Συνιδρυτής Google: 'Τα Windows βασανίζουν τους χρήστες'

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Rapsos13
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapsos13 » 13 Μάιος 2011 05:14

Εχτές στο ετήσιο συνέδριο της εταιρίας,Google I/O, ο συνιδρυτής της Google Sergey Brin επισήμανε γιατί η εταιρία του παίρνει μέρος της αγοράς τον λειτουργικών συστημάτων από την Microsoft.Εν ολίγοις,πιστεύει ότι η υπάρχει μεγάλη ταλαιπωρία στην χρήση και στην συντήρηση και ότι η δικιά του εταιρία μπορεί να προσφέρει για λύση σε αυτό το πρόβλημα.

"Δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι εγγενώς λανθασμένο με τα Windows…τα Windows 7 έχει εξαιρετικά συστήματα ασφάλειας",είπε ο Brin σύμφωνα με τον GeekWire.Έπειτα πρόσθεσε: "Με την Microsoft και τους άλλους προμηθευτές λειτουργικών συστημάτων, νομίζω ότι η πολυπλοκότητα διαχειρίσεις των συστημάτων τους βασανίζει τους χρήστες…Βασανίζει όλους μέσα σε αυτή την αίθουσα..Είναι ένα ελαττωματικό μοντέλο από την κατασκευή του."

Η Google εχτές ανακοίνωσε τα Chromebook τα οποία φορητές συσκευές που τρέχουν το Ghrome OS της Google.Όπως πιθανά μπορείτε να μαντέψετε, το όνομα προέρχεται απο τον συνδυασμό τον λέξεων Chrome και notebook.Δύο Chromebooks, ένα απο την Acer και ένα από την Samsung, ανακοινώθηκε ότι θα είναι διαθέσιμα για προ παραγγελία από της 15 Ιουνίου 2011 σε 7 χώρες: Αμερική,Μεγάλη Βρετανία, Ισπανία, Γερμανία, Γαλλία, Ιταλία και Ολλανδία.

Δείτε το βίντεο: Chromebook - Updates

Η Microsoft έχει ένα αυτοματοποιημένο σύστημα αναβάθμισης στα Windows, αλλά η Google εννοείτε πως πιστεύει ότι η δικιά της απρόσκοπτη ενημέρωση μηχανισμού (όπως φαίνεται στο βίντεο ανωτέρω) είναι ανώτερη.Η εταιρία επιμένει ότι με το να κρατάς τον υπολογιστή ενημερωμένο χωρίς οποιαδήποτε ενασχόληση απο την μεριά του χρήστη κάνοντας την διαχείριση και την αναβάθμιση ουσιαστικά αόρατη είναι άκρος σημαντική.

Αυτή δεν είναι η πρώτη φορά που η Google υπονόησε ότι το Chrome OS είναι ανώτερο απο τα Windows.Τον Οκτώβριο του 2010 ο CEO της Google(εκείνο το διάστημα) Eric Schmidt μίλησε απαξιωτικά για τα Windows 7. Τον Νοέμβριο του 2010, ο γίγαντας των μηχανών αναζητήσεις ισχυρίστηκε ότι το 60% των επιχειρήσεων θα μπορούσαν άμεσα να αντικαταστήσουν τα Windows τον συσκευών τους με υπολογιστές που θα τρέχουν Chrome OS.

Θυμηθείτε, αυτές τις δηλώσεις που έγινες πριν τα Chromebook καν ανακοινωθούν.Η Google μπορεί να μην μπορέσει να καταστρέψει τελείως την Windows, αλλά σίγουρα προσπαθεί να κάνει όσο μεγαλύτερη ζημία μπορεί. Μπορούμε μόνο να φανταστούμε πώς η εταιρεία πρόκειται να προωθήσει με της εκστρατείες μάρκετινγκ γύρω από το Chrome OS.

Πηγή: http://beezzpress.com/google-τα windows βασανίζουν τους χρήστες

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 13 Μάιος 2011 06:35

Το έχω ξαναπεί και το ξαναλέω, όλο αυτό το «cloud-based-computing-σκηνικό -ολα-τα-αρχεια-μου-σε-σερβερ-που-δεν-ξερω-κατα-που-πεφτουν-και-ποιος-τα-διαχειρίζεται-και-τι-μου-ξημερωνει-αναλογα-τις-ορεξεις-της-καθε-εταιρειας» δεν με πείθει ΚΑΘΟΛΟΥ.

Ωραιο το chrome os, αλλά για λίγα πράγματα. Δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να αντικαταστήσει τα Windows μου για κανέναν λόγο.
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 13 Μάιος 2011 09:40

telas έγραψε:
Ωραιο το chrome os, αλλά για λίγα πράγματα. Δεν πρόκειται ΠΟΤΕ να αντικαταστήσει τα Windows μου για κανέναν λόγο.
+1000

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 13 Μάιος 2011 10:24

Σωστά τα λέει η google, να τους δώσουμε το ελεύθερο να αλωνίζουν στον υπολογιστή μας αόρατα γιατί αλλιώς βασανιζόμαστε! Εγώ μάλιστα προτίθεμαι να τους επιτρέψω να βάλουν και έναν keylogger αλλά και ακόμα παραπέρα, να εγκαταστήσουν και έναν keypresser να μου γράφουν αυτοί τα url των site που θέλουν να επισκέπτομαι να μη βασανίζομαι, αλλά και να κάνουν αυτόματη διόρθωση όσες λέξεις γράφω που δεν τους αρέσουν.
Που να ταλαιπωρούμαι τώρα, ας γίνουν όλα αυτόματα να γλιτώσω. Μπράβο google!

beezzpress.com πρόσεξε λίγο και τις αυτόματες μεταφράσεις γιατί κάποιες προτάσεις όπως η τελευταία παράγραφος, δεν βγάζουν νόημα.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 13 Μάιος 2011 12:16

αυτά τα λέμε εμείς που είμαστε υποψιασμένοι... πόσοι θα πέσουν με τα μούτρα να τα πάρουν...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 13 Μάιος 2011 13:33

afta me tous aftomatismous emena pantos den mou aresoun ...eidika oi kryfoi

anagastika na ksanastiso server epidei ekopsa aftomato update pou eixe h IBM ....
pou na ksero oti afth h diergasia pou etrexe kryfa htan mixanh update kai travage krisimo paketo :p

Y.G.: kala re afentiko, edo pou kritikaroume tetoia mou diafimizeis afto :
Adv : Πιο Γρήγορο Web με IE9. Κατεβάστε τον Internet Explorer 9 τώρα!
:p :p

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 13 Μάιος 2011 16:50

Αυτή η google, όλο μ******ς είναι. Τα άλλα OS λέει είναι πονοκέφαλος και δύσκολα στην συντήρηση και την αναβάθμιση! Καταρχάς το Chrome είναι linux, καμουφλαρισμένο με user interface της google...Άρα, το ότι θα αναβαθμίζεται αυτόματα δεν σημαίνει κάτι διαφορετικό από ότι γίνεται σε ένα ubuntu για παράδειγμα.
Απλά στο chrome οι εφαρμογές θα είναι πάντα Up to date επειδή έρχονται από το σύννεφο.
Καί;;;;
Δε μας λέει κάτι άλλο η google, οι εφαρμογές του σύννεφου πού φιλοξενούνται; στον αέρα;
Όχι, σε hardware και OS φιλοξενούνται (linux και εδώ κατά βάση).
Απλά είμαστε σε ένα πολεμο τώρα Google VS Microsoft για την πιττα στις φορητές συσκευές, στο σύννεφο και στις εφαρμογές εργασίας και συνεργασίας on the go βλ. Google Apps VS Office 365, Android VS Windows Phone 7 κλπ!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

nzak

Δημοσίευση από nzak » 13 Μάιος 2011 17:03

Πάντως την πίτα για τις φορητές συσκευές την έχει η Apple ;)

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 13 Μάιος 2011 17:42

Alice_Cooper έγραψε: Y.G.: kala re afentiko, edo pou kritikaroume tetoia mou diafimizeis afto :
Adv : Πιο Γρήγορο Web με IE9. Κατεβάστε τον Internet Explorer 9 τώρα!
:p :p
LOL! :p
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 13 Μάιος 2011 21:10

Τέτοιες δηλώσεις κάνει η Google, και για αυτό πέφτουν η μία μετά την άλλη οι υπηρεσίες της :P

Άβαταρ μέλους
Rapsos13
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapsos13 » 13 Μάιος 2011 22:53

dimsis έγραψε:beezzpress.com πρόσεξε λίγο και τις αυτόματες μεταφράσεις γιατί κάποιες προτάσεις όπως η τελευταία παράγραφος, δεν βγάζουν νόημα.
Οι μεταφράσεις γίνονται από εμένα με μικρή βοήθεια από αυτόματες μεταφράσεις.Σε πάρα πολλά έχω αλλάξει και μερικές λέξεις για να είναι το νόημα ποιο οικείο.Βέβαια τώρα που το ξανά διάβασα είδα ότι έχω μερικές ελλείψεις :P
Οπότε σορρυ.Της επόμενες φορές θα είμαι ποιο προσεκτικός :)

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 14 Μάιος 2011 16:28

Δεν τους πιάνω ακριβώς.
Δηλαδή το κυρίως χαρακτηριστικό , η διαφήμιση της google για το chrome OS ειναι το ότι δεν θα ασχοληθεί κάποιος με το update του software του?

Και αυτο το λενε για διαφήμιση? Πιο πολυ για δυσφήμιση μου ακούγεται.

Με πια λογική να μου κανει το pc μου update σε ότι software εχω μεσα χωρίς να με ρωτήσει?
Εγω θέλω όταν γίνεται αναβάθμιση:

1) Το pc να ψαχνει για τα updates
2) Να μου πετάει μια λίστα μετα διαθέσιμα updates.
3) Να κανω εγω όσα απο αυτα θελω και όποτε θελω

Πρακτικά το θεωρώ χαζομαρα αυτο..
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Haldol

Δημοσίευση από Haldol » 14 Μάιος 2011 18:44

Connor MacLeod έγραψε:Εγω θέλω όταν γίνεται αναβάθμιση:

1) Το pc να ψαχνει για τα updates
2) Να μου πετάει μια λίστα μετα διαθέσιμα updates.
3) Να κανω εγω όσα απο αυτα θελω και όποτε θελω
Το λες μόνος σου: εσύ.

Ο τυπικός χρήστης δεν θέλει καν να ξέρει τι σημαίνει η λέξη "updates", πόσο μάλλον να μπαίνει στη διαδικασία να «διαλέξει» κιόλας ποια θα περάσει όπως θέλεις εσύ ή εγώ. Θέλει απλά να κάνει τη δουλειά του στον υπολογιστή του χωρίς ποτέ να ασχοληθεί με τον ίδιο τον υπολογιστή.

Guess what? Η Google το ξέρει αυτό και εκεί βασίζεται. :wink:

Άβαταρ μέλους
Rapsos13
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapsos13 » 14 Μάιος 2011 20:54

Θα συμφωνήσω απόλυτα.Η Google βασίζεται στους "αρχάριους" για να έχει επιτυχία το λειτουργικό της σύστημα.Και όπως και να το κάνουμε είναι πολλοί.Φίλοι μου,γνωστή μου ακόμα και οι γονείς μου αν τύχη να τους βγάλει μήνυμα ο υπολογιστής για update ή για αναγκαστικό ρεσταρτ νομίζουν ότι ο υπολογιστής χάλασε και και και.

Όσο και να μην μας αρέσει θα υπάρξουν πολύ που θα έχουν ως βασικό τους λειτουργικό σύστημα το Chrome OS και ακόμα περισσότεροι αυτοί που θα το δοκιμάσουν έστω και για λίγο

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 14 Μάιος 2011 22:19

Alice_Cooper έγραψε:afta me tous aftomatismous emena pantos den mou aresoun ...eidika oi kryfoi

anagastika na ksanastiso server epidei ekopsa aftomato update pou eixe h IBM ....
pou na ksero oti afth h diergasia pou etrexe kryfa htan mixanh update kai travage krisimo paketo :p
Για να νιώσεις καλύτερα, σκέψου όμως πόσους πελάτες σου έχει φέρει στο μαγαζί σου η Microsoft, μετά από update failures! :kaloe:

Αυτή η νέα μόδα των cloud OS που θέλουν να λανσάρουν όμως είναι το πιο ύπουλο και σπαστικό πράγμα. Εγώ τα θέλω όλα στο σκληρό μου ρε αδερφέ! και να βγάζει και bad sectors! :-P
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης