Η Yoox μου απορίπτει πωλήσεις αξίας 2.000 ευρώ

Affiliate marketing, προγράμματα συνεργατών. Όσα θέλετε να μάθετε για τον τρόπο επιλογής και χρήσης τους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cgeo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cgeo » 18 Ιούλ 2011 02:01

Hello, είχα ένα πρόβλημα πρόσφατα με τη Yoox, μου απέρριψαν πωλήσεις αξίας περίπου 2.000 ευρώ, λέγοντας ότι είναι 'fraudulent'. Λένε ότι τις αγορές τις έκανα εγώ ή οι φίλοι μου !!! (που με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι έχουν τσεπώσει τα λεφτά). Επίσης, ανέφεραν ότι έχουν ξεπεράσει το budget τους για affiliate marketing (κάτι που με βάζει ακόμη περισσότερο σε υποψίες).

Το θέμα είναι, ότι αυτές οι πωλήσεις που κάνω δεν πέφτουν από τον ουρανό, δίνω ένα σκασμό λεφτά σε content, advertising και development, και βρίσκομαι στον αέρα όταν έρχεται ο κάθε παλαβός και μου ακυρώνει πωλήσεις, βάζοντας ακόμη και όρους με αναδρομική ισχύ!!! (αυτό το 'fraudulent' δεν υπήρχε στους όρους του δικτύου).

Έχετε παρόμοιες ακυρώσεις; Σας έχει ξανατύχει να ακυρώνει κανονικές πωλήσεις σας κάποιος άλλος advertiser;

(οι συνομιλίες με τη Yoox για να διευθετηθεί το θέμα έγιναν μέσω της linkwise, τελικά δεν κατάφερα τίποτα και η yoox ζήτησε να με κόψουν λες και τους έκλεψα λεφτά!!!)

Chris

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 18 Ιούλ 2011 11:42

Δεν κατάλαβα δηλαδή, και αν τις αγορές τις κάνεις εσύ η οι φίλοι σου τι τους νοιάζει αυτούς; αυτοί δεν πληρώνονται; Μέγιστη αλητεία...

Άβαταρ μέλους
cgeo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cgeo » 18 Ιούλ 2011 13:22

Μια μικρή λεπτομέρεια: Δεν έχω κάνει καμία αγορά, ούτε εγώ, ούτε κάποιος φίλος.... Γι' αυτό είναι ακόμη πιο μέγιστη...
Χρήστος Γεωργακόπουλος
http://www.dotnetzone.gr

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 18 Ιούλ 2011 14:07

μήπως έκανες κάτι άλλο; π.χ. έκανες καμπάνιες PPC με το όνομα του yoox; γιατί...

. δεν υπάρχει κάποια ενημέρωση ότι το πρόγραμμα σταμάτησε. (έφτασε τον στόχο)

. δεν υπάρχει κάποια ενημέρωση ότι το πρόγραμμα άλλαξε όρους.

. δεν βλέπω πουθενά στους όρους ότι δεν μπορούν να αγοράσουν οι φίλοι σου ή εσύ, ούτε στην zanox, ούτε στην affiliatewindow. Αν δεν έχεις πρόσβαση σε αυτά μπορώ να σου βάλω screenshots.

Προσπάθησε να ξαναμπείς στο πρόγραμμα μέσω Zanox, αλλά βρες πρώτα τι έγινε λάθος για να μην ξανακάνεις τσάμπα κόπο...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cgeo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cgeo » 18 Ιούλ 2011 15:12

Όχι, σε καμία περίπτωση δεν έγινε οτιδήποτε περιέργο. Επενδύω πολλά για να κάνω κόλπα και να ρισκάρω.

Το κόψιμο είναι μόνο για μένα, δεν είναι γενικό για το δίκτυο, γι' αυτό δεν βλέπεις κάτι.

Δεν λέει στους όρους για φίλους, λέει όμως για fraudulent, χωρίς όμως να δίνει ορισμό. Η δικαιολογία με για τους φίλους προέκυψε από την επικοινωνία που υπήρξε μεταξύ linkwise και yoox.

(έχω πρόσβαση σε zanox και aw, tnx)

Chris

Απάντηση

Επιστροφή στο “Affiliate marketing - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες