Σχετικά με έσοδα adsense σε blog και δήλωση τους

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από takis1985 » 05 Μάιος 2011 02:35

Καλημέρα. Κάποιος φίλος που έκανε ένα προσωπικό blog, με ρώτησε εάν βάλει διαφημίσεις με το google adsense έαν χρειάζεται να τα δηλώσει εξ αρχής στην εφορία ή όταν θα πάρει την πρώτη είσπραξη;

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 06 Μάιος 2011 00:22

στην εφορία πάντα όταν τα παίρνουμε το λέμε, όχι πριν. εκτός κι αν πρέπει να κάνουμε έναρξη επαγγέλματος. οπότε τους λέμε ότι θα δουλέψω, για να βγάλω, κι όταν βγάλω θα σου πω πόσα για να μου πάρεις το 40% :p
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Dr_Michael
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dr_Michael » 06 Μάιος 2011 21:05

cordis έγραψε:στην εφορία πάντα όταν τα παίρνουμε το λέμε, όχι πριν. εκτός κι αν πρέπει να κάνουμε έναρξη επαγγέλματος. οπότε τους λέμε ότι θα δουλέψω, για να βγάλω, κι όταν βγάλω θα σου πω πόσα για να μου πάρεις το 40% :p
Αν είσαι μισθωτός πώς τα δηλώνεις αυτά; Χρειάζεται να κάνεις και έναρξη ΤΕΒΕ; ή απλώς στη φορολογική δήλωση γράφεις το ποσό από τους μισθούς σου συν το ποσό από τις διαφημίσεις; Και για τους μισθούς έχεις την ετήσια βεβαίωση αποδοχών. Για τα google adsense όμως τι έχεις; :question:

Άβαταρ μέλους
GARAGE667

Δημοσίευση από GARAGE667 » 17 Μάιος 2011 20:01

Αυτό θεωρείται ως εισόδημα από ελευθέρια επαγγέλματα.Κανονικά θα πρέπει να κόβεις τιμολόγιο για κάθε έσοδο..Αλλά όταν είσαι μισθωτός, ουσιαστικά δεν μπορείς να το δικαιολογήσεις κάπως..Δεν υπάρχει κάποια άλλη ξεκάθαρη απάντηση πάνω στο θέμα, εκτός αν δεν το γνωρίζω εγώ..

Phane

Δημοσίευση από Phane » 17 Μάιος 2011 20:22

Έχω την ίδια λογική απορία, πως ένας συνταξιούχος ή ένας έφηβος μαθητής που δεν επαγγέλλονται θα έχουν νόμιμα τα έσοδα από τέτοιες υπηρεσίες ;

Θα πρέπει να κάνουν έναρξη επαγγέλματος, θα πρέπει δηλαδή όλοι να γίνουν με το ζόρι ελεύθεροι επαγγελματίες για αυτά τα μικρά ποσά ;

Εξωφρενικό ακούγεται, ποιος γνωρίζει επι του θέματος να δώσει μια σίγουρη απάντηση ;

Ας πούμε πως κάποιος βγάζει απο το adsense 100 ευρώ, αν είναι να πρέπει γιαυτό να γινει ελεύθερος επαγγελματίας για να τα δικαιολογήσει, τότε αυτό θα σημαίνει και πως θα πρέπει να πληρώνει και ΤΕΒΕ με 400 ευρώ κάθε δύο μήνες, δηλαδή όχι κέρδος θα έχει αλλά ΖΗΜΙΑ !

Τρελό δεν είναι ;

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 17 Μάιος 2011 21:48

O nomotheths exei provlepsei mexri ta 5000 euro ton xrono na kovei apodeixh dapanhs autos pou katavalei ta xrhmata parakratontas ton analogo FPA + 20% foro.. oi anhlikoi kai oi syntaxiouxoi den exoun dikaioma ergasias..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες