μιλαω γι αυτους που τελιωσανε με 100% αντιγραφη...

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
pimpogio

Δημοσίευση από pimpogio » 09 Ιουν 2011 15:32

Φιλε μου αυτο τον τιτλο προσεχε να τον αναφερεις παντα με τις απαραιτητες διευκρινησεις...
γιατι υπαρχουνε καποιοι απο εκει που τελιωσανε και δεν ξερουνε ουτε windows να κανουνε εγκαταση φυσικα
δεν εχουνε ιδεα ουτε 1 loop κανoυνε σε κωδικα ουτε ξερουνε ας πουμε τι ειναι βαση δεδομενων... κτλπ

Προσοχη δεν λεω για σενα η για τους αλλους που τελιωσανε και ξερουνε το θεμα της πληροφορικης πολυ καλα γιατι δεν αντιγραφανε μιλαω γι αυτους που τελιωσανε με 100% αντιγραφη...
να ξερεις οτι λογω αυτων των αντιγραφεων υποβαθμιζετε και το δικο σου πτυχιο και ας μην φταις εσυ καθολου...

Για περισσοτερα πμ..

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 09 Ιουν 2011 15:41

@pimpogio και εγώ σε αυτό το τμήμα τελείωσα και συγκεκριμένα πήρα πτυχίο πριν λίγες ημέρες. Δεν αντιλέγω σε αυτό που λες αλλά είσαι άδικος εάν το λες μόνο για το συγκεκριμένο τμήμα. Άτομα που αντιγράφουν υπάρχουν παντού. Όπως και παντού υπάρχουν άτομα που μπήκαν σε σχολή χωρίς να τους ενδιαφέρει το αντικείμενο. Έχω συναντήσει αρκετά τέτοια άτομα που κόντευαν να τελειώσουν τη σχολή και δεν ήξεραν σε πιο τομέα της πληροφορικής θα τους ενδιέφερε να ασχοληθούν και στο τέλος γίνονταν σερβιτόροι. Πάντως να σε ενημερώσω ότι στο συγκεκριμένο τμήμα τα τελευταία χρόνια ΔΕΝ μπορείς να αντιγράψεις ούτε να κάνεις σκονάκι στο θρανίο. Περνάνε και ελέγχουν όλα τα θρανία. Εγκατάσταση Windows ίσως να υπάρχουν άτομα που δεν ξέρουν αλλά για loop πίστεψέ με δεν υπάρχει ούτε ένα άτομο που να έχει τελειώσει τη σχολή και να μην ξέρει πώς να το κάνει, γιατί πολύ απλά δεν θα περάσει τα μαθήματα του προγραμματισμού.

pimpogio

Δημοσίευση από pimpogio » 09 Ιουν 2011 15:48

Οκ μετα την διευκρινιση κανω λαθος και αυτο που ειδα ειτανε η μαλλον η εξαιρεση...
Αυτα τα ειπα γιατι ειδα ατομο απο εκει που τελιωσε κ δεν ηξερε τα βασικα εξαρτηματα του υπολογιστη..
οπως τον επεξεργαστη τη μητρικη τις μνημες το δισκο κτλπ
Το ειπα για το συγκεκριμενο τμημα γιατι μονο αποφοιτο αυτου του τμηματος συνατησα
αν υπαρχουνε και σε αλλα τμηματα τετοιοι αποφοιτοι ισχύουνε τα ιδια και γι αυτους...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pimpogio την 09 Ιουν 2011 15:54, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από burnmind » 09 Ιουν 2011 15:50

Καλά, υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που κάνουν σκονάκια σε θρανία, ειδικά σε σχολή τεχνολόγων;! Τρομερά ξεπερασμένο. Ας ειν' καλά τα κινητά (απλά και smartphones), οι εκτυπωτές (βλέπε αυτοκόλητες ετικέτες) κι άλλοι ευφάνταστοι τρόποι! :lol:

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 09 Ιουν 2011 16:00

burNMind έγραψε:Καλά, υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που κάνουν σκονάκια σε θρανία, ειδικά σε σχολή τεχνολόγων;! Τρομερά ξεπερασμένο. Ας ειν' καλά τα κινητά (απλά και smartphones), οι εκτυπωτές (βλέπε αυτοκόλητες ετικέτες) κι άλλοι ευφάνταστοι τρόποι! :lol:
Στο θρανίο είναι πιο εύκολο στην ώρα της εξέτασης να διαβάζεις το σκονάκι χωρίς να σε πάρουν χαμπάρι. Αλλά όπως είπα κοιτάνε τα θρανία ένα ένα πριν την εξέταση. Σε περίπτωση που πιάσουν κάποιον με κινητό, σκονάκια εκτυπωμένα, κλπ τότε εκτός από το μηδένισμα και ενημέρωση του καθηγητή μπορεί να μην του επιτρέψουν να γράψει το μάθημα τις επόμενες 2 εξεταστικές. Επίσης στα περισσότερα μαθήματα δεν είναι εύκολο να βρεις τι να κάνεις σκονάκι μιας και απαιτούν να σκεφτείς για την λύση της άσκησης που δεν υπάρχει έτοιμη σε κάποιο βιβλίο.

pimpogio έγραψε:Οκ μετα την διευκρινιση κανω λαθος και αυτο που ειδα ειτανε η μαλλον η εξαιρεση...
Αυτα τα ειπα γιατι ειδα ατομο απο εκει που τελιωσε κ δεν ηξερε τα βασικα εξαρτηματα του υπολογιστη..
οπως τον επεξεργαστη τη μητρικη τις μνημες το δισκο κτλπ
Το ειπα για το συγκεκριμενο τμημα γιατι μονο αποφοιτο αυτου του τμηματος συνατησα
αν υπαρχουνε και σε αλλα τμηματα τετοιοι αποφοιτοι ισχύουνε τα ιδια και γι αυτους...
Στη σχολή δεν υπάρχει κάποιο μάθημα που να σου διδάσκουν τι έχει μέσα ο υπολογιστής. Αυτά υποτίθεται ότι τα ξέρει ήδη κάποιος που τον ενδιαφέρει η πληροφορική. Όπως σου είπα και πριν συμφωνώ μαζί σου ότι υπάρχουν άτομα που τελειώνουν μια σχολή και ξέρουν μόνο αυτά που διδάχτηκαν στη σχολή γιατί δεν τους ενδιέφερε η σχολή και απλά έτυχε να περάσουν εκεί. Το πρόβλημα είναι στο πώς γίνεται η εισαγωγή των φοιτητών στην ανώτατη εκπαίδευση. Κάποιος που δεν ξέρει τα βασικά μέρη του υπολογιστή δεν θα έπρεπε καν να έχει τη δυνατότητα να μπει σε σχολή πληροφορικής.

pimpogio

Δημοσίευση από pimpogio » 09 Ιουν 2011 22:08

βλεπετε ομοιοτητα εσεις εδω σε αυτες τις πτυχιακες?
http://nefeli.lib.teicrete.gr/browse/st ... ou2011.pdf
http://nefeli.lib.teicrete.gr/browse/st ... is2011.pdf

παντως αν τις περνουσανε απο προγραμμα plagiarism detection μαλλον θα χτυπουσε κοκκινο

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 09 Ιουν 2011 23:54

pimpogio έγραψε:βλεπετε ομοιοτητα εσεις εδω σε αυτες τις πτυχιακες?
http://nefeli.lib.teicrete.gr/browse/st ... ou2011.pdf
http://nefeli.lib.teicrete.gr/browse/st ... is2011.pdf

παντως αν τις περνουσανε απο προγραμμα plagiarism detection μαλλον θα χτυπουσε κοκκινο
έχουν σχέση αυτά με το ότι ψάχνει εργασία ο blackr ;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

blackr

Δημοσίευση από blackr » 10 Ιουν 2011 03:06

στα ελληνικα φορουμ υπαρχει μια σπαστικη συνηθεια να μου γ@μ@νε τα ποστ...
Λοιπον αν καποιος εχει να μου προτεινει/προσφερει οποιαδηποτε εργασια, επειδη
ειναι αναγκη, του δειχνω και την πτυχιακη μου και αναλυτικη βαθμολογια και τον
φακελο στην ασφαλεια. Για τα υπολοιπα πμ

ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 10 Ιουν 2011 03:47

blackr αν και λίγο αναιδείς δεν έχεις και άδικο...

φαίνεται πως ξέρεις ή έχεις ασχοληθεί με αρκετά πράγματα. Παίζουν αρκετές freelancing αγγελίες στο jobs του freestuff, ρίξε μια ματιά αν δεν το έχεις κάνει γιατί κάτι θα κολλάει με τις γνώσεις σου.

Και αφού κατέχεις και από hardware πήγαινε σε net-cafe και αν δεν θέλουν μόνιμο υπάλληλο πρότεινέ τους τεχνική υποστήριξη, να έχεις μια καβάτζα.

Cybercr33p σιδεροκέφαλος, αλλά για την περίπτωσή σου τυπικό πιστεύω ήταν το θέμα του πτυχίου ;-)

pimpogio και εγώ μαθαίνω πως γίνονται πιο αυστηρές επιτηρήσεις στα ΤΕΙ, αλλά στα ΑΕΙ όσους ξέρω (σε πληθώρα σχολών) παίζουν σκονάκια κατά κόρον παρά διάβασμα.

Παλικάρι με πτυχίο ΑΕΙ πληροφορικής, μεταπτυχιακό (ο οποίος εργάζεται στο δημόσιο πια) δεν ήξερε να συνδέσει τα καλώδια πίσω στο μηχάνημα (key,mouse, monitor κ.τ.λ.) και έκανε σχέδια από άλλο συνδεδεμένο μηχάνημα για να κάνει αντιστοιχία στα καλώδια.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 10 Ιουν 2011 10:45

blackr έγραψε:στα ελληνικα φορουμ υπαρχει μια σπαστικη συνηθεια να μου γ@μ@νε τα ποστ...
Λοιπον αν καποιος εχει να μου προτεινει/προσφερει οποιαδηποτε εργασια, επειδη
ειναι αναγκη, του δειχνω και την πτυχιακη μου και αναλυτικη βαθμολογια και τον
φακελο στην ασφαλεια. Για τα υπολοιπα πμ

ευχαριστω
μη φοβάσαι, τα άσχετα μεταφέρθηκαν αλλού...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 10 Ιουν 2011 13:16

Και έτσι η συζήτηση τέλειωσε άδοξα! χεχεχεχε :-D
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

pimpogio

Δημοσίευση από pimpogio » 10 Ιουν 2011 23:05

ναι λαθος ασχετο ειτανε...

δεν λεω για σενα ουτε για τους αλλους που δεν κανανε αντιγραφη.

delete it καποιος

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες