Ατυχημα!θελω την αποψη σασ!

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
dimitris4

Δημοσίευση από dimitris4 » 07 Ιουν 2011 14:39

Πριν 3 μερες με χτυπησε μια γυναικα οδηγος αυτοκινητου με το μηχανακι...Καθως ημνα σε ευθεια και κατευθυνομουν οριζοντιος η γυναικα κινουντα σε ευθεια ανηφορικα...υπηρχε διασταυρωση,εγω εφευγα κανονικα ενω αυτη ειχε στοπ,ημουνα και δεξια της...Παρ'ολα αυτα οταν ειδα τα φωτα εκοψα ταχυτητα αλλα εδειχνε οτι ειχε σταματησει,οταν λοιπον περασα απο μπροστα της ξεκινησε αποτομα και με εριξε κατω,μου ζητησε συγνωμη με ρωτησε αν θελω βοηθεια ομως αρνηθηκα,δεν ειχα διπλωμα και δεν βρισκομουν στον τοπο διαμονης μου...με χτυπηματα στα ποδια ευτηχως,απλες πληγες σηκωθηκα αλλα δεν εδωσα τα στοιχεια που μου ζητουσε φοβηθηκα να μη το πει στους γονεις μου,να μην εχω μπλεξιματα με την αστυνομια...Παρ'ολα αυτα ειπα το ονομα μου κ απο που ειμαι...Μενω σε χωριο και με καποιο τροπο εμαθε κ το επιθετο μου,ετσι σημερα δεχθηκακε στο σταθερο ενα τηλεφωνημα και ζητουσα την μητερα μου η οποια απουσιαζε,η αδερφη μου της ειπε να παρει το μεσημερι...Δεν ξερω τι μπορει να συμβει,αν ζητησει χρηματα γιατι της εσπασε ο προφυλακτηρας και να εκβιασει οτι θα με παει δικαστικος διαφορετικα γιατι δεν εχω διπλωμα!ειμαι σε απογνωση και οι γονεις μου ακομη δεν ξερουν τιποτα...Παρακαλω καποιος να με βοηθησει και να μ πει πως εχουν τα πραγματα και τι μπορει να γινει!Ευχαριστω...

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 07 Ιουν 2011 15:14

Τίποτα δεν μπορεί να σου κάνει ! Ούτε θα πληρώσεις το παραμικρό ποσό για οτιδήποτε. Αυτή πρέπει να σε πληρώσει για οτιδήποτε απαιτείται (νοσήλια και τυχόν ζημιές στο όχημά σου).

Από την στιγμή που προκάλεσε τροχαίο με τραυματισμό ατόμου, είναι υπόλογη για οποιαδήποτε συνέπεια είτε λόγω αστικής είτε νομικής ευθύνης της. Κανονικά είναι υποχρεωμένη να δηλώσει το ατύχημα στην τροχαία και την ασφάλειά της και εσύ να μεταβείς σε νοσοκομείο για νοσηλεία.

Από μέρους σου πολύ κακώς δεν κράτησες στοιχεία της, τυχόν φωτογραφίες και μάρτυρες.
Το ότι δεν έχεις δίπλωμα είναι πολύ σοβαρό στοιχείο γιατί ΔΕΝ ισχύει η ασφάλειά σου (άν έχει το όχημά σου).
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

dimitris4

Δημοσίευση από dimitris4 » 07 Ιουν 2011 15:17

Αυτο ακριβως,δεν ειχα διπλωμα και φοβηθηκα...εκει ειναι το προβηλμα αλλιως φυσικα και θα εμενα εκει και θα κρατουσα τα στοιχεια της!!Σιγουρα δηλαδη δεν μπορει να με εκβιασει οτι πληρωσε μου τον προφυλακτηρα αλλιως θα σε παω δικαστικα γτ δεν εχεις διπλωμα?

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 07 Ιουν 2011 15:26

Ο εκβιασμός από μόνος του είναι αδίκημα....

Εάν τυχόν σε απειλήσει με τέτοια υπονοούμενα, τότε να κάνεις το ίδιο και εσύ....
με μιά καταγγελία για τέτοιες ενέργειες από μέρους της θα την διπλώσεις σε μιά κόλλα χαρτί και θα την στείλεις πακέτο στον εισαγγελέα...

Αυτό όμως ίσως να είναι φανταστικό σενάριο. Μπορεί απλώς να θέλει να ρωτήσει για την υγεία σου.
Μην ξεχνάς και αυτή ανησυχεί και μάλλον όχι για τον προφυλακτήρα της...

Νομίζω ότι θα πρέπει να κρατήσεις την ψυχραιμία σου, να μήν φοβάσαι τίποτα και φυσικά να μιλήσεις μαζί της, είτε εσύ είτε οι γονείς σου για να τακτοποιηθεί το θέμα σου οριστικά.

--- και μήν ξαναοδηγήσεις χωρίς δίπλωμα ΠΟΤΕ.... είναι άκρως παρακινδυνευμένη πράξη. Εάν εσύ είχες χτυπήσει κάποιον θα είχες τρομακτικές συνέπειες...
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Apostolis_38

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 07 Ιουν 2011 15:53

Αυτά που λέει ο hitcha είναι σωστά.
Με το γράμμα του νόμου και οι δύο θα έχετε κάποιες συνέπειες (αυτή γιατί σε χτύπησε, εσύ γιατί οδηγούσες χωρίς δίπλωμα/ασφάλεια) ή πιθανώς να μην πάθετε και τίποτα αν τα βρούν οι δικηγόροι/ασφαλιστικές.

Αλλά έλεος ρε παληκάρι.
Οδηγάς χωρίς δίπλωμα, κρύβεσαι ακόμα κι από τους δικούς σου, δεν μιλάς στο τηλέφωνο.
Αν, χτύπα ξύλο, γινόταν κάτι σοβαρότερο θα κατέστρεφες δύο οικογένειες.
Με αυτή την λογική δεν μπορείς να οδηγάς μηχανή. Αν με το αυτοκίνητο πρέπει να προσέχεις στην οδήγηση, με τις μοτοσυκλέτες ΠΡΕΠΕΙ να είσαι ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ οδηγός.
Και για σένα και για τους υπόλοιπους.
Μην κοιτάς μόνο το ποιός έφταιγε και το ποιός θα πληρώσει τις ζημιές...

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 07 Ιουν 2011 18:00

Υπάρχει ασφαλιστική εταιρία που να σε ασφαλίζει χωρίς να έχεις δίπλωμα; Χλωμό.

Αν σκεφτείς τι μπορεί να γινόταν σε περίπτωση που προκαλούσες εσύ θανατηφόρο ατύχημα οδηγώντας χωρίς δίπλωμα, ίσως αυτό που σου συνέβει να μην είναι τίποτα. Πρώτα πρέπει να ενημερώσεις τους γονείς σου (σκέψου την αντίδραση τους αν τους πιάσει κανά πρωϊ η κυρία και τους τα πει χαρτί και καλαμάρι ενώ δεν έχουν ιδέα) και μετά πάρε δίπλωμα πριν ξαναπάρεις μηχανάκι ή αυτοκίνητο.

Αν σε ενδιαφέρει μπορείς να ρίξεις και μια ματιά στο http://www.asfalish.gr/files/KOK_2009.pdf (σελ. 209, 211 που τα έχει συνοπτικά)

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 07 Ιουν 2011 22:10

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΜΗΝ ΞΑΝΑΚΑΒΑΛΗΣΕΙΣ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ΠΡΩΤΑ ΔΙΠΛΩΜΑ!!!!!

Μπορει να σου κανει μηνυση αν εχει τα στοιχεια σου και να τρεχεις μια ζωη ακομα και αφου σε χτυπησε

μπορει να σου ζητησει ψυχικη οδινη και να πληρωσεις και τις τυχον ζημιες του οχηματος της

μπορει να επικαλεστει οτι εφτεγες ασχετα αν ειχε προτεραιοτητα η οχι

πως ξερεις οτι φταιει αν και σε εχει απο δεξια της;

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 07 Ιουν 2011 23:05

όπως κατάλαβες από τις απαντήσεις, για να είσαι σίγουρος πρέπει να ρωτήσεις κάποιον ασφαλιστή και κάποιον νομικό.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fAzer

Δημοσίευση από fAzer » 08 Ιουν 2011 00:10

Δε μπορεί να σου ζητήσει ούτε 0,01€....
Εφ'όσον δεν ήρθε τροχαία να καταγράψει το περιστατικό..
Το μόνο πρόβλημα σου είναι το μηχανάκι.. εάν γίνει οτιδήποτε και έρθουν και εξακριβώσουν ότι είναι χτυπημένο αμέσως θα θεωρηθεί αληθινή η ιστορία της κυρίας, που παρεμπιπτόντως το 80% των γυναικών δεν θα έπρεπε να είχαν καν δίπλωμα..

Κατά τ'άλλα όσον αφορά το δίπλωμα μπορείς να ισχυριστείς ότι οδηγούσε ένας φίλος σου εκείνη τη μέρα (κάποιος που έχει δίπλωμα) ή ο πατέρας σου..

Όπως και να'χει ΔΕ μπορεί να κάνει κανείς τίποτα σε κανέναν έτσι όπως γίναν τα πράγματα.. πάει τελείωσε, ξέχνα το..

Τουλάχιστον έμαθες ότι με μηχανάκι είτε φταίς είτε οχι, θα το φας το κεφάλι σου..κανόνισε όμως μην έχεις και άλλα κεφάλια μαζί σου..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fAzer την 08 Ιουν 2011 00:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 08 Ιουν 2011 00:14

Ρε παδια εχει δωσει το ονομα του
ειναι χτυπημενος
το μηχανακι εχει χτυπηματα

ετσι ευκολα λεμε μην ανυσηχεις δεν μπορει να σου κανει κατι;

απο κανενα σας ομως δεν ακουσα την συμβουλη να μην ξανακαβαλησει μηχανακι πριν μαθει τα σηματα και παρει διπλωμα!

Άβαταρ μέλους
fAzer

Δημοσίευση από fAzer » 08 Ιουν 2011 00:21

fiskilis έγραψε:Ρε παδια εχει δωσει το ονομα του
ειναι χτυπημενος
το μηχανακι εχει χτυπηματα

ετσι ευκολα λεμε μην ανυσηχεις δεν μπορει να σου κανει κατι;

απο κανενα σας ομως δεν ακουσα την συμβουλη να μην ξανακαβαλησει μηχανακι πριν μαθει τα σηματα και παρει διπλωμα!
Μία λεπτή γραμμή χωρίζει τα αυτονόητα απο την συμβουλή.. και πιστεύω ότι το ξέρει ήδη..
Και πάλι δεν είμαστε ο μπαμπας ή η μαμά του για να του τα πούμε αυτά.. ( που δεν έπρεπε καν να τον αφήσουν να πάρει μηχανάκι)
Εγώ απλά απάντησα σε αυτά που ήθελε..

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 08 Ιουν 2011 00:22

ας ελπισουμε να του εγινε μαθημα γιατι δυσκολα θα εχει δευτερη ευκαιρεια να την γλυτωσει με αμυχες οπως τωρα!

Άβαταρ μέλους
fAzer

Δημοσίευση από fAzer » 08 Ιουν 2011 00:38

fiskilis έγραψε:ας ελπισουμε να του εγινε μαθημα γιατι δυσκολα θα εχει δευτερη ευκαιρεια να την γλυτωσει με αμυχες οπως τωρα!
Δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα..

Εύχομαι περαστικά... και πρόσεχε μην πεις στην κυρία ότι είσαι καλά! πες οτι πήγες και σε γιατρό και ότι ίσως χρειαστεί εγχείρηση το γόνατο.. πες κάτι τέτοιο.. και ακόμη και αν έχει στο μυαλό της να κάνει κάποια κίνηση, δε νομίζω να την κάνει.. :)

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 08 Ιουν 2011 01:48

@fAzer: Αυτά που λες τα έχεις κάνει και ξέρεις ότι ισχύουν;

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 08 Ιουν 2011 01:56

μάσησε 3 φορές την δάφνη και τα είπε, όταν την μασάει τέσσερις λέει άλλα.

φίλε, συμβουλέψου έναν δικηγόρο, ποτέ δε συζητάμε τέτοια θέματα έτσι χωρίς να παίρνουμε και την γνώμη ειδικού.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης