πωλησεις ρουχων e-shop

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
dimitris3333

πωλησεις ρουχων e-shop

Δημοσίευση από dimitris3333 » 06 Μάιος 2011 22:05

Γεια σας, ελπιζω να γραφω στην σωστη κατηγορια , ηθελα να ρωτησω τα μελη ποσο βιοσιμο ειναι να ανοιξεις ενα eshop και να πουλας ρουχα στην ελλαδα. εννοω στους ελληνες καταναλωτες. υπαρχουν πουθενα στατιστικα αρχεια; μπορειτε να μου προτεινετε συνδεσμους με στοιχεια;

ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

πωλησεις ρουχων e-shop

Δημοσίευση από Figaro » 06 Μάιος 2011 22:12

Εχεις ρουχάδικο δικό σου offline ;
Τα ρούχα απο που θα τα προμηθευτείς ;

Στατιστικά δεν θα βρείς ευκολα ούτε για το εξωτερικό.

Το αν είναι βιώσιμο εξαρτάτε κυρίως απο τα προίοντα (τιμές, ποιότητα).

dimitris3333

πωλησεις ρουχων e-shop

Δημοσίευση από dimitris3333 » 10 Μάιος 2011 13:19

ευχαριστω για την απαντηση . στατιστικα λοιπον δεν υπαρχουν . με την εμπειρια σας νομιζετε οτι αγοραζει ο κοσμος ρουχα απο η σοπς στην ελλαδα; φανταζομαι για ηλεκτρονικα ειδη ειναι πιο σιγουρο. τα ρουχα δεν τα εχω σε καταστημα και εχω σκεφτει οτι για να εισαι ανταγωνιστικος πρεπει να εχεις φτηνες τιμες. σκεφτομαι οτι η ελλαδα ειναι μικρη χωρα και ο κοσμος που μπορει να αγορασει ον λαιν ειναι πολυ λιγος.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

πωλησεις ρουχων e-shop

Δημοσίευση από Figaro » 10 Μάιος 2011 15:56

Τελικά δεν απάντησες... τα ρούχα πως θα τα βρείς ;
Εχεις γνωστούς με μαγαζιά, βιοτεχνίες, έμπορους ;

dimitris3333

πωλησεις ρουχων e-shop

Δημοσίευση από dimitris3333 » 10 Μάιος 2011 16:13

σορι τα ρουχα τα εχω βρει εγω απο βιοτεχνες , διανομεις. καταλαβαινω οτι εχει να κανει με το τι πουλας. απλα αναρωτιεμαι αντιστοιχα η σοπς αν εχουν κινηση. ας πουμε μαγαζια με σταμπες κοντομανικων ή ρουχα αθλητικα.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

πωλησεις ρουχων e-shop

Δημοσίευση από CyberCr33p » 10 Μάιος 2011 16:48

Ρούχα προσωπικά δεν θα αγόραζα από e-shop γιατί δεν έχεις τη δυνατότητα να τα δοκιμάσεις. Πάντως είχα δει σε κάποιο άλλο forum, ότι κάποιοι ανέφεραν ότι αγόραζαν από e-shops του εξωτερικού.

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

πωλησεις ρουχων e-shop

Δημοσίευση από viktoras » 10 Μάιος 2011 17:00

Τα e-shops ενδυμάτων/υποδημάτων δουλεύουν αρκετά στο εξωτερικό και υπάρχουν φυσικά μεγάλα e-shops ( ΥΟΟΧ το μεγαλύτερο outlet και Asos ) που κάνουν τεράστιους τζίρους.

Στην Ελλάδα δεν έχω δει πολύ μεγάλη κίνηση [ με μερικές εξαιρέσεις ] κυρίως γιατί α) Δεν προσφέρεται καλό εμπόρευμα β) αυτό το εμπόρευμα δεν είναι σε καλές τιμές γ) Το e-shop δεν έχει στηθεί καλά - απ' όλες τις πλευρές - και ο έμπορος δεν έχει φροντίσει να παρέχει όλες τις απαραίτητες πληροφορίες για τα προϊόντα.

Είσαι σίγουρος ότι θες να μπεις σε αυτό τον χώρο; Θα πρέπει να έχεις όλες τις απαραίτητες πληροφορίες για το ρούχο που πουλάς, να το προωθείς σωστά [ φωτογράφιση ] και να διαθέτεις γκάμα προϊόντων που θα καλύψει τον καταναλωτή σε επιλογές [ εκτός αν πας σε niche e-shop με κάτι μοναδικό ].

Εγώ προσωπικά πραγματοποιώ το 70-80% των αγορών μου online εδώ και 2-3 χρόνια.

@CyberCr33p και αυτό με τις δοκιμές εξαλείφεται. Πολλά e-shops έχουν - τοπικό - "try it" πρόγραμμα ή αν είσαι από εξωτερικό σου δίνουν δυνατότητα αλλαγής σε άλλο νούμερο σε μερικές περιπτώσεις τζάμπα [ YOOX σου καλύπτει και μεταφορικά επιστροφής ] ή με πολύ μικρό κόστος [ π.χ. ASOS μου κοστίζει 4-5€ να επιστρέψω για αλλαγή κάτι ] που το κερδίζεις λόγω της ήδη πολύ χαμηλής τιμής του προϊόντος.
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

dimitris3333

πωλησεις ρουχων e-shop

Δημοσίευση από dimitris3333 » 10 Μάιος 2011 17:14

χαιρετω την κοινοτητα. ευχαριστω ολους. ναι το θεμα η σοπ απο αποψη λειτουργικοτητας το μελεταω καιρο κ εχω διαβασει απειρα αρθρα για το τι χρειαζεται να γινει. εγω γενικοτερα ειμαι της αποψης οτι με καλη δουλεια απο την μερια προγραμματιστη/σχεδιαστη κατι μπορεις να πετυχεις απλα σκεφτομαι κρισεις οικονομια πιστωτικες στην ελλαδα και απογοητευομαι. φανταζομαι οτι με τον καιρο θα γινεται καλυτερο το ολο θεμα. αλλα ειπα να ρωτησω και εσας μηπως εχετε πραγματικη εμπειρια με την διαχειριση ισως καποιου καταστηματος .

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

πωλησεις ρουχων e-shop

Δημοσίευση από Figaro » 10 Μάιος 2011 18:07

Στη Ρουμανία υπάρχουν 2-3 eshops με τζίρο απο Online μόνο, πάνω απο 1.000.000 euro.
Υπάρχουν ακόμα μερικές δεκάδες eshops με τζίρους κοντά στα 100.000-200.000 euro.

Μερικά απο αυτά αρχισαν να κάνουν και δική τους παραγωγή και άρχισαν να εξάγουν σε μαγαζιά εξωτερικού.

Πρέπει να εχεις:
1) ποιότητα
2) τιμές χαμηλές
3) μεγάλη γκάμα προιόντων
4) γρήγορη παράδοση
5) παρακολουθείς την αγορά
6) τρόπο να το προωθήσεις (αξίζει μόνο αν είσαι ανταγωνιστικός)

Προσωπικά απο online ρουχάδικα.. αγοράζω 1-2 φορές το χρόνο.

Άβαταρ μέλους
GARAGE667

πωλησεις ρουχων e-shop

Δημοσίευση από GARAGE667 » 17 Μάιος 2011 19:58

Θα συμφωνήσω με τους από πάνω σε όλα.Το ρούχο είναι από μόνο του μια περίεργη αγορά..Δεν μιλάμε για κινητό ή laptop που ξέρεις τι παίρνεις..Για να πιάσει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα, πέρα από αυτά που ανέφεραν οι συμ-φορουμίτες, θα χρειαστείς και πολλή μα πολλή όμως διαφήμιση για να γίνεις πιο γνωστός..

1host
Επικοινωνία:

πωλησεις ρουχων e-shop

Δημοσίευση από 1host » 18 Μάιος 2011 12:08

Για τι κατηγορία ρούχων ενδιαφέρεσαι;
Για καθημερινό ντύσιμο πιστεύω είναι πολύ πιο βιώσιμο και πιο εύκολο να αγοράσει κάποιος.
Αν πας σε καλό ρούχο, φορέματα για γάμους κτλ, πολύ δύσκολα εκεί καθώς η κάθε γυναίκα αν δε το δοκιμάσει 10 φορές ΔΕΝ αγοράζει!
1HOST Υπηρεσίες Φιλοξενίας | Ανανεωμένες υπηρεσίες & υποδομή σε συνδυασμό με εξειδικευμένο support. www.1host.gr
Εικόνα

pimpogio

πωλησεις ρουχων e-shop

Δημοσίευση από pimpogio » 18 Μάιος 2011 14:36

εγω ρουχα χωρις δοκιμη δεν παιρνω και ουτε θα επερνα ποτε

αλλοι ισως να περνουνε..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες