Προώθηση σελίδας για online Μαθήματα.

Τρόποι για να διαφημίσουμε προϊόντα, υπηρεσίες και ιστοσελίδες μέσα στο διαδίκτυο (AdWords, κτλ).

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Parasxos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Parasxos » 10 Ιούλ 2011 17:54

Καλησπέρα σας,
Πρόσφατα έφτιαξα μια σελίδα μέσα από την οποία θα παρέχονται μαθήματα βιολογίας online www.biologiaonline.gr
Θα ήθελα τη βοήθειά σας στο marketing της σελίδας.
Αυτά που ήδη έχω κάνει είναι:
adword (με βασικές λέξεις κλειδιά, δηλ. με ποια κλειδιά θα ψάξει ένας μαθητής που ενδιαφέρεται για μαθήματα)
facebook: Έχω κάνει σελίδα fc καθώς και διαφήμιση μέσα απο αυτή για παιδιά 16-19 στα οποία και απευθύνεται ουσιαστικά η υπηρεσία.

Υπάρχουν άλλες ιδέες ακόμα και για το στήσιμο της σελίδα;
Κάποιος που μπαίνει στη σελίδα καταλαβαίνει τι ακριβώς προσφέρει η σελίδα;
Με ενδιαφέρει πολύ η άποψη σας.
Ευχαριστώ[/list]

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 10 Ιούλ 2011 22:30

Η παρακολούθηση των Online μαθημάτων Βιολογίας γίνεται με το πρόγραμμα ανοιχτού κώδικα(παρέχεται δωρεάν) Skype.
Το Skype δεν είναι ανοιχτού κώδικα. Οπότε απλά γράψε ότι είναι δωρεάν.

Επίσης δεν κατάλαβα πώς χρεώνεις με την ώρα ενώ στην ουσία ο μαθητής θα έχει πρόσβαση στα βίντεο ανά πάσα στιγμή.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 10 Ιούλ 2011 22:35

Ξαναδιάβασα τη σελίδα και κατάλαβα τελικά πώς θα κάνεις τα μαθήματα.

Ενδιαφέρον φαίνεται η ιδέα.

Parasxos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Parasxos » 11 Ιούλ 2011 00:29

Το Skype δεν είναι ανοιχτού κώδικα. Οπότε απλά γράψε ότι είναι δωρεάν.
Φίλε μου σε ευχαριστώ για την διόρθωση. Και για τον κόπο να δεις τη σελίδα.[/quote]

tads
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tads » 11 Ιούλ 2011 16:37

Καλησπέρα,

επίσης μπορείς να κάνεις εγγραφή στο tads.gr για να προωθήσεις με ανταποδοτική διαφήμιση την σελίδα σου:

www.tads.gr
Δωρεάν Διαφήμιση- Δίκτυο ανταλλαγής διαφημίσεων κειμένου tads.gr
Φτιάξε την homepage σου με ένα aplo.click

Parasxos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Parasxos » 11 Ιούλ 2011 21:56

tads έγραψε:επίσης μπορείς να κάνεις εγγραφή στο tads.gr για να προωθήσεις με ανταποδοτική διαφήμιση την σελίδα σου:
Φίλε μου δεν έχει νόημα να το κάνω αυτό, γιατί όπως καταλαβαίνεις εμφανίσεις είναι πολύ λίγες ακόμα.
Σε ευχαριστώ για την απάντηση

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 12 Ιούλ 2011 02:31

Καλή επιτυχία με το εγχειρημά σου, Παναγιώτα.
Επειδή ζήτησες και την αποψή μας για την σελίδα, θα σου πω τα παρακάτω.
Ένα όμορφο logo θα ήταν καλό να δημιουργηθεί και να προσθέσετε. Το μενού μου αρέσει.
Το slideshow δεν ξέρω, αλλά πιστεύω ότι δεν χρειάζεται.
Καλύτερα να γίνουν μικρά όμορφα banners που θα μπουν σε κάποιο σημείο του site και θα οδηγούν σε κάποιο άρθρο η κατηγορία.
Δεν βρήκα κάπου, ένα μενού με τίτλο επικοινωνία, ώστε κάποιος αν θέλει είτε να επικοινωνήσει μαζί σου τηλεφωνικά είτε μέσω e-mail. Πολλές φορές είναι πιο βολικό να σου στείλουν e-mail σε κάποιο e-mail σου, παρά να συμπληρώσουν μία φόρμα επικοινωνίας, που άλλωστε μπορεί στην φόρμα επικοινωνίας να βάζουν και ψεύτικα στοιχεία, κακοπροαίρετα άτομα. Ακόμη γιατί το έχεις ΒΙΟΛΟΓΙΑonline και όχι BiologiaOnline τον τίτλο του μπλογκ σου;
αα τώρα βρήκα τον τρόπο να επικοινωνήσει κάποιος μαζί σου τηλεφωνικώς ή μέσω e-mail, και είναι το πρώτο άρθρο, το οποίο για να τα δει κάποιος, πρέπει να πάει στην 4η σελίδα, βάλε το είναι να είναι στην κορυφή είτε σε μενού ή σε κάποια ωραία σημείωση - banner σε εμφανές σημείο του μπλογκ.
Εικόνα

Parasxos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Parasxos » 12 Ιούλ 2011 16:06

Spyrostagas έγραψε: Δεν βρήκα κάπου, ένα μενού με τίτλο επικοινωνία, ώστε κάποιος αν θέλει είτε να επικοινωνήσει μαζί σου τηλεφωνικά είτε μέσω e-mail. Πολλές φορές είναι πιο βολικό να σου στείλουν e-mail σε κάποιο e-mail σου, παρά να συμπληρώσουν μία φόρμα επικοινωνίας, που άλλωστε μπορεί στην φόρμα επικοινωνίας να βάζουν και ψεύτικα στοιχεία, κακοπροαίρετα άτομα. Ακόμη γιατί το έχεις ΒΙΟΛΟΓΙΑonline και όχι BiologiaOnline τον τίτλο του μπλογκ σου;
αα τώρα βρήκα τον τρόπο να επικοινωνήσει κάποιος μαζί σου τηλεφωνικώς ή μέσω e-mail, και είναι το πρώτο άρθρο, το οποίο για να τα δει κάποιος, πρέπει να πάει στην 4η σελίδα, βάλε το είναι να είναι στην κορυφή είτε σε μενού ή σε κάποια ωραία σημείωση - banner σε εμφανές σημείο του μπλογκ.
Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και τις συμβουλές σου. Το θέμα τις επικοινωνίας είναι πολύ σημαντικό και είχες δίκιο, απο λάθος είχε βγει απο το μενού, το έφτιαξα, ευτυχώς που το είδες. Όσον αφορά το όνομα το έκανα έτσι επειδή θέλω να φαίνεται το ΒΙΟΛΟΓΙΑ, δεν ξέρω αν το σκέφτομαι σωστά. Επίσης έχει δίκιο για το λογότυπο αλλά δεν έχω προλάβει.
ευχαριστώ πολύ

Parasxos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Parasxos » 01 Σεπ 2011 18:08

Παιδιά θα μπορούσε κανείς να προτείνει τρόπους προώθησης της σελίδας μου biologiaonline.gr όπου απο εκεί κάνω μαθήματα βιολογίας online. Μέχρι τώρα έχω κάνει προώθηση fc, adwords, και κάποια φίλοι που με βάλανε στο μπλογκ τους. Όλες οι απόψεις ευπρόσδεκτες....

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 02 Σεπ 2011 01:50

έχεις σκεφτεί να κάνεις ένα μικρό βίντεο 5 - 10 λεπτών που να δείχνεις πως κάνεις το μάθημα, την όλη διαδικασία όχι με ανάλυση αλλά τα τονίζεις κάποιες πληροφορίες που πρέπει να ξέρει ο όποιος ενδιαφερόμενος και να το ανεβάσεις σε youtube, vimeo και μετά προώθηση σε όλα τα προηγούμενα που ανέφερες; :)
Δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται καλή ιδέα, σκέψου το.
Εικόνα

Parasxos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Parasxos » 02 Σεπ 2011 11:28

Spyrostagas είναι πραγματικά πολύ καλή η ιδέα σου, και είναι αυτό που θέλω να κάνω με την πρώτη ευκαιρία, και το λέω αυτό γιατί θα πρέπει να ρωτήσω κάποιον καλό μαθητή αν θα ήθελα να μαγνητοσκοπήσω το μάθημα ώστε να έχω την άδειά του. Τι πιστεύεις ότι είναι καλό να έχει το βίντεο; πως γίνεται πχ η έναρξη του μαθήματος, τη συμμετοχή του μαθητή στο μάθημα με ερωτήσεις, ότι μάθημα γίνεται με διαφάνειες και είναι πλούσιο σε εικόνες βίντεο.....
Θα πρέπει να το επεξεργαστώ και λίγο για να είναι σε στυλ διαφημιστικό.

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 02 Σεπ 2011 14:22

Μία καλή λύση για την προώθηση της σελίδας θα ήταν να φτιάξετε Leaflets και να τα μοιράσετε έξω απο τα λύκεια.

Parasxos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Parasxos » 02 Σεπ 2011 14:32

intelcore2 έγραψε:Μία καλή λύση για την προώθηση της σελίδας θα ήταν να φτιάξετε Leaflets και να τα μοιράσετε έξω απο τα λύκεια.
Αυτό δε θα μου κόστιζε αρκετά????

Parasxos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Parasxos » 02 Σεπ 2011 14:34

Πάντα σε σύγκριση με το αποτέλεσμα, δήλ. οι μαθητές θα με προτιμούσαν? Γιατί τώρα προσπαθώ να έχω στοχευμένη διαφήμιση έτσι ώστε να με μάθουν παιδιά που έχουν σχέση με τους υπολογιστές.

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 02 Σεπ 2011 14:45

Parasxos έγραψε:Πάντα σε σύγκριση με το αποτέλεσμα, δήλ. οι μαθητές θα με προτιμούσαν? Γιατί τώρα προσπαθώ να έχω στοχευμένη διαφήμιση έτσι ώστε να με μάθουν παιδιά που έχουν σχέση με τους υπολογιστές.
Τώρα αυτό είναι μεγάλη συζήτηση. Γιατί η στοχευμένη online διαφήμιση στο συγκεκριμένο αντικείμενο απευθύνεται σε πολύ περιορισμένο κοινό, δηλαδή σε μαθητές που είναι online και τυχαίνει να κάνουνε και αναζήτηση για μαθήματα βιολογίας.

Ενώ με τα leafletakia θα προσεγγίσετε πάλι στοχευμένο κοινό (μαθητές λυκείου) σε πολύ μεγαλύτερη κλίμακα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Διαφημίζοντας προϊόντα (AdWords, κτλ)-γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες