Η Κρίση είναι εδώ! Έχετε σκεφτεί - ετοιμάζετε - κάποια εναλλακτική λύση;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 07 Ιούλ 2011 11:51

Φίλε mechpanos, επειδή με βρίσκεις σύμφωνο με τα περισσότερα στο post σου αυτό, ας τα πιάσουμε ένα-ένα.
mechpanos έγραψε:Δουλειές μπορείς να κάνεις, το θέμα είναι να φανούμε έξυπνοι και να ελιχθούμε σωστά για να δούμε σε ποιο τομέα αξίζει κανεις να επενδύσει τις γνώσεις του και την όρεξή του, σήμερα!
Συμφωνώ απολύτως :D
mechpanos έγραψε:........Το κακό είναι ότι υπάρχουν πολλοί τομείς υπερκορεσμένοι (πχ οικοδομή, αγορά αυτοκινήτου κ.α.) ενώ και η κατανάλωση (εμπόριο, καταναλωτικά αγαθά) έχει πέσει κατακόρυφα λόγω έλλειψης ρευστότητας. Από την άλλη και ο τομέας των υπηρεσιών φυτοζωεί καθώς οι όγκος εργασιών των επιχειρήσεων κινείται σε υπό του μηδενός επίπεδα.....
Ανάμεσα στους υπερκορεσμένους τομείς είναι κι αυτός του "Service Η/Υ". Φυσικά έχω δει σε χρόνο dt να 'ανοίγει' και να 'κλείνει' ένα πλήθος από τέτοια μαγαζιά ("Service Η/Υ").
Προσωπικά πιστεύω στην πολύ-κακή αρχή. Δηλαδή: Τη στιγμή, που γνωρίζεις ότι ο τομέας είναι υπερκορεσμένος, αναγκαστικά θα πρέπει να κάνεις κάτι (το οποίο θα είναι και η διαφορά!) Αν δεν το κάνεις αυτό, όντως θα σε 'φάει' το πλήθος κι ο υπερκορεσμός.

Παράδειγμα μιάς ιδέας για Καλή Αρχή: Θα ανοιχτείς πρώτα σε γνωστούς, φίλους, και κυρίως σε "κολλητούς", παρέχοντάς τους υπηρεσίες διάγνωσης/επισκευής δωρεάν, ώστε να δουν στην πράξη/πραγματικότητα την αξία σου. Από κεί και μετά, ζητάς ως μικρή χάρη, να σε προτείνουν/διαφημίσουν στις παρέες τους (από τη στιγμή που έχουν ενστερνιστεί την αξία σου). Μοιράζεις σ'συτούς κάποιες -όχι ιδιαίτερα μπιρμπιλωτές- καρτούλες, και αφήνεις -σε πρώτη φάση- να δεις το αποτέλεσμα του πρώτου σταδίου διαφήμισής σου.
Στην αρχή ξεκινάς 'On-site' διαγνώσεις/επισκευές. Αυτό μεταφράζεται σε πολλή ταλαιπωρία. Παράλληλα φροντίζεις να είσαι και αρκετά~πολύ ανταγωνιστικός στις τιμές σου, χωρίς όμως και να τις ξεφτιλίζεις!
Στην αρχή -ίσως- ξεκινάς 'μαύρη αυτοαπασχόληση', την οποία (από τη στιγμή που θα πιάσει) φροντίζεις να την ξασπρίσεις :D αμέσως!!!
Πιστεύω ότι οι τρεις κατηγορίες πελατών (Κοίτουλας, Ζήτουλας, και Ρώτουλας :lol: ) όπως υπήρχαν επί εποχής Παχέων Αγελάδων, θα εξακολουθήσουν να υπάρχουν και την εποχή αυτή. Αν ελιχθείς σωστά, ίσως τους φέρεις κι αυτούς με τα νερά σου, μπας και καταλάβουν ότι πρέπει να πληρώσουν κάτι-τις για ένα φρεσκοεπισκευασμένο PC, που θα δουλεύει ΣΩΣΤΑ!
Κατά τα άλλα, με τους σοβαρούς πελάτες, με ανάλογο σεβασμό, φτιάχνεις Όνομα σιγά-σιγά στην αγορά. (Είναι παλιά η ρήση: Η καλύτερη Διαφήμιση είναι το ίδιο το προϊόν/υπηρεσία μας :wink: )
mechpanos έγραψε:........Πρέπει να βάλουμε πλάτη όλοι (και κυρίως το κράτος να μην παίρνει μαλακισμένα μέτρα) για να ξαναγίνει το - της ανάπτυξης + και να μπορέσουμε να κάνουμε κάτι.
Βέβαια καλά θα ήταν αν και το Κράτος έβαζε πλάτη, με ενέργειες για την Ανάπτυξη.
Αλλά, με δεδομένο ότι -όπως πολύ σωστά έγραψες- για την ώρα μ@λ@κίζεται, μένει να δούμε, τι θα κάνουμε μέχρι να, αν, και πριν, 'παραδώσουμε τα όπλα' με την κατάσταση που αντιμετωπίζουμε.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 07 Ιούλ 2011 16:10

Φίλε μου starfish :D
Προφανώς για να προτιμάς να γράφεις στο Freestuff, σημαίνει ότι βρήκες εδώ κάποιον χώρο, όπου -τέλος πάντως- ένοιωσες κάποιαν άνεση (τουλάχιστον).
Βασικά το Freestuff, έχει δημιουργηθεί ως Τεχνολογική Κοινότητα, με κάποιες δυνατότητες επέκτασης σε συζητήσεις κάπως πιο Κοινωνικού Ενδιαφέροντος.
Ωστόσο επιβλέπεται από Αρχές, στις οποίες δίνει λόγο ο Cordis (ιδρυτής του Freestuff) και ίσως και κάποιοι άλλοι. Έτσι λοιπόν γράφτηκε αυτό: Όροι Χρήσης, Κανονισμοί Συμμετοχής, στα πλαίσια των οποίων οφείλει να 'κινείται' το Forum.
Γράφεται λοιπόν εκεί -μεταξύ άλλων-:
Οι παρακάτω κανονισμοί δεν έχουν σκοπό να λογοκρίνουν ή να περιορίσουν τις δυνατότητες των χρηστών στην έκφραση των απόψεων τους. Αντίθετα, έχουν σκοπό να διατηρήσουν το αναγκαίο επίπεδο, ώστε να είναι δυνατή η ανταλλαγή απόψεων μέσα σε σωστά πλαίσια.

Συνοπτικά:
- Δεν κάνουμε αναζητήσεις ή διακίνηση παράνομου υλικού (προγράμματα, ταινίες, μουσική, κτλ) μέσω του forum.

- Δεν κάνουμε spam για να προωθήσουμε προϊόντα ή σελίδες

- Γράφουμε με πεζά Ελληνικά και με ολόκληρες λέξεις (όχι σα να γράφουμε SMS...)

- Δεν κάνουμε προσωπικές επιθέσεις σε άλλα μέλη.

- Τις ερωτήσεις μας προσπαθούμε να τις κάνουμε στην σχετική κατηγορία και περιγράφουμε όσο πιο καλά μπορούμε το πρόβλημά μας. Εκτιμούμε τις ερωτήσεις και τις απαντήσεις που είναι με ελληνικούς χαρακτήρες και με πεζά γράμματα.

Αναλυτικά:
- To FreeStuff.gr δεν είναι υπεύθυνο για το περιεχόμενο των μηνυμάτων που αποστέλλονται. Τα μηνύματα αντιπροσωπεύουν το αποστολέα τους και όχι απαραίτητα τη γνώμη των ανθρώπων και των συντελεστών του FreeStuff.gr ή άλλων χρηστών. Κάθε χρήστης που πιστεύει ότι θίγεται είτε προσωπικά είτε σε γενικότερο επίπεδο μπορεί να επικοινωνήσει με τους διαχειριστές του FreeStuff.gr και να εκφράσει τα παράπονα του. Υπάρχει η δυνατότητα διαγραφής μηνυμάτων, αν και η τακτική αυτή δεν υιοθετείται από το FreeStuff.gr και ακολουθείται μόνο σε ακραίες περιπτώσεις όπου η διαγραφή του μηνύματος κρίνεται άκρως απαραίτητη.
.....................
- Απαγορεύεται ρητά η αποστολή περιεχομένου όπως πορνογραφικού, τρομοκρατικού, απειλητικού, υλικού που υπόκειται σε copyright, παράνομου λογισμικού, περιεχομένου που προωθεί θρησκευτικούς ή άλλους τρόπους προσηλυτισμού και γενικότερα περιεχόμενα που είναι ενάντια στα χρηστά ήθη.

- Συζητήσεις ή σύνδεσμοι για παράνομο υλικό καθώς και για την επεξεργασία του ή την ανεύρεσή του θα διαγράφονται μόλις αυτές γίνονται αντιληπτές.

- Εκφράσεις ρατσιστικών, εξτρεμιστικών ιδεών ή λεκτικές επιθέσεις σε κοινωνικοπολιτικές ή θρησκευτικές ομάδες δεν έχουν θέση στην ιστοσελίδα μας.

Απαγορεύεται αυστηρά κάθε είδους πολιτική ή θρησκευτική συζήτηση.

Όποια συζήτηση κρίνεται ως τέτοια αυτομάτως θα κλειδώνεται και θα διαγράφεται.
Προφανώς δεν θα ήθελες ούτε εσύ, ούτε κανείς μας, είτε να έρθουν οι admins ή/και οι mods σε δύσκολη θέση, πολύ δε περισσότερο δεν θα θέλαμε όλοι (κι εσύ μαζί) μια καταγγελιάρα (απ'έξω) εναντίον του Freestuff, που μας έχει βοηθήσει σε τόσα μας (Τεχνικά πιο πολύ) προβλήματα!
Προσωπικά, σου ξαναείπα, δεν με πειράζει ο πολιτικός διάλογος... Ίσα-ίσα αρκετές φορές πετάω και τη σκούφια μου :lol:
Αλλά, ο χώρος που μας φιλοξενεί, είναι ευαίσθητος σε τέτοια θέματα, και -πιστεύω συμφωνείς απόλυτα- οφείλουμε να το σεβαστούμε.

starfish

Δημοσίευση από starfish » 07 Ιούλ 2011 22:12

Φίλε μου DGeorge,
είμαι στο freestuff περισσότερο καιρό από σένα,
γνωρίζω Ελληνικά και μάλλον όσα λες θα τα χαρακτήριζα πολύ προφανή για να θεωρείς ότι δεν τα γνωρίζω και ειλικρινά προσπαθώ να καταλάβω εάν ειρωνεύεσαι ή όχι αν και δεν το νομίζω.

Τέσπα σου είπα ότι δεν πρόκειται να συνεχίσω εφόσον σε ενοχλεί και είναι δικό σου thread.

Από εκεί και πέρα θα έλεγα ότι δεν είμαι ο μόνος ούτε ο πρώτος που έκανε πολιτική τοποθέτηση εδώ και σίγουρα δεν θα είμαι ο τελευταίος. Για την ακρίβεια πότε δεν είμαι ο πρώτος ή ο μόνος καθώς γνωρίζω πολύ καλά τι μανίκι είναι για τον cordis αυτή κατάσταση αλλά όταν γίνονται 2-3-4 τοποθετήσεις που με βγάζουν από τα ρούχα μου δεν αντέχω και απαντάω. Μερικές φορές και μία φτάνει.

Δεν συμφωνώ ότι δεν πρέπει να γίνονται πολιτικές συζητήσεις για πολλούς λόγους και κυρίως γιατί πολιτική συζήτηση είναι κάτι πολύ γενικότερο από αυτό που εννοείς και είναι αδύνατον να την αποφύγεις. Ακόμα και μια κουβέντα για την σχέση πχ με τον πελάτη ή με το υπάλληλο μας εμπεριέχει πολύ έντονα πολιτικά στοιχεία και προεκτάσεις είτε μας αρέσει είτε όχι.

Από εκεί και πέρα επειδή σέβομαι τον κόπο του cordis και το thread του καθενός που προσπαθεί να συζητήσει κάποιο θέμα και μπορεί να θεωρεί ότι ξέφυγε οπότε εδώ θα συνεχίσω όπως σου είπα και πριν.

Απλά κράτα στο μυαλό σου αυτά που είπες γιατί θέλω να δω πότε και εάν θα τα ξαναπείς ποτέ πράγμα που αμφιβάλλω.
Εντελώς φιλικά

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 08 Ιούλ 2011 04:02

Starfish εντάξει, μπορεί να είσαι δημόσιος υπάλληλος (δεν εξηγείται η μανία σου να υπερασπίζεσαι τον καρκίνο διαφορετικά), αλλά η αλήθεια είναι αυτή που περιέγραψα. Έχω παραθέσει και τα επίσημα στατιστικά από το υπουργείο σε προηγούμενο post και εδώ η Ισοτιμία περιγράφει μια σούμα: http://www.isotimia.gr/default.asp?pid= ... rtid=80853

Ο δημόσιος τομέας έφτασε στην Ελλάδα να απασχολεί περισσότερα από 700.000 άτομα, όταν ο πληθυσμός της χώρας είναι περίπου 11 εκατ., εκ των οποίων περισσότερο από 1 εκατ. είναι ξένοι μετανάστες. Με άλλα λόγια, 0,7 άτομα στα δέκα εισήλθαν στο Δημόσιο, που απαιτεί σήμερα για να λειτουργήσει 70,436 δισ. ευρώ σε ετήσια βάση, όταν τα έσοδα του κράτους προβλέπεται το 2010 να φθάσουν στα 53,650 δισ. ευρώ.

Οι ανελαστικές δαπάνες (μισθοί, συντάξεις, ασφάλιση) ανέρχονται σε 42,8 δισ. ευρώ, άλλα 9,6 δισ. είναι διάφορες λειτουργικές δαπάνες, ενώ 12,95 δισ. είναι οι τόκοι για την εξυπηρέτηση του χρέους.

Τα λόγια είναι περιττά. Αναγνωρίζω το δικαίωμά σου να είσαι δημόσιος υπάλληλος αλλά πρέπει να αναγνωρίσεις και το δικαίωμά μου να λέω την αλήθεια. Το δημόσιο στην Ελλάδα είναι καρκίνος που πρέπει να φύγει γιατί θα πεθάνει όλος ο οργανισμός. Είναι απίστευτο που δεν το αντιλαμβάνεσαι. Είναι πασιφανές. Ψάχνεις να βρεις πηγές στον Λαφαζάνη και τον Ριζοσπάστη και να κάνεις περιπτωσιολογία τη στιγμή που τα πράγματα είναι τόσο φανερά που πρέπει να τα αγνοήσεις επιδεικτικά για να μην τα ενστερνιστείς.

5 δις το μήνα μας τρώει ο δημόσιος υπάλληλος. Αν μπορείς να συνειδητοποιήσεις αυτό το νούμερο θα καταλάβεις για το τι τραγική κατάσταση ζούμε. Όλα τα έσοδα όλων των ελληνικών των εταιρειών δεν φτάνουν για να χρηματοδοτήσουμε τέτοιο πράγμα.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 08 Ιούλ 2011 10:14

Πολλή Καλημέρα σας και πάλι :D :D
Φίλε μου cdhyper φαντάζεσαι όμως ο Starfish, να ανήκει στην -έστω μικρή αλλά υπαρκτή- ομάδα των Δημοσίων Υπαλλήλων, που εντυπωσιάζουν με την εξυπηρετικότητα, την εργατικότητα, και την αποτελεσματικότητά τους;
Συμφωνώ μαζί σου ίσως για τον Καρκίνο και την Χειρουργική επέμβαση. Όμως είναι, τουλάχιστον άδικο, το συνεχές σύστημα "Μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά!" Η Χειρουργική του Καρκίνου έχει προοδεύσει δραματικά, 'παίζοντας' ακόμα και με LASER Υπεριώδους, ώστε να νεκρώσουν σίγουρα τον 'άρρωστο ιστό' στο όριό του. Εμείς λοιπόν δεν μπορούμε να μένουμε ακόμα στην εποχή του μπαλντά για την τομή, του δαυλού για την αποστείρωση, και του σφυριού για την ολική αναισθησία...μάλλον :P

Φίλε μου Starfish, ζητώ ειλικρινά συγγνώμη αν δείχνω ειρωνικός, ή κάτι άλλο άσχημο. Δεν έχω καμμία, μα απολύτως καμμία τέτοια πρόθεση.
Αλλά σκέψου:
Starfish έγραψε:...Από εκεί και πέρα θα έλεγα ότι δεν είμαι ο μόνος ούτε ο πρώτος που έκανε πολιτική τοποθέτηση εδώ και σίγουρα δεν θα είμαι ο τελευταίος....
Είναι άραγε άλλοθι αυτό, ώστε να κάνω κι εγώ τη ζωή του Cordis (και του Cha0s) ακόμα πιο δύσκολη, απ'όση ήδη είναι :question:
Όπως σου έγραψα: Σε κάποιον άλλο χώρο (μία καφετέρια π.χ.) σε κάποια κατ' ιδίαν, (ή και με παρέα) συνάντηση, πετάω -κυριολεκτικά- τη σκούφια μου για Πολιτική Συζήτηση. Εξ'άλλου θεωρώ ότι έχω πάρα πολλά να μάθω, από τέτοιου είδους συζητήσεις, και για τέτοιου είδους θέματα.
Ευχαρίστως να συναντηθούμε, όποτε θέλεις, και -μεταξύ τσιγάρου και καφέ- να "φάμε τα μουστάκια μας" :lol: σε συζήτηση πολλών ωρών.
Φυσικά κι εγώ εξοργίζομαι από διάφορες -τουλάχιστον άστοχες- δηλώσεις των αρχόντων μας. Όμως όπως δεν θα ξεσπάσω στο παιδί μου, έτσι δεν θα ξεσπάσω και στο Freestuff. Και τα δύο έχουν κάποια ιδιαίτερη ευαισθησία στα ξεσπάσματά μου, πράγμα που οφείλω να σεβαστώ, εφόσον ΟΥΤΕ το παιδί μου, ΟΥΤΕ το Freestuff έχουν στραφεί εναντίον μου :wink:
Προσπαθώ να σου δείξω, ότι δεν έχω προσωπικό πρόβλημα!
Αλλά πώς θα το έβλεπες, αν κλείδωνε ακόμα ένα Θέμα, επειδή 'ξέφυγε πολύ', ή/και επειδή (τα έγραψα πριν)...... :question:

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 08 Ιούλ 2011 12:46

Δεν ισχύει αυτό με τα ξερά και τα χλωρά ειδικά αυτή την περίοδο γιατί το να υπάρξει αξιολόγηση στο δημόσιο είναι ένα θέμα με προοπτική 10ετίας τουλάχιστον. Πρέπει άμεσα να φύγουν με κλήρο τουλάχιστον οι μισοί. Ας το αναλάβει ο ΟΠΑΠ -χωρίς πλάκα-.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης