Παράξενη εισερχόμενη κλήση από εξωτερικό.

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 04 Αύγ 2011 12:16

Γεια σας,
Είναι λίγο περίεργο. Σήμερα κατά της 11 το πρωί με πήραν τηλέφωνο στο σταθερό αλλά δεν έδειχνε αριθμό έλεγε εκτός περιοχής. Δεν ξέρω αν θα έπρεπε να δείχνει αριθμό αν με παίρναν από εξωτερικό.

Το σήκωσα και σε 1-2 δευτερόλεπτα άρχισε να ακούγετε ο ήχος όπως ακριβός ακούγετε όταν παίρνεις εσύ τηλέφωνο σε κάποιον και περιμένεις να το σηκώσει.
Έμεινα λίγο μ*****ς και δεν σκέφτηκα να το κλείσω. Το σήκωσε κάποιος νέος, βορειοδυτικής προφοράς, με background θόρυβο γραφείου.

Εγώ: Ναι? .................... Ναι?
Αυτός: Hello?
Εγώ:...... Hello.... :?

Και μου το κλείνει...
Θα έπρεπε να φοβάμαι κάτι? Θα μπορούσα να χρεώθηκα?
Μπορώ να κάνω κάτι?
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
nackgr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nackgr » 04 Αύγ 2011 12:30

Οχι δεν χρεώνεσαι εφόσον ο οτε δεν σε χρεώνει για εισερχόμενες κλήσεις (νομιζω!) :D
αυταααααααααααα...
e-Byte.gr
Dafuq.gr

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 04 Αύγ 2011 13:38

το πιθανοτερο ειναι καποιος να ειχε αναθεσει στην γραμματεα του να καλεσει καποιον συνεργατη στην Ελλαδα και η βλαμενη εκανε λαθος σε καποιο νουμερο και δεν απαντησε στην κληση αλλα την περασε κατευθειαν στο τηλεφωνο του (αυτος ειναι ο ηχος που ακουσες)

Άβαταρ μέλους
apsuh0s
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apsuh0s » 04 Αύγ 2011 13:47

Μου συνέβη κάτι ανάλογο στο κινητό πριν από λίγο καιρό. Συγκεκριμένα ένα πρωϊνό σηκώθηκα και είχα 5-6 αναπάντητες από ένα νούμερο το οποίο είχε κωδικό εξωτερικού.

Χωρίς να το σκεφτώ κάλεσα και συνέβη ακριβώς το ίδιο που περιγράφεις. Έψαξα τον κωδικό και ήταν από αλβανία. Τότε κατάλαβα πως κάτι τρέχει. Τηλεφώνησα στη vodafone και μου είπαν πως είναι απάτη και να μην καλώ ποτέ πίσω διότι προωθούν την κλήση σου σε γραμμές υψηλής χρέωσης.

Το θέμα είναι πως ο τύπος, εφόσον είχα καλέσει πίσω ήδη μια φορά, συνέχισε να παίρνει και να κάνει αναπάντητες πολλές φορές. Μπορεί να μου έκανε και 100 κλήσεις τη μέρα για περίπου 3 βδομάδες.

Η vodafone και οι άλλες εταιρείες κινητής τηλεφωνίας γνωρίζουν από το 2008 για αυτού του είδους τις απάτες. Μου εξήγησαν πως δεν μπορώ να κάνω τίποτα για να το αποφύγω μιας και δεν μπορούν να μπλοκάρουν μεμονωμένους αριθμούς και ούτε εισερχόμενες κλήσης μόνο από το εξωτερικό. Τη λύση τη βρήκα σε μια εφαρμογή για το iphone με την οποία όταν καλούσε από το συγκεκριμένο νούμερο τον χρέωνε στα καπάκια και του το έκλεινε. Μια δυο τρεις το πήρε πρέφα και από τότε σταμάτησε.

Όσον αφορά τη δικιά σου περίπτωση, το οτι στο έκλεισε αυτός μου ακούγεται λίγο περίεργο. Αν έπαιζε το ίδιο σκηνικό θα έπρεπε να σε κρατάει στη γραμμή όσο το δυνατόν περισσότερη ώρα.
.ninja { color: black; visibility: hidden !important; }

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 04 Αύγ 2011 14:08

Γαι πες ποιο είναι το iphone app

Άβαταρ μέλους
apsuh0s
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apsuh0s » 04 Αύγ 2011 14:14

iblacklist.com.br
.ninja { color: black; visibility: hidden !important; }

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 04 Αύγ 2011 15:56

το ίδιο πήγα να πάθω και εγώ αλλά την ψιλιάστικα. νομίζω είχα ανοίξει κάτι θέματα.
Κάτι άλλο όμως τον τελευταίο καιρό από διάφορα νούμερα κινητών ( vodafone ) λαμβάνω κάτι άκυρα μηνύματα του στυλ '' Γεια σου Μαρία, τι κάνεις; Μόλις χώρισα εδώ και λίγες εβδομάδες. θέλω να τα πούμε. Πάρε με τηλ, κερνάω ποτό σήμερα'' και σε άλλες μορφές. Ξέρετε αν είναι πλάκα ή μπορεί καλώντας στον αριθμό που δειχνει να είναι vodafone λογικά γιατί αρχίζει 694, να έχουν κάνει εκπτροπή και να καλεί σε γραμμή υψηλής χρεώσης; Εγώ βέβαια δεν κάλεσα ποτέ, ούτε απάντησα στα μηνύματα, που ήταν από διαφορετικά νούμερα, αλλά με το ίδιο περιεχόμενο πάνω - κάτω κάθε φορά.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 04 Αύγ 2011 18:41

Καλησπέρα,

Και εκτροπή να κάνει σε άλλα νούμερα, την εκτροπή την πληρώνει το νούμερο που την κάνει. Εσύ πληρώνεις κλήση προς κινητό τηλέφωνο (694 δεν ειναι απαραίτητα Vodafone).
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 04 Αύγ 2011 19:49

ναι αλλά αν η εκτροπή πάει προς νούμερο υψηλής χρεώσης τότε ποιος πληρώνει τα σπασμένα;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 04 Αύγ 2011 19:57

Spyrostagas έγραψε:ναι αλλά αν η εκτροπή πάει προς νούμερο υψηλής χρεώσης τότε ποιος πληρώνει τα σπασμένα;
οπως ειπε και ο Gvard αυτος και οχι εσυ

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 05 Αύγ 2011 00:18

αα ok τότε. :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
SoUpEr_PiLaS
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από SoUpEr_PiLaS » 05 Αύγ 2011 03:58

Αυτό με τα μηνύματα είναι μία νέα κομπίνα που έχει πάρει τραγικές εξελίξεις...! Πολλές φορές υπήρξαν συνδρομητές κινητής τηλεφωνίας που απάντησαν με λέξεις του στυλ: "Ποιος/ποια είσαι;" ή "κάποιο λάθος κάνεις" και άλλα τέτοια.... το αποτέλεσμα; Το μήνυμά τους, αυτόματα τους έκανε συνδρομητές κάποιων υπηρεσιών με κόστος από 2€ εώς 8€ ανα sms που αυτοί ΛΑΜΒΑΝΑΝ.

Προσοχή παιδιά... προσοχή.....
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 05 Αύγ 2011 12:14

χαχαχαχα οι βάλαμε κωδικό αντί για ΟνομΕπον... να σε βάζει στο πρόγραμμα με Ποιος ποια είσαι :lol:

Εγώ δεν έχω κάποιο άλλο πρόβλημα πάντως.
Πολύ πιθανών να ήταν για δουλειά. Κρίμα έχουν σκουριάσει τα προφορικά μου, ας με ξαναπάρει.
Εικόνα
What you waiting for?

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 06 Αύγ 2011 02:15

SoUpEr_PiLaS έγραψε:Αυτό με τα μηνύματα είναι μία νέα κομπίνα που έχει πάρει τραγικές εξελίξεις...! Πολλές φορές υπήρξαν συνδρομητές κινητής τηλεφωνίας που απάντησαν με λέξεις του στυλ: "Ποιος/ποια είσαι;" ή "κάποιο λάθος κάνεις" και άλλα τέτοια.... το αποτέλεσμα; Το μήνυμά τους, αυτόματα τους έκανε συνδρομητές κάποιων υπηρεσιών με κόστος από 2€ εώς 8€ ανα sms που αυτοί ΛΑΜΒΑΝΑΝ.

Προσοχή παιδιά... προσοχή.....
να αυτό είχα διαβάσει, για αυτό δεν απάντησα, το ίδιο έπαθε και γνωστός μου και όχι μόνο ένας! του έφαγαν 15 ευρώ και φυσικά η εταιρία κινητής τηλεφωνίας δεν μπορούσε να κάνει κάτι οπότε ζήτησε από την εταιρία κινητής τηλεφωνίας να μάθει ποια εταιρία του το έστειλε και καθώς του είπαν, αυτός πήρε την εταιρία και απαίτησε φυσικά να τον αποζημίωσουν με 15 ευρώ, πράγμα που έγινε, καθώς του εστάλησαν 15 ευρώ μέσα σε φάκελο και διαγραφή φυσικά από τις υπηρεσίες τους. Ο άνθρωπος ούτε σχέση δεν έχει με διαδίκτυο και καλά καλά ξέρει να σηκώνει τηλέφωνο, sms δεν ξέρει να στέλνει ( δεν του αρέσει καθόλου το κινητό και αυτά γενικα! ).
Το θέμα είναι όμως ότι γενικά ότι τέτοια site σου λένε ''παίξε'' κέρδισε αυτό και εσύ μπορεί να βάλεις π.χ τον αριθμό του γειτόνα και εκείνος εν αγνοία του να χρεώνεται χωρίς να φταίει. είναι όπως παλαιά που χρεωνόμασταν με το τηλέφωνο στο διαδίκτυο και αν καταλάθος ή επίτηδες έμπαινες σε σελίδες που καλούσαν αριθμούς υψηλής χρεώσης... :D
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης