google analytics is evil

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

google analytics is evil

Δημοσίευση από cordis » 02 Ιουν 2011 15:37

χα χα χα χα! πάρα πολύ καλό το τελευταίο. γράψε μας και τι σου απάντησε η διαφημιστική που της το είπες!

ναι! ναι! γράψτο μας!
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

pimpogio

google analytics is evil

Δημοσίευση από pimpogio » 02 Ιουν 2011 16:21

παλι τα ιδια σου ξαναλεω δεν εχω διαφημιστικη
ουτε εχω διαφημισεις και ουτε εχω δωσει σε κανενα τα στατιστικα μου...
Δεν εχω site για να βαζω διαφημίσεις μεσα...

Αν ειχα παντως ετσι θα το εκανα θα τους εδινα τα στοιχεια και θα τους ελεγα βαλτε tracking μερικες μερες αν θελετε αποδειξη...

Αλλα ενα παρα πολυ μικρο ποσοστο βαζει διαφημισεις στις σελιδες του οι υπολοιποι εχουνε επαγγελματικα sites και δεν θελουνε μεσα διαφημισεις...
Γιατι αυτοι να δινουνε λογαριασμο στη google ?
Εγω ειμαι της αποψης να μην δινει κανενας λογαριασμο στην google...
Δηλαδη εγω θα δινω τα στοιχεια μου στην αμερικανικη gοogle για να κερδιζει χρηματα απο αυτα τα στατιστικα ? εδω δινει το τυρακι "της δωρεαν υπηρεσιας" αλλα η φακα δεν φαινετε
ακομα ολη καποια στιγμη θα φανει...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pimpogio την 02 Ιουν 2011 16:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

google analytics is evil

Δημοσίευση από cordis » 02 Ιουν 2011 16:24

pimpogio έγραψε:παλι τα ιδια σου ξαναλεω δεν εχω διαφημιστικη
ουτε εχω διαφημισεις και ουτε εχω δωσει σε κανενα τα στατιστικα μου...
Δεν εχω site για να βαζω διαφημίσεις μεσα...
οπότε είσαι άσχετος και αδιάφορος για το θέμα κι εκφέρεις αρνητικές απόψεις γιατί δε γουστάρεις google.

σεβαστό.

άσε τώρα να ασχοληθούν και όσοι είναι σχετικοί.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

pimpogio

google analytics is evil

Δημοσίευση από pimpogio » 02 Ιουν 2011 17:42

ποσα sites εχουνε διαφημησεις ?

Ειναι σαφως πολυ λιγοτερα απο αυτα που δεν εχουνε...

Για παραδειγμα τι ποσοστο gr sites εχουνε διαφημησεις ?
Δεν ξερω ακριβως νουμερο αλλα ενα ειναι σιγουρο οτι ειναι πολυ λιγοτερα απο αυτα που δεν εχουνε.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

google analytics is evil

Δημοσίευση από cordis » 02 Ιουν 2011 17:48

5 ήταν την τελευταία φορά που κοίταξα.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

google analytics is evil

Δημοσίευση από cordis » 02 Ιουν 2011 17:49

α! τώρα που έβαλε και το e-shop.gr έγιναν 6.
- follow me @twitter

thundergr

google analytics is evil

Δημοσίευση από thundergr » 02 Ιουν 2011 20:23

Αυτό το thread είναι ο ορισμός της φράσης "πολύ κακό για το τίποτα". Ασφαλώς και το google επεξεργάζεται στοιχεία της επισκεψιμότητας της σελίδας σου και τα αναλύει με απώτερο στόχο το κέρδος, αλλά επίσης σου παρέχει δωρεάν το καλύτερο εργαλείο στατιστικών επισκεψιμότητας. Τι το κακό έχει αυτή η «μορφή» συνεργασίας? Κάτι δίνεις και κάτι παίρνεις.

pimpogio

google analytics is evil

Δημοσίευση από pimpogio » 02 Ιουν 2011 22:30

το θεμα ειναι τι δινεις και τι παιρνεις ... δινεις πολλα και περνεις κατι που το δινει και το ανοικτο/ελευθερο λογισμικο και μαλιστα καλυτερα.
Η google απο αυτο βγαζει πολλα λευτα και γινετε εξουσια και καθολικο μονοπωλιο.
Και αυτο σε βαθος χρονου δεν συμφέρει κανενα εκτος απο τη google.Αμα ειναι 100% μονοπώλιο απο τα 100 ευρω
που παιρνει για διαφήμιση θα δινει μονο τα 5 ευρω πισω ενω αμα δεν ειναι μονοπωλιο θα αναγκαστει να δινει περισσοτερα.

Θυμασε ποιο παλια που ειτανε ο explorer μοποπωλιο στους browsers η ms δεν εδινε φραγκο
μετα που πατωσε αρχισε να ταιζει ολα τα sites για καθε εγκατασταση που αυτο δεν θα γινοτανε ποτε αν δεν εβγαινε ο firefox μπροστα...

Άβαταρ μέλους
Jimaek
Επικοινωνία:

google analytics is evil

Δημοσίευση από Jimaek » 02 Ιουν 2011 22:48

Δηλαδή εσένα τώρα σε πειράζει πως η google δεν μοιράζετε τα κέρδη μαζί σου ενώ τα βγάζει χρησιμοποιώντας τις πληροφορίες σου?

pimpogio

google analytics is evil

Δημοσίευση από pimpogio » 02 Ιουν 2011 23:01

ασφαλως και με πειραζει αλλιως δε θα καναμε κουβεντα.

Για παραδειγμα αν το παρουμε συνολικα για την ελλαδα
και τις ελληνικες σελιδες στη σουμα βγαινει οτι φευγουνε τα λεφτα απο εδω και καταληγουνε στην αμερικη.

Αιμοραγια κανονικη...

Οι κινεζοι δεν ειναι βλακες που την μπαναρανε
σκέφτονται λογικα και εξυπνα και βλεπουνε συνολικα το προβλημα... και μιλαω καθαρα για το οικονομικο
οχι για την λογοκρισια κτλπ

Πχ εγω παντα οταν βλεπω σε ελληνικες σελιδες ξενες διαφημίσεις google παντα κανω κλικ (οχι γιατι με ενδιαφερει αλλα για να χρεωσω επίτηδες τον ξενο)
αλλα οταν ειναι ελληνας ο διαφημιζόμενος δεν κανω κλικ...

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

google analytics is evil

Δημοσίευση από cordis » 02 Ιουν 2011 23:18

pimpogio έγραψε: απο τα 100 ευρω που παιρνει για διαφήμιση θα δινει μονο τα 5 ευρω πισω
νούμερα ασυνάρτητα απλά για εντυπώσεις.

πάνω από το 60% δίνει πίσω. όποια διαφημιστική και να πάρεις το 60% σου δίνει το 40% για πάρτι της.
- follow me @twitter

pimpogio

google analytics is evil

Δημοσίευση από pimpogio » 02 Ιουν 2011 23:20

ειπα ΘΑ αν γινει καθολικο μονοπωλιο θα τα κανει αυτα..

οσο υπαρχει χαλιναρι δεν θα ειναι σε θεση να το κανει αυτο μολις κοπουνε τα χαλιναρια
θα δεις τι θα κανει...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pimpogio την 02 Ιουν 2011 23:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

google analytics is evil

Δημοσίευση από cordis » 02 Ιουν 2011 23:23

αν δεν το έχει κάνει έως 21.12.2012 από εκεί και πέρα δε μας ενδιαφέρει.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
michalis1984

google analytics is evil

Δημοσίευση από michalis1984 » 02 Ιουν 2011 23:26

pimpogio έγραψε:το google analytics ειναι φολα...
ποιος ξερει τι κανουνε τα στατιστικα ή τι θα τα κανουνε στο μελλον...
Τι μπορεί να τα κάνουνε δηλαδή;;; !! Λες να σε παρακολουθούν για να βλέπουν τις τσοντοιστοσελίδες στις οποίες μπένει ο κάθε ένας; Τα χρησιμοποιούν προσφέροντας συνεχώς καλύτερες "δωρεάν" υπηρεσίες. Τα χρησιμοποιούν για έρευνα, ανάπτυξη και εξέλιξη προσπα8ώντας να παραμείνουν στην πρώτη γραμμή ! Και μην ανησυχείς, όσα στατιστικά στοιχεία ή χρήματα και εαν κερδίζούν, όταν κάποια άλλη εταιρία προσφέρει κάλύτερο και πιο φρέσκο τυράκι να είσαι σίγουρος πως όλοι θα τρέξουμε προς τα εκεί. Εξάλλου κανεις ποτέ δεν έμεινε στην κορυφή για πάντα, όσα χρήματα και εαν είχε, κάποιο γρανάζι θα χαλαρώσει και κάποιος άλλος θα βρεθεί να αναπληρώσει το κενό. Όχι ακόμη όμως.. και όχι το piwik.

Μπορεί η google να παρακολουθεί όπως λες (χωρις να είναι απαραίτητα κακο κατα την άποψη μου, εξαλλου μια απο τις βασικες αρχές του marketing είναι το να βρισκεις τι θέλει η αγορα και τσουππ να το προσφέρεις), όμως το self hosted που λες δεν μου αρεσει, βαρυφορτώνει τον server. :hammer:

Εξάλλου, εσυ που υπερηφανευεσαι πως "παρακολουθείς τους επισκέπτες σου live στο καθε τους βημα στην ιστοσελιδα σου", είσαι καλύτερος (ξερεις πως αυτο ειναι παρανομο απο την ΕΕ, πρεπει να εχεις στην πολιτικη απορρητου σημειωση για αυτο το θεμα, και το piwiki σε εχει ενημερωσει για αυτο το θεμα την στιγμη που εχεις ενεργοποιησες το συγκεκεριμενο plugin); Μην κράζουμε τους άλλους για αυτά που κάνουμε και εμεις ε;; Αφου τους παρακολουθείς που τους παρακολουθείς, βλέπε τι ψάχνουν, και πρόσφερε τους το ικανοποιώντας τις αναγκες τους (θα σε αγαπήσουν περισσότερο). Το να βλέπει κάποιος τι θελει η αγορα και να το προσφερει δνε είναι κακο, και εγω το κάνω, και πολλοί άλλοι αλλά και η google σε παγκόσμιο μέγεθος. Αυτό κάνουν περισσότερο με τα στατιστικά, ασχολουνται όμως με το δάσος, δεν θα κάτσουν να παρακολουθήσουν 1 website η 1 ατομο συγκεκεριμενα. So relax και συνεχισε με το piwik και εμεις θα συνεχισουμε με την google μεχρι το επόμενο τυρακι
best seller

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

google analytics is evil

Δημοσίευση από cordis » 02 Ιουν 2011 23:30

πάντως μέσα στις υπερβολές σου για να αποδείξεις ότι μόνο εσύ κατέχεις το δίκαιο και την γνώση (ανιψιός της Παπαρίγα είσαι; ), δείχνεις μια τάση που όλο και αυξάνετε τα τελευταία χρόνια.

πριν 5-6 χρόνια ο μόνος κακός ήταν η microsoft, τα τελευταία χρόνια όμως η google έχει ξεπεταχτεί μπροστά και όλοι την κοιτάζουν με δυσπιστία. Αλλά με εμμονή που να φτάνει σε καταστροφολογίες είσαι ο πρώτος.

είναι πολύ καλό θέμα για blog αυτό ;) θα έχεις κόσμο!
- follow me @twitter

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες