό ή θετικό για την αγορά, για να μην παρεξηγούμε.

Η προσωπική μου άποψη είναι μόνο σαν κάποιος που αυτή τι στιγμή μαθαίνει, για να μπορεί να το κάνει για τους πελάτες του.

Σαν προσωπική άποψη λοιπόν και μόνο, θεωρώ ΔΥΝΑΜΗ ενός δικτύου να μπορεί να το κάνει αυτό, γιατί του δίνει άλλο κύρος και φυσικά έναν άλλο τρόπο να παίζει στην αγορά.

σαν προσωπική άποψη επίσης πιστεύω πως έτσι θα "καθαριστεί" το παιχνίδι και θα δώσει τη δυνατότητα στον κόσμο να διαλέξει σωστά που αξίζει ή όχι να έχεις τις affiliate καμπάνιες σου. Γιατί και σε αυτό, ασχέτως τον τρόπο, πληρώνεις και πληρώνεις καλά, εάν αυτή πάει καλά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Affiliate marketing - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες