Αποθήκευση εικόνας, βίντεου, ήχου και αλλοίωση.

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 16 Ιουν 2011 01:10

Γεια σας,
Εδώ και πολύ καιρό περιτριγυρίζει το συγκεκριμένο θέμα στο κεφάλι μου και δεν βρήκα την κατάλληλη στιγμή να βρω την λύση. Γιαυτό και τώρα που μου ήρθε είπα να κάνω αυτό το θέμα.

Το παράδειγμα που θα δώσω για την εικόνα είναι το ίδιο για ήχο και βίντεο.
Ας πούμε πως έχουμε μια BMP εικόνα. Η μορφή αυτή αποθηκεύει την εικόνα pixel pixel και δεν υπάρχει αλλοίωση.
Αν αυτήν την εικόνα την κάνουμε JPG θα αλλοιωθεί. Εγώ το αλλοίωμα του JPG θα το ονόμαζα pixel bleed καθώς τα pixel ξεφεύγουν λίγο και επηρεάζουν τα τριγύρω pixel.

Η αλλοίωση αυτή είναι τυχαία κάθε φορά? Αν σώσεις μια jpg εικόνα που κατέβασες πάλι ως jpg με τον ίδιο βαθμό ποιότητας που υπάρχει απτο 1 εως το 10 απόσο θυμάμαι και ξέρω θα αλλάξει καθόλου?

Υπάρχει τρόπος να δούμε με τι ποιότητα αποθηκεύτηκε αυτό το JPG?
Αν όχι, τότε σκαλώνω. Πως γίνετε μια JPG εικόνα να πιάνει λιγότερο χώρο όσο κατεβάζουμε την ποιότητα? Πάλι αποθηκεύει τα pixel και στα εμφανίζει πάντα έτσι όπως αποθηκεύτηκαν.

Ότι μπορέσει κανείς ας εξηγήσει καθώς ρωτάω/λέω διάφορα.

Στην καθημερινή μου ζωή:
Με λίγο έξυπνο ψάξιμο και σκέψημο βρίσκεις ότι για παράδειγμα το youtube στα 480p αναπαράγει 160kbps ήχο. Αν πας και κάνει εσωτερική ηχογράφηση και το αποθηκεύσεις σε mp3 160kbps θα πέσει αλλοίωση και πάνω σε ήδη αλλοιωμένο σημείο και σε καθαρό ή τα 160kbps είναι πάντα η ίδια αλλοίωση?

Αν θέλω μια εικόνα να την βάλω σε 3d μου και την βρω στο ίντερνετ σε jpg και γνωρίζω ότι αποθηκεύτηκε με ποιότητα 9, όταν θα κάνω το edit μου στο Photoshop και την αποθηκεύσω πάλι ως jpg ποιότητα 9 θα χάσω κιάλλο ποιότητα?

Αν χάνω ποιότητα φτάνεις σε ένα σημείο που έχεις μια εικόνα JPG ποιότητα 3 και αναγκάζεσαι να την σώσεις σε ποιότητα 10 μεγαλώνοντας όγκο χώρου. Το οποίο μοιάζει με ατέρμονα κύκλο όπου μέσω ίντερνετ κατέβασμα και ανέβασμα εικόνων θα αυξάνετε ο χώρος αν είναι επιθυμητό και η εικόνα συνεχώς θα αλλοιώνετε.
Εικόνα
What you waiting for?

Frruger

Δημοσίευση από Frruger » 16 Ιουν 2011 01:50

Υπεραπλουστεύοντας το πώς λειτούργει το JPG μπορείς να πει ότι κάνει το έξεις:
Χωρίζει την εικόνα σε περιοχές 8x8 pixels, σε κάθε τέτοια περιοχή κάνει ίδιο χρώμα τα pixels με κοντινά χρώματα , όσο ρίχνεις το νούμερο στην ποιότητα τόσο ποιο μακρινά χρώματα θεώρει ίδια. Μετά όλα τα δεδομένα της εικόνας τα συμπιέζει (RLE).
Όταν ανοίγεις και επεξεργάζεσαι και σώζεις το JPG κάθε φόρα θα παυτεί λίγο ακόμα η ποιότητα του .

Αν θες να εμβαθύνεις, http://en.wikipedia.org/wiki/JPEG

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 16 Ιουν 2011 02:40

Αχα. Ευχαριστώ.
Έψαξα στο wiki αλλά δεν κατάφερα να βρω αν αυτή η πράξη γίνετε τυχαία κάθε φορά.

Γνωρίζεις από 3Dιά λίγο. Άσχετα ότι μιλάμε για πολύ μικρολεπτομέρειες. Αν από μια εικόνα βγάλω μια normal και μια ακόμα ασπρόμαυρη για bump ας πούμε.
Θα είναι το ίδιο αλλοιωμένες ή θα πέφτουν αλλού τα pixel?

Αν δεν γνωρίζεις οκ.
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
apsuh0s
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από apsuh0s » 16 Ιουν 2011 17:11

Zizo έγραψε:Αν θέλω μια εικόνα να την βάλω σε 3d μου και την βρω στο ίντερνετ σε jpg και γνωρίζω ότι αποθηκεύτηκε με ποιότητα 9, όταν θα κάνω το edit μου στο Photoshop και την αποθηκεύσω πάλι ως jpg ποιότητα 9 θα χάσω κιάλλο ποιότητα?
Στο photoshop γιατί δεν την κάνεις smart object πριν την κάνεις edit;
.ninja { color: black; visibility: hidden !important; }

Frruger

Δημοσίευση από Frruger » 17 Ιουν 2011 02:37

Zizo έγραψε: Έψαξα στο wiki αλλά δεν κατάφερα να βρω αν αυτή η πράξη γίνετε τυχαία κάθε φορά.
Δεν είναι τυχαίο , στην ίδια εικόνα στην ίδια ποιότητα θα είναι πάντα ίδιο.

Zizo έγραψε:Αχα. Ευχαριστώ.
Γνωρίζεις από 3Dιά λίγο. Άσχετα ότι μιλάμε για πολύ μικρολεπτομέρειες. Αν από μια εικόνα βγάλω μια normal και μια ακόμα ασπρόμαυρη για bump ας πούμε.
Προφανώς και θα είναι διαφορετικά αλλοιωμένες, αφού είναι διαφορετικές εικόνες.
apsuh0s έγραψε:
Zizo έγραψε:Αν θέλω μια εικόνα να την βάλω σε 3d μου και την βρω στο ίντερνετ σε jpg και γνωρίζω ότι αποθηκεύτηκε με ποιότητα 9, όταν θα κάνω το edit μου στο Photoshop και την αποθηκεύσω πάλι ως jpg ποιότητα 9 θα χάσω κιάλλο ποιότητα?
Στο photoshop γιατί δεν την κάνεις smart object πριν την κάνεις edit;
Πως ακριβώς θα βοηθήσει αυτό να όταν τελικά JPG θα την σώσει?

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 17 Ιουν 2011 05:05

Frruger έγραψε:
Zizo έγραψε:Αχα. Ευχαριστώ.
Προφανώς και θα είναι διαφορετικά αλλοιωμένες, αφού είναι διαφορετικές εικόνες.
Έχεις δίκαιο. Έχει να κάνει με το πόσο κοντινά είναι τα χρώματα και δεν παίρνει απλά 8px και τα κάνει αχταρμά...

Όσο για το smart object δεν μου κάθετε καλλά. Ίσως εννοεί για 3D μέσα στο Photoshop, και δεν έχω ιδέα για εκεί.
Εικόνα
What you waiting for?

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες