Μέχρι 300 ευρώ η επιστροφή φόρου Την πάτησα σαν Μ@λ@κ@ς!

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 27 Ιουν 2011 17:55

aguila21 έγραψε:korgr γνωριζόμαστε;
Όχι και μ' αυτά που γράφεις ούτε θα 'θελα!
aguila21 έγραψε: Ξέρεις όλη την άποψη μου για το θέμα και βγάζεις συμπεράσματα;
Έχω δικαίωμα σε μια δημόσια συζήτηση να βγάλω τα συμπεράσματα που απορρέουν από τον γραπτό σου λόγο!

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 27 Ιουν 2011 17:59

korgr έγραψε:
aguila21 έγραψε:korgr γνωριζόμαστε;
Όχι και μ' αυτά που γράφεις ούτε θα 'θελα!
aguila21 έγραψε: Ξέρεις όλη την άποψη μου για το θέμα και βγάζεις συμπεράσματα;
Έχω δικαίωμα σε μια δημόσια συζήτηση να βγάλω τα συμπεράσματα που απορρέουν από τον γραπτό σου λόγο!
Όταν βγάζεις όμως συμπέρασμα και αποδίδεις έμμεσα ή άμεσα χαρακτηρισμό σε ένα πρόσωπο,οφείλεις να το τεκμηριώνεις,κάτι που δεν έκανες.Αυτό σε κατατάσσει αυτομάτως στους ανόητους φαφλατάδες που παίρνουν τα φόρουμ μπάλα για να βγάζουν το κόμπλεξ τους.
Μην παρεξηγηθείς,ακολούθησα την τακτική σου κι έβγαλα συμπέρασμα από 4-5 γραμμές.

LLeonidas

Δημοσίευση από LLeonidas » 27 Ιουν 2011 18:02

aguila21 έγραψε:
CyberCr33p έγραψε:
aguila21 έγραψε:Στην Εθνική Άμυνα,δεν έχουμε καλούς γείτονες.Πρέπει να παίρνουμε εξοπλισμό.
Εδώ θα έπρεπε η Ευρώπη να εγγυηθεί τα σύνορά μας και να μειώναμε τον εξοπλισμό.
+10000
Όμως πρέπει να ζήσουν και οι Γερμανοί/Γάλλοι/Αυστριακοί/Ολλανδοί εργαζόμενοι.Οπότε πάρε φρεγάτες/υποβρύχια/αεροπλάνα/πυροβόλα.
Το θέμα είναι ότι δεν μας έδωσαν ποτέ φθηνά τίποτα.Τα πληρώναμε πανάκριβα όλα.
Δεν τα πληρώσαμε πανάκριβα όλα γιατί τόσο κάνανε αλλα γιατί θελήσαμε να τα πληρώσουμε πανάκριβα .

Πήγαινε ο κάθε υπουργός και αγόραζε 2 κιλά φρεγάτες και του έλεγε ο Φρεγατάς δώσε 20.000.000 εκατομμύρια και του έλεγε ο υπουργός θα σου δώσω 24.000.000 και κόψε μια ""αποδιξουλα"" τον 30.000.000 εκατομμυρίων

Στη γερμανία από όσο ξέρω η εφορία δεν περιμένει να δει ποσα έβγαλες από τις απόδειξης σου κοιτάει και λέει ποσα πράγματα αγόρασες ( τόσα ) πόσο τα πουλάς αυτά ( τόσο ) σου φορολογεί αυτό το τόσο και άμα εσέι έχεις εισπράξει λιγότερα αυτοί χεστήκανε ...

Επειδή έχω εστιατόριο και μου έχουνε κάνει ντού δεν μου ζητήσανε ούτε αποδείξεις ούτε τίποτα πήρανε μονο τα τιμολόγια των αγορών μου τον τιμοκατάλογο μου και την μηχανή που κόβω αποδείξεις ( παρεπιπτόντως εγώ δεν κόβω αποδείξεις κόβω μονο όταν μου ζητάνε ) .

και που λέτε μου στέλνουνε το χαρτί με τα κερατιάτικα και έτρεχα εγώ μετά να αποδείξω ότι από 1 κιλό χοιρινό δεν βγαίνουν 1 κιλό σουβλάκια αλλα 750 γραμμάρια και τα λοιπά και τα λοιπά ...
:(

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 27 Ιουν 2011 18:09

LLeonidas πάντα αγοράζαμε οπλικά συστήματα είτε ακριβότερα από άλλες χώρες που έπαιρναν τα ίδια είτε υποδεέστερα σε εξτρα εξοπλισμό και μεταφορά τεχνογνωσίας.
Οι μίζες δίδονται από την εταιρεία για να επιλέξουν τα προϊόντα τους.Προκειμένου να αγοράσεις το πλοίο από τα τάδε ναυπηγεία και όχι από τα δείνα που μπορεί να είναι φθηνότερο,σου δίνει η εταιρεία το "κάτι τισου" για να υπογράψεις.Δεν επιβαρύνουν την τιμή.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 27 Ιουν 2011 18:20

αν δεν μπορούμε να παίξουμε ήρεμα, θα την κλείσω την παιδική χαρά. εκτός κι αν αυτός είναι ο σκοπός σας.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 27 Ιουν 2011 18:31

aguila21 έγραψε:
Cha0s έγραψε:Οπότε πιστευεις ότι δεν πρέπει να αλλάξουμε τίποτα, να συνεχίσουμε να πληρώνουμε γαμησιάτικα άλλωνών επειδή απλά οι τράπεζες είναι όπως είναι είτε μας αρέσει είτε όχι;
Για να μη συνεχίζουμε να πληρώνουμε γαμησιάτικα άλλων όπως λες πρέπει να αλλάξει η νοοτροπία μας.Παράδειγμα,απαίτηση απόδειξης από όλους.Να πληρώσουν και άλλοι φόρο εισοδήματος για όσα εισπράττουν,και να πάνε τον ΦΠΑ εκεί που το στέλνουμε.Δεν ωφελεί σε τίποτα να τους "λυπόμαστε".
Δεν αλλάζει τίποτα πληρώσουμε δεν πληρώσουμε όταν η ρίζα του κακού παραμένει.
Ή μάλλον αλλάζει. Το επίπεδο ζωής μας. Εκτός αν σε ψήνει εσένα να πληρώνεις μέσα σε ένα χρόνο παραπάνω 5% ΦΠΑ σε ότι αγοράζεις (χώρια όλες τις υπόλοιπες αυξήσεις) απλά επειδή κάποιοι παίζανε τζόγο και μας φόρτωσαν την χασούρα τους.
aguila21 έγραψε:
Cha0s έγραψε: Δεν το διατύπωσα σωστά. Δεν εννοούσα ότι τα λεφτά πάνε στις τράπεζες. Εννούσα ότι τα περισσότερα λεφτά που καλούμαστε να πληρώσουμε ως χρέος του κράτους, είναι χρέος των τραπεζών και κολοσών τύπου Goldman Sachs λόγω κακών επιλογών τους (το οποίο είναι υποκειμενικό - οι CEO τους πήραν παχυλά bonus για τις επιλογές αυτές οπότε κακές επιλογές είναι για τους υπόλοιπους) και τζόγου στα χρηματηστήρια.
Δεν καταλαβαίνω πώς εμπλέκεις την goldman και το ΧΑΑ.Από το ΧΑΑ έβγαλαν πολλοί λεφτά.Κυρίως όσοι μπήκαν νωρίς και βγήκαν νωρίς και είχαν κάποιες γνώσεις.Εκεί όμως δεν ήταν δημόσιο χρήμα,αλλά ιδιωτικό.Εκτός από κάποιες τοποθετήσεις ταμείων,που όμως δεν είχαν ζημία.
Βγάλανε πολλοί χρήμα στο ΧΑΑ. Εις βάρος ποιανού; Από που το πήραν αυτό το χρήμα;
Και ποιος λέει ότι δεν είχαν ζημιά από τον τζόγο των δημόσιων ταμείων;
Κάποια δημόσια υπηρεσία που τα δημοσίευσε αυτά;
Και ποιος μου λέει εμένα ότι δεν είναι μαγειρεμένα αυτά τα αποτελέσματα; Εδώ είχαμε πόσα χρέη μας λένε εδώ και δεκαετίες και μας τα ανέφεραν μέσα σε 1 χρόνο όλα μαζεμένα για να μας φέρουν νταβατζή το ΔΝΤ ως σωτήρα και καλά μου. Και θα κάτσω να εμπιστευτώ τα λαμόγια μέσα στα υπουργεία;
aguila21 έγραψε:
Cha0s έγραψε: Και επειδή με το να καταρεύσουν οι τράπεζες στην Ελλάδα θα είναι πρόβλημα σε παγκόσμοιο επίπεδο (ακριβώς επειδή είναι έτσι δομημένο το σύστημα), το να μπούμε σε ΔΝΤ και να πληρώσουμε τα δήθεν χρέη με περισσότερα χρέη είναι απλά για να συνεχίσει το υπάρχων σύστημα (γιατί χωρίς χρέος δεν γίνετια να υπάρχουν χρήματα) και φυσικά είναι ξενόφερτη και επιβλημένη ιδέα.
Το πρόβλημα στην Ελλάδα δεν είναι τραπεζικό.Είναι κρατικό.Το κράτος χρωστάει πολλά σε δανειστές.Οι τράπεζες έχουν πάρει κάποιες εγγυήσεις γιατί είχαν πρόβλημα ρευστότητας.Δεν τους έδινε κανείς λεφτά,και προκειμένου να καταρρεύσουν και να μην μπορούν να πληρώσουν ούτε τις καταθέσεις,που θα τις αναλάμβανε μέχρι τις 100.000€ το κράτος,πήραν κάποια επιχορήγηση.Οι περισσότερες την έχουν επιστρέψει.
Παπάτζα στην παπάτζα. Όλα αυτά που περιγράφεις είναι οι μπούρδες που μας πιπιλάνε μέρα νύχτα για να καλύψουν την ρίζα του κακού. Βλ. Fractional Reserve Banking.
Μας βάζουν να στρεφόμαστε εναντίων των ίδιων μας των εαυτών.
Ή νομίζεις ότι όσα λένε μέρα νύχτα στα κανάλια δεν είναι υποκινούμενα έμεσα από τις τράπεζες; Γιατί δεν βγαίνει κανείς ποτέ να πει κουβέντα για τις τράπεζες (μιλάω για αλήθειες, όχι για τις μπούρδες που λένε καθημερινά).
Γιατί όποτε πάει να πει κάποιος κάτι σοβαρό αμέσως τον κόβουν για διαφημίσεις ή με άσχετες ερωτήσεις για να κατευθύνουν αλλού την συζήτηση; Το έχω δει σε δεκάδες παραθυρομαχίες αυτό και σε ελληνικά και σε ξένα κανάλια.
aguila21 έγραψε:
Cha0s έγραψε: Που υπάρχει αναλυτικά το τι χρωστάμε;
Μέρα νύχτα τα παπαγαλάκια τις κυβέρνησης στην TV λένε για χρέη, μας βάζουν να σκοτωνώμαστε μεταξύ μας (ο ιδιωτικός υπάλληλος τα ρίχνει στον δημόσιο και πάει λέγοντας) και δεν μας λέει μία κουφάλα ΑΚΡΙΒΩΣ τι χρωστάμε, σε ποιον και γιατί.
Εδώ θα βρεις αυτά που θέλεις:
http://www.pdma.gr/%28S%280arnxx45dt40k ... pagenb=416
Thanks για το link. Θα το τσεκάρω. Αν και δεν πολυ εμπιστεύομαι έναν οργανισμό ο οποίος εποπτεύεται από το Υπ. Οικονομικών το οποίο μόνο οικονομία δεν κάνει. Σορρυ ακούγεται μαλακία αλλά αυτή είναι η άποψη μου.
aguila21 έγραψε:
Cha0s έγραψε: Εξάλλου ήδη τα νοσοκομεία η παιδεία και όλοι οι τομείς στην ουσία τρώνε τόσες περικοπές που είτε πλήρώσει ο λαός φόρους είτε όχι, πάλι το ίδιο σκατά θα είναι.
Μέχρι τώρα όμως δεν έτρωγαν περικοπές αλλά χρήμα.Και δεν έκαναν και τίποτα.Ιδίως τα ΑΕΙ/ΤΕΙ κολοκύθια έρευνα έκαναν/κάνουν,αλλά τα λεφτά τα έπαιρναν.Αυτοί που τα έτρωγαν δεν είναι άγνωστοι μας,μπορεί να είναι ξαδέρφια μας (όχι προσωπικά,γενικά μιλάω) φίλοι μας κλπ κλπ.Το θέμα είναι η νοοτροπία.Όταν μεγαλώνει ο νεοέλληνας με το "ότι αρπάξουμε" και "κοίτα το τομάρι σου και τον άλλον χέστον' τι περιμένεις;
Από που την πήρε αυτή την νοοτροποία ο Έλληνας; Τι νοοτροποία έχουν οι τράπεζες; «Ότι αρπάξουμε και χεστήκαμε για τους άλλους» δεν έχουν;
Ή ήρθε ποτέ καμία τράπεζα να σου πει, έλα να σε βοηθήσω χωρίς αντάλλαγμα επειδή έβγαλα περισσότερα φέτος και μου περισσεύουν;
aguila21 έγραψε:
Cha0s έγραψε: Οπότε γιατί να συνεχίζουμε να εξυπηρετούμε το σύστημα αντί να το αλλάξουμε προς δικό μας ώφελος;
Να το αλλάξουμε το σύστημα.Μαζί σου.Θεματοφύλακας του όμως ποιος θα είναι;Μήπως πρέπει να φοβόμαστε περισσότερο τους θεματοφύλακες παρά το ίδιο το σύστημα;
Αλλαγή και θεματοφύλακας είναι 2 αντίθετα πράγματα. Και γιατί να υπάρχει θεματοφυλακας έτσι και αλλιώς; Δεν είμαστε εδώ που είμαστε σαν ανθρωπότητα επειδή κρατήσαμε τα ίδια συστήματα και το status quo. Είμαστε εδώ που είμαστε γιατί κάποιος σε κάθε σημαντική χρονική στιγμή στην ιστορία μας είχε την ιδέα να αλλάξει το εκάστοτε σύστημα.
aguila21 έγραψε:
Cha0s έγραψε: Τι ώφελος έχουμε να πληρώνουμε για τις τράπεζες που αν κατανοήσει ο κόσμος τον τρόπο που λειτουργούν δεν έχουν απλά όσα χρήματα θέλουν, οι ίδιες οι τράπεζες τα δημιουργούν!
Δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις εδώ.
Λογικό. Γιατί δεν γνωρίζεις μάλλον πως λειτουργούν οι τράπεζες οπότε γιαυτό και έχεις αυτή την στάση σε όσα λέω :)
Εννοώ ότι εφόσων οι τράπεζες δεν έχουν απλά όσα χρήματα θέλουν αλλά τα δημιουργούν (βλ. Fractional Reserve Banking) τι ώφελος έχω εγώ και εσύ να πληρώνουμε τους ήδη χρυσομένους;

aguila21 έγραψε:
Cha0s έγραψε: Αυτό το «ετσι είναι τα πράγματα και δεν αλλάζουν» δεν μπορώ να το χωνέψω με τίποτα.
Μα με τίποτα όμως.
Τα πράγματα αλλάζουν όταν αλλάζουμε νοοτροπία.Εκεί είναι το πρόβλημα.Το μεσημέρι που ερχόμουν με το αμάξι,σε ένα δρόμο πήγε να στρίψει ένας και επειδή είχαν παράρει στις δύο γωνίες δε χώραγε.Κόρναρε να φύγει ο ένας που ήταν μέσα στο όχημα που εμπόδιζε,και αντί να φύγει του έριξε βρισίδια.Αποτέλεσμα είναι να έχω μπλοκαριστεί επί 10 λεπτά.Πίσω ένα λεωφορείο να έχει μπλοκαριστεί και αυτό,και ήταν γεμάτο.Κάποιος μπορεί να έχασε το ραντεβού του εξαιτίας ενός που παρανόμησε.Το σύστημα εδώ δεν έφταιγε,η νοοτροπία όμως ναι.
Μην μου εξισωνεις ένα πολύ συγκεκριμένο σύστημα που έχει όντως πρόβλημα και επαληθεύεται μαθηματικά με το αν εγώ ή εσύ θα κάνουμε μαλακία στην οδήγηση. Αυτό μου δείχνει ότι δεν καταλαβαίνεις ή δεν διαβάζεις σε βάθος αυτά που λέω. :(

aguila21 έγραψε:
Cha0s έγραψε: Πότε θα καταλάβουμε ότι όλα αυτά τα συστήματα (τραπεζικά, οικονομικά, χρήματα κλπ) είναι απλά ιδέες;
Παρε τον οικονομικό του ξενοφώντα και διάβασε.Θα διαφωτιστείς.
Είμαι σίγουρος πως ο Ξενοφώντας δεν μιλαγε για τράπεζες και δάνεια και τόκους και πάνω απόλα την απάτη που λέγεται Fractional Reserve Banking.
Θα το τσεκάρω και αυτό πάντως. Thanks. :)
Ελπίζω να τσεκάρεις και εσύ αυτά που σου πρότεινα όμως γιατί ο διαφωτισμός δεν έρχεται από τα γνωστά (αλλιώς τι σκατά διαφωτισμός είναι; ) αλλά από τα άγνωστα/αυτά που μας κρατάνε κρυφά.
aguila21 έγραψε:
Cha0s έγραψε: Έχουμε λοιπόν ένα οικονομικό πρόβλημα σήμερα που προέρχεται από το υπάρχων οικονομικό σύστημα και προσπαθούμε να λύσουμε αυτό το πρόβλημα με την ίδια λογική (ίδιο οικονομικό σύστημα) που το δημιουργήσαμε. Τα γραπτά μας εδώ μένουν. Θα δούμε σε λίγα χρόνια αν συνεχίσουμε με το ίδιο σύστημα τι θα έχουμε λύσει και τι όχι :) (ή μπορούμε απλά να ανατρέξουμε στην ιστορία να δούμε το ίδιο σύστημα τι έλυσε και τι όχι)
Το πρόβλημα της Ελλάδας είναι ότι δεν παράγει όσα χρειάζεται,κατά συνέπεια δανείζεται για να επιβιώσει.Το πιο εύκολο στην Ελλάδα ήταν όλα αυτά τα χρόνια να ανοίξεις μια εισαγωγική επιχείρηση.Δανειζόσουν λεφτά είτε από το κράτος είτε από τις τράπεζες,και την έστηνες.Εισήγαγες προϊόντα και τα πούλαγες στον κόσμο που δανειζόταν από τις τράπεζες για να μπορέσει να τα αγοράσει.Από δανεικά σε δανεικά λοιπόν.Πόσο θα μας δάνειζαν όμως;Κάποια στιγμή έπρεπε να επιστρέψουμε το κεφάλαιο.Τους τόκους τους πληρώναμε με δανεικά,το κεφάλαιο όμως ήταν μεγάλο.
Μάλιστα. Θεωρείς δηλαδή λογικό να πηγαίνουμε από δανεικά σε δανεικά;
Ειδικά όταν αυτά τα δανεικά πρόκειται για αέρα κοπανιστό που τον βάφτισαν χρήμα (ενώ πρόκειται απλά για νούμερα στους υπολογιστές);

aguila21 έγραψε:"Πουλάει" περισσότερο η υποκρισία και τα συνθήματα του τύπου "φωτιά στις τράπεζες", "να πληρώσουν όσοι τα έφαγαν" κλπ,αλλά η αυτογνωσία από αυτούς που τα επινοούν και τα φωνάζουν απουσιάζει.
«Πονάει» περισσότερο το να καταρεύσουν τα πιστεύω κάποιου από το να σκύψει το κεφάλι και να λέει ναι θα σας πληρώσω και 40% φόρο, και ας μην έχουν να φάνε ούτε τα δισέγγονα μου.

Δεν είπα να πληρώσει αυτός που τα έφαγε, γιατί δεν έχουν φαγωθεί πραγματικά χρήματα για να πληρωθούν in the first place, ούτε φυσικά να καούν οι τράπεζες.

Όλα αυτά τα χρήματα είναι απλά νούμερα σε computers. Δες το Money Masters, Money as Debt, Money as Debt 2, Zeitgeist 2, να είμαστε στην ίδια σελίδα γιατί προφανώς δεν είμαστε και έτσι όπως τα λέω εγώ δεν βγάζουν και καθαρό νόημα.
Ίσως σου αλλάξουν την στάση σου που μου δείχνει άγνοια σε κάποια πράγματα (δεν το λέω με κακία ή αρνητικό τρόπο).

Και όχι δεν λέω φωτιά στις τράπεζες. Λέω φωτιά στο τραπεζικό σύστημα που λειτουργούν σήμερα.

Αυτό λέγεται Fractional Reserve Banking.

Αυτό μεταφράζεται πολύ πρόχειρα σε: Δανείζω περισσότερα χρήματα απόσα έχω και συλλέγω και τόκο πάνω σε αυτά.

Δεν θέλει πτυχία οικονομολογίας και μαθηματικών να καταλάβει κάποιος τα 2 σοβαρά προβλήματα που προκυπτουν από αυτή την μέθοδο λειτουργείας των τραπεζών.

Το ένα πρόβλημα είναι πως δίνοντας δάνεια με λεφτά που δεν έχεις, σημαίνει ότι δημιουργείς νέα χρήματα (αν το έκανα εγώ και εσύ θα μας πηγαίνανε φυλακή). Μπορείς να δεις την αναλυτική ανάλυση αυτού στα βίντεο που σου πρότεινα να δεις.
Αυτό έχει ως επακόλουθο να μειώνεται διαρκώς η αγοραστική δύναμη των χρημάτων μας.
Δεν είναι εκτός πραγματικότητας αυτό που λέω.
Ρώτα τους γονείς σου πόσο έκανε το ενοίκιο πριν 20 χρόνια και σύγκρινέ το με πόσο έκανε το ενοίκιο πριν 10 χρόνια και πόσο κάνει τώρα. Από όπου και να το ψάξεις πάντα η αξία των χρημάτων μειωνότανε με την πάροδο των χρόνων. Και αυτό είναι επακόλουθο τις «αυθαίρετης» δημιουργίας χρημάτων από τις τράπεζες. Είναι ο λεγόμενος πληθωρισμός, μόνο που στα σχολεία δεν μας μάθανε ότι κάθε συναλλαγή με την τράπεζα συμβάλει στον πληθωρισμό καθημερινά.

Το δεύτερο πρόβλημα είναι ότι εφόσον δανείζεις ανύπαρκα λεφτά, σημαίνει ότι από κάπου θα πρέπει να τα βρει αυτά τα λεφτά ο δανειολήπτης για να τα ξεπληρώσει. Αυτό σημαίνει να δουλεύει τον κώλο του μέχρι να ξεχρεώσει. Μέχρι εδώ καλά. Αν πληρώσουν όλοι τα δάνεια κάποια στιγμή θα πρέπει να είναι οκ τα πράγματα.
Βάλε όμως και τον τόκο (που είναι χρήματα εξτρά από αυτά που υπάρχουν στην κυκλοφορία. Χρήματα που ΔΕΝ υπήρχαν ούτε θα υπάρξουν - εκτός αν παρθεί νέο δάνειο να ξεπληρωθεί ο προηγούμενος τόκος) στην εξίσωση και θα δεις ότι το όλο σύστημα είναι δομημένο πάντα να υπάρχει χρέος. Και όταν υπάρχει χρέος για να ξελασπώσει το υπάρχον σύστημα, δανειζόμαστε και άλλα χρήματα να καλύψουμε το προηγούμενο χρέος προσθέτοντας νέο χρέος και νέους τόκους στο σύνολο.
Αν όλοι πουν πως πληρώνουν τα χρέη τους τα χρήματα που υπάρχουν σε κυκλοφορία δεν φτάνουν να πληρώσουν τους τόκους που είναι χρήματα επιπρόσθετα από αυτά που υπάρχουν σε κυκλόφορία.

Είναι μαθηματικά εξακριβωμένο ότι το υπάρχων σύστημα πάει για φούντο γιαυτό βλέπεις bailouts δισεκατομμυρίων από κυβερνήσεις στις τράπεζες για να συνεχίσει το σύστημα να λειτουργεί.

Ακόμα πιστεύεις πως ένα τέτοιο σύστημα είναι βιώσιμο για τον άνθρωπο;
Δεν έχει να κάνει με την Ελλάδα αυτό. Είναι παγκόσμοιο το πρόβλημα και όσο κρατάμε την νοοτροποία (να έρθω στα λόγια σου) του «άστο, θα το διορθώσει κάποιος άλλος το πρόβλημα», τόσο θα είμαστε υποδουλωμένοι (γιατί είμαστε έστω και μεταφορικά, και ας μην είμαστε σε φυλακή).

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 27 Ιουν 2011 18:50

cordis έγραψε:δεν ξέρω αν ειπώθηκε, αλλά φέτος θα μαζεύουμε αποδείξεις για να έχουμε αφορολόγητο 12.000. κάτι τέτοιο θέλουν να περάσουν.
φετος μαζευουμε 25% των εισοδηματων μας σε αποδειξεις
κανενας φορος δεν επιστρεφεται απο το οριο και πανω

οποτε μολις μαζεψεις το οριο απλα δεν μαζευεις επιπλεον
ειδικο βαρος σε αποδειξεις ιατρων

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 27 Ιουν 2011 18:56

Εγώ ξέρω πολύ καλά,και σίγουρα καλύτερα από εσένα,πώς λειτουργούν οι τράπεζες.Εκεί δεν είχες διατυπώσει καλά την άποψή σου γι'αυτό δεν κατάλαβα τι λες.

Στα χρηματιστήρια,κάποιος αγοράζει και κάποιος πουλάει μετοχές (ή άλλα προϊόντα).Σε ποια τιμή θα αγοράσει/πουλήσει κάποιος το αποφασίζει μόνος του.Δε θα συνεχίσω όμως γι'αυτό το θέμα,διότι κάποιοι που δεν είχαν γνώσεις αλλά "είχαν πληροφορίες" όπως οι μισοί Έλληνες τότε,θα αντιδράσουν και θα υποστηρίξουν ότι τους έκλεψαν τα λεφτά.Όταν κέρδιζαν κέρδιζαν με την αξία τους,όταν έχαναν τους τα έκλεβαν...

Για τις επενδύσεις των ταμείων έχουν δημοσιευτεί παλιότερα στοιχεία,αλλά αφού δεν εμπιστεύεσαι τα υπουργεία,όπως είπες πιο κάτω με αφορμή το Οικονομικών,δεν έχει νόημα να τα αναζητήσεις.

Δεν έχεις ξεκαθαρίσει τον όρο "οικονομικός",οπότε δεν έχει νόημα να ψάχνεις για πιο δύσκολες έννοιες.Δεν εμπλέκεται μόνο ένα υπουργείο στο τελικό αποτέλεσμα.Εμπλέκονται και άλλα.Απλώς αυτό διαχειρίζεται τα έσοδα του κράτους από φόρους κλπ.

Το χρέος,όσο και αν δε σου αρέσει,είναι του κράτους.Αυτό εξέδιδε ομόλογα και ΕΓΕΔ και δανειζόταν μέσω αυτών.Αν λόγω πολιτικής ιδεολογίας δε σου αρέσει και πρέπει σώνει και καλά να έχει τράπεζα η ιστορία είναι άλλο θέμα.

Οι τράπεζες είναι επιχειρήσεις.Σκοπό έχουν το κέρδος,δε σε υποχρεώνει κανείς να πας σε αυτές.Όταν όμως οι συμπατριώτες μας,ίσως κι εσύ,είχαν το καλό αμάξι με χρηματοδότηση από τράπεζα,τα ταξιδάκια τους σουπερ ντούπερ Η/Υ ήταν καλές;Υποχρέωσε κανείς κανέναν να πάει σε αυτές;Δεν έχεις δεν αγοράζεις.

Οι τράπεζες έχουν προμηθευτή τον καταθέτη και πελάτη τον δανειολήπτη.Αγοράζουν από τον πρώτο φθηνά,και πωλούν στον άλλο ακριβότερα.Η διαφορά μείον τα λειτουργικά κόστη είναι το κέρδος τους.Έτσι δουλεύουν.Επιχειρήσεις είναι.

Εγώ δε θεώρησα λογικό να πηγαίνουμε απο δανεικά σε δανεικά.Πού το είδες αυτό;Περιέγραψα απλώς τι γινόταν στην Ελλάδα μέχρι τώρα.

Το χρήμα δεν είναι νούμερα σε υπολογιστές.Αυτό που λες δε στέκει.Πρέπει να μελετήσεις νομισματική θεωρία.Από αρχαιοτάτων χρόνων,από την ανταλλακτική κοινωνία ο κόσμος αποτιμούσε αυτό που είχε.Πήγαινε ο άλλος με 1 κιλό σιτάρι κι έπαιρνε 4 αυγά.Ένας άλλος με 2 κιλά λάδι έπαιρνε 1 κιλό μοσχάρι.Μετά ανακαλύφθηκε το χρήμα,τα νομίσματα,για να μην υπάρχει το πρόβλημα να πας με 1 κιλό λάδι να πάρεις κρέας και ο άλλος να μην το θέλει το λάδι σου.Διάβασε τον Οικονομικό του Ξενοφώντα θα ξεκαθαρίσεις πολλά.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 27 Ιουν 2011 19:11

Λες ακριβώς όσα μας θέλουν να πιστεύουμε για το πως δουλεύει το πράγμα σήμερα.

Με την μόνη διαφορά ότι δεν λειτουργεί έτσι το πράγμα σήμερα. Και το πιστεύω με όλη μου την καρδιά αυτό που λέω ακόμα και αν υπάρχει η περίπτωση να είμαι 100% λάθος.
Παραμένει η προσωπική μου άποψη :) Μπορεί να είμαι φαντασμένος, αλλά who cares? Και άλλους τους θεωρούσαν φαντασμένους όταν λέγανε ότι η Γη είναι στρογγυλή :D

Δεν το αναλύω άλλο. Από το ένα μπαίνουν από το άλλο βγαίνουν ούτως ή άλλως. Κάνουμε 2 παράλληλους μονόλογους παρά διάλογο. Αν κάποιος δεν θέλει να ακούσει κάτι διαφορετικό απλά δεν το ακούει (και ναι δυστυχώς και εγώ το κάνω αυτό δεν βγάζω την ουρά μου απέξω :hammer: )

Edit: ορθογραφικό λάθος
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Cha0s την 27 Ιουν 2011 19:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 27 Ιουν 2011 19:14

Δεν σε παρεξηγώ!
Απλά ευχαριστώ την τύχη μου που δεν έγινα σαν και σένα από την πολύ πλύση εγκεφάλου. Περίμενε σε λίγο θα βγούν και οι υπόλοιποι υποστηρικτές σου να πουν "Ω ναι καλά μας κυβερνάνε, έτσι πρέπει να βάλουμε πλάτη όλοι να καλύψουμε τους κλέφτες".
Μα γιατί αργούν να βγουν άραγε... :roll:

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 27 Ιουν 2011 19:18

Cha0s έγραψε:Λες ακριβώς όσα μας θέλουν να πιστεύουμε για το πως δουλεύει το πράγμα σήμερα.
Σχολιάζω τα πράγματα ως έχουν.Δε μου ζητήθηκε να γράψω έκθεση ιδεών με θέμα "Πώς φαντάζομαι την παγκόσμια και Ελληνική οικονομία στο μέλλον".Τότε θα πω άλλα πράγματα,έχω άποψη.Όταν όμως δεν μπορούμε να προσαρμοστούμε σε ένα περιβάλλον,πρέπει να ελέγξουμε αν έχουμε εμείς πρόβλημα,και όχι να ελέγχουμε μόνο το περιβάλλον.

Το πρόβλημα της Ελλάδας είναι το ισοζύγιο παραγωγή/κατανάλωση.Παράγουμε λίγα,καταναλώνουμε πολλά.Το έλεγε και ο ποιητής Σουρής:

Ποιὸς εἶδε κράτος λιγοστὸ
σ᾿ ὅλη τὴ γῆ μοναδικό,
ἑκατὸ νὰ ἐξοδεύῃ
καὶ πενήντα νὰ μαζεύῃ;

Νὰ τρέφῃ ὅλους τοὺς ἀργούς,
νἄχῃ ἑπτὰ Πρωθυπουργούς,
ταμεῖο δίχως χρήματα
καὶ δόξης τόσα μνήματα;

Νἄχῃ κλητῆρες γιὰ φρουρὰ
καὶ νὰ σὲ κλέβουν φανερά,
κι ἐνῷ αὐτοὶ σὲ κλέβουνε
τὸν κλέφτη νὰ γυρεύουνε;
* * *
Κλέφτες φτωχοὶ καὶ ἄρχοντες μὲ ἅμαξες καὶ ἄτια,
κλέφτες χωρὶς μία πῆχυ γῆ καὶ κλέφτες μὲ παλάτια,
ὁ ἕνας κλέβει ὄρνιθες καὶ σκάφες γιὰ ψωμὶ
ὁ ἄλλος τὸ ἔθνος σύσσωμο γιὰ πλούτη καὶ τιμή.
* * *
Ὅλα σ᾿ αὐτὴ τὴ γῆ μασκαρευτῆκαν
ὀνείρατα, ἐλπίδες καὶ σκοποί,
οἱ μοῦρες μας μουτσοῦνες ἐγινῆκαν
δὲν ξέρομε τί λέγεται ντροπή.
* * *
Ὁ Ἕλληνας δυὸ δίκαια ἀσκεῖ πανελευθέρως,
συνέρχεσθαί τε καὶ οὐρεῖν εἰς ὅποιο θέλει μέρος.
* * *
Χαρὰ στοὺς χασομέρηδες! χαρὰ στοὺς ἀρλεκίνους!
σκλάβος ξανάσκυψε ὁ ρωμιὸς καὶ δασκαλοκρατιέται.
* * *
Γι᾿ αὐτὸ τὸ κράτος, ποὺ τιμᾶ τὰ ξέστρωτα γαϊδούρια,
σικτὶρ στὰ χρόνια τὰ παλιά, σικτὶρ καὶ στὰ καινούργια!
* * *
Καὶ τῶν σοφῶν οἱ λόγοι θαρρῶ πὼς εἶναι ψώρα,
πιστὸς εἰς ὅ,τι λέγει κανένας δὲν ἐφάνη...
αὐτὸς ὁ πλάνος κόσμος καὶ πάντοτε καὶ τώρα,
δὲν κάνει ὅ,τι λέγει, δὲν λέγει ὅ,τι κάνει.
* * *
Σουλούπι, μπόϊ, μικρομεσαῖο,
ὕφος τοῦ γόη, ψευτομοιραῖο.
Λίγο κατσούφης, λίγο γκρινιάρης,
λίγο μαγκούφης, λίγο μουρντάρης.
Σπαθὶ ἀντίληψη, μυαλὸ ξεφτέρι,
κάτι μισόμαθε κι ὅλα τὰ ξέρει.
Κι ἀπὸ προσπάππου κι ἀπὸ παπποῦ
συγχρόνως μποῦφος καὶ ἀλεποῦ.
* * *
Καὶ ψωμοτύρι καὶ γιὰ καφὲ
τὸ «δὲ βαρυέσαι» κι «ὢχ ἀδερφέ».
Ὡσὰν πολίτης, σκυφτὸς ραγιᾶς
σὰν πιάσει πόστο: δερβεναγᾶς.

Θέλει ἀκόμα -κι αὐτὸ εἶναι ὡραῖο-
νὰ παριστάνει τὸν εὐρωπαῖο.
Στὰ δυὸ φορώντας τὰ πόδια πού ῾χει
στό ῾να λουστρίνι, στ᾿ ἄλλο τσαρούχι.
* * *
Δυστυχία σου Ἑλλάς, μὲ τὰ τέκνα ποὺ γεννᾶς.
Ὦ Ελλάς, ἡρώων χώρα, τί γαϊδάρους βγάζεις τώρα;
* * *

Το bold δικό μου!

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 27 Ιουν 2011 19:22

Κάθε 4 χρόνια έχουμε εκλογές.Όλο οι Έλληνες πολίτες έχουν δικαίωμα στο εκλέγειν και το εκλέγεσθαι.
Κατεβείτε υποψήφιοι.Και μόλις πάρετε το βάζο με το μέλι αντισταθείτε...

Ναι εμένα μου έκαναν πλύση εγκεφάλου.Όποιος διαφωνεί με αόριστες "επαναστατικές" ιδέες και ευχολόγια γίνεται ξαφνικά μέρος του συστήματος.Το αστείο είναι ότι σε άλλο φόρουμ με χαρακτηριζουν διαφορετικά επειδή τα "χώνω" στους απατεώνες κρατικοδίαιτους "επιχειρηματίες"!!!!!!

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 27 Ιουν 2011 19:30

aguila21 έγραψε:Σχολιάζω τα πράγματα ως έχουν.Δε μου ζητήθηκε να γράψω έκθεση ιδεών με θέμα "Πώς φαντάζομαι την παγκόσμια και Ελληνική οικονομία στο μέλλον".Τότε θα πω άλλα πράγματα,έχω άποψη.Όταν όμως δεν μπορούμε να προσαρμοστούμε σε ένα περιβάλλον,πρέπει να ελέγξουμε αν έχουμε εμείς πρόβλημα,και όχι να ελέγχουμε μόνο το περιβάλλον.
Ότι νάναι δηλαδή.

Μου περιγράφεις τα πράγματα ως έχουν, αλλά δεν μπορείς να αναφέρεις την δική σου άποψη γιαυτά επειδή δεν σου ζητήθηκε να γράψεις έκθεση. Οκ, ως Sysadmin εδώ στο FS, παίρνω το θάρρος (ελπίζω cordis να μην με απολύσεις :lol: ) να σου δώσω την άδεια να γράψεις την έκθεση σου σε αυτό που συζητάμε μιας και χρειάζεσαι άδεια να πεις την άποψη σου.

Εννοείται πάντα στα πλαίσια των κανόνων του φόρουμ ε :P

Btw, και εγώ ως έχουν τα σχολιάζω τα πράγματα. Επειδή δεν τα έχεις ξανακούσει μάλλον σου φαίνονται ως φαντασίες της παγκόσμοιας οικονομίας στο μέλλον.

Παρόλαυτα πραγματικά θέλω να δω την έκθεση σου με τις δικιες σου φαντασίες για το μέλλον :D
Δεν πειράζει βέβαια που εγώ αναφέρομαι στο παρόν και στην πραγματικότητα, κάθε άποψη δεκτή :D

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 27 Ιουν 2011 19:49

Ποια ήταν η δική σου άποψη;Να αλλάξουμε σύστημα.Μάλιστα.Πρότεινες σύστημα;Όχι.Απλώς να αλλάξουμε θέλεις,και ποιο θα είναι το νέο ας το βρουν άλλοι.Θεωρείς δεδομένο ότι το χρέος δεν είναι του κράτους αλλά των τραπεζών,δεν το τεκμηριώνεις όμως,και δεν πείθεσαι από τη σελίδα του ΟΔΔΗΧ επειδή είναι του Υπ.Οικονομικών.Δηλαδή ποιος θα ήθελες να τα δημοσιοποιήσει τα στοιχεία;Ποια αρχή ή ποιος άνθρωπος;Δε μας είπες.Κατά τ'αλλα είπες άποψη για το μέλλον.Όχι φίλε μου δεν είπες ούτε άποψη για το μέλλον ούτε σχολίασες τα αίτια της σημερινής κατάντιας με αντικειμενικό τρόπο.Απλώς αναπαράγεις κομματικές φανφάρες.

Όταν έχω χρόνο και όρεξη θα γράψω την άποψή μου για το πώς φτάσαμε εδώ,με τα στοιχεία που έχω στη διάθεσή μου και όχι με φαντασιώσεις και πολιτικές-κομματικές επιταγές,στη σελίδα μου.Όσον αφορά για προτάσεις σχετικά με την Ελληνική οικονομία στο μέλλον,ότι και να αναφέρω θα είναι χωρίς να έχω πρόσβαση σε στοιχεία κρίσιμα για την εξαγωγή πρότασης,άρα και εύθραυστα.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 27 Ιουν 2011 20:14

Οκ οκ. Με έπεισες.

Οπότε όποιος λέει κάτι που έχει να κάνει με το «σύστημα» ή θα πρέπει να προτείνει ολόκληρο νομοσχέδιο ή να μην λέει τίποτα επί αυτού.

Η δική μου άποψη είναι ότι η ρίζα των προβλημάτων σήμερα είναι το Fractional Reserve Banking System.

Κάτι που το έγραψα 30 φορές και δεν το σχολίασες καθόλου, που μου λέει ή ξέρεις τι πραγματικά είναι και σημαίνει και κάνεις την πάπια γιατί ενδεχομένως είσαι και μέρος του συστήματος (μιας και μόνος σου παραδέχτηκες ότι ξέρεις πολύ καλά και καλύτερα από μένα και απότι φαίνεται και από την σελίδα σου κάποια σχέση έχεις), ή απλά έχεις φάει τόση πλύση εγκεφάλου όπως είπε και ο Νότης και απλά δεν χαμπαριάζεις ότι διαφορετικό και να ακούς και απλά παπαγαλίζεις ότι σου μάθανε.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης