Nεος στο Adsense - Συμβουλες ευπροσδεκτες

σχετικά με το Google AdSense

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Anonymous

Δημοσίευση από Anonymous » 26 Μάιος 2011 15:52

Καλησπερα παιδια. Νεος στο φορουμ νεος και στο ειδος του adsense.

Θα ηθελα να μου δωσετε μερικες συμβουλες. Παιζω ενα online παιχνιδι www.hattrick.org με εγγεγραμμένους χρηστες στους 750.000

Στην ελληνικη κοινοτητα που ειναι περιπου 7.500 ειμαι αρκετα ενεργο μελος. Προκειτε για ενα ποδοσφαιρικο μανατζερ παιχνιδι. Αποφασισα να κανω ενα blog με την ομαδα μου. Το εβαλα στην υπογραφη μου και καθε φορα που γραφω στο φορουμ του παιχνιδιου το βαζω και αυτο. Ετσι φτανω τις 100 επισκεψεις περιπου την ημερα. Το θεμα ειναι οτι εχω μολις 3 κλικ συνολικα.

Το blog ειναι αυτο treloimathimatikoi.blogspot.com/

Τι μπορω να κανω για να αυξησω τα κλικ μου;

Επισης αν εχετε καμια ιδεα για κανενα αλλο blog που μπορω να κανω πειτε μου. Ασχολουμε αρκετα καθε μερα. Κατι που να εχει περασει και να βγαζει αρκετα κλικ καθημερινα

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Δημοσίευση από bibisidis » 26 Μάιος 2011 18:39

3% ειναι αρκετα καλο νουμερο για adsense.
Πιθανολογώ πως καπου διαβασες πως με το adsense μπορεις να κανεις λεφτα κι αρχισες να κανεις ονειρα...
Η αληθεια ειναι πως για να βγαλεις ενα μικρο μεροκαμματο απο το adsense απο το συγκεκριμενο blog θες τουλαχιστον 20 000 επισκεπτες καθε μερα και παλι δεν ειμαι σιγουρος αν θα βγαζεις πανω απο 5 ευρω την ημερα.
Οι επισκεπτες που εχεις αυτη τη στιγμη ειναι 13-24 χρονων αντρες. Αν καποια στιγμη εμφανιστουν στο adsense banners με γυμνες τοτε εχεις καποιες σοβαρες πιθανοτητες.
Η νεολαια οχι μονο δεν παταει στα ads tou adsense αλλα σε μενα εχει συμβει να μου την πουνε κιολας γιατι εβαλα διαφημισεις σε δικο μου blog!!!
Αν και δεν θελω να γενικευσω και ισως να γινομαι και κακος αποψη μου ειναι πως η νεολαια σημερα πιστευει οτι δεν χρειαζεται να πληρωνεται κανεις και για τιποτα στο internet.

pimpogio

Δημοσίευση από pimpogio » 26 Μάιος 2011 18:48

Απο το adsense bγαζει λευτα μονο η google σε βαρος σου γιατι αγοραζει φτηνα και πουλαει πανακριβα.
Εκτος αυτου ολοι εχουνε adblock plus που κοβει τις διαφημησεις της google..

Anonymous

Δημοσίευση από Anonymous » 26 Μάιος 2011 18:58

Σιγουρα δεν περιμενω να βγαλω λεφτα και δεν εκανα τρελα ονειρα. Ηλπιζα σε 50-60€ τον μηνα και οχι 5€ την μερα οπως ειπες.

Το παιχνιδι αυτο ειναι μοιρασμενο σε ηλικιες. Εχει και ως 50 χρονων ατομα που εχω γνωρισει.

Τα στατιστικα μου τωρα ειναι αυτα:
AdSense για περιεχόμενο 211 (views) 2 (klik) 0.95% (CTR) 1.19(eCPM) 0.25 (κερδη)

δεν ξερω γιατι το ενα κλικ δεν μου το εμφανιζει

Άβαταρ μέλους
michalis1984

Δημοσίευση από michalis1984 » 26 Μάιος 2011 20:03

Ανάλογα με την θεματολογία, με 20.000 pageviews την μέρα μπορείς να βγάζεις απο €5 μέχρι και 20€ την ημέρα.

Βέβαια το blog σου είναι παντελώς άχρηστο (φιλικά!!). Ποιός θα ενδιαφέρετε για παράδειγμα σε 1 βδομάδα να διαβάζει τα μπαγιάτικα νέα μιας φανταστικής ομάδας; Εδώ ακόμη και τα μπαγιάτικα νέα των πραγματικών ομάδων σε λίγες μέρες δεν έχουν κανένα ενδιαφέρον. Έτσι κατα την άποψη μου και φιλικά πάντα, ο κόπος σου για να γράφεις θα πάει χαμένος !! Το μόνο ενδιαφέρον που βρήκα είναι τα 2 τελευταία σου άρθρα τα οποία δεν αφορούν την ομάδα σου και την ζωή της. Αν θέλεις χρήματα γράφε για θέματα τα οποία θα είναι πάντα διαχρονικά. Ακόμη και τα "ανέκδοτα" πιστεύω έχουν περισσότερη διαχρονική αξία απο την ζωή μιας φανταστικής ομάδας.. Φιλικά στα λέω αυτά για να σε κάνω να σκεφτείς !!

Σκεψου!!

- Γιατί κάποιος θα μπεί ΚΑΙ ΘΑ ξαναμπεί στο blog σου; - Για να ενημερώνετε για τα νέα μιας φανταστικής ομάδας; - ΟΧΙ. Κάποιος για να μπει, και προπάντως να ΞΑΝΑΜΠΕΙ σε ενα blog, πάει να πει πως του προσφέρει κάτι που για τον ίδιο αξίζει. Πάρε ως παραδειγμα τον εαυτό σου, εσυ σε πόσες ιστοσελίδες μπαινεις καθημερινώς 5-10? Έχεις και κάποιες αλλές μετρημένες στις οποίες μπαίνεις σπανίως. Σε κάποιοες άλλες μπορεις να μπεις 1 φορα τυχαία και μετα δεν θα ξαναμπεις καθώς δεν αξιζουν για σενα.

- Σε ποιο κοινό απευθύνεσαι; Με λίγα λόγια δηλαδή.. στην καλύτερη περίπτωση πόσος κόσμος θα μπεί στο blog σου; - Ακόμη και όλη την ελληνική κοινότητα του παιχνιδιού να προσκαλέσεις (πόσοι θα είναι εξάλλου όσοι ασχολούνται συσηματικά έτσι ώστε να θέλουν να ενημερώνονται για τα νέα της όμαδας σου; 10.000;), ποτέ δεν θα έχεις αρκετό κόσμο για να βγάζεις αρκετά χρήματα.

κτλ κτλ υπαρχουν πολλά που θα μπορούσα να σου πω αλλά δεν έχω σκοπο να σου κάνω μάθημα. Απλα σου δίνω κάποιο κινητρο για να σκεφτείς περισσότερο το θέμα..

Δώσε και εσύ κίνητρα στους επισκέπτες σου (πχ ωραια άρθρα) και θα ξαναμπούν :D

Φυσικά εαν ειναι το πρωτο σου blog τοτε οκ ειναι μια καλη αρχή για να μάθεις να το λειτουργεις, και να χρησιμοποιήσεις το adsense μαθαινοντας μην περιμένεις όμως να βγάλεις πάνω απο 1 euro την βδομάδα με την συγκεκριμένη θεματολογια. Χρησιμοποίησε το μαθαίνωντας χωρίς να περιμένεις πολλά κέρδη μέχρις ώτου να είναι έτοιμος να φτιάξεις κάτι καλύτερο απο άποψη θεματολογίας..

Επίσης πρόσεχε λίγο γιατί το να μπαίνουν καθημερινά άτομα στην ιστοσελίδα σου αποτην ίδια πηγή (πχ hattrick forum) και 10 απο αυτούς (οι ιδιοι) να κάνουν καθημερινα κλικ (θελοντας πιθανον να σε βοηθησουν) δεν ειναι καθολου καλο θα ανάψει κοκκινα λαμπακια στην google προτού το πάρεις χαμπάρι

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 26 Μάιος 2011 23:23

Καλη αρχη και καλα κερδη!
το blog σου αν νομιζεις οτι ειναι καλο ειναι καλο
καθε αλλη αποψη περι του αντιθετου ειναι απλα μια αποψη και τιποτα αλλο

δοκιμασε να βαλεις affiliate συστημα καποιο απο οσα ειναι εδω μεσα και διαλεξε καμπανιες οπως ringtone η wallpaper για κινητα που κανουν καλες πωλησεις στο ηλικιακο κοινο που απευθυνεσε

αν κατι δεν καταλαβες ρωτησε ελευθερα

Anonymous

Δημοσίευση από Anonymous » 27 Μάιος 2011 12:25

Ευχαριστω πολυ για ολες τις απαντησεις. Πραγματικα.

michalis1984 : Εχεις δικιο για το blog. Μας εδωσε το παιχνιδι καποια widget και το εφτιαξα χωρις να εχω σκεφτει τις διαφημισεις. Μετα μου ηρθε σαν ιδεα. Το κοινο που μπαινει δεν ειναι ελληνικο απαραιτητα. Οι αναρτησεις θα γινονται καποιες στα αγγλικα. Αυτες που εχω βαλει ειναι παλιες ανακοινωσεις τις ομαδας γιαυτο μπηκαν ελληνικα. Εκανα κανα δυο προσθηκες οπως "tip of the week" ωστε να κανω τους αναγνωστες να μπαινουν. Αυτο το φοβαμαι ειναι η αληθεια με το να μπαινουν ολοι απο το ιδιο. Μεσα σε 2 μερες εχω σχεδον 400 επισκεψεις και οι μισες ηταν μονο απο Ελλαδα.

fiskilis: Μπορεις να μου δωσεις περισσοτερες πληροφοριες γι'αυτο το affiliate συστημα; Τι ακριβως ειναι;

Ευχαριστω ολους. Αν εχετε καμια πιασαρικη ιδεα για blog και θελετε να την μοιραστειτε μαζι μου, ευχαριστως

Άβαταρ μέλους
Rapsos13
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapsos13 » 27 Μάιος 2011 22:03

Καλησπέρα και από εμένα.

Είχα παίξει πριν μερικά χρόνια το sokker.org που είναι παρόμοιο με το παιχνίδι που παίζεις εσύ και μόλις είδα το thread σου έκανα εγγραφή στο hattrick :P (Μπορεί να χρειαστώ καμιά βοήθεια/συμβουλή :) )

Όπως είπαν και οι υπόλοιποι το κοινό στο οποίο απευθύνεσαι δεν είναι πολύ μεγάλο οπότε τα κέρδη από το adsense δεν θα είναι πολύ μεγάλα.Το 50-60euro που είπες το μήνα πιστεύω ότι μεγάλο πόσο.
Θέλω να πιστεύω ότι το Blog δεν το ξεκίνησες με σκοπό να βγάλεις λεφτά αλλά γιατί ήθελες να γράψεις για την ομάδα σου και κατ' επέκταση για το παιχνίδι.Οπότε για εμένα αν θες την γνώμη μου συνέχισε.Σίγουρα τα κέρδη δεν θα είναι μεγάλα από το adsense αλλά τουλάχιστον θα έχεις κάποια κέρδη.

Τώρα το affiliate που πρότεινε ο fiskilis δεν είναι καθόλου άσχημη ιδέα.Ιδικά αν βρεις καμπάνιες που έχουν σχέση με ηλικιακό κοινό που απευθύνεσαι.
Ρίξε μια ματιά σε αυτό το θέμα από το φόρουμ για να δεις τι είναι το affiliate:
www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=53542

Όπως επίσης υπάρχουν και ξένες εταιρίες

Anonymous

Δημοσίευση από Anonymous » 28 Μάιος 2011 19:48

Oπως ειπες το blog το ξεκινησα για την ομαδα αλλα σκεφτηκα μηπως βγαινει απο το adsense εστω και η συνδρομη. 10€ το τριμηνο. Που θα παει; Δεν θα τα βγαλω; Θα δω και το λινκ που μου εδωσες μηπως βγαλω ακρη.

Οσο για το παιχνιδι μπορεις να με ρωτησεις οτι θες εκει. Βρες με στο παιχνιδι και στειλε οτι θες απο μηνυμα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google AdSense”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες