Ποιο affiliate network προτιμάτε;

Affiliate marketing, προγράμματα συνεργατών. Όσα θέλετε να μάθετε για τον τρόπο επιλογής και χρήσης τους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 20 Ιουν 2011 22:48

Τώρα που έχουμε αρκετά δίκτυα στην Ελλάδα, θα ήθελα τη γνώμη σας για το ποιο δίκτυο προτιμάτε και με ποια κριτήρια το αξιολογείτε.

Εμένα μου αρέσει η linkwise λόγω ποικιλίας και μεγάλων merchants, αν και ο τρόπος πληρωμής έχει τα μειωνεκτήματα του.

Μου αρεσει η affiliate motion λόγω του interface της.

Τα υπόλοιπα δίκτυα δεν έχουν μεγάλη ποικιλία, αλλά έχουν το καλό ότι δεν ζαλίζομαι από τα dealadika όταν μπαίνω στο campaigns, όπως πχ γίνεται στη linkwise.

Μάλλον η linkwise κερδίζει στα σημεία :)

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 20 Ιουν 2011 23:06

εγώ δεν έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω σε αυτά που έχω ήδη πει στο Affiliate Networks, ποιο να επιλέξω;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 21 Ιουν 2011 00:42

ίσως να έχω να προσθέσω κάτι ακόμα.

μου αρέσει σαν πελάτη να μου φέρονται σαν ηγεμόνα/βασιλιά και όχι ηγεμονικά. όχι το "ο πελάτης έχει πάντα δίκιο" αλλά το "όλοι οι πελάτες αξίζουν το ίδιο και χαίρουν της ίδιας προσοχής". όταν αισθάνομαι να υπάρχουν "εξαιρέσεις" και "προτιμήσεις" προτιμώ κι εγώ σαν affiliate/πελάτης/συνεργάτης να συνεργάζομαι με το/τα networks που μου το προσφέρουν αυτό.

κι εγώ αγαπητέ billt μπορεί να έχω μια (α) συμπεριφορά από τα networks, λόγο του ότι τα φιλοξενώ όλα εδώ, αλλά αυτή την (α) συμπεριφορά και ίσως καλύτερη θα πρέπει να την έχουν όλοι.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 21 Ιουν 2011 12:00

Το ότι είναι κάποιος μέλος παντού δεν σημαίνει ότι δεν προτιμά κάποιο συγκεκριμένο δίκτυο. Ίσως θα ήταν καλό να μιλάμε με ονόματα όταν υπάρχουν 'παράπονα' , γιατί αλλιώς δεν θα αλλάξει η συμπεριφορά των δικτύων απέναντι στους affiliates.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 21 Ιουν 2011 14:55

αυτό ας το κάνουν άλλοι. εγώ, εκ θέσεως, δε μπορώ να το κάνω με ονόματα. κρατάω ίσες αποστάσεις με όλους και απλά επισημαίνω αυτά που συμφέρουν όλους τους affiliates.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
mairhcp
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mairhcp » 10 Ιούλ 2011 13:35

Προσωπικά εγώ ως Μαίρη προτιμώ AffiliateMotion για τους εξής απλούς λόγους:

1. Έχει το πιο αξιόπιστο tracking
2. Ενδιαφέρεται να βγάλει νέα tools και δημιουργεί νέα tools (& ετοιμάζεται να βγάλει και πραγματικά παπάδες σε λίγο καιρό!)
3. Real Time & πλήρη στατιστικά
4. Δημιουργία / Επεξεργασία Campaings εύκολα, γρήγορα και χωρίς πολύ μπλα μπλα με emails
& διάφορα άλλα "ψιλά".

Μόνο τα deal sites να δούμε, η AffiliateMotion έχει Dedupping Service όταν οι άλλοι καλούν τον πελάτη να το "φτιάξει μόνος του" και μέχρι τότε να πληρώνει τις διπλές-τριπλές προμήθειες, έχει IPN Paypal Tracking όταν οι άλλοι σου προτείνουν να βγάλεις το Paypal.

Δεν έχω θέμα με κανένα άλλο network φυσικά.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 10 Ιούλ 2011 17:32

Αυτά που μου αρέσουν είναι:

AffiliateMotion γιατί μπορώ πολύ απλά να πάρω τηλ και να μιλήσω με τον Σίμο και να με βοηθήσει σε ότι θέλω χωρίς mails κτλ (και δεν λειτουργεί ανταγωνιστικά ως προς τους affiliates της)

Forestview γιατί μετά απο affiliatemotion είναι η μόνη που διαθέτει xml feeds για όσες καμπάνιες είναι διαθέσιμες (και δεν λειτουργεί ανταγωνιστικά ως προς τους affiliates της)

Linkwise γιατί έχει περισσότερες καμπάνιες απο όλα τα άλλα δίκτυα μαζί.

Clickbanner γιατί τώρα τελευταία διαθέτει κι αυτή τα datafeeds directly.

Βέβαια δεν έχω κανένα θέμα με linkwise στο θέμα των feeds γιατί όποτε ζήτησα κάτι αμέσως με βοήθησαν.

Η σειρά είναι λόγω των ευκολιών που παρέχει το κάθε δίκτυο.
Αν αποφασίσουν lw & cb να απομακρύνουν ανταγωνιστικά ώς προς τους affiliates προγράμματα όπως dealfinder & dealaki τότε θα είναι όλα μέλι γάλα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Affiliate marketing - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες