Διάθεση χώρου σε blog για διαφημίσεις

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Maryloo

Δημοσίευση από Maryloo » 06 Ιουν 2011 15:06

Καλησπέρα. Σκέφτομαι να ξεκινήσω ένα blog και να βγάζω κάποια χρήματα από διαφημίσεις (adsense ή affiliate). Αυτό που με προβληματίζει είναι: πώς θα δηλώνω στην εφορία αυτά τα κέρδη.

1) Θα πρέπει να κάνω έναρξη επαγγέλματος? Κάπου διάβασα ότι αν τα έσοδά σου δεν ξεπερνούν ένα συγκεκριμένο ποσό δεν χρειάζεται να κάνεις έναρξη. Ισχύει? Ποιο είναι αυτό το ποσό και που μπορώ να δω από επίσημη πηγή αν όντως ισχύει αυτό?

2) Επίσης αν έχω και από αλλού εισοδήματα τι γίνεται? Αν τα συνολικά μου έσοδα δεν ξεπερνούν ένα συγκεκριμένο ποσό δε χρειάζεται να κάνω έναρξη στην εφορία για τις διαφημίσεις? Ή αυτό ισχύει μόνο για τα έσοδα από τις διαφημίσεις?

3) Αν δεν κάνω έναρξη στην εφορία πώς θα αποδεικνύω τα έσοδά μου εφόσον δεν κόβω αποδείξεις? Κάπου διάβασα ότι σου στέλνουν αποδείξεις δαπάνης. Όντως γίνεται αυτό και αν δε σου στείλουν τι μπορείς να κάνεις? Θεωρείσαι παράνομος?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 06 Ιουν 2011 21:00

1 ) Άκου εγώ ξέρω ότι η Google μεταξύ των χωρών της Ε.Ε οποιαδήποτε είσπραξη ποσού γίνεται είτε από πολίτη είτε από επιχείρηση και έχει γίνει συμφωνία μεταξύ της Ιρλανδίας και της Google ώστε η Google προτού σου στείλει το ποσό που σου αναλογεί να έχει ήδη καταβάλλει το αντίστοιχο Φ.Π.Α για σένα. Οπότε σίγουρα ο ιδιώτης δεν ξαναπληρώνει Φ.Π.Α
Και πρέπει υποχρεώτικα ( αλλά ελάχιστοι το κάνουν )
ο κάθε ιδιώτης που λαμβάνει ποσά, να τα δηλώνει στην φορολογική του δήλωση στο κράτος που κατοικεί. Δηλαδή στην Ελλάδα.
Βέβαια το θέμα είναι που τα δηλώνεις στην φορολογική σου δήλωση και επειδή είναι περίεργα τα πράγματα στην Ελλάδα και δεν γνωρίζουν πολλά σχετικά με το διαδίκτυο οι περισσότεροι υπάλληλοι στην εφορία, δεν θα καταλάβεις τίποτα. Όσο αφορά το συγκεκριμένο πόσο δεν ξέρω, αλλά αν υπάρχει πλέον δεν νομίζω να ξεπερνάει τα 3.000 ευρώ τον χρόνο.
2 ) Όταν λες από αλλού, εννοείς από affiliate networks ;
3 ) Λογικά μέσω των επιταγών ή του τραπεζικού λογαριασμού που είναι συνδεδεμένος με την Google για να λαμβάνεις τα ποσά θα μπορείς να αποδείξεις αν σου ζητηθεί. Δεν ξέρω αν στις εταιρίες, στέλνουν αποδείξεις δαπάνης, αλλά στους ιδιώτες δεν στέλνουν.
Εικόνα

Maryloo

Δημοσίευση από Maryloo » 06 Ιουν 2011 23:21

Δηλαδή η απόδειξη δαπάνης και οι επιταγές είναι το ίδιο πράγμα για την εφορία? Δηλαδή δεν την ενδιαφέρει πώς τα δηλώνεις, απλά να τα δηλώνεις?

Και επίσης αν δηλώσεις στην εφορία τα ποσά αυτά δε θα σου βάλει πρόστιμο επειδή δεν έχεις κάνει έναρξη επαγγέλματος? Και με το ΤΕΒΕ τι γίνεται? Δηλαδή αν βγάζεις μικροποσά και πληρώνεις και ΤΕΒΕ τελικά μπορεί να έχεις ζημία και όχι κέρδος.

Όταν λέω ότι μπορεί να έχω έσοδα από αλλού εννοώ από άλλη επιχείρηση που ενδεχομένως να έχω.

Άβαταρ μέλους
GARAGE667

Δημοσίευση από GARAGE667 » 06 Ιουν 2011 23:43

Ισχύει αυτό που λέει ο Σπύρος..Επειδή στην Ελλάδα δεν γνωρίζουν πολλά πράγματα για τα εισοδήματα από το Internet,δεν ξέρουν τι να απαντήσουν σε απλές απορίες που έχουμε όλοι μας.

Αυτό που τους ενδιαφέρει είναι να δηλωθεί σαν εισόδημα.Στην χειρότερη των περιπτώσεων να σε φωνάξουν στην εφορία και να τους εξηγήσεις από που προκύπτουν αυτά τα έσοδα.

Από την άλλη βέβαια και αυτό δεν είναι στάνταρ, γιατί αν ξεπεράσουν τα διαφημιστικά έσοδα αυτά ένα συγκεκριμένο ποσό που ούτε και οι ίδιοι δεν ξέρουν,μπορεί να σου πουν να κάνεις έναρξη επαγγέλματος..

Γενικά,εγώ προσωπικά άκρη δεν έχω βγάλει..Sorry αν σε μπέρδεψα χειρότερα :)

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 07 Ιουν 2011 01:37

Maryloo έγραψε:Δηλαδή η απόδειξη δαπάνης και οι επιταγές είναι το ίδιο πράγμα για την εφορία? Δηλαδή δεν την ενδιαφέρει πώς τα δηλώνεις, απλά να τα δηλώνεις?

Και επίσης αν δηλώσεις στην εφορία τα ποσά αυτά δε θα σου βάλει πρόστιμο επειδή δεν έχεις κάνει έναρξη επαγγέλματος? Και με το ΤΕΒΕ τι γίνεται? Δηλαδή αν βγάζεις μικροποσά και πληρώνεις και ΤΕΒΕ τελικά μπορεί να έχεις ζημία και όχι κέρδος.

Όταν λέω ότι μπορεί να έχω έσοδα από αλλού εννοώ από άλλη επιχείρηση που ενδεχομένως να έχω.
Γενικά η εφορία είναι ένα μπέρδεμα. Εσένα επειδή είσαι ιδιώτης σε ενδιαφέρουν είτε οι επιταγές είτε η κατάσταση του τραπεζικού λογαριασμού που να δείχνει τα εμβάσματα που έρχονται από την Google.
Δεν ξέρω, αλλά νομίζω ότι στην δήλωση ότι υπάρχει πεδίο για εισοδήματα από το εξωτερικό ή κάτι παρόμοιο όπου δηλώνεις εισοδήματα που έχει αποδοθεί ήδη ο ΦΠΑ.
Για να καταφέρεις να πληρώνεις ΤΕΒΕ ή όπως λέγεται τώρα πρέπει να έχεις πάρα πολύ μεγάλο γνωστό site και χορηγούς. Λίγα μπλογκς με διαφημίσεις adsense και affiliate κάνουν έναρξη για να τα δηλώσουν. Μόνο τα μπλογκς που υποστηρίζονται από εταιρίες που φτιάχνουν πολλά sites ή αν έχουν ήδη εταιρία.
Γενικά μία βόλτα από την εφορία της γειτονιάς σου θα σου λύσει τις απορίες ( ή θα σε μπερδέψει! ).
Καλύτερα ρώτα 2 - 3 εφορίες και τον λογιστή σου και δες αν λένε τα ίδια πάνω κάτω μεταξύ τους.
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης