Από μια βάση δεδομένων σε ένα .DOCX αρχείο

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
servetas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από servetas » 03 Ιουν 2011 22:25

Καλησπέρα σας και πάλι,
Θέλω να συγκεντρώσω κάποιες συμμετοχές μέσω μιας φόρμας για ένα event που διοργανώνω η οποία φόρμα αποστέλλει τα στοιχεία που δηλώνονται σε έναν πίνακα βάσης δεδομένων. Στην συνέχεια θέλω αυτόν τον πίνακα να τον κάνω export σε ένα .docx αρχείο για να κάνω κάποιες επεξεργασίες στις στήλες (π.χ. η στήλη στην db ονομάζεται fn η οποία θα περιέχει το First Name του συμμετέχοντα οπότε και θέλω να αλλάξω το όνομα της στήλης μέσα στο docx) και στην συνέχεια να το τυπώσω. Πώς μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο;

Αν ήταν για πρωσοπική χρήση (το φύλλο που θα τύπωνα) δεν θα είχα κανένα πρόβλημα αλλά στην προκειμένη περίπτωση θα πρέπει να το στείλω μέσω ΦΑΞ κάπου οπότε καταλαβαίνετε...

Φιλικά,
servetas

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 03 Ιουν 2011 23:07

Πιο απλό είναι να φτιάξεις μια ιστοσελίδα που να περιέχει όλα τα στοιχεία που θέλεις να έχει και το word έγγραφο (μαζί με τον πίνακα και τα ονόματα των στηλών όπως τα θέλεις), και μετά να ανοίξεις αυτή τη σελίδα μέσα από το word (ή αποθήκευσέ τη και μετά άνοιξε τη), για να φτιάξεις ότι δεν σου αρέσει (π.χ. κεφαλίδες, υποσέλιδα, fonts, colors, margins).

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 04 Ιουν 2011 00:52

Θα κάνεις export τη βάση μέσω phpmyadmin σε csv μορφή. Θα ανοίξεις το αρχείο με Excel όπου θα κάνεις τις αλλαγές που θέλεις.

servetas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από servetas » 04 Ιουν 2011 00:54

Θα ακολουθήσω την δεύτερη απάντηση!!! Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την πληροφορία...

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης