Αγορά σελίδας στο Facebook

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Frenzy

Δημοσίευση από Frenzy » 28 Μάιος 2011 14:38

Καλησπέρα παιδιά! Λοιπόν, ας μπω κατευθείαν στο θέμα!
Εγώ με μία φίλη μου έχουμε μία σελίδα στο Fb με 72,000 + μέλη!
Κάποιος τύπος πριν λίγες μέρες μας έστειλε ότι ενδιαφέρεται να αγοράσει σελίδες στο Fb με 30,000 μέλη και πάνω. Μας φάνηκε ενδιαφέρουσα η πρόταση του, μιας ΚΑΙ εγώ αλλά ΚΑΙ η φίλη μου χρειαζόμαστε κάποια χρήματα. Το θέμα είναι ότι, όταν το ρώτησα για το ποσό που διαθέτει, μου είπε να το ορίσουμε εμείς οι ίδιοι και ότι θα το συζητήσουμε, ή αν θέλουμε να κάνουμε διαφημιστικά posts αρχικά και να μας πληρώνει ανά κλικ βλέποντας πως "πάει" το πράγμα.

Τι μα προτείνετε να κάνουμε;
Κατά την άποψη σας, έως ποια τιμή πρέπει να κυμαινόμαστε; Δηλαδή πιο απλά, πόσα χρήματα να του ζητήσουμε;
(Όχι τίποτα άλλο, αλλά να μη μας πιάσει και κορόιδα :Ρ)

Υ.Γ: Σόρρυ αν το θέμα είναι σε λάθος κατηγορία, αλλά δεν έβρισκα κάποια άλλη που να ταίριαζε περισσότερο!
Dream as If you'll live forever. Live as If you'll die today!

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 28 Μάιος 2011 15:25

Δεν θα σου πω πόσο μπορεί να κοστίζει, αλλά θα σου πω αν ήμουν ανάμεσα στα 72.000 μέλη της "σελίδας" σου και καταλάβαινα πως κάποιοι εκμεταλλεύονται για να βγάλουν χρήμα, όχι απλά θα έβγαινα από τη σελίδα αλλά θα άκουγες και μπινελίκια.
Εκτός και αν είχες εξαρχής ξεκαθαρίσει ακόμα πριν εγγραφώ πως κάτι τέτοιο είναι πιθανό να γίνει μελλοντικά.

ΜΗΝ δίνετε πάτημα στους κάφρους τους marketers να σκίσουν και το facebook και όποια άλλη υπηρεσία πιάνει στο web με τις τρισάθλιες "υπηρεσίες" τους.
Αν θέλουν διαφήμιση, να πληρώσουν το facebook και να βάλουν τις διαφημίσεις τους στον χώρο που υπάρχει από το ίδιο το fb για αυτές, όχι να γεμίζουν σκουπίδια σε groups, walls και pages.

Άβαταρ μέλους
michalis1984

Δημοσίευση από michalis1984 » 29 Μάιος 2011 02:13

+1 και like με τον απο πάνω.. θα έφευγα αμέσως. Εαν δεν την χρειάζεσαι και ιδιαίτερα και δεν ενδιαφέρεσε, μπορείς να του κάνεις πρόταση να του την πωλήσεις, τιμή δεν εχω γνώση για να σου προτείνω αλλά εαν ήμουν μέλος της και έβλεπα πως άρχισες να διαφημίζεις το ένα και το άλλο τότε θα έφευγα αμέσως απο το γκρούπ σου άρα φαντάζομαι θα χάσεις αρκετούς απο μέσα σιγά σιγα βέβαια δεν θα γίνει απο την μια μερα στην άλλη αλλά θα το παρατηρήσεις.
best seller

pimpogio

Δημοσίευση από pimpogio » 29 Μάιος 2011 05:25

πουλησε την οσο ποιο πολυ μπορεις αμα ειναι ξενος και μετα πες στους φιλους σου οτι δεν ειναι δικια σου
πλεον η σελιδα...
Ετσι και τα λευτα θα του παρεις και δεν θα εκμεταλευετε τους φιλους σου...

Προσοχη ομως να σου κανει προπληρωμη γιατι αλλιως παιζει να σου κλεψει την σελιδα τζαμπα.

Ετσι και αλλιως η σελιδα στο facebook δεν σου ανήκει οποτε...

Αν την αφησεις το αφεντικο του facebook θα βγαζει λευτα απο την πλατη σου...
καλυτερα παρε τα λευτα και πες στους φιλους σου μετα να διαγραφουνε...

Να παρει αερα κοπανιστο ο ξενος.. που σκευτετε ετσι..

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 29 Μάιος 2011 15:00

το facebook δεν έχει ανάγκη τους marketers, σκίζετε και μόνο του :p

πούλα την, γιατί έτσι κι αλλιώς όταν αρχίσεις να κάνεις διαφημιστικά posts τα μέλη θα αρχίσουν να φεύγουν.

δες την σαν μια optin - optout mailing list με 72,000 + μέλη.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Frenzy

Δημοσίευση από Frenzy » 29 Μάιος 2011 15:19

Κατ' αρχάς ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις. Μάλλον θα την πουλήσω τελικά Αλλά το θέμα είναι τί ποσό να του ζητήσω; Πόσο λετε να αξίζει μια τετοια σελίδα; Σε αυτό απαντήστε μου αν γίνεται!

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 29 Μάιος 2011 16:47

στο εξωτερικό υπολογίζουν έως και $5 ή 3.5 euro ανά μέλος σε "earned media value", εδώ φυσικά ούτε τα μισά δεν παίζουν.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Frenzy

Δημοσίευση από Frenzy » 29 Μάιος 2011 17:15

cordis έγραψε:στο εξωτερικό υπολογίζουν έως και $5 ή 3.5 euro ανά μέλος σε "earned media value", εδώ φυσικά ούτε τα μισά δεν παίζουν.
Στην Ελλάδα ζούμε ρε συ. Σιγά μη συμφωνήσει να μου δώσει τόσα χρήματα! Δηλαδή μου προτείνεις να του πουλήσω τη σελίδα με βάση τα μέλη της ε; Πόσα € ανά μέλος θεωρείς ότι είναι μια καλή τιμή; Στηριζόμενοι στα Ελληνικά δεδομένα πάντα!

LLeonidas

Δημοσίευση από LLeonidas » 29 Μάιος 2011 18:28

Άμα θες να την κρατήσεις τh σελίδα γιατί σου αρέσει να την έχεις , μην μασάς πέστου 3euro το μέλος και περίμενε απάντηση του .

Άμα την έχεις βαρεθεί και θες ούτος ή άλλος να την παρατήσεις πέστου 0,50 cent το μέλος και άμα ούτε τότε δέχεται ε τι να σου πω αγνόησε τον ;)
:(

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 29 Μάιος 2011 18:31

το πόσο θα την δώσεις δε μπορώ να σου το πω εγώ. κοίτα κάτι στο εύρος από 0,20 έως και 3 ανά μέλος.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 29 Μάιος 2011 19:04

Για να καταλαβω η πιο χαμηλη τιμη που εχετε προτεινει στο παιδι ειναι 14 400 ευρω?Και εχουν ειπωθει και τιμες απο 210000 ευρω μεχρι 36000 ευρω?
Και περιμενετε οτι υπαρχει καποιος που θα τα δωσει?
Πρωτον θα επρεπε να του πειτε οτι οπως ειπε και ο ντιμσις κατι τετοια δεν πωλουνται εαν θελεις να εισαι σωστος και δευτερον εαν θες τα λεφτα δωστην 1 με 2000 και εαν ο αλλος την παρει το ποιο πιθανο ειναι να τα κλεει εαν δεν ειναι target η σελιδα στο περιεχομενο που παει να διαφημισει......

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 30 Μάιος 2011 00:29

Για να υπολογίσεις πόσο πρέπει να την πουλήσεις :
α ) Υπολογίσετε τα ενεργά μέλη.
β ) Το θέμα και το κοινό ( ηλικιακά και περιεχόμενο ) που απευθύνεται.
γ ) Στο πόσο χρόνο θα γίνει απόσβεση των χρημάτων από τον αγοραστή.
Γιατί έχω διαχειριστή σελίδα με 80000 μέλη όπου ήταν φτιαγμένη εδώ και χρόνια, όπου επειδή δεν είχε ανανεώση συχνά, ( κάθε 6+ μήνες ένα ποστ ) λογικά είχε χάσει πολλούς ενεργούς και κάθε ποστ, έστελνε από 25 μέχρι 50 άτομα μόνο. Οπότε καταλαβαίνεις. Αν θες πες εδώ ή στείλε pm για ποια σελίδα λες, για να σου πόσο πόσο πρέπει να την δώσεις.
@ Cordis δηλαδή πουλάνε σελίδες fb στο εξωτερικό; Δεν το ήξερα.. Υπάρχει και site που το κάνουν;
Εικόνα

Frenzy

Δημοσίευση από Frenzy » 30 Μάιος 2011 00:36

Spyrostagas έγραψε:Για να υπολογίσεις πόσο πρέπει να την πουλήσεις :
Γιατί έχω διαχειριστή σελίδα με 80000 μέλη όπου ήταν φτιαγμένη εδώ και χρόνια, όπου επειδή δεν είχε ανανεώση συχνά, ( κάθε 6+ μήνες ένα ποστ ) λογικά είχε χάσει πολλούς ενεργούς και κάθε ποστ, έστελνε από 25 μέχρι 50 άτομα μόνο. Οπότε καταλαβαίνεις. Αν θες πες εδώ ή στείλε pm για ποια σελίδα λες, για να σου πόσο πόσο πρέπει να την δώσεις.
@ Cordis δηλαδή πουλάνε σελίδες fb στο εξωτερικό; Δεν το ήξερα.. Υπάρχει και site που το κάνουν;
Πρόκειται για αυτή τη σελίδα
http://www.facebook.com/StoPara5
Περιμένω τη γνώμη σου!

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 01 Ιουν 2011 17:53

είναι πολύ ιδική για να πιάσεις κάτι καλό, και για ένα θέμα που έχει τελειώσει...

θα σου πρωτινά να την κρατήσεις ώστε να μπορέσεις να φτιάξεις "παρόμοιες" πιο εύκολα, αλλά με κάτι πιο επίκαιρο.
- follow me @twitter

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 02 Ιουν 2011 01:04

Frenzy έγραψε:
Spyrostagas έγραψε:Για να υπολογίσεις πόσο πρέπει να την πουλήσεις :
Πρόκειται για αυτή τη σελίδα
http://www.facebook.com/StoPara5
Περιμένω τη γνώμη σου!
Μμμ την είδα, και βλέπω ότι έχεις αρκετούς ενεργούς στην σελίδα.
Βέβαια ειδική σελίδα, αλλά με κάποιες ωραία posts, βίντεο, φώτος, quiz
θα γράφουν τα ποστς, θα ενημερώνεται το προφίλ τους, θα το βλέπουν άλλοι θα κάνουν like και άλλα πολλά. Και μπορείς να φτιάξεις κάποιες άλλες παρεμφερείς σελίδες και να τις προωθείς ανά τακτά χρονικά διαστήματα.
Αν θες κάνε με add στο facebook ( http://www.facebook.com/spyrostagas ) να τα πούμε κι από εκεί, να σου πω διάφορους τρόπους πρόωθησης σχετικά με αυτή την ειδική σελίδα. :)
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες