Πρόβλημα με αλγοριθμική άσκηση

Συζητήσεις για την γλώσσα C και C++

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
asvos

Δημοσίευση από asvos » 08 Μάιος 2011 23:45

Έχω πρόβλημα στην λύση μιας άσκησης. Δεν ξέρω από που να ξεκινήσω πραγματικά.
Μπορεί να είναι πολύ απλή και να σκέφτομαι πολύ σύνθετα δεν ξέρω.

Η άσκηση είναι η εξής
Διαχειριζόμαστε ενα τηλεπικοινωνιακό δίκτυο το οποίο διαθέτει k σταθμούς βάσης και πρέπει να εξυπηρετήσει n πελάτες, με τους ακόλουθους περιοριορισμούς:
Περιορισμός εμβέλειας: Κάθε πελάτης μπορεί να συνδεθεί με οποιοδήποτε σταθμό βάσης από τον οποίο απέχει το πολύ μια δεδομένη απόσταση r.
Περιορισμός φορτίου: Κάθε σταθμός βάσης μπορεί να εξυπηρετήσει το πολύ L πελάτες.
Σχεδιάστε έναν αποδοτικό αλγόριθμο (πολυωνυμικού χρόνου) που να αποφασίζει αν όλοι οι πελάτες μπορούν να συνδεθούν ταυτόχρονα σε κάποιο σταθμό βάσης χωρίς να παραβιαστουν οι περιορισμοί εμβέλειας και φορτίου.
Ελπίζω να το έχω βάλει σε σωστό σημείο το θέμα.

GReaper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GReaper » 09 Μάιος 2011 09:11

Εύκολο! Ο αλγόριθμός σου θα πρέπει να ελέγχει για έναν δεδομένο σταθμό πόσοι πελάτες είναι στην περιοχή εμβέλειας. Αν ο αριθμός τους δεν είναι ίσος με τον αριθμό όλως των πελατών ή αν ο αριθμός τους είναι μεγαλύτερος απ' τον μέγιστο αριθμό εξυπηρέτησης του σταθμού αυτού, ο αλγόριθμος επιστρέφει ΨΕΥΔΕΣ. Αλλιώς, επιστρέφει ΑΛΗΘΕΣ.

Κάθε σταθμός και κάθε πελάτης πρέπει να έχει κάποια θέση στο χώρο, ώστε να υπολογίσεις την απόσταση.

asvos

Δημοσίευση από asvos » 09 Μάιος 2011 22:18

Οκ βρέθηκε λύση ευχαριστώ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “C, C++”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης