Η εμφάνισή μου στο google

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
free-stuff

Δημοσίευση από free-stuff » 27 Μάιος 2011 09:32

Στην πρώτη σελίδα έχω να βάζει password ο χρήστης για να μπορεί να εισέλθει.

Δηλαδή η πρώτη σελίδα έχει μόνο ένα logo και λέει "Please enter password to enter" και από κάτω είναι το textbox.

Εκεί που εμφανίζομαι στο google, ο τίτλος είναι οκ, παίρνει τον τίτλο της σελίδας, αλλά από κάτω γράφει "Please enter passwrod to enter"

Σκεφτείτε το κάπως έτσι... ψάχνετε την TOYOTA και στην εμφάνιση αναζήτησης σας βγάζει "TOYOTA: Please enter password to enter"

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μην εμφανίζεται αυτό στο google;

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 27 Μάιος 2011 09:40

Γράψε τι θέλεις να φαίνεται στο meta description, και αν σε παίρνει πέτα και μια παράγραφο πριν από τη φόρμα με έναν τίτλο σε heading tag (π.χ. h1) και μια παράγραφο (<p>) που να περιγράφει το site και έπειτα περίμενε την επίσκεψη των googlebots και την ανανέωση.

free-stuff

Δημοσίευση από free-stuff » 02 Ιουν 2011 09:28

Κάθε πόσο κάνουν επίσκεψη τα bots;

Έχει καμιά βδομάδα που έβαλα meta-description και δεν έγινε τίποτα.

Να σημειώσω ότι δεν έβαλα ούτε h1 ούτε p επειδή είναι η σελίδα που ζητάει το password και δε γίνεται να γράψω κάτι άλλο.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 02 Ιουν 2011 11:20

Εφαρμογή για στατιστικά έχεις; στις περισσότερες υπάρχει επιλογή να δεις ποια bots επισκέφθηκαν τις σελίδες σου και ποιές ημερομηνίες.

Αν δεν έχεις στατιστικά, γράψε στη google search το url του site σου και δες αν βγάζει επιλογή "Προσωρινά αποθηκευμένη". Κλίκαρε το link και δες την ημερομηνία που σου βγάζει πάνω στην γκρί περιοχή. Είναι η τελευταία ημερομηνία που σε επισκέφθηκαν τα googlebots, οπότε κάνε τους υπολογισμούς σου.

Σε γενικές γραμμές δεν υπάρχουν στάνταρτ ημερομηνίες ώστε να ξέρεις κάθε πότε θα σε επισκεφθούν τα search bots. Συνήθως όσο πιο συχνά ενημερώνετε ένα site με φρέσκο περιεχόμενο, τόσο πιο συχνά δέχεται και επισκέψεις (και το αντίθετο).

free-stuff

Δημοσίευση από free-stuff » 02 Ιουν 2011 16:34

Έχεις δίκαιο, λέει ακόμα 23 Μαϊου.

Ευχαριστώ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες