Πως να κανω feed απο μια σελιδα στην δικια μου

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
makphil62

Δημοσίευση από makphil62 » 24 Ιούλ 2011 12:37

Καλησπερα παιδια,

H meteo μου δινει καποια δεδομενα στο δικο της site με ενα Link.τα δεδομενα μου τα δινει σε paradeigma.txt πως γινεται εγω να φτιαξω ενα δικο μου script το οποιο να τραβαει τα δεδομενα απο το site του μετεο στο δικο μου?

makphil62

Δημοσίευση από makphil62 » 24 Ιούλ 2011 19:45

επειδη το flash δεν το κατεχω γινεται να κανω με xml data file να φτιαξω css και να περναω τα δεδομενα?

Άβαταρ μέλους
Christianago

Δημοσίευση από Christianago » 28 Ιούλ 2011 16:31

Θες να παρεις το rss feed απο τη meteo ή θες αλλου τυπου δεδομενα να τα παρεις και να τα χειριζεσαι εσυ; Εχεις ενα live link να δουμε τι ακριβως θες;
Το δικο σου site τι γλωσσες χρησιμοποιει;

makphil62

Δημοσίευση από makphil62 » 28 Ιούλ 2011 21:20

λοιπον μου δινει αυτο το λινκ http://www.meteo.gr/customs/CYCLADES_SEAS.txt και μου εχει πει οτι καθε παρασκευη θα τα ανανεωνει.. εμενα μου εχει δωσει στο μαιλ προσωπικα το καθε τι, τι συμβολιζει ωστε να τα φτιαξω μονος μου και να τα τραβαω απο κει

Άβαταρ μέλους
Christianago

Δημοσίευση από Christianago » 29 Ιούλ 2011 03:31

Αυτη τη στιγμη εχω στο μυαλο μου την php που μπορει και διαβαζει αρχεια απο απομακρυσμενο server.
Εαν εχει μια στανταρ δομη το αρχειο, μπορεις να το επεξεργαζεσαι και να κανεις feed τα σημεια που θες οπως εδω:

http://www.ibm.com/developerworks/library/x-phprss/

Το παραπανω λαμβανει δεδομενα απο μια βαση δεδομενων αλλα η λογικη ειναι η ιδια.
Εαν εχεις ενα υποδειγμα αρχειου που σου στελνουν μπορουμε να σε βοηθησουμε περισσοτερο.
Παντως η λογικη ειναι η εξης: Μεσω γλωσσα server διαβαζεις το απομακρυσμενο αρχειο (βημα 1)
και μπορεις ειτε να το αποθηκευεις σε μια βαση δεδομενων ειτε να το διαβαζεις on the fly και με βαση το παραπανω link να κανεις το rss (βημα 2).
Το πως θα κανεις το 1ο βημα εξαρταται κυριως απο τη δομη του απομακρυσμενου αρχειου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης