ubiquiti και ασυρματο δικτυο

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
abeautifulmind

Δημοσίευση από abeautifulmind » 12 Ιούλ 2011 16:56

Καλημέρα. Να ρωτήσω κάτι παιδιά για τους γνώστες του είδους.
Είμαι σε μία περιοχή όπου ένας δήμος (χωριό πυλί κως) έχει βάλει 3 κεραίες για free inetrnet στην περιοχή.Εγώ είμαι περίπου 4-5 χιλιόμετρα από την κεραία χωρίς κτίρια μπροστά (κανένα δέντρο μόνο και πολύ αέρας).Έχω βάλει μία εξωτερική κεραία στα 2.4 ghz την ubiquiti nanostation M2 και την έχω σταθεροποιήσει καλά σε σωλήνα και βλέπει την κεραία του δήμου.
Κάπου κάπου πιάνω 3-4 Mbps ταχύτητα και άλλες φορές 0.2 Mbps!! Γιατί τόσα σκαμπανεβάσματα? Ξέρει κανείς? έχει να μου προτείνει άλλον τρόπο η άλλη κεραία γύρω στα 80 ευρώ κόστος?

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 15 Ιούλ 2011 21:58

Γνωρίζεις τι κεραίες έχει ο δήμος από την μεριά του;

Αν έχει Omni και που πιάνεις 3-4mbps σε τέτοια απόσταση στα 2.4GHz πάλι καλά να λες.
Ούτως ή άλλως πάνω από 5-6mbit καθαρά δεν πιάνεις σε 2.4GHz (μιλάω για 802.11b που έχει ελπίδες για μακρυνά links. Το 802.11g είναι πρακτικά αδυνατό να σου βγάλει σταθερό link στους 2.4GHz - κάναμε άπειρες δοκιμές στο AWMN και μόνο εκτός μπάντας έπαιζε το G που δεν υπήρχε ίχνος θορύβου, κάτι το οποίο είναι παράνομο φυσικά :P )

Για τέτοιες αποστάσεις χρειάζονται κατευθυντικές κεραίες και από τις 2 πλευρές για να έχεις σταθερό link.

Διαφορετικά αν έχει πχ omni ή sector κεραία μπορεί εσύ να τον 'ακούς' καλά από την μεριά σου και να έχεις αρκετά καλό σήμα, αν έχεις καλή κεραία, αλλά από την μεριά του σε ακούει πιο 'χαμηλά' διότι λαμβάνει σήμα από περισσότερες μοίρες απότι η δική σου κεραία, επομένως λαμβάνει πολύ περισσότερο θόρυβο έτσι δυσκολεύεται το access point του δήμου να διατηρίσει καθαρή σύνδεση με σένα και έτσι βλέπεις αυτά τα σκαμπανεβάσματα.
Δηλαδή δεν έχει να κάνει μόνο με το πόσο σήμα πιάνεις τον δήμο εσύ, αλλά με πόσο σήμα σε πιάνει και ο δήμος εσένα. Είναι αμφίδρομη η επικοινωνία όχι όπως στο Ράδιο ή την TV.

Βάλε στην εξίσωση και το γεγονός ότι οι 2.4GHz είναι υπερφορτωμένοι με θόρυβο από όλες τις πάντες και έτσι έχεις διαρκώς ασταθές λινκ.

Ιδανικά προτείνω να πάρεις δορυφορικό πιάτο με Feeder (αντί για LNB) στους 2.4GHz. Αν και απότι κοιτάω στα γνωστά Ελληνικά μαγαζιά με τέτοιο εξοπλισμό το έχουν καταργήσει το συγκεκριμένο feeder :( ( http://www.priveshop.gr/product.php?code=403526 )
Αν δεν βρεις feeder τότε κοίτα για Grid κεραία. Όχι panels, όχι omni, όχι sectors. ΔΕΝ κάνουν για μακρυνά links και δεν θα κάνεις την δουλειά σου και θα γεμίζεις τον τόπο θόρυβο.
Πχ μία τέτοια είναι η αμέσως επόμενη επιλογή μου μετά το δορυφορικό πιάτο: http://linkshop.gr/shop/index.php?targe ... uct_id=479

Επίσης καλώδιο WBC400 ή LMR400 (ή άλλο αντίστοιχο) που έχει μηδαμινές απώλιες στους 2.4GHz (νομίζω είναι 0.25dB ανά μέτρο αν θυμάμαι σωστά - έχω χρόνια να ασχοληθώ).
Επίσης κοίταξε το καλώδιο από την κεραία σου μέχρι το nanostation να είναι όσο το δυνατόν μικρότερο σε μήκος.
Αν μπορείς να καταργήσεις εντελώς το καλώδιο και να συνδέσεις απευθείας το nanostation στην κεραία είναι το ιδανικότερο!
Ότι κερδίσεις από απώλιες στο κεραιοσύστημα σου καλό θα είναι και θα βοηθήσει λιγάκι στην απόδωση και μειώνεις τις πιθανότητες για στάσιμα.
Επίσης οι connectορες σου πρέπει να είναι καλά/σωστά τοποθετημένοι στο καλώδιο σου και μονωμένοι για υγρασία. Αν περάσει υγρασία από τους connectoρες σου είναι σίγουρο ότι θα σου χαλάσει το link και αν περάσει αρκετή μπορεί να μπει μέσα στο καλώδιο και να στο χαλάσει τελείως και να χρειαστεί αλλαγή.
Οι connectorες συνήθως είναι Ntype αρσενικοί. (Δεν ξέρω τι παίρνει το nanostation - είμαι περισσότερο των routerboards αν δεν μπορώ να βάλω PC router για το wifi)

Από εκεί και πέρα, δεν μπορείς να κάνεις πάρα πολλά.

Σιγουρέψου 100% (με κυάλια ή το βράδυ με κανένα strobe light από την απέναντι μεριά) ότι έχεις οπτική επαφή με την κεραία του δήμου. Είναι ο βασικότερος κανόνας για μακρυνά wifi links. Αν δεν έχεις 100% καθαρή οπτική, πάντα θα σου παρουσιάζει προβλήματα ότι κεραία και να βάλεις και όσο σήμα και να έχεις.

Υπάρχει και το ενδεχόμενο κάποιος γείτονας σου να παίζει στο ίδιο κανάλι/συχνότητα και να σου δημιουργεί παρεμβολές γιαυτό και να έχεις σκαμπανεβάσματα.
Σε αυτή την περίπτωση μιας και δεν έχεις πρόσβαση υποθέτω στο AP του δήμου να γυρίσεις από εκεί το κανάλι, θα χρειαστεί να τοποθετήσεις την κεραία σου σε σημείο (μετά από πολλές δοκιμές και ψάξιμο) που να μην σε επηρρεάζουν τα άσχετα σήματα στην περιοχή.
Εκεί παίζει σημαντικό ρόλο η κατευθυντική κεραία που ανέφερα πιο πάνω.
Επειδή εκπέμπει/λαμβάνει σε πολύ μικρό άνοιγμα μοιρών παράλληλα λαμβάνει πολύ μικρότερο θόρυβο από πίσω ή το πλάι.

Το πιθανό είναι πάντως ο θόρυβος να είναι από την μεριά του δήμου (λογικά θα έχει πολύκατευθυντική κεραία για να καλύψει όσο γίνεται μεγαλύτερη περιοχή) όπως επίσης μπορεί όταν σου κάνει σκαμπανεβάσματα να συνδέεται και κάποιος άλλος στον δήμο με τον οποίο εσύ δεν έχεις καμία οπτική δημιουργώντας το φαινόμενο του Hidden Node http://en.wikipedia.org/wiki/Hidden_node_problem

Γενικά σε τέτοια συστήματα (Point to Multipoint) οι παράμετροι που επηρρεάζουν την απόδωση είναι πάρα πολλοί και είναι δύσκολο να έχεις 100% σταθερή σύνδεση.

Προσωπικά όσο είχα wifi links στην ταράτσα μου ασχολιόμουν μόνο με point to point links τα οποία παίζανε χωρίς κανένα πρόβλημα.
Όσες φορές ασχολήθηκα με clients που συνδέονταν ταυτόχρονα στο AP μου, μου έβγαζε την πίστη να το κάνω να παίξει σε όλους σωστά :-?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες