Falling Skies

Σχετικά με τις αγαπημένες μας σειρές στην τηλεόραση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Asgard
Επικοινωνία:

Falling Skies

Δημοσίευση από Asgard » 27 Ιούλ 2011 01:40

H σειρά παίζεται στο ΤΝΤ και έχει ξεκινήσει φέτος.Το Falling Skies είναι επιστημονικής φαντασίας.Αναφέρεται στην ζωή μιας ομάδας ανθρώπων (πολιτών και στρατιωτών) στις ΗΠΑ που προσπαθούν να επιβιώσουν μετά από μια εξωγήινη εισβολή.Ακόμα είναι τα πρώτα επεισόδια και είναι πρόωρο να την κρίνω, αλλά έχει θετικά στοιχεία.Αν θέλουμε να κάνουμε μια σύγκριση με το "V" (Visitors), που πραγματεύεται το ίδιο θέμα, θα έλεγα πως το Failing Skies επικεντρώνεται πιο πολύ στην έννοια της κοινωνικής ομάδας και της συμπεριφοράς ατόμων κάτω από δύσκολες καταστάσεις.Αντιθέτως το "V" είναι πιο επικό, δείχνει πιο πλούσια παραγωγή και με περισσότερους χαρακτήρες.Εγώ παρακολουθώ και τις 2 σειρές παρά την μέτρια υποδοχή που είχε το Fallin Skies στο Αμερικάνικο τηλεοπτικό κοινό.Ίσως οι πολλές κοινωνιολογικές προεκτάσεις του του να μην το κάνουν τόσο ελκυστικό.Για μένα είναι μια καλή πρόταση για όσους αγαπούν αυτό το είδος.Πάρτε μαι ιδέα με το τρέιλερ (HD) :
http://www.youtube.com/watch?v=SjroVVhe8G0
And in the end, it's not the years in your life that count. It's the life in your years.(Abraham Lincoln)
http://traveltipsgr.blogspot.com

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Falling Skies

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 27 Ιούλ 2011 08:17

Το v κοπικε αφου. Πως το παρακολουθεις?
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
Asgard
Επικοινωνία:

Falling Skies

Δημοσίευση από Asgard » 27 Ιούλ 2011 13:45

Έβλεπα έπρεπε να πω.Έχεις δίκιο και δυστυχώς δεν βλέπω να αλλάζουν απόφαση.
Δυστυχώς την έχουν την κακή αυτή συνήθεια στο ABC και το NBC...Κόβουν και τελειώνουν τις σειρές χωρίς κανένα σεβασμό στον τηλεθεατή.Το "V" το έδειχναν όποτε τους καθόταν και περίμεναν να κάνει και νούμερα.Ελπίζω πως το Falling Skies δεν θα έχει την ίδια κατάληξη, γιατί το TNT είναι πιο προσεκτικό.
Σε άλλες σειρές όπως το "Jericho" πχ που παιζόταν στο CBS του έδωσαν ένα τέλος έστω.Στο "Heroes" του NBC 'αν και δεν με ενθουσίαζε το έκοψαν μια και καλή χωρίς THE END...
And in the end, it's not the years in your life that count. It's the life in your years.(Abraham Lincoln)

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Falling Skies

Δημοσίευση από cordis » 27 Ιούλ 2011 14:39

δε μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα, απλά καλό μιας και δεν υπάρχει κάτι άλλο αυτή την στιγμή.

έχει διάφορα κουλά, και μόλις είδα και τον πίνακα ανακοινώσεων.. λέω οκ.. BSG clone...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Asgard
Επικοινωνία:

Falling Skies

Δημοσίευση από Asgard » 27 Ιούλ 2011 15:18

Η πλάκα είναι πως αν και βλέπω δεκάδες σειρές το BSG το έχω αφήσει απ'έξω ! Αν και έχω δει την αρχική σειρά Battle Star Galactica (μιλάμε στην τηλεόραση η πρώτη σειρά που με έκανε να κολλήσω τα sci-fi, btw my birthday 1974 ) και το είδα πάλι πριν λίγα χρόνια (το αρχικό BSG).Το Falling Skies για τώρα καλοκαιράκι αξίζει ,προς το παρόν το βρίσκω οκ, στην συνέχεια θα δείξει.

Τώρα που θυμήθηκα τα παλιά ,πέρα τα Star Trek υπήρχε στην τηλεόραση μια θρυλική σειρά την δεκαετία του '80με μια χρονομηχανή (omni) το "Voyagers".Νομίζω κυκλοφορεί συλλεκτική έκδοση σε DVD.

Anyway για sci-fi θα μπορούσα να μιλάω για ώρες.Ιδίως για τις αγαπημένη μου Βρετανικές σειρές το Primeval (BBC) που βρίσκεται στο πέμπτο season ή το Torchwood BBC επίσης ,που τώρα ξεκίνησε το τέταρτο season ![/img]

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Falling Skies

Δημοσίευση από Cha0s » 27 Ιούλ 2011 15:42

Το Torchwood προσπάθησα να το δω, αλλά ήταν κάτω του μετρίου... δεν την πάλεψα να δω πάνω από 3-4 επισόδια :P

Έτσι όπως τα έχουν κάνει πλέον καλύτερα να περιμένει κάποιος να τελειώσει η season για μία νέα σειρά και μετά να την δει...

Δεν ξέρεις αν μία νέα σειρά θα συνεχίσει μέχρι το τέλος ή όχι ή αν θα προβάλεται τακτικά... το έχουν ξεφτιλίσει το θέμα.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Falling Skies

Δημοσίευση από Figaro » 27 Ιούλ 2011 16:34

Asgard έγραψε:Η πλάκα είναι πως αν και βλέπω δεκάδες σειρές το BSG το έχω αφήσει απ'έξω ! Αν και έχω δει την αρχική σειρά Battle Star Galactica (μιλάμε στην τηλεόραση η πρώτη σειρά που με έκανε να κολλήσω τα sci-fi, btw my birthday 1974 ) και το είδα πάλι πριν λίγα χρόνια (το αρχικό BSG).Το Falling Skies για τώρα καλοκαιράκι αξίζει ,προς το παρόν το βρίσκω οκ, στην συνέχεια θα δείξει.

Τώρα που θυμήθηκα τα παλιά ,πέρα τα Star Trek υπήρχε στην τηλεόραση μια θρυλική σειρά την δεκαετία του '80με μια χρονομηχανή (omni) το "Voyagers".Νομίζω κυκλοφορεί συλλεκτική έκδοση σε DVD.

Anyway για sci-fi θα μπορούσα να μιλάω για ώρες.Ιδίως για τις αγαπημένη μου Βρετανικές σειρές το Primeval (BBC) που βρίσκεται στο πέμπτο season ή το Torchwood BBC επίσης ,που τώρα ξεκίνησε το τέταρτο season ![/img]
Απο το primeval άντεξα να δώ μόνο τα πρώτα 4-5 επεισόδια.. πολύ low budget τα special effects.
Torchwood αν και είδα μόνο τη πρώτη σεζόν... ήταν ok.
To Battle Star Galactica αν δεν το έχεις δεί.. αξίζει !
Ισώς η καλύτερη sci-fi σειρά.

Σήμερα ήθελα να δω 1-2 επεισόδια απο το falling skies.

Άβαταρ μέλους
Asgard
Επικοινωνία:

Falling Skies

Δημοσίευση από Asgard » 27 Ιούλ 2011 16:47

Απο το primeval άντεξα να δώ μόνο τα πρώτα 4-5 επεισόδια.. πολύ low budget τα special effects.
Torchwood αν και είδα μόνο τη πρώτη σεζόν... ήταν ok.
To Battle Star Galactica αν δεν το έχεις δεί.. αξίζει !
Ισώς η καλύτερη sci-fi σειρά.

Σήμερα ήθελα να δω 1-2 επεισόδια απο το falling skies.
Οι Βρετανικές σειρές υστερούν στον τομέα special effects,αλλά για το Primeval να σου πω πως η πρώτη season δεν έχει καμιά σχέση με τις επόμενες.Και εγώ ήμουν στο όριο να το σταματήσω στο πρώτο season αλλά κόλλησα και έχει γίνει η αγαπημένη μου σειρά.Επίσης ένα θέμα είναι και το Αγγλικό χιούμορ που δεν το αντέχουν όλοι (π.χ. η γυναίκα μου !)

Το Torchwood που κατά βάση παίζουν Ουαλοί ηθοποιοί πάλι έχει τις ιδιοτροπίες του(δεν θέλω να γίνω spoiler αλλά όσοι το έχουν δει ίσως θεωρούν ενοχλητικές κάποιες σκηνές με ...φιλιά και όχι μόνο). ,κάθε επεισόδιο και season έχει διαφορετική αξία.Το καινούριο season είναι με διαφορά το καλύτερο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τηλεόραση - Σειρές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες