Php include echo in divs

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Dawndeath

Php include echo in divs

Δημοσίευση από Dawndeath » 09 Ιουν 2011 18:21

Καλησπέρα, θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει το παρακάτω ερώτημα.

Δημιουργώ ένα php menu που μέσα έχω στην ουσία το template μου με τα divs
το οποιό καλώ σε όλες τις σελίδες που έχω output (Index.php, search.php etc).
Τα divs παλιά τα είχα ανεξάρτητα σε κάθε σελίδα πράγμα που δεν βόλευε , τώρα που τα μετέφερα όλα τα Divs (σκέτα χωρίς περιεχόμενο) πως θα τα γεμίζω?

pimpogio

Php include echo in divs

Δημοσίευση από pimpogio » 09 Ιουν 2011 20:42

ισως απο την database ?

Dawndeath

Php include echo in divs

Δημοσίευση από Dawndeath » 09 Ιουν 2011 20:58

Δεν γνωρίζω τέτοιο τρόπο και θα ήθελα να αποφύγω το τρόπο της DB (αλλά στείλε ένα link αν έχεις) , καμία άλλη πρόταση... .

Άβαταρ μέλους
jpk

Php include echo in divs

Δημοσίευση από jpk » 09 Ιουν 2011 23:22

Πρώτα θα πρέπει να καταλάβουμε τι κάνεις. Λέω τι έχω καταλάβει και με διορθώνεις αν κάτι δεν το έχω σωστά. Έχεις ένα στατικό (που δεν αλλάζει) μενού , το μενού αυτό είναι HTML , δεν χρησιμοποιείς καθόλου PHP για την παραγωγή του, το έχεις μέσα σε ένα αρχείο .php , το μενού είναι σύνολο από div. Αν είναι έτσι δεν έχεις λόγο να έχεις τα div χωρίς περιεχόμενο, βάλε το μενού , όπως τα είχες (σε HTML) σε όλες τις σελίδες σε ένα αρχείο .php χωρίς ίχνος PHP και κάνε το include όπου χρειάζεσαι να το εμφανίσεις (μπορείς το αρχείο που κάνεις include να είναι και .html με το ίδιο encoding). Φυσικά αυτός ο τρόπος δεν είναι ούτε ο πιο εύχρηστος ούτε ο πιο λογικός αλλά σίγουρα είναι ο ευκολότερος , ειδικά αφού δεν θέλεις να ασχοληθείς με βάσεις δεδομένων.

Dawndeath

Php include echo in divs

Δημοσίευση από Dawndeath » 10 Ιουν 2011 15:53

jpk έγραψε:Έχεις ένα στατικό (που δεν αλλάζει) μενού
yes
jpk έγραψε:το μενού αυτό είναι HTML , δεν χρησιμοποιείς καθόλου PHP
yes
jpk έγραψε: το έχεις μέσα σε ένα αρχείο .php
το μενού ειναι list που μέσω css γίνεται horizontal menu
και απο κάτω έχω τα divs που θέλω να έχει η κάθε σελίδα
yes
jpk έγραψε:. Αν είναι έτσι δεν έχεις λόγο να έχεις τα div χωρίς περιεχόμενο
(αυτο σκεφτομαι και γω)

jpk έγραψε:βάλε το μενού , όπως τα είχες (σε HTML) σε όλες τις σελίδες σε ένα αρχείο .php χωρίς ίχνος PHP και κάνε το include όπου χρειάζεσαι να το εμφανίσεις (μπορείς το αρχείο που κάνεις include να είναι και .html με το ίδιο encoding).
(αυτο εκανα μεχρι τώρα)

Με Mysql πως θα μπορούσε να γίνει, για μελλοντικές υλοποιήσεις;

Άβαταρ μέλους
jpk

Php include echo in divs

Δημοσίευση από jpk » 10 Ιουν 2011 16:08

Dawndeath έγραψε: και απο κάτω έχω τα divs που θέλω να έχει η κάθε σελίδα
Αυτό πάντως δεν το ανέφερα εγώ … 8)
Dawndeath έγραψε: Με Mysql πως θα μπορούσε να γίνει, για μελλοντικές υλοποιήσεις;

Κοίταξε αυτό που κάνεις τώρα αν κατάλαβα καλά είναι ότι φορτώνεις (αν όχι στην μνήμη σίγουρα υπάρχουν στο ίδιο αρχείο) όλες τις σελίδες , πάντα στα divs. Αν ξεχωρίσεις το menu από το περιεχόμενο των σελίδων τα πράγματα θα είναι πιο τακτοποιημένα. Αν όλο το περιεχόμενο σου είναι στατικό δεν έχεις λόγο να χρησιμοποιήσεις βάση δεδομένων (άλλο εκτός από το να ασχοληθείς και να μάθεις περισσότερα και μελλοντικά να κάνεις πιο εξελιγμένα πράγματα). Αν μελλοντικά θέλεις να είναι δυναμικό (να αλλάζει το περιεχόμενο των σελίδων , να προσθέτεις , να αλλάζεις τίτλους , ενότητες κ.ο.κ.) απο εφαρμογή διαχείρισης τότε μιλάς για μια περίπτωση απλού CMS (συστήματος διαχείρισης περιεχομένου) που μπορείς να φτιάξεις μια χαρά και μόνος σου (άλλωστε υπάρχουν πολλές συζητήσεις εδώ για αυτό που θα σε βοηθήσουν). Αν πάλι θέλεις δυναμικό περιεχόμενο χωρίς να ασχοληθείς προγραμματιστικά , υπάρχουν τα έτοιμα CMS με αρκετά προβλήματα (καθώς και αυτά πρέπει να καλύψουν ένα μεγάλο εύρος χρήσεων και άρα «φορτώνουν» πολύ περισσότερα πράγματα από ότι χρειάζεται και δύσκολα επεμβαίνεις στην λογική του κώδικα).

Ότι και να επιλέξεις πάντως καλό είναι που προβληματίστηκες παραπάνω και που ξέρεις μπορεί να «κολλήσεις» και εσύ με τον προγραμματισμό …

Dawndeath

Php include echo in divs

Δημοσίευση από Dawndeath » 10 Ιουν 2011 22:44

ήδη ασχολούμαι με προγραμματισμό μικρής κλίμακας αν μπορώ να το πω έτσι, αλλά στην php ήμουν αδύναμος και σκέφτηκα να υλοποιήσω κάτι για να μάθω κιόλας και κόλλησα σε αυτό , δεν έχω δυναμικές σελίδες σε αυτό που φτιάχνω απλά σκέφτηκα πως θα μπορούσε να γίνει θα ψάξω να βρώ εδώ κάποιο οδηγό για CMS όπως μου είπες , χρησιμοποίησα ήδη τον κώδικα για login που έχει εδώ. Θα μπορούσες να μου εξηγήση κάποιος την λογική πίσω απο το landing.php σε αυτή τη σελίδα για παράδειγμα που έπεσα τυχαία πάνω της;

http://www.mclab.gr/index.php

Αν δείτε για το Our lab και τα υπόλοιπα tabs όλα περνάνε από το Landing.php

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Php include echo in divs

Δημοσίευση από fafos » 11 Ιουν 2011 00:15

h sygkekrimenh selida kanei include sto landing.php oti timh exei to cp=XXX

gia paradeigma to cp=lab tha kanei include thn selida:

http://www.mclab.gr/contentpages/lab.php
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Dawndeath

Php include echo in divs

Δημοσίευση από Dawndeath » 11 Ιουν 2011 05:34

Και γιατί κάποιος να το χρησιμοποιήσει έτσι και όχι κατευθείαν να φτιάξει το Lab.php? δεν το ρωτάω απο αντίδραση για να καταλάβω γιατί το κάνει ετσι :D

Άβαταρ μέλους
jpk

Php include echo in divs

Δημοσίευση από jpk » 11 Ιουν 2011 10:50

Η απάντηση νομίζω ότι βρίσκεται στην αρχική σου ερώτηση. Αυτό που φαντάζομαι ότι κατάλαβες από μόνος σου και άρχισες να το ψάχνεις είναι ότι είχες τον ίδιο κώδικα (στην πρώτη περίπτωση HTML) σε παραπάνω από μία μεριές (σελίδες) – τον κώδικα των μενού. Το αποτέλεσμα ήταν ότι κάθε φορά που έφτιαχνες μια σελίδα έπρεπε να το κάνεις copy / paste και αν ήθελες να τον αλλάξεις τότε …

Μια πρώτη λύση την έδωσες και μόνος σου (με το include). Στην συγκεκριμένη περίπτωση (που αναφερόμαστε περισσότερο σε view – εμφάνιση , και λιγότερο σε προγραμματισμό (μόνο για την ανάκτηση του δυναμικού περιεχόμενου) ) θα μπορούσε να παρομοιαστεί με έναν σκελετό στον οποίο αλλάζεις μόνο το κομμάτι που σε ενδιαφέρει (το περιεχόμενο). Έτσι εύκολα θα έχεις όλο σου το site ίδιο (menus , γραφικά) και θα αλλάζεις μόνο αυτό που σε ενδιαφέρει σε κάθε σελίδα (δηλαδή το περιεχόμενο).

Όχι μόνο οι άνθρωποι , για να μην σπαταλάμε πόρους (εργασίας , φυσικούς κ.ο.κ. ) επιδιώκουμε την επαναχρησιμοποίηση και γενίκευση των εργαλείων μας. Το ίδιο συμβαίνει και στον προγραμματισμό ήδη από τον αργαλειό του Jacquard (θα έλεγα και από τον μηχανισμό των Αντικυθήρων και παλιότερα αλλά μην το ξεφτιλίσουμε…), σε όλες του τις μορφές. Επειδή όπως είπες ασχολείσαι ήδη με τον προγραμματισμό απλά να επισημάνω ότι δεν υπάρχει μόνο αυτός ο τρόπος, υπάρχουν άπειροι άλλοι, και ο «καλλίτερος» είναι κάτι πολύ σχετικό, με σημαντικότερο παράγοντα εσένα.

Λες «δεν το ρωτάω απο αντίδραση για να καταλάβω γιατί το κάνει ετσι» … και από αντίδραση να ρωτάς ακόμα καλλίτερα, αν αυτό σε κινητοποιεί να ψάχνεις τα πράγματα παραπάνω. Καλώς ήρθες πάντως και στο freestuff αλλά και σε αυτούς που πάντα έχουμε την περιέργεια να ανοίξουμε το «παιχνίδι» για να δούμε πως δουλεύει, και το ευγενές θράσος να προσπαθούμε να φτιάξουμε δικό μας καλλίτερο.

Dawndeath

Php include echo in divs

Δημοσίευση από Dawndeath » 11 Ιουν 2011 15:52

χεχε, ευχαριστώ πολυ για τα καλά σας λόγια, είχα επισκευτεί πολλές φορές το Forum απ'εξω και νόμιζα ότι είσαταν μαζεμένοι Guru Και l33ts αλλα δεν είναι ετσι :lol: ! cheers

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες