Πρόβλημα σε διεθνείς κλήσεις με hol

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
wabbit

Δημοσίευση από wabbit » 29 Ιουν 2011 15:20

Λόγο δουλειάς κάνω αρκετές διεθνείς κλήσεις στην Αμερική/Κάναδα. 4 Χρόνια που ήμουν με την forthnet δεν είχα κανένα πρόβλημα. Τώρα τον Μάιο που μπήκα στην hol, όταν μιλάω πάνω από 14 λεπτά η ποιότητα πεύτει και ξαφνικά ο άλλος ακούγεται σαν ρομπότ, ακούγονται δηλαδή οι μισές συλλαβές από αυτές που λέει και δεν μπορείς να βγάλεις νόημα καθόλου από αυτά που λέει. Αυτός με ακούει κανονικά. Σαν να μιλάς με skype με 3G και ξαφνικά να πεύτει το 3G και να μην επαρκεί η σύνδεση για να μεταφέρει όλα τα δεδομένα.

Στην αρχή νόμιζα οτί ήτανε τυχαιό αλλά μου έτυχε 3 φορές συνεχόμενες, όταν μιλούσα πάνω από 14 λεπτά. Επίσης συμβαίνει σε διαφορετικά provinces του Καναδά και σε διαφορετικά state της Αμερικής και σε διαφορετικά τηλέφωνα. Από τις 20 κλήσεις που μέτρησα συνεχόμενες, είχα το ίδιο πρόβλημα στις 18, σχεδόν το ίδιο λεπτό ακριβώς.

Με αστικές κλήσεις εντός Ελλάδος δεν έχω κανένα πρόβλημα αλλά και ούτε με το internet. Τους πήρα τηλέφωνο και έστειλαν τεχνικό στο σπίτι. Ο Τεχνικός έλενξε την γραμμή και είπε οτί είναι μια χαρά, δεν έχει θόρυβο κτλ και απο εκεί και μετά δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι άλλο.

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κανείς που έχει hol και κάνει κλήσεις Αμερική/Καναδά που κρατάνε πάνω απο 15 λεπτά ή αν έχετε να προτείνετε κάτι για αυτό το πρόβλημα εκτός από το να αλλάξω πίσω στην forthnet.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 29 Ιουν 2011 18:46

να αλλαξεις και να δοκιμασεις ip viva τηλεφωνια . και η hol και η viva ειναι ip οποτε κατι γεμιζει στο δυκτιο και γινεται ετσι χαλια η κατασταση!

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 29 Ιουν 2011 21:43

Εχω εγω hol. Με Ισπανια που μιλαω με την Αδερφη μου, δεν εχω κανενα πρόβλημα. Κατα μεσο ορο μηλαμε κανενα 30λεπτο την φορα, εχει τυχη να μιλησουμε και 1 ωρα. Αλλα καποιο προβλημα δεν εχω (απο το 07 την εχω βαλει)
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης