video απο μήνυμα

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
EMILI

video απο μήνυμα

Δημοσίευση από EMILI » 17 Μάιος 2011 19:45

Δεν ξέρω αν το θέμα ανήκει εδώ,αν όχι ζητώ συγνώμη.
Θα ήθελα να ρωτήσω,πως μπορώ να αποθηκεύσω στον υπολογιστή μου ενα μήνυμα που περιέχει video.μήνυμα που έχει έρθει οχι στο e-mail mου,αλλά π.χ που έχει ερθει σε συζήτηση σε ενα chat.Υπάρχει τρόπος να το κανω εγγραφή σε cd,ή αυτό δεν είναι δυνατό να γίνει;
Ευχαριστώ πολύ!

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

video απο μήνυμα

Δημοσίευση από Zizo » 17 Μάιος 2011 20:41

χμ, μπορεί να γίνετε.
Αν μπορούσες να μας πεις τη μήνυμα θα ήταν καλά.
πχ στο msn πλέον μπορείς να στείλεις και βίντεο μήνυμα. Και ακόμα κιαν κλίσεις το msn σου έρχεται email με το βίντεο embed.

Όχι τίποτα, αλλά αν σε flash υπάρχουν μερικά Plugin όπου σε αφήνουν να κατεβάσεις το flash βίντεο.

Αφού το κατεβάσεις όλα είναι πιθανά να γίνουν.
Ακόμα κιαν δεν καταφέρεις να το κατεβάσεις μπορείς με άλλα προγράμματα να βιντεοσκοπίσεις την ίδια σου την οθόνη.

Από προγράμματα θυμάμαι μόνο το camtasia.
Όσο για Plugin αν δεν προτείνει κάποιος άλλος κάποιο τότε με ένα γρήγορο ψάξιμο στο firefox πιθανών να βρεις.
Εικόνα
What you waiting for?

EMILI

video απο μήνυμα

Δημοσίευση από EMILI » 17 Μάιος 2011 23:57

Σίγουρα τα είπες πολύ καλά για κάποιον που γνωρίζει,αλλά για μένα είναι λίγο...καθότι είμαι αρχάρια!το embed σημαίνει ανέβασμα;Και το camtasia φανταζομαι δεν μπορώ απλά να το κατεβάσω ε;το plugin πως θα το ψάξω στο MOZILA;Ευχαριστώ πολύ πάντως που ασχολήθηκες!

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

video απο μήνυμα

Δημοσίευση από Zizo » 19 Μάιος 2011 00:00

Βασικά αν μπορείς να πεις που βρίσκετε το βίντεο θα αποφάσιζα ποια απτις 3 ιδέες μου χρειάζεσαι.

1: Αν είναι κάπου σαν το youtube μπορείς να μπεις σε διάφορα site όπως αυτό και βάζοντας την διεύθυνση να μπορέσεις να το κατεβάσεις (μερικές φορές δουλεύει κιας μην είναι στο youtube η σε γνωστό site).

2: Αν δεν πιάνει το 1 τότε πηγαίνεις εδώ και κατεβάζεις ένα απτα plugin. Συνιστώ το "Video DownloadHelper" που είναι στα Top Downloads. Το οποίο σε βοηθάει να κατεβάσεις κάποιο flash αρχείο απτο ίντερνετ. Συνήθως τα βίντεο σε flash player τα βρίσκεις στο ίντερνετ. Όπου μετά αν θες να το γράψεις σε dvd ή να το περάσεις κάπου, άστο για αργότερα.

3: Αν σου φαίνεται το 2 δύσκολο και δεν σε βοηθήσει κανείς από δω ή φίλος σου που ασχολήθηκε με κάποιο plugin τότε πας εδώ και κατεβάζεις αυτό το πρόγραμμα. Μαυτό το πρόγραμμα μπορείς να βιντεοσκοπήσεις την οθόνη σου. Και νομίζω δεν είναι δύσκολο ακόμα κιαν ξες λίγα.

Τελικά είναι βίντεο απτο msn και σου ήρθε με email? Αν θες και αν ξες από που είναι μπορείς να βρεις λύσεις και απτο google. Όπως "how to download video message from msn". Όχι ότι ξέρω αλλά ίσως σου ευκολύνει την κατάσταση καθώς το πρώτο πράμα που θα κάνω θα είναι αυτό αν μου πεις ότι είναι απτο msn.

Σόρι για το μεγάλο κείμενο ή αν σε μπερδεύω.
Χαλαρά.
Εικόνα
What you waiting for?

EMILI

video απο μήνυμα

Δημοσίευση από EMILI » 19 Μάιος 2011 10:33

Είναι μνμ που μου ήρθε σε μια συνομιλια σε ενα foroum,αυτό ήταν η αφορμή να σκεφτώ Πως να αποθηκεύσεις ενα βίντεο!.Eυχαριστώ για το Frap,αλλα μήπως θα μπορούσες να πείς πως δουλεύει,έτσι μήπως μάθω και κάτι!Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

video απο μήνυμα

Δημοσίευση από cordis » 19 Μάιος 2011 12:57

EMILI έγραψε:Είναι μνμ
να μη ξαναγράψεις σα να γράφεις sms. φορουμ είμαστε όχι chat ούτε κινητό τηλέφωνο.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

video απο μήνυμα

Δημοσίευση από Zizo » 19 Μάιος 2011 20:37

Μάλλον πάμε για το 3 τότε.
Κατέβασε το fraps και αν γνωρίζεις αγγλικά και μπορείς να παρακολουθήσεις αυτό το βίντεο, δες το.

Να πω πως φοβάμαι ότι θα υπάρχει το λογότυπο του προγράμματος σε κάποια γωνία μεστο βίντεο.
Αν δεν θες κάτι τέτοιο, ή αγοράζεις κάποιο πρόγραμμα ή βρίσκεις κάποιο δωρεάν. Δεν έχω ψαχτεί και δεν γνωρίζω για δωρεάν.
Αν κάνω λάθος, καλώς.

Αφού κατεβάσεις, εγκαταστήσεις και ανοίξεις το πρόγραμμα θα δεις όπως και στο βίντεο, 4 καρτέλες.
General, FPS, Movies, Screenshots.

Στο General δεν βλέπω κάτι ενδιαφέρον.

Στο FPS κάνε κλικ στο "Hide Overlay". Αλλιώς θα εμφανίζετε σε κάποια γωνία πόσες εικόνες το δευτερόλεπτο εμφανίζει η οθόνη σου. Σίγουρα δεν σε ενδιαφέρει.

Στο Movies διάλεξε "Record Win7 sound" και "Stereo", ξεδιάλεξε το "Record external input" αν είναι επιλεγμένο.
Αριστερά βρίσκονται τα fps διάλεξε ένα fps από 30 και κάτω. Άμα το βίντεο δεν είναι τόσο ομαλό διάλεξε κάτω από 20. FPS είναι frames per second/εικόνες το δευτερόλεπτο. Όσες περισσότερες εικόνες τόσο περισσότερο χώρο πιάνει το βίντεο και δεν θες να γίνει πολύ μεγάλο και βαρύ με αποτέλεσμα ακόμα και να κολλάει. Εγώ λέω να βάλεις από 20 μέχρι 15 με την εμπειρία που έχω για webcams.
Μη ξεχνάς ότι στο Movies λέει πάνω πάνω που θα αποθηκευτή το βίντεο.

Και τέλος πατώντας το F9 αρχίζει να βιντεοσκοπεί όποιο παράθυρο έχει ενεργοποιημένο (σύμφωνα με το βίντεο που σου έστειλα).

Να πω την αλήθεια δεν μαρέσει εδώ που έφτασα.
Φοβάμαι πως το βίντεο θα σου βγει μεγάλο πρώτων.
Δεύτερον θα φαίνεται και το μενού του firefox όπως και όλο το παράθυρο, γιαυτό θα χρειαστεί να το πειράξεις σε κάποιο άλλο πρόγραμμα.

Κατατάλλα εξήγησα αρκετά πράματα, ένα καλύτερο πρόγραμμα όπου μπορείς να διαλέξεις εσύ που ακριβός θες να βιντεοσκοπήσεις είναι το camtasia και δεν είναι free.

Σίγουρα με τα plugin του firefox γίνετε πιο σωστά η δουλειά. Και αυτό που θες χωρίς να βρίσκομε δίπλα ή να ξες και συ κάποια πράματα είναι λίγο confusing.
Εικόνα
What you waiting for?

EMILI

video απο μήνυμα

Δημοσίευση από EMILI » 20 Μάιος 2011 21:41

Το μύνημα το κατέβασα με το real player .Χίλια ευχαριστώ γαι το frap που προσπαθώ να το μάθω,και γενικά, ευχαριστώ πολύ που ασχολήθηκες!!!!

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

video απο μήνυμα

Δημοσίευση από Zizo » 20 Μάιος 2011 23:21

Να σαι καλά. Αλλά θα ήθελα να μας πεις 1-2 πράματα.
Άνοιξες τον real player και είχε κάπου επιλογή να βάλεις την ιστοσελίδα και να βρει και να σου κατεβάσει αν υπάρχει βίντεο?

έτσι γενικά πάνω κάτω.
ή το βίντεο επαίζε εξαρχής σε real player μεστον firefox και έτσι ο ίδιος ο real player σου έδινε την δυνατότιτα να το κατεβάσεις?
Εικόνα
What you waiting for?

EMILI

video απο μήνυμα

Δημοσίευση από EMILI » 20 Μάιος 2011 23:54

Κοίτα τι έκανα:ανοιξα το μυνημα και κατόπιν τον real player.πάτησα play now και το πήρε.,με ρώτησε αποθήκευση ,το στειλα και οκ!Ελπίζω να το περιέγραψα καλά .Δεν έχω και πολλές γνώσεις,θεώρησε ότι ήταν η τύχη του πρωτάρη που το έκανα αυτό με το video.Ψάχνοντας για το frap το βρήκα,το οποιο το μελετω ακόμη!

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες