σε έχουν τρομοκρατήσει τα networks;

Affiliate marketing, προγράμματα συνεργατών. Όσα θέλετε να μάθετε για τον τρόπο επιλογής και χρήσης τους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 08 Ιούλ 2011 15:51

Η παρακάτω συζήτηση δεν είναι φανταστική, απλά έχει υποστεί αλλαγές, που δεν αλλάζουν το νόημά της, ώστε να προστατευτούν τα μέλη που μου έχουν στείλει σχετικά μηνύματα, από «διάφορες παρεξηγήσεις».

μέλος Χ:
μου φαίνεται παράξενο... έχω πρόβλημα σε αυτό το πρόγραμμα, και βρίσκω λάθη στο άλλο ...
cordis:
άνοιξε θέμα εδώ http://www.freestuff.gr/forums/index.php?f=164
για να απαντήσουν τα networks και θα σου γράψω κι εγώ σχετικά, για να ενημερωθούν όλοι.
μέλος Χ:
Δεν θέλω να το κάνω αυτό, γιατί μπορεί να υπάρξουν διάφορες παρεξηγήσεις.
cordis:
τι φοβάσαι; μη σε κόψουν;

μέλος Χ:
Ναι. Γιατί είναι ένα σημαντικό κομμάτι των εσόδων μου εδώ και καιρό.
...
Θέλω να πιστεύω ότι κάποιοι affiliate απλά έχουν παρεξηγήσει κάτι. Αλλά η επίσημη θέση των δικτύων σε αυτό το θέμα, νομίζω ότι θα ξεδιαλύνει κάθε παρεξήγηση και θα έρθουν όλα στην σωστή τους κατάσταση.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Black_Elk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Black_Elk » 08 Ιούλ 2011 18:08

Προσπαθώ να καταλάβω γιατί κάποιος μπορεί να έχει τρομοκρατηθεί από κάποιο network, είτε ως affiliate είτε ως merchant. Δεν μπορώ καν να φανταστώ ότι κάποιο network έχει αποπειραθεί με κάποιο τρόπο να τρομοκρατήσει οποιονδήποτε, καθώς δεν είναι στο συμφέρων κανενός.
Προσωπικά έχω διαγράψει affiliates από το network για εξόφθαλμες παραβάσεις – π.χ. ψεύτικα lead, αλλά σε καμία περίπτωση αυτό δεν γίνεται εάν δεν υπάρχουν ατράνταχτες αποδείξεις. Το οποίο οφείλω δηλαδή και να κάνω. Πέραν τέτοιου είδους περιστατικών δεν μπορώ να διανοηθώ τι μπορεί να έχει προκύψει.
Μήπως θα μπορούσες να μας δώσεις παραπάνω πληροφορίες;

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 08 Ιούλ 2011 21:52

Είναι λίγο πολύπλοκο το ζήτημα ... έχουμε μια τάση υποδούλωσης. Ο affiliate και ο merchant πρέπει να καταλάβουν ότι το δίκτυο κερδίζει χρήματα για να διεκπεραιώσει τη συναλλαγή ανάμεσα στον merchant και στον affiliate, ώστε να μην υπάρχουν προβλήματα.

Όταν προκύπτουν θέματα με κάποιον affiliate αυτά πρέπει να απευθύνονται αρχικά στο δίκτυο και μετά στο merchant απευθείας. Αν κάποιος πραγματοποιεί πωλήσεις και έχει καλή απόδοση ως affiliate κανένας merchant και κανένα δίκτυο δεν θέλει να τον χάσει. Αν υπάρχουν επαναλαμβανόμενα θέματα με affiliates σε κάποιο network, αν δεν επιλυθούν από το δίκτυο, ενδέχεται ο merchant να πάει σε άλλο δίκτυο γιατι αυτά βλάπτουν τόσο το image όσο και τη τζέπη του.

Σε κάθε περίπτωση αν ο affiliate παραβαίνει κανόνες είναι όχι απλά δικαιολογημένη αλλα ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΗ η απομάκρυνσή του, αρκεί να ενημερώνεται ο affiliate για τους λόγους.

Όταν ο merchant έχει προβλήματα με το network που δεν επιλύονται απλά αλλάζει δίκτυο.

Πιστεύω ότι η απευθείας επικοινωνία μεταξύ merchant-affiliate-network λύνει πολλά προβλήματα. Προς αυτή τη κατεύθυνση θεωρώ πολύ θετικό ότι πέρα από τις ενότητες των δικτύων στο freestuff θα υπάρξουν και ενότητες merchants για να επικοινωνούν οι affiliates με τους merchants απευθείας.

Άβαταρ μέλους
ForestView
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ForestView » 18 Ιούλ 2011 18:43

Καλησπέρα,

Δεν υπάρχει θέμα τρομοκρατίας προς καμία κατεύθυνση, είτε προς τους Affiliates είτε προς τους Merchants. Είναι παράξενο που ένα τέτοιο θέμα προκύπτει και θα πρέπει να διερευνηθεί ώστε οι Affiliates να νιώθουν ασφαλείς και να μπορούν να εκφράσουν ελεύθερα τη γνώμη τους.

Σε περίπτωση που κάποιος Affiliate δεν τηρήσει τους Όρους και τις Προϋποθέσεις του δικτύου μας ή των Διαφημιστικών Προγραμμάτων μας, υπάρχουν κυρώσεις, αλλά μόνον και μόνον τότε, οι οποίες είναι γνωστές ήδη στους Affiliates αφού έχουν διαβάσει και συμφωνήσει με τους Όρους Χρήσης του δικτύου μας.

Η πολιτική της ForestView είναι να βοηθάμε και να επιβραβεύουμε τους Affiliates.

Είμαστε στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση.

Η ομάδα της ForestView
Forestview: Engineering Performance, Affiliate Network
Join our wide reaching network

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 19 Ιούλ 2011 15:03

Προσωπικά ποτέ δεν μου άρεσαν τα affiliate προγράμματα. Δεν γίνεται να υπάρξει αληθινή διαφάνεια.
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Απάντηση

Επιστροφή στο “Affiliate marketing - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες