Τι συμβαίνει με το CrazyDeals ;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 11 Ιούλ 2011 05:01

Τι συμβαίνει επιτελους; Αλλάξαν πλατφόρμα;
Γιατί λαμβάνω συνεχώς emal αλλά και άλλοι άνθρωποι από ανθρώπους είναι μέλη που ζητάνε από τους ίδιους που έχουν το crazydeals να διαγραφούν από τις προσφορές.
Δηλαδή αντί να πηγαίνουν μόνο στο crazydeals τα e-mail που στέλνουν οι χρήστες τους πάνε σε δεκάδες άλλους ( και σε μένα ). Τα μηνύματα είναι από διάφορα email ανθρώπων προς Prosfores@crazydeals.gr
Και σας παραθέτω κάποια μηνύματα που μου ήρθαν :
-----
Παρακαλώ να με διαγράψετε! αλλάξατε πλατφόρμα και τα κάνατε μπαχαλο! δε μπορώ να μπω στο παλιό να δω τι κουπόνια έχω και μου έρχονται άσχετα μέιλ! ακόμα και απο άτομα που θελουν να διαγραφούν!

---
-Παρακαλώ διαγράψτε με από το mailing list.
Ευχαριστώ.

Φανή Χ.
- Γιατί έλαβα εγώ το ακόλουθο e-mail;
- Προφανώς έχουν κάνει μ@λ@κί@ και ότι σταλθεί στο "prosfores@crazydeals.gr", το λαμβάνει ολόκληρη η mailing list!

Καμία επίσημη απάντηση θα πάρουμε;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
mairhcp
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mairhcp » 11 Ιούλ 2011 12:14

Καλημέρα Σπύρο. Έχω ήδη ενημερώσει απο εχθές το πρωί για το θέμα αυτό (CrazyDeals @ AffiliateMotion's Forum) και στείλαμε και ανακοίνωση σχετικά με το πρόβλημα.

Φαίνεται πως υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την παλιά πλατφόρμα του Crazydeals που δημιούργησε κενό ασφαλείας και κάποιος το εκμεταλλεύτηκε.
Ο πελάτης έχει κινήσει όλες τις νόμιμες διαδικασίες με τη Δίωξη και έχουμε κλειδώσει από την πλευρά μας τα πάντα.

Πέρα από αυτό, ενδέχεται να έρθουν κάποια ακόμη εμαιλς (εαν έχουν κολλήσει στην ουρά των gmail etc λόγω spam) αλλά δεν το πιστεύω μιας κι από εχθές πολύ πρωί το εντοπίσαμε πριν πάρει μεγάλες διαστάσεις.

Η νέα πλατφόρμα είναι secure και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας γι' αυτή σε καμία περίπτωση.

Μαίρη

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 12 Ιούλ 2011 02:05

ok Μαίρη thanks για την ενημερώση. :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 12 Ιούλ 2011 15:10

Πως το εκμεταλεύτηκε δηλαδή? Τσίμπησε τα ε-mails μας απο την βάση του crazydeals? Και αν ναι τότε θα θέλαμε πιστεύω αρκετά λεπτομερέστερη ενημέρωση γι αυτό για να πάρουμε και εμείς τα μέτρα μας.

Εγώ είμαι 99,9% σίγουρος ότι είχα κάνει unsubscribe απο την λίστα του crazydeals κάμποσο καιρό πριν γίνει αυτο και παρόλα αυτά πήρα και εγώ το mail αλλά και τις απαντήσεις απο τους άλλους χρήστες. Και φυσικά επειδή δεν μπορούσα να το πιστέψω ότι συμβάινει αυτό απάντησα και εγώ μεσω iphone και το μήνυμα προφανώς έφυγε κανονικά!

Άβαταρ μέλους
Geobak
SEM Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Geobak » 18 Ιούλ 2011 15:05

Απάντηση δεν πήραμε τελικά ποτε σε αυτο το θέμα...

Άβαταρ μέλους
mairhcp
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mairhcp » 18 Ιούλ 2011 15:13

Δεν υπήρχε "κλοπή" από τη βάση δεδομένων, ούτε διέρρευσαν emails.
Από έτοιμο newsletter list της παλιάς εφαρμογής απλά εστάλη ένα spam και όσοι απάντησαν σε αυτό, κοινοποιήθηκε σε όλους.
Με λίγα λόγια, απέκτησε πρόσβαση σε ένα email account χωρίς να μπορεί να δει τους παραλήπτες.

Το ότι είχες διαγραφεί, δεν έχει να κάνει καθώς ήταν παλιό newsletter list το οποίο δε χρησιμοποιούταν ποτέ.

Σε ικανοποιεί αυτή η απάντηση;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης