Ατυχημα!θελω την αποψη σασ!

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 08 Ιουν 2011 06:37

15 χρονών από χαλκιδική με μηχανάκι.
1 πράμα μπορεί να γίνει.
Να φάει λίγο ξύλο, να του πάρουν οι γονείς την μηχανή και να του κόψουν το χαρτζιλίκι για λίγο καιρό.

Δεν τον κοροϊδεύω αλλά είναι η αλήθεια κιας ακούγετε επιθετική.
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 08 Ιουν 2011 10:48

Έλεος πια με τους πιτσιρικάδες με τα μηχανάκια...
Μεγάλε, σε πιστεύω, δεν έφταιγες, όμως είσαι τραγικός: ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΠΛΩΜΑ!!!

Καταρχάς δεν φταις εσύ αλλά φταίνε 100% οι ΓΟΝΕΙΣ ΣΟΥ που σου έχουν δώσει μηχανάκι χωρίς να είσαι σε θέση να το οδηγήσεις. Sorry κιόλας, αλλά το να καβαλάς χωρίς να έχεις πάρει το δίπλωμα σημαίνει ότι ναι μεν μπορείς να το πας, αλλά δεν είσαι ικανός να ΟΔΗΓΗΣΕΙΣ και να αξιολογήσεις τους ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ που μπορεί να οδηγήσουν σε ατύχημα...

Δεν θέλω να σκέφτομαι καν, την περίπτωση που αντί για την γυναίκα οδηγό, ήταν κανένα παιδάκι που λίγο απρόσεκτα θα πήγαινε να περάσει το δρόμο...ξέρεις τί θα συνέβαινε τότε;
Θα ήσουν φυλακή αγόρι μου τώρα.

Δεν θέλω να σκέφτομαι καν ότι καβαλάνε και άλλα άτομα της ηλικίας σου (δικάβαλο) και πηγαίνετε βόλτες, ότι παίρνεις για βόλτα άτομα χωρίς να το ξέρουν φυσικά οι γονείς τους.

Βάλε μυαλό, πάρε δίπλωμα και μετά καβάλα. Το να πληρώσεις 1 προφυλακτήρα, είναι το λιγότερο που μπορεί να σου συμβεί, με πιάνεις;
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
nikolas27
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas27 » 09 Ιουν 2011 03:46

το ενδεχομενο να τηλεφωνησε απο ενδιαφερον, αποκλειεται;

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 09 Ιουν 2011 13:24

Και εγώ πιστεύω ότι πήρε τηλέφωνο για να δει εάν είσαι καλά. Όπως και να έχει πρέπει να ενημερώσεις τους γονείς σου για το τι έγινε.

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 09 Ιουν 2011 15:46

Φίλε Δημήτρη είμαι κοντά στην ηλικία σου. Και εγώ θέλω καιρό να οδηγήσω, αλλά χωρίς δίπλωμα δεν το έχω κάνει ΠΟΤΕ! Δεν έχει σχέση με τις ποινικές κυρώσεις! Δεν έχει σχέση με το αν έχεις περάσει ΣΗΜΑΤΑ! Αλλά με κάποιο διάβασμα και τις συμβουλές που σου δίνει ο δάσκαλος οδήγησης, θα μάθεις τι θα γίνει σε περίπτωση που συμβεί κάτι.
Αν οι γονείς σου γνωρίζουν ότι οδηγείς μηχανάκι, τότε φταίνε και εκείνοι αλλά και εσύ.
Το λιγότερο είναι να το μάθουν αυτό, γιατί δεν είναι τίποτα μπροστά σε κάτι χειρότερο.
Αν και γονείς που δίνουν μηχανάκι σε παιδί χωρίς δίπλωμα, να τα περιμένουν όλα, ανερξαρτήτως αν ο άλλος οδηγεί. Δυστυχώς σε μερικές περιοχές στις πόλεις αλλά και σε χωριά οδηγούν από 12 ετών πολλά άτομα.
Όσο για τις ιστορίες για αγρίους, σχετικά με τον φόβο του εκβιασμού, όχι δεν μπορεί να σε εκβιάσει, αλλά μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν είχες δίπλωμα ή κάτι άλλο. Εφόσον δεν υπήρχαν μάρτυρες. Εσύ κράτησες κανένα στοιχείο μάρτυρα;
Και για μένα προσωπικά, αν σε εκβίαζε ή αν σου έλεγε π.χ δώσε 500+ ευρώ γιατί χάλασες αυτό ή να τα δώσουν οι γονείς σου, θα το θεωρούσα ΣΩΣΤΟ. Όχι σαν πράξη, αλλά σαν μάθημα. Γιατί έτσι θα καταλάβεις και εσύ τι έκανες αλλά και οι γονείς σου. Πες μου μερικούς σημαντικούς λόγους κι όλας, που έχεις ανάγκη να οδηγείς μηχανάκι σε αυτή την ηλικία και χωρίς δίπλωμα.
Φιλικά, πάντα
Σπύρος
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες