Ξαφνικα πεταει μπλε οθονη

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manutdgeo » 09 Ιούλ 2011 12:18

μου το εκανε ομως 2 φορες μονο,και αλλες φορες που τον εχω ανοιχτο 10 ωρες δεν το κανει,οποτε ισως να μην ειναι αυτο.Αν ειναι δισκος και κανω τεστ τι εννοεις οτι μπορει να εχω αστοχια αν ειναι μηχανικη βλαβη ?

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 09 Ιούλ 2011 13:44

Πχ οι κεφαλές να μην την παλεύουνε και όπως γυρνάει ο δίσκος και πάνε και οι κεφαλές πέρα δώθε προσπαθώντας να διαβάσουν τον δίσκο κομμάτι-κομμάτι για να τον ελέγξουν, 1ον να πάθουν χειρότερη βλάβη οι ίδιες οι κεφαλές και 2ον να αρχίσουν να χτυπάνε πάνω στην επιφάνεια του δίσκου και να την καταστρέψουν! Και φαντάσου αυτό να γίνεται επί ώρες σε όλο το δίσκο!
Πάρε ένα άλλο δίσκο τώρα και κάνε κλωνοποίηση τον παλιό μια και έξω και μετά τον ελέγχεις έχοντας το κεφάλι σου ήσυχο!!! Αν δεν φταίει ο δίσκος, τον κρατάς για 2ο δεν τρέχει και τίποτα το κόστος είναι μικρό ακόμα και για τις δύσκολες εποχές που ζούμε!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manutdgeo » 09 Ιούλ 2011 14:56

Σωστος,σας ευχαριστω ολους

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 19 Ιούλ 2011 10:21

cordis έγραψε:βγάλε την μία μνήμη και δες αν το κάνει, μετά βάλε την πίσω και βγάλε άλλη για να τσεκάρεις αν φταίει κάτι από εκεί.
sin έγραψε:Πιστευώ πως είναι η μνήμη, το ότι έχεις μόνο μια δεν λέει κατι.. υπάρχει περίπτωση να υπάρχει κόλημα σε συγκεκριμένη θέση της μνήμη σου! Πάντως καλού κακού κράτησε ενα Backup.
Όλοι (κι εγώ μαζί) σου συνιστούν ως πρώτο βήμα (αναγκαιότατο) να κρατήσεις ένα Backup (κλωνοποίηση ίσως)!
Υπάρχει ΝΑΙ μεγάλη πιθανότητα, όπως λένε και άλλοι, να φταίει ο δίσκος σου, και να πηγαίνει σταθερά προς το τέλος του. Ωστόσο, είδες ότι έπεσαν στο 'τραπέζι' και δυό προτάσεις σχετικές με RAM. Αν έχεις μόνο μία RAM (και όχι δύο), μάλλον θα πρότεινα να προμηθευτείς μια δεύτερη (ίσως και ίδια) ώστε να την βάλεις στη θέση της πρώτης, ως προσωρινή αντικατάσταση. Θα είναι προσωρινή, αν όντως δεν φταίει η RAM...
Στην περίπτωση αυτή, θα μπορέσεις να την χρησιμοποιήσεις και ως δεύτερη, ώστε να αναβαθμίσεις και το PC σου. (Και η RAM δεν είναι ιδιαίτερα ακριβή!)
Στην περίπτωση, όμως, όπου φταίει η άλλη (η παλιά) RAM, απλώς η 'προσωρινή' αντικατάσταση, γίνεται μόνιμη :wink:
Επίσης, το 'βραχυπρόθεσμο' :D
manutdgeo έγραψε:"Αρα ανοιγω το κουτι και τραβαω ενα καθαρισμα για να εχω καλυτερο εξαερισμό"
θα πρέπει να γίνει ούτως ή άλλως (ακόμα και χωρίς μνημόνιο) :D , ώστε να φύγει από το μυαλό σου και το ενδεχόμενο 'κακού εξαερισμού' και 'θέρμανσης' λόγω σκόνης!

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 19 Ιούλ 2011 13:16

Υπάρχει μια εφαρμογή >> http://www.soluto.com/ η οποία μπορεί να αναλύσει με μεθοδικό τρόπο τυχόν προβλήματα. Μπορείς να την δοκιμάσεις και να αναφέρεις εδώ, κάτι που σου προξενεί απορία ή χρήζει ανάλυσης...
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manutdgeo » 24 Ιούλ 2011 12:18

Θα το ψαξω και θα σας πω,και σε εναν φιλο μου το εκανε αυτο ενω επαιζε ενα παιχνιδι σε υπολογιστη μετριων δυνατοτητων,οποτε μπορει να εγινε διοτι ζορίστηκε η RAM ?

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 25 Ιούλ 2011 00:44

Η μπλέ οθόνη σε αυτή την περίπτωση (περιβάλλον παιχνιδιού με χαμηλών προδιαγραφών εξοπλισμό hardware), είναι πολύ πιθανό να προξενείται από υπερθέρμανση της κάρτας και «κατάρρευση» του driver.
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manutdgeo » 25 Ιούλ 2011 11:41

Με λιγα λογια στην περιπτωση του φιλου μου που επαιζε παιχνιδι σε υπολογιστη χαμηλων δυνατοτητων,μαλλον ζοριστηκε το μηχανημα και αυξηθηκε η θερμοκρασια του προκαλωντας προσωρινη υπερθερμανση /(λεω προσωρινη γιατι με επανεκινηση ολα ηταν οκ).Ειχα την εντυπωση οτι κατα καποιο τροπο η RAM γεμιζε και του πεταγε την οθονη αυτη,και αν το σκεφτουμε λογικα και εμενα οταν μου το εβγαζε ειχα ανοιξει τον υπλογιστη το λιγοτερο 6 ωρες,και με το να εχω ανοιξει τοσα προγραμματα μου αγουγεται λογικο να 'μπουκωσε' η RAM και να το εκανε αυτο

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 25 Ιούλ 2011 12:10

Μάλλον τον παρεξηγείς :D :D
Το παιχνίδι θα ζητήσει ισχύ πρώτα από την κάρτα γραφικών, μετά από τη CPU, και τέλος από τη RAM.
Αν η Κάρτα Γραφικών είναι υπεραρκετή για να καλύψει τις ανάγκες του παιχνιδιού, τότε η CPU, και η RAM θα θυμίζουν τερματοφύλακα υπερομάδας, που κάθεται και 'βόσκει αργόσχολος' γύρω από την περιοχή του. Η Κάρτα γραφικών έχει πλέον δική της CPU και δική της RAM!!
Αν όμως πρόκειται για Κάρτα γραφικών on-board, ή ελαττωμένων δυνατοτήτων (σε σχέση με το παιχνίδι και τις απαιτήσεις του) πρώτα θα υπερθερμανθεί η Κάρτα γραφικών από την προσπάθειά της ν'ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις, μετά η CPU, γιατί θ'αρχίσει να 'παίζει' κι αυτή στο 'παιχνίδι', και τέλος η RAM, γιατί η CPU θα την παρενοχλεί :D διαρκώς.
Συνεπώς όλα -μα όλα- ξεκινούν από την χαμηλών δυνατοτήτων Κάρτα γραφικών!
Αυτήν θα πρέπει είτε να αλλάξετε, είτε να αναβαθμίσετε, είτε ο,τιδήποτε.
Διαφορετικά το υπόλοιπο σύνολο: (μητρική, CPU, RAM, HDD κλπ) σπάνια (ως ποτέ) έχει κατασκευαστεί ώστε να "παίξει μόνο του" Παιχνίδια :wink: :wink:

Υ.Γ. Αν απλώς 'μπούκωνε' η RAM, άντε να σου καθυστερούσε υπερβολικά την αλλαγή Frames, ή να παρουσίαζε διάφορα άλλα 'τρελλά' στο Παιχνίδι. Εδώ όμως μιλάμε για 'crash' από υπερθέρμανση. Και σ'αυτό, η RAM είναι τελευταία ύποπτη, και όχι η πρώτη.
Κάρτα γραφικών και ξανά Κάρτα γραφικών :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 25 Ιούλ 2011 12:28

Δεν υπάρχει απλή απάντηση....
Αυτό που αναφέρω είναι μόνο πιθανότητα. Σε παιχνίδια επίσης σημαντικός παράγοντας εκτός από την κάρτα γραφικών είναι και το κύκλωμα του ήχου που επίσης είναι υπεύθυνο για κατάρρευση του συστήματος λόγω των εφέ που διαθέτουν (και αδυνατεί να ανταποκριθεί).
Η απλή λύση είναι να χαμηλώσουν ή να απενεργοποιηθούν όλα ανεξαιρέτως αυτά του super-duper effects και να χαμηλώσει η ανάλυση του παιχνιδιού στο minimum (αφού επίσης «κοπούν» όλα τα εξωτικά που προσφέρει το παιχνίδι στις επιλογές γραφικών.

Υπάρχει εξειδικευμένη διαδικασία εντοπισμού και αναγνώρισης της αιτίας που προξενεί BSOD με debugging tools της Microsoft.

--- πάντως η συζήτηση για παίξιμο σύγχρονων παιχνιδιών σε χαμηλών προδιαγραφών υπολογιστές, είναι «ολίγον» χωρίς αντικείμενο.... απλά δεν γίνεται και είναι πηγή προβλημάτων και ζημιών.

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manutdgeo » 25 Ιούλ 2011 12:44

Μην φανταστεις οτι επαιζε κανα καινουριο παιχνιδι,αυτο εχει κυκλοφορισει το 2003 αν δεν απατώμαι και ο υπολογιστης ειναι παλιος και τρεχει τα Win 7 ,(την ultimate εκδοση αλλα με το ζορι την τρεχει).Αυτο που το βγαζει δεν ειναι το παραδοσιακο BSOD με τον κωδικο του σφαλματος ...δηλαδη η ολη ιστορια μπορει να εχει προκληθει απο πληθωρα πραγματων και οχι μονο Ram,μπορει να ειναι ακομα και καρτα γραφικων ή καρτα ηχου..

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 25 Ιούλ 2011 12:52

Γράφε μου (μας) δάσκαλε, να μαθαίνω(-ουμε)! Και σοβαρολογώ απολύτως σ'αυτό!
Δεν βρίσκεις καθημερινά συμπυκνωμένη πείρα, να δίνεται έτσι, απλά....
Κάτι ξέρω, που έχω "κολλήσει" στο Freestuff :wink: Γιατί τραβάει κι εμφανίζονται κάποιοι 'δάσκαλοι' σαν κι εσένα φίλε hitca. Νά'σαι καλά!

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 25 Ιούλ 2011 12:56

Να χρησιμοποιήσει τότε ο φίλος σου Game booster. Είναι κατηγορία προγραμμάτων (δωρεάν ή όχι) που απενεργοποιούν πληθώρα service και προτείνουν κάποιες βέλτιστες ρυθμίσεις.
Ἐτσι με τυποποιημένο τρόπο αποφεύγονται λάθη κακών ρυθμίσεων και επιπλέον η επαναφορά σε κανονική λειτουργία γίνεται με ένα κλίκ.

-- σημ. επίσης πηγή προβλημάτων είναι και τα antivirus, συνιστάται η απενεργοποίησή τους στα παιχνίδια.

Άβαταρ μέλους
manutdgeo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manutdgeo » 25 Ιούλ 2011 12:59

Ο DGeorge και ο hitca για αλλη μια φορα με φωτησαν...Οποτε η υποπτη της υποθεσης ειναι η GPU.Αν της καναμε ενα μικρο overclock (μην τα καψουμε κιολας) θα ειχαμε καμια βελτιωση ?
Αντιικα ? Δεν τα ξερα αυτο ,για αρχη θα το απενεργοποισω και θα του πω να τρεξει το παιχνιδι ...

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 25 Ιούλ 2011 13:13

Μα ..... ξέρεις να κάνεις overclock σε vga? απαιτούνται ειδικά προγράμματα, πιθανή αλλαγή bios της κάρτας και δεν ξέρω τί άλλο για κέρδος 10 Hz (..το πολύ) και με ακόμα μεγαλύτερη αύξηση της θερμοκρασίας της.

Εάν η κάρτα δεν έχει περιθώρια βελτίωσης δεν νομίζω ότι θα πετύχεις κάτι που να αξίζει και φυσικά η αστάθειά της θα μεγαλώσει καθώς και φαινόμενα artifacts κλπ.

Για καταστάσεις overclock απαιτείται γενικώς υψηλού επιπέδου hardware και τροφοδοτικό άριστης ποιότητας.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες