Προγραμματιστής αναζητάει χομπίστα 2D / Sprite artist.

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
vemix

Δημοσίευση από vemix » 17 Ιουν 2011 18:03

Καλημέρα σε όλους, και μπαίνω κατευθείαν στο θέμα ...

Φτιάχνω εδώ και 3 χρόνια περίπου, ένα χομπυ 3D space flight sim και μετά από καμιά 10αριά (έκοψα 1 μηδενικό, πειράζει :lol: ) αποτυχίες και ατελειώτες ώρες πειραματισμού και coding, έφτασα επιτέλους στο σημείο να τελειώσω το core framework.

Τώρα, ξεκινάει το ωραίο μέρος στο οποίο φτιάχνω την κίνηση του παίκτη μαζί με το cockpit. Αν και έχω ήδη αποφασίσει για το που και πως θα λειτουργεί το όλο σύστημα, έχω κολλήσει στο 2D content γιατί δεν έχω ούτε τον χρόνο, αλλά ούτε και την φαντασία :-? . Μπορώ μόνο να ζητήσω βοήθεια από κανά χομπίστα artist με λίγο ελεύθερο χρόνο.

Βασικά ψάχνω άτομο να αναλάβει το πλήρες concept και τον σχεδιασμό του 2D content για το cockpit (λαμπάκια, κουμπάκια, ενδείξεις, ... κτλ) αλλά να βοηθήσει και στο testing. Δηλαδή, έναν παιχνιδά γραφίστα με windows, γιατί δεν παίζει σε άλλο λειτουργικό, και να είναι καλός σε flight sims (καλά θα είταν αν έχει και Joystick :P ). Μήπως ζητάω πολλά?.

Εχω ήδη στήσει το updating σύστημα που μου επιτρέπει να στέλνω οτιδήποτε καινούργιο άμμεσα, χωρίς εγκαταστάσεις, ...κτλ. Οπότε το άτομο θα έχει πάντα την τελευταία έκδοση. Εχω επίσης σπαταλήσει πολύ χρόνο ώστε ο σχεδιαστής να μπορεί να αλλάζει το content χωρίς να χρειάζεται να "βγεί" από το παιχνίδι. Ετσι μπορεί πολύ έυκολα να δεί πως φαίνονται οι δημιουργίες του.

Αν υπάρχει καμια ευγενική ψυχή (που να μην έχει προσωπική ζωή, όπως και εγώ :lol: ) και τυγχάνει να έχει λίγο φαντασία και αρέσκεια σε space flight sims, ας κάνει τον κόπο να ποστάρει εδώ ή να μου στείλει pm.

Ευχαριστώ όλους.

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 17 Ιουν 2011 21:25

Όταν λες 3D εννοείς ότι θα είναι 2D σε 3D χώρο και θα κοιτάνε πάντα την κάμερα για την ψευδαίσθηση?
βασικά δεν κατάλαβα τι είναι το cockpit... μάλλον το UI.
Εικόνα
What you waiting for?

vemix

Δημοσίευση από vemix » 17 Ιουν 2011 21:43

Το Cockpit είναι μια 3D επίπεδη επιφάνεια τοποθετημένη σε μια σταθερή απόσταση από την κάμερα (γυρνάει και κινείται μαζί με την κάμερα εννοείται) στην οποία επάνω γίνονται render 2D sprites (εικόνες) για να συνθέσω όλο το 'ταμπλό'. Μιλάω για πράγματα όπως Reactor status, fuel, damage, ammo, shields, scanner, enemy data ... κτλ. Φυσικά έχω ήδη αποφασίσει τι, πως και που θα μπούν. Απλά χρειάζεται κάποιος να έχει φαντασία για να δημιουργήσει τον τρόπο που θα προβάλλονται αυτές οι πληροφορίες.

πχ. Το damage θα δείχνεται ως εξής ...

1. Θα υπάρχει σε wireframe η πάνω όψη του πλοίου όπου το κάθε κομμάτι (φτερά, κήτος, καμπίνα, κινητήρες, ... κτλ) θα είναι ένα ξεχωριστό sprite σε ασπρο χρώμα.
2. Ανάλογα με το damage που θα έχει υποστεί το καθένα, εγώ θα το προβάλω προγραμματιστικά με διαφορετικό χρώμα.
3. Γύρω γύρω απο το Damage overview θα υπάρχει μια μπάρα (από τις 7 ώς τις 5 ώρα) που θα είναι η ενέργεια των ασπίδων και που θα μειώνεται CCW.

κτλ, κτλ.

Ολα αυτά είναι 2D, ενώ τα περισότερα εφέ όπως η αλλαγή χρώματος καθώς και τα animations γίνονται προγραμμτιστικά (δεν υπάρχει λόγος να ξανασχεδιάζεται το ίδιο πράγμα σε 10 διαφορετικα χρώματα !!).

Ελπίζω να έγινα λίγο πιο σαφής και να μην σε μπέρδεψα περισσότερο.

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 18 Ιουν 2011 18:18

Όχι ντάξει :) απλά δεν ήξερα την ορολογία.
Έχω περιθώριο κάνα μήνα να τελειώσω την πτυχιακή μου.
Μετά θα σε ψάξω μπας και μπορώ να βοηθήσω για 3D.
Αν και αν βρεις concept άτομα θα σου πάρει και λίγο χρόνο να βγει ένα concept.

Ξέρω και ένα άτομο που ίσως να θέλει να βοηθήσει.
Θα του μιλήσω.
Εικόνα
What you waiting for?

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες