Τι πίνακες στη βάση δεδομένων απαιτεί μια σελίδα με καλάθι αγορών ??

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
katerinaaa

Δημοσίευση από katerinaaa » 22 Μάιος 2011 18:17

Γεια σας,
έχω δημιουργήσει ένα site με προϊόντα.

Θα θελα να δώσω την δυνατότητα στο χρήστη να αγοράζει τα προϊόντα, δηλαδή να δημιουργήσω ένα καλάθι αγορών.

Το πρόβλημα που έχω είναι δε ξέρω πως να το χειριστώ σε επίπεδο βάσης δεδομένων.

Δηλαδή, πατάει ο χρήστης σε ένα προϊόν πρέπει αυτόματα να το εισαγάγω σε ένα προσωρινό πίνακα στη βάση και μετά μόλις πατήσει επιβεβαίωση αγοράς να έχω άλλον εναν πίνακα να το αποθηκεύω σα παραγγελία.

Επειδή έχω μπερδευτεί μήπως μπορείτε να μου πείτε πως θα μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 23 Μάιος 2011 02:29

Το προσωρινό καλάθι αγορών συνήθως δεν γίνεται στη βάση αλλά στο session του χρήστη. Με λίγα λόγια αφού κάνει login ο χρήστης αποθηκεύεις τα προϊόντα σε έναν πίνακα για παράδειγμα μέσα στη μεταβλητή $_SESSION[].
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 23 Μάιος 2011 09:53

xultimatex έγραψε:Με λίγα λόγια αφού κάνει login ο χρήστης αποθηκεύεις τα προϊόντα σε έναν πίνακα για παράδειγμα μέσα στη μεταβλητή $_SESSION[].
Γιατί να κάνει οπωσδήποτε login?
Το session shopping cart μπορεί να εξυπηρετήσει και αυτούς που δεν έχουν κάνει login ώστε να συγκεντρώσουν τα επιθυμητά προϊόντα.
Μετά υπάρχουν οι δυνατότητες, ή να αγοράσουν και φύγουν (χωρίς να γίνουν μέλη), ή να κάνουν στο τέλος login και ή να αγοράσουν ή να αποθηκεύσουν το session shopping cart στον λογαριασμό τους και να συνεχίσουν τα ψώνια άλλη μέρα :wink:

katerinaaa

Δημοσίευση από katerinaaa » 26 Μάιος 2011 18:52

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες