Τι να κάνω τον παλιό Pentium III που βρήκα στη ντουλάπα μου;

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Zizo » 17 Μάιος 2011 21:15

Δεν νομίζω πως σε σχολεία χρησιμοποιούν τόσο παλιά μηχανήματα πλέον. Και αν το χαρίσεις δεν θα έχει νόημα όταν ο φτοχός καταλάβει ότι δεν μπορεί να κάνει και τίποτα. Γιαυτό ανακύκλωση...
Που και πάλι δεν ξέρω αν κάνουν και τίποτα τις ανακυκλώσεις...
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 22 Μάιος 2011 18:19

pimpogio έγραψε:ο υπολογιστης αυτος δεν κανει ουτε για file server oute gia torrents oute gia mame oute gia tipota giati kaiei poli reuma kai kanei thorivo επισης δεν περνει τους συγχρονους δισκους...
Τι λε ρε μάστορα :kaloe: :kaloe:

Θα μας τρελάνεις :D

Για το mame δεν το συζητάμε, είσαι πέρα για πέρα λάθος, εκτός αν νομίζεις ότι την δεκαετία του 80 τα pacman στα «ουφάδικα» είχαν μεγαλύτερη CPU από 400-500MHz

Για torrents μια χαρά κάνει από θέμα ταχύτητας.
Τώρα για το που θα βρεις δίσκο είναι άλλο θέμα.

Υπάρχουν και PCI Sata controllers για παλιά μηχανάκια οπότε δεν τίθεται τέτοιο θέμα.
Στο ebay βρίσκεις και controllers και παλιούς δίσκους σε ξεφτίλα τιμές.

Για το θέμα της κατανάλωσης, ναι μπορεί να μην έχει την κατανάλωση που έχουν σήμερα (κάποια) μηχανήματα, αλλά μην τρελαθούμε κιόλας.
Δηλαδή πριν 10 χρόνια τι κάναμε; Δεν τα ανάβαμε γιατί καίνε πολύ ρεύμα;

Εγώ είχα 3-4 PIII να καίνε 24/7 (σύνολο 7 PC 24/7) για 4-5 χρόνια στην Ελλάδα και το ρεύμα ερχότανε λιγότερο για σπίτι με οικογένεια 4 ατόμων χωρίς ηλιακούς κλπ απότι πληρώνω εδώ που μένω με 2 συγκάτοικους και λείπουν την περισσότερη μέρα και παίζει μόνο 1 PC ανοιχτό 24/7 και άλλο ένα που δουλεύει 4-5 ώρες την μέρα.

Αυτό με τον θόρυβο πάλι δεν υφίσταται.

Το κλασσικό ανεμιστηράκι του PIII (slot1) είναι χαλαρά πιο αθόρυβο από όποιο μαμίσιο ανεμιστηράκι έχω χρησιμοποιήσει σε σημερινούς επεξεργαστές.
Τα σημερινά ανεμιστήρια (τα μαμίσια σε Intel/AMD) όταν τα πρωτοβάζεις είναι μια χαρά αθόρυβα, και μετά από λίγο καιρό μόλις πιάσουν λίγη σκόνη ανεβάζουν στροφές με το παραμικρό load και κάνουν σαν πιστολάκι μαλλιών.

Με άλλα λόγια δημιουργείς εντυπώσεις.

Χρήσεις για ένα τέτοιο μηχάνημα υπάρχουν και του περισσεύουν τα resources σε αρκετές περιπτώσεις.

Πχ του πετάς ένα pFsense (για όσους δεν θέλουν να δώσουν φράγκο) ή ένα Mikrotik, μαζί με 2 ethernet και τον κάνεις έναν ωραιότατο router που κάνει δεκάδες πράγματα παραπάνω από τα routerάκια που δίνουν οι ISPs και τα Super market τύπου Πλαίσιο.

Εδώ είχαμε τέτοια μηχανάκια στο AWMN να δρομολογούν backbone κίνηση πάνω από 40-50mbit για πλάκα.

Και για του λόγου το αληθές:

http://www.koutroumpas.gr/wp-content/up ... 165351.jpg

2 PIII 550MHz 256MB Ram με 1GB SD καρτούλες και Mikrotik RouterOS ρουτάρανε για 4 χρόνια ασταμάτητα όλη την κίνηση του κόμβου μου #2331 (εσωτερική και backbone) και δεν μάσησαν ποτέ ότι traffic και να τους «φόρτωσα».

Χρήσεις υπάρχουν. Όρεξη να'χεις να την ψάξεις την δουλειά ;)

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες